Avokádo

Zelené plody s hrubou slupkou, tvarem hrušky a velkou peckou uvnitř – to jsou avokáda. Dnes už toto ovoce seženeme v každém marketu, jeho konzumace je totiž v poslední době …

Avokádo

Author článku: Monika Břešťanská

Zelené plody s hrubou slupkou, tvarem hrušky a velkou peckou uvnitř – to jsou avokáda. Dnes už toto ovoce seženeme v každém marketu, jeho konzumace je totiž v poslední době opravdu velkým hitem. Je tomu tak zejména díky obsaženým látkám, zejména pak velké dávce zdravých tuků a nenasycených mastných kyselin, které lidské tělo ke správnému fungování potřebuje.

Se zvýšenou poptávkou po avokádu se však logicky musí zvětšit také prostor, na kterém se stromy pěstují. Ekologická stopa plodů je tedy nezanedbatelná a plantáže vznikají na úkor vzácných pralesů. Pokud byste si rádi užili vzhledu této netradiční rostliny a možná se dočkali i vytoužených plodů bez narušování přírodní rovnováhy, vyzkoušejte si vypěstovat vlastní!

Jak pěstovat avokádo

Avokáda jsou plody stromu hruškovce přelahodného, latinsky zvaného Persea americana. Řadíme jej do čeledi vavřínovitých, ve které nalezneme skutečně rozmanité rostliny všech velikostí – například skořicovníky, pěstované pro svou kůru využívanou jako koření, vavříny a okoličnatky, které u nás nalezneme zejména v parcích jako okrasné rostliny, nebo vzrostlé obaleně pocházející z Amazonie. Hruškovec pak pochází ze severnějších oblastí, tedy subtropických a tropických částí severní Ameriky.

Pro své lahodné plody, jak již jeho druhový název napovídá, se však dnes pěstuje v tropech napříč kontinenty. Jedná se o poměrně náročnou rostlinu, která vyžaduje optimální vlhkost a teplotu podnebí, správné pH půdy, velké množství vody a další. Právě proto dnes hruškovce vidíme na místech, kde dříve býval deštný prales. Poptávka po jejich ovoci je tak velká, že pěstitelé tuto půdu pro jeho pěstování mnohdy i protizákonně obsazují.

Hruškovec přelahodný se dorůstá až dvaceti metrů. Jeho hustou korunu tvoří jednoduché listy, které neopadávají. V našich podmínkách se však strom nikdy takové výšky nedoroste – podaří-li se vám jej úspěšně pěstovat, bude mít sotva pár metrů a může se stát, že na část sezóny listy dokonce opadají.

Jak pěstovat avokádo?

Pěstování avokáda

Pěstování avokáda není rozhodně nic jednoduchého a pouštět by se do něj měli spíše zkušení zahradníci. V přirozeném prostředí je nutné se kvůli rychlému růstu zbavovat starých větví a korigovat výšku. Stromy bývají natolik obsypané plody, že mohou staré větve pod jejich tíhou praskat. Toho se však s největší pravděpodobností v našich končinách nedočkáme. Pokud se vám podaří hruškovec úspěšně pěstovat, plody napočítáte na jedné ruce.

Jedná se však o velmi zajímavou rostlinu, jejíž listy voní po anýzu, a rozhodně bude raritou každého většího skleníku. Vlastní plody, které se objeví nejdříve po šesti letech, budou spíše takový příjemný bonus. Důležité je především zajistit stromku vhodné podmínky. Ideální je tedy pěstování v již zmíněném skleníku se stabilní teplotou kolem 25 °C a vysokou vzdušnou vlhkostí. Dařit se mu bude i v bytě. Půda by měla být spíše kyselejší a stále vlhká.

Pěstování avokáda v květináči

S největší pravděpodobností budete avokádo pěstovat v květináči. Vysokého vzrůstu se nebojte, v nádobách se doroste kolem jednoho metru, možná o něco málo více. Do květináče nejprve připravíme substrát. Zvolíme například ten, který je určený pro pěstování citrusů – má optimální pH i další vlastnosti, které budou hruškovci vyhovovat. Takto zakoupený substrát je již obohacen o hnojivo, proto se o nic dalšího nemusíme starat.

Uprostřed zeminy ve květináči vytvoříme důlek hluboká asi 10 centimetrů, do kterého umístíme sazenici vypěstovanou z pecky (jak na to se dozvíte v následujícím odstavci). Poté pecku s kořeny přiklopíme hlínou a řádně zalijeme. Nádobu s avokádem musíme umístit do pokoje s celoročně stabilní teplotou a dostatkem rozptýleného světla. V prvních pěti letech rostlinu každoročně přesadíme do většího květináče.

Pěstování avokáda z pecky

Nejběžnějším způsobem, jak přijít k sazeničce hruškovce přelahodného u nás, je předpěstovat si vlastní z pecky. V obchodě si jednoduše vyberte dobře zralý a vitální plod, ze kterého si pecku po zkonzumování ponecháte. Následně ji očistěte od zbytků dužiny a ponořte na 48 hodin do vody. Po uplynutí této doby by měla jít svrchní slupky pecky snadno odloupnout.

Po odstranění slupky už můžeme přejít k samotnému klíčení. Zde máme dvě možnosti – buďto necháme semeno vyklíčit v substrátu nebo ve vodě. Uchýlíme-li se k variantě první, naplníme si květináč substrátem určeným je klíčení a pecku do něj vložíme světlou skvrnou dolů. Vrchní část pak musí asi z jedné třetiny vyčnívat ven. Substrát udržujeme nepřetržitě vlhký po celou dobu klíčení a růstu sazenice.

V druhém případě si připravíme skleněnou nádobu, jejíž vrchní část je dostatečně velká na to, aby se do ní pecka vlezla, ale zároveň tak akorát široká, aby nám snadno nepropadla dovnitř. Do pecky zapíchneme ze tří stran párátka, která nám poslouží jako jakýsi „držák“. Opět se držíme toho, aby pecka směřovala světlou skvrnou dolů, a ponořená smí být jen zčásti. Vodu v nádobě měníme každý den. Nepoužíváme však čerstvou z kohoutku, ale převařenou, odstátou a o pokojové teplotě.

Klíčení avokáda trvá poměrně dlouho. Vše závisí na konkrétním semenu, nicméně obvykle se první zelený lístek objeví až po 6 týdnech. Pokud se ani po dvou měsících s peckou vůbec nic neděje, neobjeví se žádné listy ani kořínky, neztrácejte již dále čas a použijte ke klíčení jiné semeno.  

Pěstování avokáda na zahradě

Rostlina pěstovaná v domácích podmínkách nebo ve vytápěném skleníku jistě ocení letní pobyt venku. Zde je důležité dodržet několik pravidel. Tím prvním je, že květináč se stromkem nikdy nedáváme na přímé slunce. Avokádo miluje polostín a dostatek rozptýleného světla.

Nezapomeňte ani na intenzivní zálivku. Ta by měla být samozřejmě častější, než na jakou jste byli zvyklí ve skleníku či bytě. Venku je během letních měsíců velmi malá vzdušná vlhkost a voda se ze zeminy i z rostliny rychle odpařuje. Dejte tedy pozor, aby byl substrát neustále vlhký (nikoliv podmáčený).

Květináč s hruškovcem přemístíme na zahradu, balkon či terasu až tehdy, kdy je venkovní teplota stabilně vyšší než 25 °C. Když pak koncem léta začnou tyto průměrné teploty opět klesat, přemístíme stromek včas zpět do tepla.

Pěstování avokáda doma

Doma se bude rostlině dařit velmi dobře. Nádobu se stromkem můžete klidně pěstovat poblíž topení. V zimě se bude vlhkost ze substrátu postupně odpařovat a vytvoří avokádu příjemné prostředí. V místnosti by mělo být celoročně kolem 25 stupňů (stačí však klasická pokojová teplota), optimální vlhkost a dostatek světla.

Jak zasadit avokádo

Jak zasadit pecku jsme si nastínili již v předchozích kapitolách. Postup se liší podle toho, jakým způsobem ji necháváme klíčit. Pokud jste se rozhodli pro klíčení přímo v zemině, pecku jednoduše umístěte přímo do květináče se substrátem. Vrchní strana musí směřovat vzhůru, zemina musí být stále vlhká a část semene se nachází nad povrchem.

Mnohem větší šance, že vám pecka vyklíčí, je u hydroponického způsobu pěstování. Zde také dobře uvidíte, jak jsou velké kořeny, a tak můžete semeno včas přesadit. K tomuto se uchýlíme ve chvíli, kdy má sazenice alespoň dva listy a dostatečně silný kořenový systém. V tuto chvíli již nemusí pecka vyčnívat ze zeminy a lze ji společně s kořeny celou přikrýt.

Hnojení avokáda

Rostlina je poměrně náročná na živiny, a tak je důležité pravidelné přihnojování. Využíváme k tomu tekutá či tyčinková hnojiva vhodná například pro citrusy, která aplikujeme od začátku března až do konce září dle návodu (nejčastěji jednou za 14 dní až jednou za měsíc).

Kvetoucí avokádo

Kvetoucí avokádo

Bude-li se vašemu stromku dobře dařit, po pátém roce se na jeho větvích mohou objevit květy. Ty jsou velmi drobné a mají přibližně 5 milimetrů. Rostou v květenstvích na koncích mladých větví, mají žlutozelenou barvu a jsou samosprašné. Občas však v květech pyl dozrává dříve než blizna nebo naopak, a samoopylení je tam mnohem těžší. To je jedním z důvodů, proč samostatně rostoucí jedinci plodí velmi málo či vůbec.

Po odkvětu začne v místě původního květu vyrůstat plod. Ten je hruškovitý, zelené až hnědé barvy, se světle zelenou dužinou máslovité konzistence a velkou peckou uvnitř. Tento plod se nazývá avokádo a je důvodem, proč se hruškovce pěstují. V jejich přirozeném prostředí nebo na plantážích může dospělý zdravý plod vyprodukovat až 100 kilogramů plodů za jednu sklizeň.

Řez avokáda

Pravidelný řez je pro tuto rostlinu velmi důležitý. Již v počátcích růstu musíme větvičky zaštipovat, aby byla koruna hezky košatá, protože případné květy se objevují pouze na koncích mladých výhonů. Čím víc je rostlina větvená, tím více tedy plodí.

Řez provádíme vždy na jaře. Začínáme s ním ve chvíli, kdy má stromek alespoň 25 centimetrů na výšku. Výhony zkrátíme o polovinu. Během celého vegetačního období pak každý nový výhon zaštipujeme, aby se rozvětvil. Pokud budete o hruškovec takto pečovat, dočkáte se pěkné kompaktní rostliny se silným kmenem.

Avokádo

Odrůdy avokáda

‚Hass‘ – jedná se o celosvětově nejpěstovanější odrůdu, se kterou se nejčastěji setkáme i u nás v obchodech. Vyznačuje se plody s vejčitým tvarem a tmavou bradavičnatou slupkou.

‚Fuerte‘ – plody této odrůdy jsou stále zelené, a to i v případě plné zralosti. Mají podlouhlý až hruškovitý tvar a slupka je poměrně tenká.

‚Bacon‘ – plody jsou oválné a menší. Mají tenkou, hladkou a stálezelenou slupku.

‚Gwen‘ – tato odrůda se vyznačuje poměrně velkými plody, které jsou zelené i při úplné zralosti.

‚Pinkerton‘ – kultivar ‚Pinkerton‘ poznáme podle velmi tmavé barvy slupky a hruškovitého tvaru plodu.

‚Zutano‘ – tato odrůda má podlouhlé a štíhlé plody s tenkou, žlutozelenou slupkou.

Účinky avokáda

Zatímco pro většinu zvířat (včetně našich domácích mazlíčků!) je avokádo jedovaté, lidský organismus ocení velké množství užitečných látek, které plody obsahují. Dužina je bohatá na omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Jejich obsahem se s přehledem vyrovná třeba sladkovodním rybám. Dále zde nalezneme až 20 různých minerálů a vitamínů – například kyselinu listovou, hořčík, železo, draslík, mangan nebo vitamíny K, C, E, A, a téměř celý B-komplex.

A jaké jsou tedy pozitivní účinky tohoto ovoce?

  • Snižuje výskyt zánětů v těle,
  • pomáhá předcházet rakovinnému bujení,
  • snižuje hladinu LDL („špatného“) cholesterolu,
  • má silně antioxidační účinky a chrání buňky před volnými radikály,
  • pomáhá udržovat zdravý zrak,
  • působí jako prevence proti řídnutí kostí,
  • pomáhá při spalování tuků, …

Na co využít avokádo

Avokádo našlo své využití především v kuchyni. V jeho domově, tedy ve střední Americe, se z něj připravují zejména různé dipy, pomazánky a omáčka Guacamole. Zelenou dužinu však můžeme přidat i do ovocných a zeleninových salátů, nebo dokonce do moučníků. Nemá totiž ani slanou ani sladkou chuť, a tak si čerstvé plátky avokáda můžete položit na chléb se slanou i sladkou pomazánkou. Chutnat bude vždy skvěle.

Kromě kuchyně je avokádo oblíbené i v kosmetickém průmyslu. Může za to nejen vysoký obsah vitamínů a minerálů, ale hlavně přítomnost zdravých olejů, které zvláční pokožku i vlasy. Ze zralého plodu si lze připravit pleťovou i vlasovou masku během pár minut.

V tropických oblastech, kde se hruškovce pěstují ve velkém, se využívá také dřevo těchto stromů. Je velmi ceněné, protože odolává dřevokaznému hmyzu i houbám, a má velmi jemnou strukturu vhodnou pro výrobu drobných dřevěných předmětů.

Přezimování avokáda

V období vegetačního klidu je samozřejmě nutné upravit podmínky pěstování, stejně jako je tomu u většiny rostlin. Od konce října do konce února by měl stromek být v místnosti s nižší teplotou, avšak pouze o 5, maximálně 10 °C (optimální teplota se tedy pohybuje mezi 15 až 20 °C). Během této doby také snížíme zálivku i frekvenci přihnojování.

Pokud hruškovec letníte, do vnitřních prostor jej samozřejmě přemístěte dříve než na konci října – ideálně již začátkem září, kdy noční teploty pravidelně klesají pod 20 °C. V místnosti, kde avokádo v zimních měsících přebývá, větrejte co nejméně, nebo alespoň rostlinu postavte dál od okna či během větrání přemístěte do jiného pokoje.

Avokádo v kuchyni

Avokádo v kuchyni

Guacamole

K přípravě této omáčky, chcete-li dipu, budeme potřebovat 3 dobře vyzrálá avokáda, jednu čerstvou papričku jalapeňo, větší červenou cibuli, velké zralé rajče (nebo hrst cherry rajčat), dvě lžíce limetkové šťávy, menší hrst čerstvě nasekaného koriandru, půl lžičky mletého římského kmínu a půl lžičky soli.

V první řadě si rozkrojíme avokáda, vyndáme z nich pecky a vydlabeme dužinu. Tu poté rozmačkáme vidličkou – aby to bylo možné, musí být plody skutečně zralé. Poté přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, papričku, rajčata a všechny další ingredience. Směs dobře promícháme, v případě potřeby dochutíme a můžeme hned podávat.

Avokádový toast s vejcem

Tuto jednoduchou snídani či brunch si připravíme z jednoho zralého avokáda, kvalitního celozrnného chleba, šťávy z citronu, lžíce vinného octa, pepře, soli a vejce. Nejprve zpracujeme avokádo – dužinu vydlabeme do misky a nahrubo rozmačkáme pomocí vidličky. Přidáme pepř, sůl a citron. Chléb nasucho opečeme v troubě nebo toustovači a hotovou směsí jej potřeme.

Do menšího hrnce dáme vařit vodu s lžící octa. Když se objeví první známky varu (malé bublinky), rozklepněte vejce do misky, lžící roztočte vodu v hrnci a vejce do vzniklého víru rychle vylijte. Po třech minutách vejce vyjměte z vody, nechte osušit na kuchyňské papírové utěrce a položte na sendvič. Následně jej překrojte napůl, aby se horký žloutek hezky roztekl, a můžete podávat.

Choroby a škůdci avokáda

Co se týče škůdců, těch se v našich končinách příliš bát nemusíme. Hruškovec přelahodný tu není ani původní, ani příliš často pěstovaný, proto jej z téměř žádný z našich bezobratlých nenapadá. Výjimka ovšem potvrzuje pravidlo, a tak se někteří pěstitelé setkávají s drobnými dírkami na listech, které způsobují housenky některých druhů motýlů. Tento jev je však zřídkavý a pokud k němu dojde, je třeba neprodleně manuálně odstranit všechny larvy a rostlinu ošetřit šetrným insekticidem.

Z chorob se nejčastěji objevují plísně. Ty přicházejí s dlouhodobým přemokřením půdy, a mohou způsobit uhnívání listů, kořenů či dokonce úhyn celé rostliny. Přemokření se také projevuje žloutnutím či hnědnutím listů. To, že máte v místnosti příliš suchá vzduch, vám dá rostlina najevo černými skvrnami na listech.