Author článku: Monika Břešťanská
Begónie patří mezi velmi oblíbené balkonové květiny. Díky tomu mohou pěstitelé vybírat z desítek různých odrůd lišících se barvou i tvarem květů, vzhledem listů, rozměrem rostliny nebo nároky na péči. My si v našem článku tyto odrůdy představíme a povíme si, jak o begónie pečovat, abychom se dočkali záplavy květů, která ozdobí truhlíky i květináče!
Jak pěstovat begónie
Begónie, jiným názvem také kysala, latinsky pak Begonia, patří do čeledi kysalovitých, ve které najdeme pouze rozličné druhy begónií. Těchto druhů je více než 1400, proto si v našem článku představíme pouze ty, se kterými se můžeme setkat při pěstování. Zajímavostí může být spíše jejich vyšší zařazení do řádu tykvotvarých, kde najdeme tykvovité rostliny jako jsou dýně, okurky i melouny.
Vyšlechtěné druhy a odrůdy se tedy u nás využívají jako okrasné rostliny. Obvykle se sází do truhlíků a květináčů, přičemž jejich hlízy jsou při správné manipulaci schopny úspěšně přezimovat. Kysaly totiž pocházejí z tropických oblastí; z toho důvodu hlízy před zimou vyjmeme z půdy a uchováváme je v chladném prostředí bez mrazu.
Pěstování begónie
Většina begónií pochází z tropických oblastí, vyžadují tak teplé prostředí. Paradoxně však mají rády stín, a kromě pár druhů si s přímým sluncem moc nerozumí. Ve svém přirozeném prostředí kvetou bezhlíznaté begónie celoročně. U nás se pěstitelé setkají s hlíznatými kultivary, které musí v zimním obdobím odpočívat.
Substrát pro květiny by měl být dobře propustný a humózní. Květináče je tedy vhodné naplnit již namíchanou zeminou vhodnou pro balkonové rostliny, která tyto požadavky splňuje. Rostliny během pěstování pravidelně hnojíme. Zálivka musí být přiměřená – substrát nesmí vysychat, ani být příliš mokrý. Máte-li květiny ve stínu, nejspíš nebude úplně nutné je zalévat denně.
Pěstování begónie v květináči
Do jednoho klasického květináče vysazujeme jednu hlízu. Máme-li truhlík, jejich počet samozřejmě zvýšíme, obvykle se sází přibližně 3 rostliny na jeden klasický truhlík. Hlízy necháváme klíčit v mělké misce s rašelinou, a to už v únoru. Je potřeba, aby byly na teplém a světlém místě a měly dostatek vláhy. Když se objeví první očka, přesaďte hlízu do připraveného květináčku (můžete použít i kelímky od jogurtů a podobně) – umístěte ji pár centimetrů pod povrch a nádobu ponechejte stále uvnitř místnosti, kde teplota neklesá pod 20 °C.
Když se objeví první dva až čtyři listy, znamená to, že si hlíza vytvořila dostatečně silné kořeny k jejich výživě. V tuto chvíli můžeme begónii z malého květináčku vyjmout (včetně celého kořenového balu) a zasadit ji do truhlíku či větší nádoby. Tu bychom měli předem naplnit vhodným substrátem pro balkonové rostliny, který ještě navíc dobře promícháme s kvalitním kompostem.
Nádoby přemístíme ven začátkem až koncem května, v závislosti na počasí. Květiny by se rozhodně měly vyhnout mrazům. Pro doplnění truhlíku, který bude působit „plněji a košatěji“ zvolte místo dalších kvetoucích rostlin raději takové, které dělají parádu svými listy. Skvěle vypadají okrasné batáty, africká kopřiva nebo asparágus.
Pěstování begónie ze semínek
Některé druhy, například begónie voskovky, lze pěstovat i ze semen. S jejich výsevem začneme již v lednu. Drobná semena musí být co nejvíce čerstvá – přibližně po třech letech totiž ztrácejí svou klíčivost. Vyséváme je do jemného substrátu pro klíčení semen, přičemž je pouze ukládáme na povrch a prstem jemně zatlačíme.
Misku nebo květináč se semeny dobře zvlhčíme rozprašovačem, zakryjeme fólií nebo sáčkem a dobře utěsníme. Nádobu dáme na světlé a teplé místo. Půdu pak zvlhčujeme každý den, přičemž fólii vyměníme za čistou, aby nedošlo k plesnivění. Po objevení prvních dvou děložních listů můžeme drobné sazeničky přepichovat do sadbovače, odkud pak vzrostlejší sazenice přesadíme rovnou do truhlíků i s kořenovým balem.
Pěstování begónie venku
Begónie se nejčastěji pěstují pro zkrášlení okenních parapetů, balkonů nebo teras. Nádoby s květinami přemístěte ven v květnu, abyste předešli poškození mrazem. Stanoviště by mělo být světlé, ale bez přímého slunce. Některé druhy však zvládnou i plný stín na severní straně, jiné zase odolávají slunečním paprskům.
Pěstování begónie doma
Kysaly lze pěstovat i v interiéru. Zejména druhy okrasné listem jsou jako pokojové rostliny velmi oblíbené. Pokud chcete doma pěstovat některý z kvetoucích druhů, umístěte je spíše tam, kde se netopí po celý den. Aby květina dobře prospívala a květy se objevovaly celoročně, vyžaduje teplotu okolo 18 °C. Při pěstování v bytě také pozor na suchý vzduch, ten begoniím vadí. Občas jim okolí zvlhčete rozprašovačem s vlažnou vodou.
Hnojení begónie
Na výživu si tyto rostliny potrpí. Před výsadbou promícháme substrát s kompostem. Tím to ale nekončí – begónie během celého vegetačního období přihnojujeme kvalitními hnojivy pro kvetoucí či balkonové rostliny. Důležité je, aby se v hnojivu nenacházel chlor, případně ani vápník. Zvolte nejlépe tekutou variantu, kterou budete aplikovat každý týden společně se zálivkou.
Množení begónie
Množit můžeme různými způsoby, v závislosti na konkrétním druhu. Například begonie okrasné listem se velmi dobře rozmnožují právě listovými řízky, které se jednoduše nechají zakořenit v nádobce s vodou. Řízkováním lze množit i jiné druhy, zejména pak ty bezhlíznaté – tyto častěji rozmnožujeme semeny.
Hlíznaté varianty lze množit i dělením hlíz. Je to poměrně jednoduché – hlízu rozřízneme na dvě poloviny tak, aby každá z nich disponovala svými kořeny i výhonky. Každou část poté zasadíme zvlášť.
Kvetoucí begónie
Květy mohou mít nespočet barev, velikostí i tvarů. Mohou se objevovat od jara až do podzimu a v případě pěstování v interiéru dokonce i v zimě. Květy mohou svým vzhledem připomínat šípkovou růži i africkou fialku, existují však i varianty nekvetoucí. Při nákupu hlíz nebo semen se však na obalu nebo v popisku produktu dočtete, jaký finální vzhled bude rostlina i její květy mít.
Jak stříhat begónii
Aby byly keříky košatější, můžete je zlehka zaštipovat při jejich růstu během jara. Ke klasickému střihu se uchylujeme až na podzim, kdy končí vegetační období a hlízy budeme ukládat k zimnímu spánku. Nadzemní část v tuto chvíli jednoduše celou odstraníme asi 5 centimetrů nad zemí a necháme řez dobře zatáhnout. Teprve poté pokračujeme v zazimování.
Begónie
Druhy begónie
Druhy okrasné květem
- Begonia xhiemalis
- Begonia xtuberhybrida
Druhy okrasné listem
- Begonia bowerae
- Begonia breviramosa
- Begonia masoniana
- Begonia pustulata
- Begonia venosa
- Begonia wollnyi
Odrůdy begónie
Odrůd begónií je obrovské množství a není v našich silách si je zde uvést všechny. Pro se seznámíme s těmi zajímavějšími, oblíbenými mezi pěstiteli a běžně dostupnými v našich končinách.
‚Bertinii Boliviensis‘ – jedná se o jeden z nejnovějších kultivarů. Hlízy jsou velké a dobře klíčí i přezimují. Rostlina se pěstuje jako převislá. Květy směřují dolů, mají červeno růžovou barvu a rostlina je jimi v době květu doslova obsypána. Bílou variantou je pak ‚Bertinii Santa Barbara‘.
‚Camelia Pink‘ – má velké, plné květy růžové barvy s jemným bílým žíháním. Jak už název odrůdy napovídá, tvarem květů připomíná kamélie. Podobná, ale o něco žíhanější je odrůda ‚Marmorata‘.
‚Picotee‘ – tento kultivar je velice oblíbený. Květy jsou velké, plné a mají velmi zajímavé zbarvení – meruňkový odstín je na koncích okvětních lístků lemován sytou oranžovou barvou.
‚Bouton De Rose‘ – květy této odrůdy velmi připomínají růže, barvou i tvarem. Kvetou od jara až do podzimu a kultivar se řadí mezi nenáročné.
‚Pendula Red‘ – převislá odrůda se sytě červenými, středně velkými květy. Žlutou variantou je ‚Pendula Yellow‘, bílou pak ‚Pendula White‘.
‚Double Orange‘, ‚Double Yellow‘ a další ‚Double – varianty‘ jsou plnokvěté odrůdy odlišené pouze barvou květu. Keřík je kompaktní, obsypaný velkými květy, které mohou tvarem připomínat rozkvetlé růže.
‚Fimbriata‘ varianty – jedná se o kultivary s třepenitými květy, jejichž barva je vždy uvedena v názvu – setkáme se tedy s odrůdami jako Fimbriata Yellow, Fimbriata Pink, Fimbriata White a podobně.
‚Marginata White-Red‘ – tyto kultivary mohou mít opět různé barevné varianty (konkrétně white-red je samozřejmě červeno-bílý). Květy jsou podobné africkým fialkám.
‚Champagner‘ – velice elegantní převislý kultivar s jemně narůžovělými květy střední velikosti.
‚Angelique‘ – krásná velkokvětá begonie bílo růžové barvy.
Přezimování begónie
K zazimování hlíznatých begónií přistupujeme již koncem října, potažmo před prvními mrazíky. Nejprve odstraníme nadzemní část rostliny, jejíž zbytky na hlíze necháme zaschnout. Po několika dnech vyjmeme hlízu z půdy – opatrně, nachází se hned pod povrchem, k vyjmutí použijte raději ruce než rýč.
Hlízu dobře očistíme od všech zbytků rostliny a od zeminy. Necháme ji proschnout, zabalíme do savých a prodyšných novin, a následně uložíme na chladné, suché a temné místo. Nikdy neskladujeme viditelně poškozené či napadené hlízy. Teplota pro přezimování by se měla pohybovat okolo 5 stupňů.
Choroby begónie
Co se týče škůdců, můžeme se u těchto rostlin setkat zejména se savým hmyzem. Pozor si tedy dejte na mšice i svilušky, ale také na roztoče a puklice. Boj s hmyzími škůdci není v případě okrasných rostlin zdlouhavý, můžete totiž kromě babských rad a čistě přírodních postřiků použít i silnější insekticid.
Mezi choroby begonií patří různé druhy houbových onemocnění, plísní, bakterií i virů. Bakterie či virová onemocnění se do rostlin nejčastěji dostanou otevřenými ranami po odlomení listů či květů. Nikdy proto tato místa nezaléváme a snažíme se o jejich nejrychlejší zaschnutí. Obvykle se choroby projevují změnami na listech a květech. Je důležité poškozené části rostlin ihned odstranit (neukládejte je na kompost), rostliny přihnojit draslíkem, případně je ošetřit vhodným přípravkem.