Chryzantéma

Chryzantémy nejsou jen nudné hřbitovní kvítí. V posledních letech se stále více objevují také v záhonech a květináčích v zahradách, na terasách i balkonech. Oblíbené jsou nejen díky svému košatému …

Chryzantéma

Author článku: Monika Břešťanská

Chryzantémy nejsou jen nudné hřbitovní kvítí. V posledních letech se stále více objevují také v záhonech a květináčích v zahradách, na terasách i balkonech. Oblíbené jsou nejen díky svému košatému vzhledu a velkému množství jednotlivých kvítků na jedné rostlině, ale také pro pestrou škálu barev, ve kterých jsou k dostání. Navíc kvetou na podzim, což vnese do již usínající zahrady další život!

Jak pěstovat chryzantému

Chryzantéma, latinsky Chrysanthemum, lidově pak dušička či listopadka, je kvetoucí rostlina z čeledi hvězdnicovitých, kam patří také například pampelišky a kopretiny, řebříček, heřmánek nebo například smil italský. Jedná se o vytrvalé polokeře, na jejichž stoncích se na podzim skví desítky krásně zbarvených květů. Díky tomu jsou velice oblíbené mezi zahradníky a najdeme je v záhonech, květináčích a s oblibou také v dušičkových vazbách.

Nejpopulárnější jsou chryzantémy v Asii, konkrétně v Číně a Japonsku, kde jsou symbolem podzimu, slunce, úrody, v Japonsku jsou dokonce součástí císařské pečetě. Chryzantémy mají silnou schopnost čistit vzduch v místnosti, což dokazuje dokonce studie o čistém ovzduší NASA.

Pěstování chryzantémy

Tyto rostliny vyžadují přímé slunce. Daří se jim i v polostínu, nicméně v těchto podmínkách tolik nekvetou. Mají rády výživnou a dobře propustnou půdu, kořeny nesmí stát ve vodě. Květiny je ale důležité pravidelně a vydatně zalévat, v příliš suchém prostředí neprosperují. Pro správné a bohaté kvetení je důležitá plná tma během noci, květiny nevystavujeme umělému světlu.

pěstování chryzantémy

Pěstování chryzantémy v květináči

Květináče pro pěstování chryzantém naplníme substrátem smíchaným s pískem a univerzálním hnojivem nebo například kompostem. K přesazování se uchylujeme každé tři až čtyři roky, přičemž rostliny v kořenové části rozdělujeme a každou část umístíme do květináče zvlášť. Nádoby s květinami umístíme na prosluněné místo.

Pěstování chryzantémy ze semínek

Listopadky si nejčastěji kupujeme již předpěstované, vypěstovat od semínka si je však můžeme i doma. Semena jsou běžně dostupná v zahradnictví nebo hobby marketu. Vysévat je můžeme do květináče nebo přímo do záhonu. Zvolíme-li druhou možnost, dodržujeme spon 30 x 30 centimetrů.

S výsevem začínáme v březnu, případně v dubnu. Klíčení semen probíhá přibližně dva týdny a optimální podmínkou je teplota od 16 °C. Z tohoto důvodu je lepší si sazenice nejprve předpěstovat ve skleníku, a teprve poté je přesazovat na stanoviště.

Pěstování chryzantémy na zahradě

Na zahradě vybíráme chryzantémám místo v trvalkovém záhonu mezi astrami, jiřinami a jim podobnými rostlinami. Skvěle však vypadají také v různých nádobách, oblíbené je aranžmá přímo u vchodu do domu nebo v okenních truhlících.

Zvolíme-li možnost pěstování v záhonu, musíme dodržovat spon 45 x 45 centimetrů, aby měla každá z rostlin dostatek prostoru pro svůj růst. Nezapomeňte, že listopadky pěstujeme jako víceletky – vybírejte jim tedy takové místo, na kterém budou moci zůstat i v dalších letech. V záhonech samozřejmě pěstujeme pouze mrazuvzdorné odrůdy.

Pěstování chryzantémy doma

Listopadku můžeme v květináči pěstovat i doma. Co se týče kontejnerových rostlin, které lze koupit během podzimních měsíců v jakémkoliv marketu, obvykle příliš dlouho nevydrží. Chceme-li jejich životnost prodloužit, musíme je neprodleně po nákupu přesadit do jiného květináče s odpovídajícím substrátem a dostatkem živin.

Když máme přesazeno, umístíme květináč na okno, ideálně na jižní až jihovýchodní stranu, aby měly květiny dostatek světla. Aby nám chryzantéma stále kvetla, musíme odkvetlé kvítky odstraňovat. Je také dobré ponechat květináč v místnosti, ve které nesvítíme umělým světlem dlouho do noci. Pozor také na velké výkyvy teplot nebo průvan.

Hnojení chryzantémy

Listopadky sice dokážou bez dostatečně vyživené půdy přežít, nebudou ale prosperovat. Zemina by tedy měla být dobře zásobena živinami. Můžeme ji promíchat například s kompostem. Od jara pak rostlinu přihnojujeme univerzálním hnojivem, v době květu ještě přidáváme vícesložkové hnojivo.

Množení chryzantémy

Chryzantémy můžeme množit snad všemi způsoby. Ať už je to klasické generativní množení semeny, nebo vegetativní množení odnožemi či vrcholovými řízky. Ty odebíráme obvykle ještě před květem (než se objeví poupata).

kvetoucí chryzantéma

Kvetoucí chryzantémy

Právě květy jsou důvodem, proč tyto rostliny lidé tak zbožňují. Díky stovkám různých kultivarů si můžeme vychutnat krásu květů snad všech barev, květů malých, velkých i zajímavých tvarů.

Jednotlivé květy jsou vlastně taková květenství složená ze skutečně drobných kvítků do úboru. Tyto úbory mohou být na stoncích umístěny samostatně nebo v chudě chocholičnatých latách. Jednotlivé květy na okrajích jsou jazykovité, středové jsou trubkovité.

Jak stříhat chryzantému

Mladé rostliny musíme tvarovat, abychom získali hezky košatý a kompaktní keřík. Když jsou asi 15 centimetrů vysoké, odstřihneme za pomoci zahradnických nůžek z každého stonku přibližně 2 centimetry. Poté rostlinu necháme růst až do přibližně 30 centimetrů, kdy opět z každého stonku ustřihneme 2 centimetry. Díky těmto zásahům bude polokeř nejen hustý, ale také bohatěji pokvete.

Během květu je třeba všechny odkvetlé úbory pravidelně odstřihovat ostrými nůžkami. Po úplném odkvětu, tedy před zimou, celou nadzemní část odřízneme a ponecháme asi 5 centimetrů rostliny nad zemí.

Chryzantéma

Druhy chryzantémy

  • Listopadka pieninská (chrysanthemum zawadskii) – jiný název pro tento druh je kopretina Zawadského. Je skutečně velmi podobná kopretinám, roste planě, ovšem v České republice se s ní nesetkáme. Nejedná se o druh, který se pěstuje v zahradách.
  • Listopadka indická (chrysanthemum indicum) – chryzantéma indická neboli čínská astra je právě tím druhem, který je mezi pěstiteli i šlechtiteli tolik oblíbený. Najdeme ji ve všemožných variacích a odrůdách.
  • Listopadka zahradní (chrysanthemum x morifolium) – také listopadky zahradní jsou na tom stejně jako chryzantémy indické – v podzimních měsících je lze zakoupit snad v každém zahradnictví, a to hned v několika barevných variantách.

Odrůdy chryzantémy

Vybrat tu pravou odrůdu není u chryzantém nic jednoduchého, zejména kvůli jejich vysokému počtu. Obecně bychom mohli říci, že pro pěstování v nádobách se hodí chryzantémy typu ‚Multiflora‘, které jsou kompaktnější a vyvádějí více menších květů. Chceme-li rostliny k řezu, volíme takový kultivar, který se vyznačuje dlouhými průběžnými stonky a velkými květy.

Oblíbené řady rostlin:

Angela‘ – je vzrůstem menší, nese také malé květy. Hodí se tedy k pěstování v menších nádobách nebo v truhlících. Barvy květu mohou být různé.

Barcelona Jogger‘ – jedná se o odrůdu vyznačující se polokulovitými kompaktními rostlinami, které jsou v době květu zcela pokryté pestrobarevnými květy.

Danielle‘ – středně velké keře s menšími květy.

Chelsey‘ – tato odrůda je typická hustě plnými květy, kterých bývá na rostlině tak mnoho, že ji prakticky celou zakryjí (např. ‚Chelsey Pink‘ s jemnými fialovorůžovými kvítky).

Cheryl‘ – pro své dekorativní květy a dlouhou trvanlivost se často využívá také k řezu (např. ‚Cheryl Golden Yellow‘ se sytě oranžovými květy s fialovým středem).

Morgan‘ – květy jsou plné, mívají tradiční podzimní barvy; keř je polokulovitý (Např. ‚Morgan Red‘ se sytě fialovými květy se žlutým středem).

Pamplona Jogger‘ – tato odrůda se vyznačuje středně velkými plnými květy, dostupnými ve všech možných zářivých barvách.

Ursula‘ – květy mají špičaté okvětní plátky, jsou drobné, stejně jako celé rostliny. Pěstují se nejčastěji v menších nádobách (např. ‚Ursula Red‘ s vínově červenými květy se žlutým středem).

Dalšími oblíbenými odrůdami jsou například ‚Delaware‘, ‚Blanche Poiteviné Supreme‘, ‚Willowbrook‘, ‚Tardero‘, ‚Lydie‘ nebo ‚Gigi‘.

odrůdy chryzantémy

Přezimování chryzantémy

Budeme-li chtít nechat listopadku přezimovat venku, musíme na to myslet již při nákupu a poohlížet se po kultivarech plně mrazuvzdorných.

Po odkvětu seřízneme celou nadzemní část rostliny tak, aby nad povrchem zůstalo maximálně 5 centimetrů. Poté okolí rostlin pokryjeme vzdušným mulčem a celý záhon ještě schováme pod větve nebo chvojí. Chryzantémám nesvědčí neustále zamrzání a rozmrzání okolní vody. Led je může poškodit.

Nejlepší je jednoznačně pěstovat chryzantémy v nádobách. Díky tomu s nimi můžeme manipulovat podle potřeby, takže když na podzimu začínají pestré květy pomalu blednout, přesuneme chryzantémy do skleníku nebo dobře prosvětlené zimní zahrady či chodby, kde nemrzne. Snížíme zálivku a přestáváme rostliny hnojit až do jara.

Na jaře přemístíme listopadky ven. Můžeme tak učinit ještě při mrazech, pokud rostlina nezačala vyvádět nové listy. Pokud však přírůstek vidíte, počkejte s přemístěním až do doby, kdy venku mrazy pominou. Nové lístky by totiž mohly zmrznout. Na jaře také nezapomínáme na pořádnou dávku hnojiva a opětovné zvýšení zálivky.

choroby chryzantémy

Choroby a škůdci chryzantémy

Nejčastějším problémem u chryzantém jsou žloutnoucí listy. Obvykle je na vině špatně propustná půda, ve které kořeny doslova plavou. Možností je celou rostlinu přesadit do květináče s vhodným, hlinitopísčitým substrátem, případně s nějakou drenážní vrstvou.

Dalším problémem mohou být mšice. Tento nepříjemný savý hmyz zapříčiní, že začne žloutnout celá rostlina včetně stonků. Nejčastěji se mšice hromadí na stoncích a pupenech, kde jsou také zřetelně viditelné. V tomto případě odstraníme všechny napadené listy a na zbytek rostliny aplikujeme insekticidní přípravek.

Mezi další obtíže pak mohou patřit různé hniloby, které se obvykle dostavují se špatnou péčí (přelévání, zalévání přes list a podobně), houbová onemocnění nebo obávaná chlorotická skvrnitost.