Jak vybrat zahradní gril

Kdo by nemiloval grilování – posezení s rodinou či přáteli u dobrého jídla a pití, vůně šťavnatého grilovaného masa a dalších pochoutek zkrátka k létu patří. Abychom si však tímto …

Jak vybrat zahradní gril

Author článku: Monika Břešťanská

Kdo by nemiloval grilování – posezení s rodinou či přáteli u dobrého jídla a pití, vůně šťavnatého grilovaného masa a dalších pochoutek zkrátka k létu patří. Abychom si však tímto způsobem mohli připravit opravdové speciality, musíme se poohlédnout po dobrém grilu. Jeho výběr závisí na mnoha faktorech, například na jeho umístění, na počtu strávníků, ale i na tom, jaké preferujeme chutě. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat ten nejlepší zahradní gril.

Palivo a chuť masa spolu souvisí

Na výslednou chuť masa a dalších grilovaných pokrmů má velký vliv použité palivo. Tu pravou chuť  získáme s uhlím a ohněm, kdy se maso připravuje nad žárem a kouřem, které mu dodá kouřové aroma. Někteří lidé se však poohlížejí po jiných variantách, protože šťáva odkapávající do ohně je hlavní příčinou vzniku karcinogenních látek. Pokud však máte grilování v malíku, tak víte, jak maso připravit i bez zbytečného odkapávání šťávy a velkého vzplanutí ohně, který může pokrmy připálit.

Elektrické grily

Elektrické grily nedisponují ohněm, což se samozřejmě podepíše na chuti – ta není typicky kouřová. Příprava pokrmu je však o něco zdravější a maso i zelenina jsou křupavější.

Mezi výhody také patří krátká příprava – žádné dřevo, nákup uhlí ani hlídání množství paliva, přístroj jednoduše zapojíte do sítě a necháte rozehřát. Také samotné rozehřívání je poměrně rychlé, teplota se dá obvykle regulovat pomocí otočného knoflíku. Elektrické modely jsou také lehké, skladné a nenáročné na čištění a další údržbu.

Nevýhodou je samozřejmě potřeba elektrické energie. Nehodí se tedy na chalupu či zahradu bez elektrické přípojky, a pokud máte místo pro grilování dál od domu, bude nutná prodlužovačka.

Plynové grily

K tomu, abyste si připravili chutný oběd či večeři na plynovém grilu, budete potřebovat propan-butanovou láhev nebo plynovou kartuši. Ta se jednoduše připojí pomocí hadičky s uzávěrem, a poté se ihned můžeme pustit do kuchtění. Maso se připravuje na ohni, avšak bez dráždivého kouře a zbytečných karcinogenů. Velikost plamene lze snadno regulovat přidáním či ubráním plynu pomocí otočného knoflíku.

Nevýhodou může být vysoká pořizovací cena, a také vysoká částka za palivo – příprava pokrmů na plynovém grilu vyjde dráž než na tom klasickém.

Grilování na ohni

Grily na uhlí jsou klasika. Do spodní části vložíte uhlíky, běžné dřevěné uhlí nebo dřevo a podpálíte. Pokrmy získají chuť a vůni toho pravého grilování, na grilu se prakticky nemá co pokazit a pořizovací cena bývá nižší. Je ale nutné mít s grilováním nějaké zkušenosti, nebo se při prvních pokusech obrnit trpělivostí – po nějakém čase už ale budete přesně vědět, jak dlouho rozehřívat uhlíky, kdy dát maso na oheň a jakým způsobem ho připravit.

Nevýhodou může být poměrně zdlouhavá příprava před samotným grilováním, a následně také náročnější úklid.

grilování

Vzhled a využití grilu

Klasický zahradní gril

Tyto modely jsou nejvhodnější ke grilování venku. Je samostatně stojící, může být jak na elektřinu, tak na plyn nebo uhlí. Tato kategorie zahrnuje jak základní a levnější varianty, jak moderní grily s velkým množstvím funkcí, které mohou být dokonce propojeny s udírnou či krbem.

Zahradní grily se dále dělí do dvou kategorií, a to s odklápěcím víkem nebo bez něj. Ty bez víka mohou pokrmy připravit pouze přímým způsobem, což znamená, že jídlo je přímo vystaveno žáru z ohně. Kvůli tomu se ale připravuje pouze z jedné strany, a tak je nutné jej v polovině doby otáčet. Víko však umožňuje i nepřímý způsob přípravy, kdy gril vlastně funguje jako horkovzdušná trouba. Teplo ze sálajících uhlíků se drží pod víkem a maso se rovnoměrně griluje ze všech stran.

Stolní gril

Také stolní modely mohou být elektrické, plynové i klasické, nejběžnější jsou však v tomto případě elektrické varianty. Stolní grily jsou skladné a bohatě postačí k přípravě masa pro menší rodinu. Výhodou je nízká pořizovací cena a možnost připravovat pokrm i na terase, balkoně a u elektrických variant dokonce v kuchyni. Řadíme sem také kontaktní varianty, které mají ještě jednu přiklápěcí plochu, díky čemuž se maso rovnoměrně připraví z obou stran za kratší dobu.

Přenosný gril

Přenosné grily lze pomocí klapek bezpečně uzavřít, čímž obvykle vznikne jakýsi kufřík opatřeny v horní části držákem. Díky tomu je lze snadno přemístit z místa na místo, nebo je s sebou například vzít na kempování. K tomuto účelu jsou skvělé také jednorázové varianty vyrobené z hliníku, které se po použití jednoduše vyhodí.

Zahradní ohniště

Zahradní ohniště svým vzhledem připomíná jakýsi přenosný litinový kotlík, do kterého lze vložit brikety nebo dřevo. Využít jej můžeme jako klasické ohniště pro opékání špekáčků, ale také jako gril, přidáme-li rošt.

Výběr grilu

Podle čeho dál vybírat?

Velikost grilu

Důležitá je také velikost. Není to jen z důvodu vašich prostorových možností. Myslet totiž musíte i na to, pro kolik strávníků nejčastěji jídlo připravujete i na to, jaké druhy pokrmů skončí na grilovací mřížce nejčastěji.

Obecně platí, že grilovací plocha by měla být co největší, aby grilování probíhalo rovnoměrně a na okrajích mřížky nebylo maso nepřipravené, zatímco uprostřed už bude připálené. Pro čtyřčlennou rodinu bohatě postačí plocha o 1500 cm2, na větší grilovačky s příbuznými či přáteli pak využijete i 3500 cm2.

Poohlédnout se můžete také pro grilu se dvěma rošty. Zatímco jeden je těsně nad zdrojem tepla, druhý je přímo nad ním a můžeme na něj pokládat například sýry a zeleninu, nebo zde udržovat maso teplé a nezabírat místo na hlavním roštu.

Spotřeba či výkon u elektrických a plynových grilů

Spotřeba nás bude zajímat hlavně tehdy, grilujeme-li i několikrát do týdne. Při občasném posezení na terase tento parametr příliš sledovat nemusíte, protože jedno grilování vás vyjde na pár korun.

Nejnákladnější jsou v tomto ohledu plynové modely. Platí, že čím vyšší výkon (nebo příkon u elektrických modelů), tím rychleji se plocha rozehřívá a tím rychleji je také pokrm hotov.

Použité materiály

Důležité je sledovat také materiály použité na výrobu roštu. Mělo by se jednat o nerez či litinu, rošty jiných materiálů nejsou tolik kvalitní a mají kratší životnost. Může se jednat o rošty smaltované, teflonové, hliníkové nebo o grilovací kámen.

Litinové rošty jsou bytelné, prakticky „nesmrtelné“ a dobře rozvádějí teplo po celé své délce. Jsou však o něco dražší než nerez, a také se hůře čistí. Nerezový rošt rozvádí teplo o něco hůře, proto zde platí, že čím masivnější rošt je, tím lépe. Nerez se také dobře čistí.

Vychytávky, příslušenství a další funkce grilu

I u těchto pomocníků při přípravě jídla můžeme najít celou řadu různých vychytávek a funkcí, které usnadní grilování a vylepší chuť jídla. Zařadit mezi ně můžeme například:

  • termostat
  • odklápěcí víko
  • kolečka
  • odkládací plochu
  • udírnu
  • patrový rošt

Ke grilování budete také potřebovat příslušenství, díky kterému lze manipulovat s horkým pokrmem, připravovat ingredience, regulovat oheň nebo odstranit popel po uhlících či dřevě. Mezi nejběžnější a nepostradatelné pomůcky patří:

  • grilovací vidlička, lopatka a kleště
  • chňapky
  • lopatka na popel

Skvělými pomocníky jsou také například grilovací jehly pro přípravu špízů, marinovací stříkačka, lis na hamburgery, rožnící jehly na kuřata, jednorázové nádobí nebo grilovací zástěry.