Interiérové trendy: Rostliny vnesou do vašeho domova styl i zdravý vzduch

Svěží zeleň zútulní každý interiér. Rostliny navíc čistí a zvlhčují vzduch a působí blahodárně na lidskou psychiku. I ony však potřebují péči. Vybírejte je tak, aby odrážely styl váš i …

Interiérové trendy: Rostliny vnesou do vašeho domova styl i zdravý vzduch

Author článku: Monika Břešťanská

Svěží zeleň zútulní každý interiér. Rostliny navíc čistí a zvlhčují vzduch a působí blahodárně na lidskou psychiku. I ony však potřebují péči. Vybírejte je tak, aby odrážely styl váš i vašeho bytu. Nezapomeňte jim dopřát také péči, díky které porostou do krásy.

V posledních letech jsou stále populárnější styly urban jungle a botanic chic. V interiéru používají ve velkém přírodní motivy, jako jsou listy a květy. Městskou džungli si nejlépe vytvoříte v bytě zařízeném přirozeně teplými materiály, jako jsou bambus, rákos nebo dřevo. Rostliny však oživí i minimalistické a industriální byty. Záleží pak hlavně na tom, jaké zvolíte květináče a obaly

Využijte prostor na maximum

Spousta z nás doma svádí souboj o každý centimetr místa. Aby ve vaší džungli zbyl i životní prostor pro vás a vaši rodinu, využijte vertikálu. Praktické jsou vícepatrové stojany na rostliny nebo poličky ve stylu žebříku. V bytech s vysokým stropem můžete rostliny také zavěsit. Báječně se k tomu hodí kokedamy s mechovým balem, dobře však poslouží i klasické závěsné květináče. 

Interiérové trendy - využití prostoru.

Ať se zelenají

Žluté listy a zvadlé rostliny příliš parády neudělají. Snažte se proto pokojovým rostlinám dopřát ideální světelné podmínky. Některé druhy nejlépe prospívají u okna, jiné zase přímé slunce nesnášejí. Dejte si pozor také na přelévání rostlin. Většinu běžných pokojových květin stačí zalít jednou týdně, a to poté, co povrch substrátu mírně vyschne. Ideální je určit si jeden zalévací den a tehdy obstarat všechny rostliny najednou. K zalévání je nejlepší převařená voda s nižším obsahem minerálů. Během topné sezóny květinám prospěje také rosení. Z listů pravidelně utírejte prach a suché listy odstraňujte. 

Zelené interiérové stálice

Symbolem urban jungle stylu se stala monstera díky velkým výrazným listům a snadnému pěstování. Pochází z jihoamerických deštných pralesů, má ráda polostín a roste jak divá. Mezi další nenáročné a oblíbené patří rostliny s barevnou kresbou listů, jako je aglaonema, diefenbachie nebo kaládium. Doma se budete cítit jako v pralese, když si pořídíte pokojové dřeviny, jako jsou různé druhy fíkusů, dracény, juka nebo banánovník. Romantické duše zase potěší něžné květy afrických fialek a exotické orchideje. 

Místo v bytě vám ušetří převislé a popínavé krásky, které můžete zavěsit nebo umístit na nábytek. Ideální je například šplhavník, svícník či starček, který vypadá jako zelené korálky zavěšené na niti. V kuchyni se pak hodí mít po ruce čerstvé bylinky a dalším praktickým zeleným pomocníkem je léčivý rýmovník

Pokojové rostliny, které zútulní každou místnost

Pokud hledáte květiny, které jsou netradiční a méně známé, zkuste exotické kokedamy. Jsou to rostliny, které mají místo květináče bal zeminy obalený mechem. Mezi další oblíbenou novinku patří také řasokoule, které se pěstují v akváriích nebo vázách s vodou. Péče o ně je snadná. Potřebují jen světlo a dvakrát do měsíce vyměnit vodu.