Author článku: Monika Břešťanská
Jak skladovat jablka?
Jablka patří mezi nejběžnější ovoce v Česku. Snad v každé domácnosti je pravidelně najdeme v ovocné míse a každý, kdo vysazuje v zahradě ovocný strom, většinou jako první sáhne po jabloni. Tyto chutné a šťavnaté plody navíc patří mezi takzvané superpotraviny s velkým množstvím důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. I proto se vyplatí jich vypěstovat dostatek a uskladnit si je pro sychravé zimní měsíce, kdy jsou vitamíny z ovoce pro imunitu nejdůležitější.
Jak správně sklízet jablka
Na uskladnění jablek je potřeba myslet již při sklizni. Odrůdy jablek lze zařadit do tří skupin – tou první jsou jablka letní, která prakticky nejsou vhodná k uskladnění. Mají tendence „moučnatět“ a měknout, ztrácí chuť i svou šťavnatost. Letní jablka tedy konzumujeme ihned nebo je zpracujeme například na křížaly či do kompotů. I z toho důvodu je vhodné mít v zahradě pouze takový počet jabloní, abychom úrodu z nich využili začerstva.
Další skupinou jsou odrůdy podzimní. Sklizené plody bez problému vydrží až do Vánoc a konzumovat je můžeme ihned nebo během následujících dvou až tří měsíců, v závislosti na podmínkách skladování. Poslední, zimní odrůdy sklízíme rovnou do bedýnek a ukládáme do vhodných podmínek k uskladnění. Jejich chuť se totiž rozvine až po několika týdnech a pokud jsou plody uskladněny správně, vydrží až do jara.
Ovoce vždy sklízíme za suchého počasí. Mnoho lidí má tendence sbírat i popadané plody. Pokud jsou v dobrém stavu, posbírat je můžete, ale je třeba je ihned využít – zkonzumovat čerstvé nebo připravit koláč, jinak začnou v místě otlačení hnít. Jablka pro uskladnění (i po krátkou dobu) sklízíme přímo ze stromu. Opatrně je otrháváme i se stopkou. Musí jít snadno oddělit. Stromem nijak netřeseme pro opadání; tento způsob je samozřejmě rychlejší a snadnější, ale jablka se pádem na zem potlučou a přes zimu shnijí.
Třídění jablek
Na základě výše zmíněných informací je tedy zřejmé, že jablka musíme vytřídit. Sklizené plody třídíme v první řadě na zcela zdravé a nějakým způsobem poškozené. Ty poškozené (například potlučené, s nějakou vadou na kráse a podobně) dáváme bokem pro okamžitou spotřebu.
Dále pak třídíme podle odrůdy – letní konzumujeme ihned, podzimní ukládáme do bedýnek, které si necháme v popředí a zužitkujeme je co nejdříve, hned po těch letních. No a nakonec ukládáme jablka zimní, která vydrží nejdéle. Každá z těchto skupin odrůd tedy musí být uložena zvlášť.
V čem skladovat jablka?
Ke skladování musíme využít vzdušné bedny. Jablka nedáváme do plastových ani do jutových pytlů. Mohla by se zapařit a není pak snadné vytřídit špatné kusy i během uskladnění, a tak bychom snadno mohli přijít o celou úrodu.
Ideální je využít plastové přepravky pro skladování zeleniny či pečiva. Skvělou volbou je i nákup dřevěných beden, které jsou vyvýšené a dole mají otvor, kterým se uložené plody odebírají. Tyto bedny či regály mají dostatek otvorů po všech stranách, takže kontrola plodů může probíhat pouze vizuálně a není třeba všechny přepravky složitě přeskládávat z místa na místo.
Do beden skládáme jablka nejlépe v jedné vrstvě; v případě zmiňovaných regálů je samozřejmě vrstev více, avšak tato jablka spotřebujeme jako první a dřevěné regály slouží jako zásobník k rychlému odebírání plodů. Jablka by měla být umístěna stopkami dolů. Slupky neomýváme ani neotíráme.
Kde skladovat jablka?
K dlouhodobějšímu skladování jakékoliv zeleniny či ovoce musíme vytvořit optimální podmínky, jinak plody znehodnotíme a přijdou nejen o své aroma a chuť, ale i konzistenci či důležité živiny, případně přijde celá úroda vniveč.
Ideální je suchý a dobře větraný sklep, případně garáž. Místnost musí být chráněna před mrazem. Při skladování je důležitá správná vzdušná vlhkost. Pokud je nízká, plody mají tendenci vysychat a scvrkávat se. Tento problém můžeme vyřešit umístěním nádoby s vodou do místnosti a pravidelným větráním.
Vyvarujte se uskladnění v jedné menší místnosti se zeleninou a bramborami. Nejenže by se zelenina mohla vlivem vyšší hladiny látek, které ovoce při zrání produkuje, kazit, ale jablka by mohla od brambor nebo kořenové zeleniny načichnout a ztratit své příjemné sladké aroma.
Přes zimu jablka pravidelně prohlížejte
Během uskladnění jablka pravidelně prohlížejte. Maximální interval je jeden měsíc, ale doporučuje se častější kontrola, protože plody mohou shnít během pár dní a hniloba se rozšíří i na okolní kusy. Pokud máte pocit, že některé odrůdy v bedýnkách zrají rychleji než jiné, případně ztrácí vlhkost a pomalu se scvrkávají, umístěte je nahoru či dopředu, abyste je zpracovali přednostně.
Skladování jablek v bytě
Jablka samozřejmě v bytě nelze skladovat celou zimu. Nicméně jejich „životnost“ lze prodloužit i bez chladného sklepa. Vyhráno máte v případě, že byt disponuje balkonem. V tuto chvíli uložíme jablka do polystyrenové krabice, aby byla chráněna před případnými mrazy, a umístíme na balkon. V horizontu pár týdnů můžete jablka skladovat i v lednici. Zde je ukládáme do odděleného prostoru, nejlépe do šuplíku ke skladování zeleniny a ovoce, kterým již většina nových lednic disponuje.
Jak zpracovat přebytky jablek?
Přebytky letních jablek nebo potlučené plody sesbírané ze země je třeba ihned zpracovat. Zkonzumovat je čerstvé ve větším množství včas nelze, a tak přichází na řadu různé způsoby zpracování. Kromě klasických koláčů můžeme připravit zavařeniny, sušené křížaly, přesnídávky a mnoho dalších.
Jablečná přesnídávka
Jablka oloupeme, zbavíme jadřinců, stopek a nakrájíme na drobné kostičky. Zalijeme malým množstvím vody a vaříme tak dlouho, dokud nejsou úplně rozvařená. Následně je pomixujeme a ještě horkou přesnídávkou plníme čisté (nejlépe sterilizované) sklenice. Přesnídávku můžeme přisladit cukrem nebo stévií. Pro hutnější konzistenci se na 2,5 kilogramu čerstvých jablek přidává půl sáčku vanilkového pudinku. Aby byla chuť výraznější, můžete k rozvařenému ovoci přidat ještě špetku skořice.
Jablečný kompot
K přípravě klasického jablečného kompotu budeme potřebovat:
- 250 gramů cukru
- 2 až 3 kilogramy jablek
- litr vody
- koření – 2 kusy hřebíčku, jeden badyán, jednu celou skořici
- lžičku kyseliny citronové
Do hrnce dáme vodu, přidáme koření, cukr a kyselinu citronovou. Mezitím si oloupeme jablka a bez jadřinců a stopek je nakrájíme na větší či menší kostky, podle toho, jak máme rádi. Jablka vhodíme do vroucího nálevu a opět přivedeme k varu. Vaříme asi dvě minuty, poté nálev ochutnáme a případně dochutíme cukrem či kyselinou citronovou.
Připraveným kompotem plníme sterilizované sklenice. Ještě horký kompot zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Ideální je předtím potřít okraje sklenic silným alkoholem (například slivovicí). Takto připravený kompot už není potřeba sterilovat. Pokud ale chcete, můžete ještě sklenice dát na 20 minut do hrnce s 65-70 °C vodou nebo je nechat 20 minut při stejné teplotě v myčce.
Zavařená strouhaná jablka do štrúdlu
Oloupaná jablka zbavená jádřinců nastrouháme na hrubém struhadle. Smícháme je se skořicí a plníme jimi menší sklenice. Ty musejí být perfektně čisté. Do směsi můžeme přidat i rozinky. Sklenice pak dáme do zavařovacího hrnce a sterilizujeme při 80 °C asi třičtvrtě hodiny. Jablka není vhodné přislazovat, aby neměla tendenci kvasit. Směs tedy dosladíme vždy po otevření.