Jak vyzrát na mšice

Snad každý zahrádkář už se s mšicemi někdy setkal. Napadnou prakticky vše od bylinek, přes zeleninu až po okrasný ibišek. Po jejich nájezdech mohou vaše rostliny velmi snadno uhynout a …

Jak vyzrát na mšice

Author článku: Monika Břešťanská

Snad každý zahrádkář už se s mšicemi někdy setkal. Napadnou prakticky vše od bylinek, přes zeleninu až po okrasný ibišek. Po jejich nájezdech mohou vaše rostliny velmi snadno uhynout a nezakročíte-li včas, můžete přijít klidně o celý záhon. Jak s těmito škůdci jednou provždy zatočit? To se dozvíte v následujících řádcích.

Co jsou to mšice?

Jde o malý hmyz o velikosti 2 – 10 mm s měkkým tělem. Vyskytují se okřídlené i neokřídlené formy mšic. Většinou mají hruškovitý tvar. Napadají téměř všechny druhy rostlin a vysávají z nich mízu. Na oplátku do nich vylučují sladkou šťávu, nazývanou medovice a rostlinám velmi škodí. Ucpává jejich póry, což zakládá tvorbu nebezpečné černé plísně. 

Setkat se můžete se stovkami druhů, na celém světě jich jsou asi 3 tisíce, u nás ve střední Evropě narazíme až na 850 různých druhů mšic. Zmínit můžeme například mšici vojtěškovou, makovou, krušinovou, jabloňovou a další.

Jejich velká reprodukční schopnost je důvodem, proč tak rychle zlikvidují celou rostlinu. Během jednoho roku totiž tento hmyz zplodí až 16 generací. Množit se navíc mohou i bez oplození – z neoplozených vajíček se zkrátka v určitých situacích líhnou larvy bez křídel, ze kterých rostou opět bezkřídlí dospělci.

Co mšice nejčastěji napadají?

Tito škůdci napadají snad všechny druhy rostlin, bez ohledu na to, zda jsou okrasné nebo mají chutné plody. Často je vidíme na zelenině i ovocných stromek, nicméně nejoblíbenějšími rostlinami mšic jsou růže, letničky jiřinky, nebo astry. Naopak je spolehlivě odpudí plodiny jako je česnek, pažitka nebo cibule. A jak poznáte, že si mšice pochutnaly na vaší zahrádce? Snadno. Listy jsou pokroucené, plody zdeformované a listy a stonky pokrývá lepkavá tekutina. 

Symbióza s mravenci

Další neklamnou známkou přítomnosti mšic je výskyt mravenců. A to díky jejich vzájemné symbióze. Mravenci rádi mlsají sladkou šťávu, jíž mšice vylučují a na oplátku se pasují do role jejich bodyguardů a chrání je před jejich nepřáteli, jimiž je např. slunéčko sedmitečné. Jejich pomoc je neocenitelná zejména v zimě, kdy jim pomáhají přezimovat jejich vajíčka v mravenčích koloniích. 

Prevence proti mšicím

Nejprve se zaměřme na to, zda napadení mšicemi předcházet. Prevencí může být vysbírání spadlého listí pod rostlinami. Právě na nich bývají nejčastěji vajíčka mšic, které přezimují a na jaře se z nich vylíhnou nové mšice a napadnou danou rostlinu.

Kromě toho tento hmyz přitahuje jasně žlutá barva. Neví se proč, ale když strategicky umístíte kolem záhonů zářivě žluté lepové pasti, zachytí se do nich a své růže či jiné rostliny před škůdci ochráníte. Pokud je již napadení patrné, lepové pasti bohužel nepomůžou.

Mšice

Jak bojovat se mšicemi

V boji se mšicemi se můžeme rozhodnout, zda využijeme chemické přípravky, kterých je na trhu celá řada, nebo zda dáme šanci přírodě. Chemické postřiky jsou poměrně agresivní, ale často zaručí účinek.

Mnohé babské rady bývají velmi účinné. Vycházejí z léty prověřených postupů a jejich benefitem je, že neškodí okolní přírodě. Nejčastěji jsou používány různé nálevy a výluhy. Využít lze například tabák, ocet, rebarboru, česnek (který mšice obzvlášť nesnášejí), kopřivy, nebo listy z rajčat. Postřiky a výluhy je nutné aplikovat přímo na mšice, tedy i zespodu listů a na stonky. V případě, že se objeví první známky napadení mšicemi, je třeba ihned jednat, protože se bohužel velmi rychle množí.

Postřiky a chemie

Přípravků bojujících proti těmto škůdcům najdete na trhu mnoho, vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejčastějších problémů zahrádkářů. Některé z nich jsou poměrně šetrné, jiné agresivní a neberou příliš v potaz ani opylovače a užitečný hmyz. Dobře proto volte, co na rostliny ve své zahradě nanášíte. Je třeba také myslet na to, že například plody z napadených keříků rajčat bychom chtěli v budoucnu konzumovat. A nejlépe bez pozůstatku insekticidů, které pro člověka nejsou příliš bezpečné.

Mezi nejefektivnější a nejoblíbenější postřiky patří například:

Přírodní cesta a babské rady

Vzhledem k tomu, že existuje skutečně obrovské množství druhů mšic, nezabírají konvenční postřiky úplně dobře – některé druhy daný přípravek zahubí, jiné mu úspěšně odolají. Proto mnoho lidí zkouší raději různé tipy, osvědčené babské rady nebo přípravky na přírodní bázi. Dalším důvodem je samozřejmě ekologie – nikdo nechce mít zahradu plnou chemie a plodiny s obsahem insekticidů či pesticidů.

BIO a ekologické postřiky

V zahradnických potřebách či e-shopech s podobným zaměřením najdeme vedle klasických chemických postřiků také ekologičtější verze. Jedná se o přípravky na přírodní bázi, které vsázejí na poznatky našich babiček a obsahují směs různých bylin a dalších látek, které mšice nesnáší.

Mezi nejlépe hodnocené přírodní prostředky patří například postřiky od firmy NATURA, například Natura Rock Effect nebo Natura postřik proti škůdcům Symfonie.

Babské rady a domácí postřiky

Vhodný přípravek není nutné kupovat. Vyrobíte ho i z běžných ingrediencí z kuchyně, případně z vaší zahrádky. Přírodní postřiky totiž fungují dobře, jen je potřeba zasáhnout včas. Takže hned jak objevíte první škůdce, namíchejte si jeden z těchto postřiků.

Octový postřik na mšice

Zde je příprava velmi jednoduchá. Běžný ocet, který používáte při vaření, smíchejte s vodou v poměru 1:1. Tekutinu nalijte do postřikovače a pokropte jí celou rostlinu. Pokud se jedná o větší keře v zahradě, zalijte je připraveným roztokem klidně z konve. Mšice ocet naprosto nesnáší a pokud do roztoku přidáte ještě mátový olej nebo odvar z mátových listů, bude ještě efektivnější.

Postřik na mšice z česneku

Silice obsažené v česneku jsou velmi zdravé, ovšem tyto nevítaní hosté ji nesnášejí, a tak je spolehlivě vypudí. K výrobě budete potřebovat jednu celou palici česneku a převařenou, vlažnou vodu. 

Všechen česnek oloupejte, stroužky nasekejte nebo rozdrťte a vhoďte do zavařovací sklenice. Tu naplňte převařenou (ale již vychladlou) vodou a celé to nechte odstát minimálně jeden den. Následně kusy česneku vyjměte, tekutinu přelijte do postřikovače a aplikujte na poškozené rostliny.Důležité je nevynechat stonky a spodní strany listů, protože tam je frekvence škůdců největší.

Česnek se vyplatí v malém množství vysadit kolem nejvíce náchylných rostlin. Například do záhonu plného růží vsaďte mezi jednotlivé keříky několik stroužků česneku. Ten bude fungovat jako prevence a škůdce alespoň částečně odpuzovat.

Recept na postřik na mšice z kopřivových listů

Kopřivy jsou v pěstování rostlin velmi oblíbené. Nejenže se jedná o zdravou bylinu, všestranně použitelnou v léčitelství i kosmetice, ale připravují se z ní i různé odvary, kterými následně řešíme problémy u rostlin. Asi nejznámější je kopřivový macerát fungující jako přírodní výživa. 

Nás ale bude zajímat postřik proti škůdcům z kopřiv. Ten připravíme snadno – asi 20 gramů sušených kopřiv zalijeme vlažnou vodou tak, aby byly všechny rostliny ponořené. Necháme louhovat klidně i tři dny. Následně tekutinu scedíme a naředíme dvěma litry čisté vody. Opět použijeme postřikovač a výluh aplikujeme zejména na stonky a spodní strany listů.

Postřik proti mšicím z tabáku

Tabák obsahuje celou řadu látek, které nejsou zrovna dvakrát prospěšné pro zdraví. Tak malé tvory jako jsou mšice dokonce zmíněné látky mohou zabít. Nikotin a alkaloidy na ně působí doslova jako jed, zároveň se však jedná o poměrně šetrný způsob pro vaše rostliny i zahradu celkově.

K přípravě nálevu budete potřebovat asi 100 gramů tabáku a dva litry vody. Tabák nadrtíme, dáme do hlubší nádoby a zalijeme vlažnou vodou. Vše necháme odstát přibližně dva dny. Máte-li tabák dobře nadrcený, není třeba nálev ani cedit. Tekutinu opět stříkáme na nejnáchylnější místa, případně rovnou na celou rostlinu.

biologická ochrana

Biologická ochrana před mšicemi

Tento hmyz žije v symbióze s mravenci – o tom jsme se již zmiňovali výše. Ti je chrání před jejich nepřáteli a na oplátku si berou vylučované šťávy. Chcete-li zahájit biologický boj, musíte se nejprve vypořádat s mravenci. Těch se zbavíte například různými lepovými pastmi, které nastražíte kolem stonku rostliny, případně i na něj. Vhodné jsou také různé postřiky, prášky, dýmovnice, lepidla ve spreji, mravenčí bufety nebo domečky.

Když jsme mravence vyřídili, nastává ten pravý boj. Nejprve si do sklenice sesbírejte slunéčka sedmitečná z celého okolí. Čím více jich bude, tím lépe. Rostlinu postříkejte čistou vodou, abyste berušky nalákali ke zvlažení a vysaďte je na nejvíce postižená místa. Nezapomeňte neustále sbírat nové jedince a opět je vysazovat na rostlinu – berušky totiž často ihned odletí.

Problémem je, že dospělci příliš mšic nezkonzumují, a tak můžete být po jejich vysazení trochu zklamaní. Mnohem lepší je vysazení larev slunéčka sedmitečného, které však najdete pouze na jaře, než se přemění na dospělce. Nalákat je do své zahrady můžete tím, že jim vytvoříte dostatek prostoru pro přezimování – hmyzí domečky, hotely a různé hromádky přírodnin by tak měly být v blízkosti každého správného záhonu!