Jak pěstovat kaktusy a sukulenty, a které druhy jsou nejoblíbenější?

Kaktusy jsou velmi oblíbené už dlouhá léta. Obvykle jsou mezi prvními rostlinami, které děti pěstují, a to zejména díky své odolnosti. Právě kvůli těmto vlastnostem jsou oblíbené také u lidí, …

Jak pěstovat kaktusy a sukulenty, a které druhy jsou nejoblíbenější?

Author článku: Monika Břešťanská

Kaktusy jsou velmi oblíbené už dlouhá léta. Obvykle jsou mezi prvními rostlinami, které děti pěstují, a to zejména díky své odolnosti. Právě kvůli těmto vlastnostem jsou oblíbené také u lidí, kteří nejsou zrovna dvakrát „dobrými pěstiteli“. Nepotřebují mnoho péče, i přesto se vám odvděčí poměrně dlouhým životem, a budou skvělou ozdobou interiéru. Co jim tedy dopřát, aby bylo jejich pěstování úspěšné?

Co jsou to kaktusy a sukulenty?

Kaktusy i sukulenty jsou suchomilné rostliny původem z rovníkových oblastí. Mají redukované listy a zdužnatělé stonky, které jim pomáhají přežít dlouhou dobu bez vody. Všechny kaktusy jsou sukulentní, to ale neplatí naopak. Sukulenty nejsou kaktusy. Mezi jednotlivými skupinami jsou tedy nějaké rozdíly. Kaktusy pocházejí ze Střední Ameriky, dnes se však vyskytují i v jiných oblastech. Mají obvykle stonek posetý trny, což jsou přeměněné větvičky a slouží k ochraně. Sukulenty jsou zelené rostlinky přizpůsobeny horkému podnebí zdužnatělým stonkem a listy, patří mezi ně třeba aloe vera.

Aloe vera

Jak zalévat?

Zálivka je něco, co tyto rostliny potřebují opravdu minimálně, a její intenzita se mění v závislosti na ročním období. V teplých měsících zaléváme přiměřeně, přibližně jednou za dva týdny. Na podzim je nutné většinu kaktusů i sukulenty zazimovat a přemístit do chladnějších prostor, ovšem pozor, nesmí zmrznout! Během října až listopadu začneme tedy pomalu ubírat na zálivce. Přes zimu pak rostliny nezaléváme vůbec, ovšem pokud je necháme ve vytápěné místnosti, nic se nemění, a o kaktusy pečujeme stejně jako po celý rok. Na jaře koncem března je opět začneme pomalu zalévat.

Správné umístění je důležité

Jak už bylo řečeno výše, v době vegetačního klidu by měly být tyto rostliny umístěny v chladnější místnosti s přístupem světla. Co se týče zbytku roku, je pro kaktusy i sukulenty nejvhodnější místo na okenním parapetu, případně co nejblíže oknu. Potřebují sluneční svit, proto je směřujte spíše na jih či východ. Kromě dostatku světla potřebují také teplo, a to alespoň 25 °C klidně i více. Umístěte je proto do teplejších místností, ložnice, ve které si udržujete chlad, není pro jejich pěstování vhodným místem.

Péče v průběhu roku

Kaktusy a sukulenty potřebují speciální kvalitní substrát, který musí obsahovat nejen zeminu, ale i písek a drobný štěrk. Rostliny se na jaře musí přihnojit hnojivem, které je pro ně přímo určeno. Další dávku je nutné aplikovat i během léta. Jemným kartáčem je můžeme čas od času „oprášit“ – zbavíme je nečistot, uschlých částí nebo květů, případně uhynulého hmyzu. Jestliže nám rostliny povyrostou a potřebují přesadit do větší nádoby, počkejte s tím spíše na jaro, a učiňte tak před hnojením a umístěním do tepla. Jestliže jsou rostliny sloupovitého tvaru, poskytněte jim oporu.

Kaktusy a sukulenty v létě

V těch nejteplejších letních měsících pouštní rostliny velice potěší pobyt na přímém slunci venku. Přemístit je můžeme i s květináči na balkon, terasu nebo klidně do záhonu. Některé jednoleté druhy můžeme do země rovnou vysadit, nicméně ty, které budeme na zimu přesouvat do interiéru, necháváme v nádobách. Výborně se jim daří například na skalkách. Díky sluníčku a vysokým teplotám můžete očekávat zlepšení vzhledu rostliny, a v některých případech dokonce květy.

Nejčastější chyby při jejich pěstování

Pokud s pěstováním kaktusů a sukulentů začínáte, měli byste se vyhnout nejčastějším chybám, které mohou vašim rostlinám ublížit. Mezi ty patří samozřejmě přelévání a nadbytek vody, což může mít za následek uhnívání kořenů či plísně. Nedostatek světla a tepla jim také škodí, vzhledem ke svému původu bez nich nemohou prospívat. Není vhodné je ani sprchovat nebo postřikovat rozprašovačem. Jestliže je potřebujete očistit, použijte jemný kartáč. Další chybou jsou malé nádoby a nevhodný substrát s vysokým množstvím rašeliny, která zadržuje vlhkost. Lidé, kteří kaktusy a sukulenty pěstují, zapomínají díky jejich poměrné nenáročnosti na důležité věci jako je například hnojení.

Škůdci a choroby

Pouštní rostliny jako jsou kaktusy a sukulenty na škůdce v našich podmínkách moc netrpí. Co je ale trápí jsou houbová a plísňová onemocnění. Ta jsou samozřejmě způsobena přílišnou vlhkostí a nadměrnou zálivkou. Na vině ale může být i nevhodný, převážně hlinitý substrát, ve kterém se tyto organismy rychle množí. Pokud uvidíte na rostlině jakékoliv změny či náznaky uvadání, přestaňte ji na nějakou dobu úplně zalévat.

Kaktusy a sukulenty v létě

Které rostliny jsou pro pěstování ideální?

Aloe vera

Aloe pravá, známější jako Aloe vera, je asi nejběžněji pěstovanou pouštní rostlinou vůbec. Kromě toho, že je nenáročná a vypadá skvěle, má také velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. Jedná se o vytrvalou bylinu pocházející pravděpodobně z Arabského poloostrova, která potřebuje dobře propustnou písčitou půdu, a nesnáší častou zálivku. Z dužiny listů aloe se připravuje gel (dužina se jednoduše rozmixuje), který lze použít na vyrážky, popáleniny, akné, na afty a záněty dásní. Výtažky z této rostliny se používají v kosmetice i ve farmacii.

Tlustice

Pod názvem tlustice (krasula) se skrývá opravdu působivá rostlina, která oživí každý interiér. Existují různé druhy – některé vypadají jako bonsaje, jiné zaujmou dlouhými stonky hustě pokrytými dužnatými listy. Asi nejoblíbenějším druhem mezi pěstiteli je tlustice vejčitá. Pěstuje se jako pokojová rostlina, miluje teplo a suchý vzduch; z tohoto důvodu je dobré ji umístit do světlé a dobře vytápěné místnosti. Většina tlustic je jednoletá, nicméně oblíbené druhy, které jsou k dostání i v zahradnictvích nebo hobby marketech, se řadí k těm víceletým.

Dužnatka

Tuto rostlinu zakoupíme spíše pod názvem Echeveria. Pro svou nenáročnost je pěstována jako okrasná pokojová rostlina, v letním období je ale oblíbeným zpestřením skalek, kde se vyjímá vedle středomořských rostlin jako je rozmarýn, tymián či levandule. Rostlina má dužnaté listy uspořádané v růžici těsně u země. Potřebuje přímé slunce, sušší a spíše písčitou až kamenitou půdu. Na zimu ji přesouváme ze zahrady do interiéru, protože není mrazuvzdorná.

Kalanchoe

Český název této rostliny je kolopejka vděčná. Je k dostání prakticky všude – v hobby marketech, zahradnictvích, na trzích i v supermarketech. Jedná se o velmi oblíbenou pokojovou rostlinu, která květe krásně barevnými květy různých odstínů. Péče nepotřebuje mnoho, podobně jako ostatní sukulenty si vystačí s malou zálivkou a přímým sluncem. Kvete nejčastěji v krátkých dnech, proto se u nás prodává hlavně v zimním období. Rostlina je toxická, zejména pokud máte doma zvířata, měli byste ji umístit mimo jejich dosah.

Opuncie

Pokud jste někdy byli na dovolené ve středomoří, určitě jste se tam setkali s volně rostoucími opunciemi. Jsou to kaktusy se zploštělými částmi, jejichž plody jsou jedlé a využívají se v gastronomii. Květou velkými krásnými květy, a některé druhy dokážou přečkat i naše mírnější zimy, proto je lze zasadit i na skalky. Potřebují přímé světlo a sucho. Listy opuncií jsou chráněny ostrými trny; ty se však nacházejí i na plodech, nicméně pouhým okem jsou špatně viditelné. Mají na konci malý ‚háček‘, kterým se zaseknou v kůži, a jejich přítomnost je nepříjemná až mírně bolestivá. Při manipulaci s rostlinou i plody je dobré používat hrubší rukavice.