Mangovník

Mangovník je exotický strom, který pochází z jižní Asie a je známý svými lahodnými plody – mangy. Ty jsou nejen vynikající svou chutí, ale také plné vitamínů a minerálů. Ačkoliv …

Mangovník

Author článku: Monika Břešťanská

Mangovník je exotický strom, který pochází z jižní Asie a je známý svými lahodnými plody – mangy. Ty jsou nejen vynikající svou chutí, ale také plné vitamínů a minerálů. Ačkoliv je jeho pěstování poměrně náročné a vyžaduje specifické podmínky, je to možné i v našich podmínkách. 

V následujícím článku vám představíme, jak strom pěstovat, jaké podmínky vyžaduje a jaké jsou možné potíže a jak se jim vyhnout. Zjistíte, že pěstování tohoto tropického stromu může být zajímavým a odměňujícím koníčkem.

Jak pěstovat mangovník

Mangovník (Mangifera) je rod rostlin z čeledi ledviníkovitých, který představuje více než stovku různých druhů, a mimo jiné zahrnuje například ledvinovník západní (kešu), pistáciovník nebo škumpu. Většina těchto druhů pochází z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie, především z Indie, Barmy, Filipín a Malajsie. 

Druh Mangifera indica, známý také jako indický mangovník, je ovšem nejznámější a nejrozšířenější druh tohoto rodu. Právě tento druh se pěstuje pro své chutné a výživné plody – manga. 

Mangovníky jsou stálezelené stromy, které mohou dosáhnout výšky až 45 metrů a vyznačují se kožovitými listy a velkými, aromatickými květy. Plody mají charakteristický tvar podobný vejci a mohou dosáhnout hmotnosti až 2 kilogramy. Jejich zralá dužina je sladká a šťavnatá, zatímco v nezralém stavu je kyselá a pevná. 

Tyto stromy v našich končinách pěstujeme spíše jako okrasné rostliny vhodné do interiérů a skleníků, v létě pak můžeme nádoby přenést ven.

Pěstování mangovníku v květináči

Tento tropický strom vyžaduje dostatek světla, tepla a vlhkosti. Ideální je umístit ho na jihovýchodní nebo jihozápadní okno. Preferuje teploty mezi 20 a 25 °C a vysoce vlhké prostředí. 

Pro jeho pěstování je vhodná hluboká nádoba naplněná propustnou půdou, aby se zabránilo přemokření kořenů. Pokud se rozhodnete pěstovat rostlinu z pecky, je důležité pecku správně připravit a zasadit. Po výsadbě potřebuje sazenice pravidelnou zálivku, ale střídmou zálivku. Stromek také pravidelně hnojíme, ideálně hnojivem pro citrusové rostliny. 

pěstování mangovníku

Pěstování mangovníku z pecky

Pecku získáte jednoduše ze zakoupeného ovoce. Nejprve ji pečlivě očistěte od zbytků dužiny a nechejte ji po dobu jednoho až dvou dnů vyschnout. 

Pak ji zabalíte do vlhkého papírového ubrousku a umístíte do igelitového sáčku. Sáček umístěte na teplé a světlé místo a pravidelně kontrolujte, jestli je ubrousek stále vlhký. Po několika týdnech by se měly objevit první kořínky. Jakmile je pecka vyklíčená, je čas ji zasadit do hlubokého květináče naplněného kvalitní a dobře propustnou půdou. Pecku zasadíme do půdy tak, aby byla z poloviny zakryta. Květináč umístíme na světlé a teplé místo bez přímého slunce. 

Po zasazení je důležité dbát na pravidelnou zálivku, ale zároveň se vyhnout přemokření. Také je nutné pravidelně hnojit, ideálně hnojivem pro citrusové rostliny. Je dobré vědět, že klíčení může trvat i několik týdnů, takže je potřeba být trpělivý.

Pěstování mangovníku venku 

Pěstování mangovníku venku v našich středoevropských podmínkách je velkou výzvou a vyžaduje určité kompromisy a mnoho snahy. Mangovníky jsou totiž tropické stromy vyžadující teplé a vlhké podmínky bez větších teplotních výkyvů a mrazů.

V našich klimatických podmínkách je tedy možné mangovník pěstovat venku pouze v teplých a slunných letních měsících. Nádobu s rostlinou umístěte na stanoviště slunné, dobře chráněné před větrem. V zimě je nutné strom přenést do interiéru, kde mu musíme zajistit dostatek světla, tepla a vlhkosti. 

Jak zasadit mangovník

Mangovník můžeme vysadit buďto z již předpěstovaných, zakoupených sazenic, nebo dle výše uvedeného návodu z pecky, kterou si sami necháme naklíčit.

K vysazení budete potřebovat dostatečně velkou nádobu se spodní drenážní vrstvou (tu mohou tovřit například kamínky, keramzit a podobně) a substrát pro citrusy či pokojové rostliny. Následně již postupujeme stejně, jako u každé jiné rostliny – do zeminy v květináči si vyhloubíme jamku dostatečně velkou pro celý kořenový bal sazenice. Tu do jamky umístíme, přikryjeme zeminou, dobře utlačíme a rostlinu zalijeme. 

Hnojení mangovníku

Ideálním hnojivem pro mangovník je hnojivo určené pro citrusové rostliny, které obsahuje všechny potřebné živiny a stopové prvky. Hnojit byste měli zhruba jednou za měsíc během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. 

V zimních měsících je hnojení nutné omezit, protože strom v tomto období neroste. Při hnojení je důležité dodržovat doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva, aby nedošlo ke spálení či jinému poškození rostliny. 

Množení mangovníku

Množení mangovníku se obvykle provádí ze semene, tedy z pecky mangovníku. Tento proces jsme si již podrobně popsali výše, zde si jej tedy jen jednoduše shrňme – pecku očistíme od dužiny, osušíme a po pár dnech zabalíme do ubrousku. Ten navlhčíme, vložíme do sáčku a uzavřeme. Po pár týdnech dojde k naklíčení a pecku můžeme přesadit do květináče se substrátem. 

Množení pomocí řízků je také možné, nicméně v našich končinách poměrně náročné – zaprvé pravděpodobně nedisponujete silným a vzrostlým stromem, ze kterého byste mohli mladou větev odebrat, a pokud ano, nastavit řízkům optimální podmínky k jejich zakořenění je zde velmi náročné a potřebovat k tomu budete celoročně vyhřívaný skleník nebo teplou místnost v interiéru.

Kvetoucí mangovník

Květy mangovníku jsou malé a nenápadné, ale tvoří velká květenství, která mohou obsahovat až tisíce drobounkých květů. Ty jsou bílé a vydávají silnou vůni, která láká hmyz, jehož úkolem je opylení. 

Plodem mangovníku je mango, které je jedním z nejoblíbenějších tropických plodů na světě. Mango má zpravidla oválný tvar a zraje do žluté, oranžové nebo červené barvy. Dužina mang je sladká a šťavnatá, s jedinečnou a výraznou chutí. Uvnitř plodu je jedno velké semeno, které je obklopeno tvrdou skořápkou. Zralé mango je bohaté na vitamín C a vitamín A, a je také dobrým zdrojem vlákniny. 

Řez mangovníku

Řez a stříhání mangovníku je důležité pro jeho správný růst a vývoj. Špatně ošetřovaný strom může růst do nekontrolovaných rozměrů a jeho plody mohou být nedostupné. Pravidelný řez pomáhá udržovat strom v “normálních” rozměrech a zajišťuje, že všechny jeho části dostávají dostatek světla.

Nicméně, v našich podmínkách se tyto rostliny nijak velkých rozměrů stejně nedorůstají (nejedná-li se o odborné pěstování v tropických sklenících), takže řez je důležitý spíše pro správné rozvětvení, kompaktní vzrůst a pravidelný tvar. 

První řez provádíme, když má stromek přibližně jeden metr. V tuto chvíli jej nekompromisně zkrátíme asi na polovinu, abychom zajistili správné rozvětvení a podpořili tvorbu koruny. V následujících letech pak provádíme řez jednou ročně, ideálně na jaře. U vzrostlejších stromů odstraňujeme hlavně nemocné a poškozené větve a tvarujeme korunu. 

Řez by měl být proveden ostrým nástrojem, aby se minimalizovalo poškození stromu. Po řezu je dobré aplikovat na řeznou plochu speciální výživný krém, který pomáhá rychle uzdravit ránu a zabraňuje vstupu chorob a škůdců.

mangovník

Mangovník

Druhy mangovníku

Hlavní druhy z rodu mangovník (Mangifera) zahrnují:

  • Mangovník indický (Mangifera indica) – tento druh je nejznámější a nejvíce pěstovaný. Jeho plody, mango, jsou konzumovány po celém světě. Mezi oblíbené odrůdy patří například ‚Alphonso‘ nebo ‚Tommy Atkins‘.
  • M. poddajný syn. zápašný (Mangifera foetida) – je původem z jihovýchodní Asie a jeho plody jsou také jedlé.
  • M. sladký (Mangifera zeylanica) – pochází ze Srí Lanky a jeho plody jsou menší než u mangovníku indického, ale také jedlé.
  • M. kambodžský (Mangifera gedebe) – tento druh je endemický pro Kambodžu. Jeho plody jsou malé a sladké.

Mezi další druhy patří například také mangovník nádherný (Mangifera magnifica) nebo mangovník vonný (Mangifera odorata).

Na co využít mangovník

Ve své domovině má tento strom široké využití. Kromě konzumace plodů se totiž využívá také jeho dřevo k výrobě cenných kusů nábytku a dřevěných dekorací, některé části se využívají v tradiční lidové medicíně nebo se z mangovníku připravují alkoholické likéry. Strom se vyznačuje zajímavým, exotickým vzhledem, pro který se pěstuje také jako okrasná rostlina. 

Přezimování mangovníku

Přezimování mangovníku je důležitým krokem v péči o tuto rostlinu, zejména pak u nás, pokud strom pěstujeme v nádobách, které vynášíme v letních měsících ven do zahrady.

Tento tropický strom nesnáší nízké teploty, takže je důležité ho v zimě dobře chránit. Nádobu s rostlinou přenášíme do interiéru, když venkovní teploty pravidelně klesají pod 15 stupňů. Tato teplota je ideální i pro přezimování, květináč tedy můžeme umístit do prosvětlené chodby či jiných nevytápěných místností v domě. Důležité je tedy světlo, optimálně jej umístíme k jižně orientovanému oknu. 

Rostlinu je také potřeba zalít, ale jen velmi málo – pro udržení vzdušné vlhkosti, aby se zabránilo vysychání listů. Co se týče hnojení, to omezíme úplně a s výživou začneme opět na jaře. 

přezimování mangovníku

Mango v kuchyni

Mango je v kuchyni velice univerzální ovoce, které se dá využít v mnoha různých receptech. Jeho sladká, šťavnatá chuť je skvělá v čerstvé podobě, ale mango lze také použít v různých sladkých i slaných pokrmech. 

Úplně nejjednodušší je využít sladké plody pro přípravu čerstvých šťáv a smoothies. Dužinu můžete nakrájet také do ovocných salátů, použít do jogurtů, dezertů, smoothie bowls, k přípravě džemů, čatní a dalších zavařenin, sirupů a podobně.

Plátky plodů se také často suší, ať už klasickým způsobem či mrazem – jedná se o chutnou a výživnou svačinku vhodnou také pro malé děti (pokud se nejedná o doslazované plátky). 

Sladká chuť skvěle vynikne také ve slaných pokrmech, kterým dodá exotickou příchuť. Například v indické či nepálské kuchyni je zcela běžnou součástí omáček podávaných k masům, ale i luštěninám a rýži. Kromě toho se z mangových plodů vyrábí různé likéry a nápoje, jako je například mangový likér nebo mangové pivo. 

Choroby mangovníku

Mezi běžné škůdce mangovníku patří mšice, svilušky, třásněnky a různé druhy molic.

Mšice se živí mízou rostliny, což může vést k deformaci listů a snížení výnosu plodů. Svilušky a třásněnky se také živí mízou a mohou způsobit podobné problémy.

Molice napadají listy i plody rostliny, a jejich larvy se mohou živit kořeny rostliny, což může vést k jejímu oslabení nebo dokonce úhynu.

Co se týče chorob, strom může být postižen různými druhy plísňových, bakteriálních nebo virových onemocnění. Plíseň způsobuje hnědé nebo černé skvrny na listech nebo plodech, zatímco bakteriální a virové infekce mohou vést k deformacím nebo opadávání listů a plodů.

Prevence a kontrola škůdců a chorob zahrnuje pravidelnou kontrolu rostliny, správné zavlažování a výživu, udržování čistoty okolí rostliny a použití vhodných pesticidů nebo fungicidů. V některých případech může být také nutné odstranit a zničit postižené části rostliny.