Nejlepší bylinky na balkon: Jak o ně pečovat, a které vybrat?

Toužíte po vlastním voňavém bylinkovém záhonu, díky kterému budete mít čerstvou nať vašich oblíbených bylin neustále po ruce, ale nemáte vlastní zahradu? Nevadí, pro jejich pěstování vám bohatě postačí balkon …

Nejlepší bylinky na balkon: Jak o ně pečovat, a které vybrat?

Author článku: Monika Břešťanská

Toužíte po vlastním voňavém bylinkovém záhonu, díky kterému budete mít čerstvou nať vašich oblíbených bylin neustále po ruce, ale nemáte vlastní zahradu? Nevadí, pro jejich pěstování vám bohatě postačí balkon nebo dokonce několik truhlíků na okenních parapetech. V obou případech je však velmi důležité, abychom zvolili správné rostlinky, protože některé se pro své rozměry i nároky na pěstování do květináčů prostě nehodí. Pojďme si tedy říct, jak bylinky na balkoně pěstovat, a které druhy jsou k tomuto účelu nejlepší.

Pravidla pro pěstování bylinek na balkoně

Jak jsme si již řekli, pěstování bylinek na balkoně nebo na okenním parapetu je skutečně možné a není to nic neobvyklého. Abychom však byli úspěšní, budeme se muset držet určitých pravidel. V první řadě musíme zjistit, na kterou světovou stranu je náš balkon orientovaný. To je pro výběr konkrétních druhů velmi důležité – pokud se jedná o jih až jihovýchod, budeme volit byliny středomořské; například rozmarýn, levanduli, tymián, šalvěj, bazalku a podobně.

Při orientaci na východ či západ, kdy si rostliny užijí slunce pouze po určitou denní dobu, se zaměříme spíše na bylinky, které mají rády polostín. Mezi ně řadíme třeba mátu či meduňku. A pokud nemáte příliš vhodné podmínky a váš balkon směřuje na sever, budete muset sáhnout spíše po odolnějších druzích, kterými jsou například libeček, pažitka či kerblík. Nebojte se však vysadit bylinky na jakékoliv světové straně. Pokud víte, že balkon je spíše tmavý, vsaďte na závěsné truhlíky na zábradlí, díky kterým budou mít bylinky milující sluníčko jeho dostatek.

U vysazených druhů bychom také měli dobře znát jejich nároky na pěstování. Nefunguje to tak, že dáme libovolné byliny společně do truhlíků, nebo že budeme všechny květináče zalévat ve stejnou dobu. Společně do jedné nádoby umístíme vždy pouze ty druhy, které mají stejné nároky na vláhu i světlo. Středomořské byliny s dřevnatými stonky zaléváme zpravidla až tehdy, kdy je jejich substrát zcela suchý, naopak pažitku či bazalku musíme kropit denně.

Důležité je i správné rozmístění. Bylinky, které milují slunce, umístíme do co nejvyšších „pater“ do závěsných květináčů nebo do truhlíků na balkonové zábradlí. Naopak ty, co mají rády spíše polostín, můžeme dát i s jejich květináči na vnější stranu parapetu balkonového okna nebo třeba na odkládací stolek. Nesmíme zapomínat ani na to, že některé druhy nepřežijí nižší teploty a jiné jsou zase mrazuvzdorné. I tento fakt bychom si měli u každé bylinky zvlášť objasnit, a když teploty klesnou pod 5 °C, přemístíme náchylné rostliny do interiéru.

Do čeho zasadit?

Správnou péčí k bohaté úrodě

Jak jsme si již řekli, každá bylinka potřebuje maličko jinou péči. Jsou však určité body, ve kterých se mnoho z nich „shoduje“. Jako první je samozřejmě správný substrát. Rozhodně nic nezkazíme použitím univerzálního substrátu pro bylinky. Naprostá většina z nich nesnáší přemokření, a proto na dno květináče umístíme drenážní vrstvu vytvořenou třeba z menších kamínků, štěrku nebo hrubého písku, díky které bude přebytečná voda odtékat z nádoby pryč.

Při zálivce se řídíme tím, že zaléváme raději častěji a po menších dávkách, než jednou týdně a pořádně. Půda by měla u některých druhů úplně proschnout, u jiných být vlhká, ale nikdy ne přemokřená, čehož bychom právě touto intenzivní zálivkou dosáhli. Voda by měla přijít na listy pouze výjimečně. Chceme-li je omýt od prachu, použijeme jemný rozprašovač.

Dalším důležitým bodem je zastřihování. To prostě potřebují naprosto všechny druhy – ostatně proč bychom také bylinky pěstovali, když bychom je nesklízeli a nevyužívali? Nicméně i zde jsou nároky opravdu různorodé; například levanduli postačí řez dvakrát do roka, zatímco rychle rostoucí petrželku nebo libeček můžeme stříhat prakticky kdykoliv pouze s pomocí ostrých nůžek. Co mají však všechny rostliny společné, je sklizeň natě před zimou. V tuto chvíli se obvykle odstraní celá nadzemní část (případně se ponechají dřevnaté části), kterou lze dále zpracovávat.

Do čeho bylinky zasadit?

Možností je opravdu spousta a fantazii se zde meze nekladou. Mnozí pěstitelé využívají obyčejných hliněných květináčů a závěsných truhlíků na zábradlí, ale také třeba prázdných plechovek či starých kbelíků. Výhodou takových nádob je, že je má doma každý nebo jejich pořízení není finančně náročné, nevýhodou však je poměrně neefektivní využití prostoru.

Chceme-li využít všechny možnosti balkonu, můžeme investovat do různých speciálních květináčů a truhlíků. Pro pěstování bylinek se hodí například závěsné kaskádové truhlíky, které se skládají až z pěti dílů a pojmou na jednom závěsu třeba i 15 různých rostlin. Velmi praktické jsou i takzvané vertikální záhony, které se umístí ke zdi a truhlíky jsou v nich jakoby „v policích“. Z těch levnějších variant pro kutily můžeme zmínit právě takovýto vertikální záhon vytvořený z palety nebo mříž připevněnou ke zdi poskytující oporu závěsným květináčům.

7 nejlepších bylinek na balkon

Když jsme si shrnuli, jak se o bylinky nejlépe starat a do čeho je zasadit, můžeme se pustit do výběru konkrétních druhů. V následujícím výčtu si zmíníme 7 obvyklých i neobvyklých rostlin, které upotřebíte v kuchyni i léčitelství, a zároveň je možné jejich pěstování na balkoně, kde budou vypadat dobře, hezky vonět a některé z nich dokonce odpudí komáry!

Bazalka

Bazalka je klasika, která nesmí chybět v žádné kuchyni. U nás se pěstuje jako jednoletka, protože nepřežívá mrazy. Pokud však na podzim přenesete květináč na okenní parapet v kuchyni, můžete se z čerstvých lístků těšit i v zimě. Tato bylinka potřebuje pravidelnou zálivku, v horkých letních dnech i dvakrát denně. Je však lepší použít menší množství vody, protože nesnáší přemokření. Nejlépe se jí bude dařit v polostínu nebo na slunci, před kterých ji je však v pravé poledne dobré uchránit.

Čerstvé i sušené listy bazalky využijete v kuchyni. Jsou nedílnou součástí italských receptů, zejména omáček na těstoviny a pizzu. Připravit z nich však můžeme také čaj, který zlepšuje trávení a poskytuje pomoc při léčbě různých zánětlivých onemocnění.

Levandule

Tato krásná rostlina, která pochází ze Středomoří, je nejvíce oblíbená ve Francii, kde se již po celá staletí pěstuje na velkých polích a využívá se k přípravě ikonických vůní i k léčivým účelům. Levanduli si můžeme zasadit i do květináče, ve kterém je při správné péči schopna i přezimovat a radost vám tak bude dělat i několik let.

Její vůně působí blahodárně na lidskou psychiku a pomáhá při problémech se spánkem. Z květů levandule lékařské můžeme připravit čaj, sirup i víno, použít je do domácích kosmetických přípravků nebo si celé stonky s květenstvím nařezat a vysušit k dekorativním účelům. Dalším benefitem této rostlinky je, že její vůně není příliš přitažlivá pro komáry a jiný obtížný hmyz. Naopak opylovači levanduli milují.

koriandr

Koriandr

Koriandr setý je jednoletá bylina, která je pro pěstování v květináči na balkoně jako stvořená. Na jaře ji vysadíte a na podzim celou rostlinu sklidíte. Není třeba ji zazimovat ani nic podobného a získanou nať můžete nasušit k následnému využití v kuchyni. V pokrmech se však nevyužívají jen čerstvé či sušené listy, ale také semena, která jsou nasládlá a voní po pomerančích.

Stejně jako jeho příbuzné, kopr, anýz a kmín, můžeme nať využít do nakládaných okurek, nicméně častěji se objevuje spíše v exotičtějších receptech, ve kterých dominuje jeho chuť. Tato bylinka je také velmi zdravá – podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čímž zlepšuje trávení. Pomáhá také při nadýmání a bolestech břicha.

Majoránka

Na čerstvou majoránku a její chuť i vůni ta sušená z obchodu prostě nemá. A nechat ji vyniknout v domácích bramboráčcích, polévkách a omáčkách zatoužíte po přivonění k vlastnoručně vypěstované rostlince i vy. Majoránka je drobná, nenáročná a pěstujeme ji jako letničku. I proto se skvěle hodí do květináčů. Miluje vyživenou půdu a dostatek světla. Čím více slunce jí poskytnete, tím bude její aroma i chuť intenzivnější.

Máta

Máta by v žádném bylinkovém záhonu (ani na balkoně) neměla chybět. Pěstuje se jako letnička, ale když ji včas přenesete do bytu, můžete ji využít i v zimě. To se opravdu hodí, protože právě lístky máty se používají k přípravě lahodného čaje, který pomáhá při nachlazení, rýmě a kašli. V létě se z nich zase připravují osvěžující limonády a drinky. Její nároky na pěstování jsou podobné jako u bazalky, proto můžeme tyto dvě rostliny klidně zasadit do stejného truhlíku.

U máty si můžeme vybírat z mnohých druhů a odrůd, přičemž každá z nich má trošku jinou chuť, vůni i vzhled. Máta bazalková připomíná samozřejmě bazalku, citronová voní i chutná po citronech a je výborná v čaji a limonádách, máta jahodová má sladkou až jahodovou chuť a používá se hlavně při přípravě moučníků. Mohli bychom pokračovat dál, protože variant je skutečně mnoho, a každý si jistě vybere svého favorita.

oregano

Oregano

Oregano je ve vědeckých kruzích známé spíše jako dobromysl, ovšem v kuchyni se mu takto neřekne. Oregano má raději suché stanoviště, a tak jej vysazujeme buďto do samostatné nádoby, nebo třeba k rozmarýnu či tymiánu. K těmto bylinám se hodí i z důvodu velké potřeby slunce a tepla. Pozor však na jeho nekontrolované rozrůstání a „chování plevele“. Pokud se vám nechce jeho růst příliš korigovat, bude sólo květináč jasnou volbou. Bylinku využijete jak v kuchyni, tak při přípravě léčivého čaje, který je výborný při kašli a bolestech v krku.

Citronová tráva

Tato exotická bylinka, kterou možná znáte pod jejím anglickým názvem ‚Lemongrass‘, je s oblibou používána snad ve všech odvětvích asijské kuchyně. I přesto, že se dorůstá klidně i více než jednoho metru, dá se pěstovat v květináči. Zde je její růst omezen a nemusíte se tak bát, že by její listy zabíraly polovinu balkonu. V kuchyni se využívá začerstva, ale i sušená nebo mražená. Z listů se připravuje také lahodný čaj a stejně jako levandule i citronela pomáhá ochránit váš balkon před krvežíznivými komáry. V lidovém léčitelství se používá ke snižování horečky i při psychických potížích.