RECENZE: Benzínové sekačky

Sekačka na trávu je naprosto nezbytným pomocníkem každého zahrádkáře či majitele jakéhokoliv pozemku. Díky ní se nejen zbavíme nežádoucího travního porostu, ale pravidelným sečením lze trávník také pěkně kultivovat. Je …

RECENZE: Benzínové sekačky

Author článku: Monika Břešťanská

Sekačka na trávu je naprosto nezbytným pomocníkem každého zahrádkáře či majitele jakéhokoliv pozemku. Díky ní se nejen zbavíme nežádoucího travního porostu, ale pravidelným sečením lze trávník také pěkně kultivovat. Je však důležité zvolit správný interval, výšku sečení, a hlavně samotnou sekačku. Benzínové modely jsou vhodné do jakýchkoliv prostor. Využijete je jak u domu, tak na místech, kde není na dosah elektrická síť.

Vzhledem k široké nabídce na trhu je však před nákupem nutné znát základní informace o výběru sekaček a vědět, jakými parametry se řídit. Dalším důležitým faktorem při rozhodování jsou také vaše osobní preference. V následujícím článku si rozdělíme benzínové sekačky do základních skupin a uvedeme si, na co bychom se měli při nákupu zaměřit, a podle čeho vybrat ideální stroj právě pro vás a váš pozemek.

Recenze a srovnání benzínových sekaček

Sekačky na trávu obecně lze rozdělit do tří základních skupin podle druhu motoru. Jsou to benzínové, elektrické a akumulátorové, kam můžeme zařadit také sekačky robotické. My se v našem článku zaměříme pouze na ty benzínové, které mají asi nejširší využití, a mezi zahrádkáři a majiteli dalších pozemků jsou asi nejoblíbenější.

Benzínové sekačky můžeme dále dělit podle různých parametrů – například podle typu mechanismu sekání, šířky záběru a podobně. Typů mechanismu je celá řada. Jmenovat můžeme například nejoblíbenější rotační, vřetenové a bubnové, ale také strunové sekačky, které se využívají zejména u menších pozemků či těžko dostupných míst.

Každý druh má samozřejmě svá pro a proti. Při výběru konkrétního modelu záleží především na vašich preferencích i možnostech. Ujasnit bychom si měli zejména to, jak velkou plochu chceme sekat, jak často, jak vysoký požadujeme trávník, zda máme na zahradě i těžko dostupná místa nebo jestli chceme posekanou trávu sbírat do koše nebo jí mulčovat.

Velmi důležitý je samozřejmě také výkon motoru, který souvisí s kvalitou posečení i s rychlostí samotného procesu. V neposlední řadě je třeba zohlednit také další doplňkové funkce či ergonomii a bezpečnost stroje. Pro snadnou manipulaci je dobré, aby byl přítomen pojezd s kvalitními koly. Madlo by mělo mít příjemný pogumovaný povrch a funkci výškového nastavení.

rozdělení benzínových sekaček

Rozdělení benzínových sekaček

Rotační sekačky

Rotační mechanismus je asi nejrozšířenější vůbec. Je totiž velmi univerzální – hodí se do většiny terénů, na sečení jemných travin i silnějšího vysokého plevele. Funguje na principu rotace, jak je již z názvu patrné. Velký kruhový nůž je uložen pod tělem stroje a po startu začne rotovat po směru hodinových ručiček.

Tento mechanismus je velmi odolný, silný a sekačka obvykle disponuje velkými koly, díky čemuž zvládne nejednu překážku. Nevýhodou je však fakt, že s ní nelze sekat příliš blízko stěnám, plotům nebo třeba dřevinám. Právě kvůli kolům, která jsou umístěna do stran, se nože v těchto místech k trávě nedostanou.

Vřetenové sekačky

Vřetenové sekačky používají zejména majitelé dokonale upravených anglických trávníčků. Dokážou totiž porost zkrátit i o pouhých pár centimetrů, přičemž jsou velmi přesné. Pomohou tak skvěle kultivovat trávník a udržovat ho úhledný. S tímto typem mechanismu bychom však měli sekat každé dva až tři dny, protože si jen špatně poradí s vyšším travním porostem.

U vřetenové sekačky jsou nože umístěné spirálovitě na vřetenu. To pohání další, pevně uložený nůž. Po startu začnou nože jemně a přesně odřezávat stébla bez jakéhokoliv roztřepení. Nevýhodou je však velmi náročná údržba ostří, která vyžaduje pomoc odborníka.

Bubnové sekačky

Mechanismus těchto modelů se skládá z rotujícího bubnu, který skrývá nože. Když motor přivede buben do pohybu, začne se točit a nože uvnitř začnou sekat trávník. Tyto nože jsou však uloženy poměrně vysoko, a tak není tento typ vhodný na zastřihování pěstěných nízkých trávníčků. Hodí se spíše na občasné posečení větší zarostlé plochy. Dobře si poradí s trávou v sadu nebo, na menší louce nebo třeba s travnatým pozemkem na chalupě.

Lištové sekačky

Lištové sekačky jsou poměrně „vzácné“. Poznáme je podle dlouhé lišty v přední části, na které se nacházejí dva nože. Žací lišta může mít různé rozměry, obvykle má však největší záběr ze všech typů. Proto se také využívá k sečení velkých travnatých ploch, na kterých nenajdeme příliš překážek. Modely nedisponují sběrným košem a nechávají posečenou masu ležet na zemi.

Strunové sekačky a křovinořezy

Tento typ zná asi každý – jedná se o modely na chlup podobné křovinořezům (případně přímo o ně) určené k sečení malých ploch nebo k úpravě trávníku okolo plotu, zídky, dřevin nebo záhonů. Mají malý záběr a jsou poměrně přesné. Nevýhod mají však hned několik – absenci sběrného koše, nutnost nést celou váhu sekačky pomocí popruhu vlastními silami, nebo například absenci nožů – jejich funkci zde zastává struna, která je sice pevná a při pohybu i ostrá, může však dost štěpit konečky posečených stébel. Pokud se zajímáte o konkrétní modely, mohl by vás zaujmout i tento článek s výběrem nejlepších křovinořezů.

Zahradní traktory a ridery

Zahradní traktory a ridery jsou nejpohodlnější ze všech typů. Jednoduše nasednete na stroj do sedačky, nastartujete a řídíte podobně, jako byste ovládali automobil. Mají obvykle rotační mechanismus, velký svěrný koš nebo funkci mulčování a celou řadu dalších funkcí a možností využití. Jen cena může být v porovnání s předchozími modely trochu vyšší.

Jak vybrat benzínovou sekačku

Jak vybrat benzínovou sekačku

Motor a výkon

Jedná-li se o benzínový motor a jeho výkon, řídíme se tím, že více v tomto případě znamená lépe. Zkrátka čím větší výkon bude mít, tím rychleji a snadněji zahradu posekáte. Velký výkon je také důležitý v případě, že máte svažitou zahradu a je potřeba tlačit sekačku do kopce. I v případě přítomnosti pojezdu myslíme na to, že si kola z výkonu trochu „vezmou“ a pro samotné sekání tedy zbude méně.

Pojďme si tedy říct, po jakých konkrétních hodnotách se dívat. U benzínového motoru se výkon vyjadřuje v kW, stejně jako třeba u automobilů. Setkat se můžeme i s jednotkou HP, která označuje koňské síly. Máte-li menší zahradu, bude ideální výkon 3 kW. Při větším pozemku, práci ve svahu nebo náročnějším terénu, či při velké šířce záběru, budete potřebovat výkon mezi 4-5 kW.

Kromě samotného výkonu se však v souvislosti s tímto parametrem sledujeme i takzvaný kroutící moment. Veličina je vyjádřena v newtonmetrech a zjednodušeně nám říká, jak vysokou trávu lze sekat. Tento údaj nás příliš nezajímá u vřetenových sekaček pro úpravu krátkého trávníku. Důležitý je ale tam, kde chceme sekat jednou za čas, a budeme si muset poradit s vyšším porostem. 

Řídit se můžeme jednoduchým pravidlem – uvedené newtonmetry vynásobíme dvěma a výsledkem bude přibližná výška trávy, kterou lze bez problému posekat; máme-li tedy uvedeno 10 Nm, posekat lze trávu o 20 centimetrech. Kroutící moment je spíše údaj orientační. Záleží totiž také na typu a stavu rostlin (například zda se jedná o traviny či plevele, nebo zda je tráva suchá či mokrá).

Šířka záběru

Výkon je přímo závislý na šířce záběru. Platí totiž, že čím větší šířku záběru sekačka má, tím větší musí mít i výkon. No šířka záběru je zase závislá na velikosti sečené plochy. Důležitá je však také členitost pozemku. Půjdete-li se strojem do náročnějšího terénu plného překážek, volte záběr menší, aby sekačka neměla problém všemi místy projet.

Pokud se vás tento problém netýká a vaši zahradu pokrývá souvislý trávník, podívejte se na následující orientační tabulku. V té si můžete vyhledat přibližnou velikost vašeho pozemku v metrech čtverečních a k tomu odpovídající záběr.

Velikost zahrady v m2 Šířka záběru v centimetrech
200 a méně 32
200-400 33-38
400-600 39-45
600-1 000 46-50
1 000 a více 50 a více

Sběrný koš

U rotačních sekaček je běžnou součástí příslušenství sběrný koš. Jeho velikost může být různá a s výběrem nám pomůže stanovit si priority. Chcete, aby byl přístroj při práci co nejlehčí? Vyberte menší objem koše. Nechcete neustále vysypávat posečenou trávu? Volte koš větší. Obvykle se objem pohybuje mezi 40-80 litry.

Některé modely sběrný koš nemají vůbec. Posečená tráva pak zůstává na zemi, přičemž po ní musíte za sekačkou chodit. Tento problém může vyřešit boční výhoz. V obou případech je ale nutné trávu po dokončení práce shrabat. Chcete-li ji využít jako zelené hnojivo, pořiďte si model s funkcí mulčování.

Kolečka

Kolečka se na klasické sekačce, kterou pomocí madla tlačíte před sebou, nacházejí prakticky vždy. Rozdíl je hlavně v tom, zda jsou kolečka s pojezdem či bez. Varianta bez pojezdu je náročnější na ovládání – je totiž nutné vyvinout určité úsilí k pohybu stroje. Také zatáčení dá docela zabrat. Naopak modely s pojezdem se snadno obsluhují a práci s nimi zvládnou i ženy. Rozhodně doporučujeme tuto variantu upřednostnit v případě, že se váš pozemek nachází ve svahu.

Madlo

Průměrně vysocí muži nemusí tento problém vůbec řešit, protože klasické madlo u sekačky je přizpůsobeno osobě vysoké 170-185 centimetrů. Pokud jste však nižší nebo dokonce vyšší, nastavitelné madlo rozhodně oceníte. Správné nastavení totiž velmi usnadní práci a ušetří také vaše záda i ruce. Pro časté převážení nebo uskladnění v menších prostorech je velmi praktické, když je madlo skládací.

Další funkce

  • Variátor – pomáhá plynule nastavit rychlost pojezdu. Klasická rychlost sekačky s pojezdem se pohybuje mezi 3-4 km/h. Variátor dokáže tuto rychlost efektivně přizpůsobit vašim aktuálním potřebám. Nenechte se však odradit modely bez variátoru – i u těch lze rychlost regulovat, nicméně tento proces není tak plynulý. Nižší rychlost využijí zejména starší osoby, ale také majitelé velmi zpustlých pozemků, kde si stroj musí poradit s velkým objemem vysoké trávy.
  • Mulčování – o funkci mulčování jsme se zmínili již výše. Mulčování je vhodné používat jen v případě, že zkracujete trávník pravidelně pouze o pár centimetrů. Při zpětném zpracování dlouhých stébel a velkého množství materiálu se zbytečně zatěžuje motor a na trávníku navíc zůstává neúměrné množství mulče. Princip tohoto zeleného hnojení spočívá v tom, že místo aby posečená tráva vycházela bočním výhozem, vrací se zpět k nožům, které ji mělní na menší částečky. Ty pak zůstávají na trávníku a působí jako přirozené zelené hnojivo.
  • Elektrické startování – asi je vám povědomý pohled na souseda, který několikrát za sebou zatáhl za startovací lanko a motor ne a ne nastartovat. U modelů s elektrickým startem jednoduše zmáčknete knoflík a máte vyhráno. Za toto pohodlí je však zpravidla nutné sáhnout hlouběji do peněženky.
  • Pákově nastavitelná výška sečení – u levnějších modelů je nastavení odlišné výšky sečení poměrně zdlouhavý proces. Je totiž nutné manuálně nastavit výšku kol, nebo dokonce odšroubovat a přišroubovat části podvozku. Všechna práce navíc však odpadá u sekaček s pákovým nastavením výšky sečení, u kterých je tato záležitost otázkou pár vteřin.

Cena

Kromě všech výše uvedených parametrů je samozřejmě rozhodující také ceny. Každý z nás je do sekačky ochotný investovat jinou částku. Pokud sekáte velké plochy a chcete si ulehčit čas i úsilí, bude vás to něco stát. Při pěstování nízkého trávníčku postačí levnější kousek. Ty nejlevnější se pohybují v rozmezí do 3 000 korun. Jsou to však přístroje vhodné spíše na sečení předzahrádky.

V kategorii od 3 do 8 tisíc už najdeme poměrně kvalitní modely, které bohatě vystačí k údržbě průměrné zahrady u domu či chaty. Před nákupem konkrétního stroje si ale projděte veškeré dostupné recenze, protože v této kategorii můžete najít výborné sekačky, ale také horší produkty z levných plastů a s malou výbavou.

Pohybujeme-li se mezi 9 až 20 tisíci korun, dostaneme za své peníze skutečně kvalitní přístroj vyrobený z odolných materiálů, se spolehlivým motorem a velkou šířkou záběru. Vhodnou investicí jsou však spíše pro majitele velkých pozemků či luk. Dražší sekačky už řadíme mezi ty profesionální, které využije jen málokterý zahradník.

nejlepší benzínové sekačky

Recenze – nejlepší benzínové sekačky

  1. VeGA 545 SXHE 7in1

Tento model nabízí velký výkon generovaný silným čtyřtaktním motorem. Disponuje rotačním mechanismem sečení, záběrem 54 centimetrů, pojezdem, sběrným košem, robustní ocelovou konstrukcí a zkrátka vším, co může dobrá sekačka nabídnout. Cena se obvykle pohybuje okolo 10 000, za které v tomto případě dostanete skutečně to nejlepší.

  1. VeGA 51 HWXV 6in1

Od předchozího modelu se tento liší jen v pár maličkostech. Záběr je 51 centimetrů a výkon o něco málo menší – je tedy vhodná na o něco méně prostorné pozemky. Jinak ale nabízí stejné „vymoženosti“ jako je nastavitelné madlo, boční výhoz či pákově nastavitelná výška sečení. Cena je v tomto případě přibližně 7 tisíc korun.

  1. Riwall PRO RPM 4735

Riwall PRO RPM 4735 je sekačka pro průměrně velkou zahradu. Se záběrem 46 centimetrů je poměrně efektivní v práci, a zároveň s ní posečete i trávu v sadu, mezi stromky. Disponuje rotačním mechanismem, sběrným košem o objemu 50 litrů, bočním výhozem, pojezdem i funkcí mulčování. Cena tohoto modelu se pohybuje okolo 5 500 korun.

Jak se starat o benzínovou sekačku

  • Následující péči věnuje pozornost jen málokterý majitel. Nějaká (alespoň občasná) údržba je však na místě, jinak vám stroj nebude sloužit tak dlouho ani tak dobře, jak by měl. Následující body uvádějí doporučení výrobců, co se údržby týče.
  • Po sečení čistíme sběrný koš, abychom zabránili zahnívání zbytků trávy. Nejlepší je koš sundat, vypláchnout hadicí a nechat vyschnout.
  • Žací ústrojí zbavíme veškerých zbytků. V tomto případě se, pokud možno, vyhneme vodě, aby nože nezačaly rezivět.
  • Rezivění předcházíme i u ocelové konstrukce. Při poškození ochranného nátěru neprodleně dané místo opět zatřeme.
  • Žací nože pravidelně brousíme, ideálně u profesionálů v servise.
  • Během roku pravidelně dotáhneme šrouby – vzhledem k vibracím, které stroj při práci vydává, mají šrouby tendenci se uvolňovat.
  • Motor benzínových sekaček potřebuje zvláštní péči – důležitá je výměna oleje a svíček.