Author článku: Monika Břešťanská
Grilování nemusí být vždy jen o zdlouhavé přípravě dřeva či uhlí, rozdělávání ohně a kouřovém aroma, které nemusí potěšit sousedy věšící zrovna vyprané prádlo. Věřte nebo ne, grilovat se dá i bez ohně. S přípravou steaků, ryb i zeleniny pomůže elektrický gril. Ten stačí pouze zapojit do sítě, zapnout na požadovanou teplotu a grilování může začít! Jak vybrat ten správný, z čeho vlastně vybírat a jak o takový elektrický gril pečovat se dozvíte v následujících řádcích.
Recenze a srovnání elektrických grilů
Při výběru každého elektrického spotřebiče se setkáváme s mnoha různými parametry, které je třeba vzít v potaz. U elektrických grilů se budeme bavit hlavně o příkonu, možnosti regulace teploty, velikosti grilovací plochy nebo o samotném typu – zde se budeme bavit o klasické zahradní variantě, nebo stolních grilech otevřených, kontaktních či raclette.
Jak tedy nejlepší elektrický gril vybrat? Nejprve je nutné si zodpovědět následující:
- Kde budeme grilovat? Bude to nejčastěji na zahradě, na balkoně nebo v kuchyni?
- Pro kolik strávníků budeme grilovat? Na této odpovědi závisí výběr vhodné velikosti roštu.
- Co od spotřebiče očekávám? Chcete rychlé a rovnoměrné rozehřátí roštu? Zvolte vysoký výkon a topnou spirálu. Grily s nižším výkonem budou o poznání pomalejší.
- Kolik chci investovat? Nejlevnější typy mají často nižší výkon a žádné další příslušenství. Dražší modely pak mohou směle konkurovat i grilům plynovým a grilům na dřevěné uhlí. Mají také mnoho zajímavých funkcí a příslušenství.
Rozdělení elektrických grilů
Zahradní elektrický gril – tyto modely bývají největší. Jsou umístěny na stojanu, který může být opatřen pojezdovými koly. Obvykle se nabízejí také různé odkládací plochy nebo třeba háčky k zavěšení grilovacího náčiní.
Otevřený barbecue gril – většinou se jedná o stolní model, ke kterému lze v některých případech dokoupit také stojan. Může mít hladkou nebo vroubkovanou grilovací plochu, popřípadě jejich kombinaci.
Kontaktní gril – tento typ lze využívat i běžně v kuchyni. Dvě grilovací plochy k sobě přiléhají a jídla mezi ně umístěná se připravují z obou stran stejnoměrně. Některé modely lze použít také jako gril otevřený.
Raclette gril – speciální gril složený z klasické grilovací plochy jako u otevřeného grilu a jedné či více malých pánviček pro rozehřívání sýra, kterým se následně ugrilované maso a zelenina polévají.
Jak vybrat elektrický gril
Typ grilu
Tento parametr jsme si již hlouběji rozebrali v předchozí kapitole, proto si jej zde pouze shrneme. V této kategorii tedy můžeme vybírat z grilů zahradních, otevřených, kontaktních a raclette.
Rošt – materiál a velikost
Materiály roštu mohou být různé. Nás jako spotřebitele by měla zajímat hlavně jejich nepřilnavost. Nic nepokazí grilování tak, jako seškrabávání připáleného masa nebo zeleniny, jejichž chuť na konci rozhodně není taková, jakou jsme čekali. Vhodným materiálem pro elektrický rošt je keramika, litina s nepřilnavým povrchem nebo hliník či nerez s povrchovou úpravou.
Co se týče velikosti, ta závisí na počtu strávníků. Elektrické modely obvykle nemají tak rozměrné rošty jako klasické či plynové varianty, nicméně najdou se i takové, na kterých připravíme večeři pro celou rodinu. Sem můžeme zařadit všechny grily s plochou větší než 1500 cm2. S menším roštem nasytíme asi 3 a méně osob.
Příkon
Tento parametr je důležitý zejména v případě, chcete-li pokrmy připravovat rychle a efektivně. I gril s menším příkonem nakonec steak ugriluje, ovšem proces rozehřívání a samotné přípravy jídla bude jistě delší. Pro rychlé zahřívání i plynulý chod doporučujeme zvolit gril s minimálním příkonem 2000 W. Obecně pak platí, že čím větší je plocha, tím větší by také měl být příkon.
Regulace teploty
Elektrické modely mají vlastní zabudovaný termostat. Ten indikuje rozehřátí roštu a stará se o to, aby se gril nepřehříval. To je takový základ, kterým by měl každý elektrogril oplývat. Vylepšit kulinářský prožitek mohou ještě knoflíky pro nastavení teploty, případně nějakého přednastaveného programu. Velkým pomocníkem je i zabudovaný teploměr, díky kterému kuchař ví, s jakou teplotou momentálně pracuje a může přizpůsobit dobu grilování.
Příslušenství a funkce
I když se jedná o velmi jednoduché spotřebiče, mají i elektrické grily nějaké ty „vychytávky“. Patří mezi ně například:
Indikátor nahřátí a teploty – tento indikátor ukazuje, zda je již plocha připravena k vložení masa a zeleniny. Během grilování pak pomáhá hlídat správnou teplotu.
Víko – umožňuje nepřímé grilování.
Odkapávací miska – zajišťuje sběr přebytečné šťávy a tuku, který lze později z misky vylít nebo jej využít k přípravě omáčky.
Odkládací plochy – spotřebič může disponovat odkládacími stolky pro umístění omáček, příloh či hotových pokrmů. Některé z nich mají také různé háčky pro odložení chňapek a grilovacího náčiní.
Stojan – u některých elektrických modelů je možné využít je jako stolní nebo zahradní. K tomu pomáhá stojan, který lze snadno přimontovat či odmontovat. Stojan může být opatřen koly pro snadnější přesun grilu.
Aromatizace dřevem – chybí vám typické kouřové aroma grilovaného masa? S tím může pomoci funkce „aromatizace dřevem“. Ta spočívá ve vložení kapsle s dřevěnými odštěpky dovnitř grilu a uvolnění jejich aroma přímo na připravované pokrmy.
Recenze – nejlepší elektrické grily
Weber Q 1400 Stand Dark Grey
Tento model jistě uspokojí i náročnějšího zákazníka. Vysoce odolný rošt z litiny rozehřívá 2400 W, grilovací vanu a poklop tvoří lehká, a zároveň odolná slitina hliníku. Nadbytečný tuk odkapává do sběrné nádoby, díky čemuž jsou připravované pokrmy ještě zdravější a chutnější. Topná spirála zajistí rovnoměrné rozložení teploty po celé ploše roštu. Teplotu lze plynule regulovat pomocí otočných knoflíků. Stojan je odnímatelný a disponuje koly pro snadnější přesun.
Guzzanti GZ 345
Tento gril se vyznačuje vysokým výkonem o 2400 W. Lze jej využít jako stolní i zahradní. Má velkou nepřilnavou grilovací plochu, termostat, poklop pro urychlení přípravy pokrmů, sběrnou nádob na tuk, plynulu regulaci teploty a mnoho dalších užitečných funkcí.
Klarstein Gatsby
S tímto elektrickým grilem lze grilovat uvnitř i venku. Disponuje hliníkovým roštem s nepřilnavou vrstvou a odnímatelným stojanem, který umožňuje využít gril jako zahradní i stolní. S příkonem 2000 W a plynulou regulací teploty bude grilování ještě snadnější. Dva praktické odkládací stolky umístěné po okrajích poskytnou prostor pro odložení hotového jídla, přílohy či omáček. Další příslušenství jako je grilovací náčiní či chňapky, lze zavěsit na háčky.
Jak se starat o elektrický gril
Gril, který připravujeme na sezonu je dobré poctivě zkontrolovat a případně umýt. Během sezony je pak třeba vyčistit po každém použití minimálně rošt nebo grilovací plochu a také misku na odkapávání tuku. Samozřejmě je možné koupit řadu prostředků, kterými gril vyčistíte, ale stejně si vystačíte i s běžným saponátem na nádobí s dobrou odmašťovací silou nebo sáhnout k ekologickým typům na použití sody, octa nebo třeba novin. Při výběru toho svého způsobu nezapomeňte myslet na to, jaké máte na grilu povrchy.
Stále více se hledí i na design. Ne všechny povrchy snesou silné čističe, které jsou zase dobré právě na rošty. Nicméně právě rošty a grilovací plochy jsou tou nejdůležitější součástí, nečistoty na nich mohou způsobit nesprávné a nerovnoměrné rozehřívání a další komplikace příjemného grilování:
- Litinové rošty nelze mýt v myčce ani studenou vodou. Naopak na ně platí lehce nahřát nebo čistit hned po použití, až mírně vychladne.
- Nerezové rošty snesou studenou vodu i myčku, ale ani ta nemusí dostat dolů silné připáleniny a nezbývá než si poradit ručně. I jiné části grilu mohou být z nerezu, ty je vhodné ošetřovat speciálními přípravky pro nerezové povrchy, které je ochrání a dodají krásný lesk. Použít je můžete i pro ocel, chrom nebo hliník.
- Teflon není třeba umývat nijak hrubě, dobře mu nedělá ani hrubší strana klasické houbičky na nádobí. Nečistoty však z něj jdou poměrně dobře dolů a pomůže odmočení nebo nějaký prostředek přímo určený na teflonové povrchy. Při poškození vrchní vrstvy je každé mytí náročnější a teflon není dobrý ani na chuť, ani pro zdraví.
- Grilovací kámen někdy nahrazuje grilovací plochu a je součástí moderního grilování. Po použití ho nechte vychladnout a otřete, silnější připáleniny lze odstranit nerezovou škrabkou. Pro důkladné vyčistění vám postačí horká voda a jedlá soda.
- Kontaktní gril bez vyjímatelné grilovací plochy musíte vždy pečlivě otřít od drobků i nečistot vlhkým hadrem či ubrouskem a poté pořádně do sucha.
Čištění
Elektrický gril vždy před samotným čištěním odpojte od proudu. Rošt otřete hadříkem nebo ještě lépe papírovou utěrkou a seberte největší nečistoty. K čištění připálenin můžete použít drátěný kartáč, škrabku, ocelovou čistící houbu, která je určena na rošty nebo kámen z pěnového skla, který může mít jednu stranu profilovanou jako mřížka roštu. Pokud zrovna nemáte nic takového po ruce, vystačíte si i s alobalovou koulí. Na jemnější dočistění vám postačí houbička, nejlépe s dvojí hrubostí.
Elektrické grily mohou mít rošt, na kterém je topná spirála a také vstup pro přívod elektřiny. Při mytí dbejte na to, aby se voda nedostala do tohoto vstupu a rošty čistěte z obou stran, nejen z té, na které grilujete. Mytí misky pod roštem na tuk, který odkapává dolů, si usnadníte trochou vody. Tu nalijeme do misky už před grilováním, usazeniny pak skoro všechny vylijete a nic se nepřichytí.
Po čištění nechte vždy všechny části vyschnout a teprve poté gril sestavte dohromady a uskladněte. Zhruba v polovině sezony grilu dopřejte pořádné vyčištění všech součástí. Na konci sezony vás to pak čeká ještě jednou. Příští rok tak začnete rovnou načisto bez širokých příprav.
Uskladnění grilu
Během sezony míváme gril někde po ruce. Elektrický gril není problém uskladnit i v bytě, venku pak volíme raději kryté prostory, kde je sucho. Hodí se plachta nebo přímo obal na gril, který je voděodolný a zabrání v přístupu prachu a dalším nečistotám. Gril pak zvládne i sezonu jen někde pod stříškou, pokud je dobře zakrytý.
Po sezoně vyčištěný a naprosto suchý gril zabalíme do plachty či obalu a uložíme na tmavé, suché místo. U elektrických grilů si je můžeme odstěhovat domů a používat je i v zimě v teple domova.