Author článku: Monika Břešťanská
Nafukovací bazény jsou praktickým řešením pro všechny, kteří nechtějí věnovat velký kus svého pozemku bazénu využívaného pouze pár měsíců v roce. Důvodem rozhodnutí pro nafukovací bazén může být také jeho rychlá realizace – žádná stavba, žádný nepořádek na zahradě. I mezi nafukovacími bazény jsou však rozdíly a při výběru bychom se měli zaměřit na několik základních parametrů, abychom nezvolili výrobek na jedno použití.
Recenze a srovnání nafukovacích bazénů
Pořízení nafukovacího bazénu s sebou nese celou řadu výhod. Tou první je jistě nízká cena. Dále tu je snadná údržba, nezaberou příliš místa a není třeba žádných stavebních úprav na pozemku. Aby však bazén, který si pořídíte, nebyl spíše zklamáním, které nevydrží ani jednu sezónu, je nutné vybírat podle určitých pravidel.
Nejprve si zvolíme v zahradě místo, na kterém budeme bazén každoročně nafukovat. Podle jeho velikosti volíme i velikost samotného bazénu. Rozměry také záleží na tom, zda se v něm budou koupat děti nebo dospělí. Dětem můžeme vybírat od těch nejmenších bazénků, které mají sotva metr v průměru a několika centimetrovou hloubku, až po poměrně rozlehlé bazény s hladinou i metr vysokou, doplněné různými hracími prvky jako jsou skluzavky a podobně.
Pro dospělé nebo ke koupání celé rodiny jsou vhodné klasické nafukovací bazény. Ty mají většinou tvar kruhu a jejich průměr činí 2 až 5 metrů. Samozřejmě lze sehnat i větší, to už jsou ale většinou obdélníkové varianty s vnější oporou. Tyto kruhové i obdélníkové bazény pak můžeme rozdělit do dvou skupin – na celonafukovací a bazény s nafukovacím okrajem.
Mezi další rozhodující parametry patří mimo velikosti také použitý materiál – vhodný výběr zajistí dlouhou životnost bazénu a nebude třeba hledat praskliny v PVC už po pár týdnech užívání. Dále nás bude zajímat hloubka, protože nikdo určitě nestojí o to, aby místo vytouženého ochlazení celého těla mohl zvlažit jen kotníky. No a v neposlední řadě vybereme také vhodnou filtraci a další bazénové doplňky jako jsou schůdky, stříška a další vychytávky.
Rozdělení nafukovacích bazénů
Celonafukovací bazény
Konstrukce těchto bazénů se nafoukne celá, díky čemu také bazén drží tvar. Většinou jde o bazény menších rozměrů, nejčastěji pro děti. Při jejich koupi lze vybírat z různých tvarů. U těchto bazénů ale většinou nemůžete instalovat filtraci.
Bazény s nafukovacím okrajem
U tohoto typu bazénů se nafukuje pouze jeho okraj, načež se bazén může začít napouštět vodou. Stát a držet tvar bude díky tlaku vody. Jeho boční strany jsou vyrobeny z PVC – čím více vrstev PVC, tím kvalitnější bazén. Tento typ bazénů má většinou kruhový tvar, popřípadě obdélníkový tvar. Lze k nim zapojit také filtraci, přidat schůdky, boční vyztužení (konstrukci), stříšku nebo výhřev a podobně.
Nafukovací vířivky
Jedná se o v poslední době velmi oblíbený typ nafukovacího bazénu. Konstrukčně jde vlastně o celonafukovací modely, které však disponují tryskami pro masáže a zařízením pro ohřívání vody v bazénku na příjemnou teplotu. Samozřejmostí je zabudovaná filtrace. Součástí vířivky může být i osvětlení, držáky na pití a další vychytávky.
Jak vybrat nafukovací bazén?
Před samotným výběrem bazénu si musíte ujasnit, jaké na něho budete mít požadavky na prostor, kvalitu či možnosti příslušenství. Nejvíce určující pak samozřejmě bude to, kolik lidí se v bazénu bude koupat. Nejdůležitějším parametrem při výběru je proto velikost.
Velikost – šířka, délka
To, jak velký bazén budete potřebovat, určuje hlavně způsob, jakým ho budete používat. Pokud vybíráte nafukovací bazén pro děti, určitě vám postačí ty nejmenší rozměry. Tyto bazény slouží k ochlazení dětí v parných letních dnech a zábavě. Pokud se v bazénu bude koupat více dětí najednou, už byste tomu měli přizpůsobit také jeho rozměry. Celonafukovací dětské bazény se dají koupit i v poměrně velkých variantách. Ty největší mívají obdélníkový tvar.
Budou-li se ale v bazénu budou chtít koupat také dospělí, už je dobré ohlížet se po bazénech, které mají průměr alespoň 3,5 m. Pokud si ale budete chtít zachovat co nejvyšší komfort a mít dostatek prostoru, měl by rodinný bazén mít spíše 5 m v průměru.
Takto široké bazény většinou bývají ty s nafukovacím okrajem. Při koupání s dětmi tak nebude hrozit ani riziko zranění, protože jejich měkká gumová konstrukce je pro děti bezpečná.
Hloubka a objem bazénu
Hloubka bazénu je údaj o tom, jak vysokou hladinu bude váš nový bazén mít. U nafukovacích bazénů se může pohybovat v rozmezí přibližně 70-150 cm.
Bazény s hloubkou do 1 m jsou ideální na koupání pro děti. Nic se ale rozhodně nedá zkazit ani větší variantou kolem 120 cm. Tyto bazény budou ideální volbou pro rodinné koupání – vy jako dospělí v nich budete mít dostatek komfortu a děti si v nich budou moci i slušně zaplavat. Pokud si ale v bazénu budou chtít zaplavat také dospělí, měl by být hluboký minimálně 1,5 m.
S velikostí a hloubkou bazénu pak dále souvisí jeho objem. Bazén pro rodinné koupání by měl mít tento údaj na hodnotě minimálně 4 000 l. To jsou ale bazény, ve kterých se pouze zchladíte. Pokud budete chtít mít dostatečný komfort a možnost plavání, tento údaj by měl být někde mezi 9 000 a 15 000 l. Díky tomuto údaji budete také vědět, jakou spotřebu vody bude váš bazén mít.
Materiál
Nafukovací bazény se v drtivé většině vyrábí z PVC. Materiál je to sice vhodný, výslednou kvalitu bazénu ale určuje jeho provedení. Při výběru pak platí, že čím více vrstev PVC bazén má, tím je kvalitnější. Nejkvalitnější nafukovací bazény poznáte podle toho, že jsou vyrobeny z třívrstvého PVC.
U bazénů s většími rozměry, které musí zvládnout větší objemy vody, by třívrstvé PVC mělo být samozřejmostí. Strany bazénů z PVC pak mívají různé dekorační úpravy, které mají pouze ozdobnou funkci. Zde konkrétní výběr záleží pouze na vašem vkusu.
Filtrace
Správná filtrace je důležitou součástí bazénu. Při výběru proto dbejte také na to, zda bazén disponuje možností připojení filtrace. Ta se pak stará o čistotu a kvalitu vody.
U nafukovacích bazénů pak máte na výběr ze 2 typů filtrací:
Písková filtrace – skládá se z nádoby, ve které samotná filtrace pískem probíhá, samostatného čerpadla a hadic, které se připojí k bazénu. Filtrace pak probíhá tak, že voda, která proudí přes filtrační nádobu, je zbavena veškerých nečistot, a poté vrácena do bazénu. Výhodou pískové filtrace je snadná údržba – postačí pouze proplachovat filtrační médium. Jednou za čas se pak provádí také celková výměna písku.
Kvalita vody v bazénech je velmi důležitá. Pokud budete kupovat bazén větších rozměrů nad 3,5 m, určitě by měl disponovat také hadicemi pro připojení pískové filtrace.
Kartušová filtrace – je vhodná pro bazény menších rozměrů a občasné koupání. K bazénu se připojuje stejně, jako písková filtrace, má ale jiné filtrační médium. O filtraci a čistotu vody se stará kartuš. Ta má ale kratší životnost, může se zanášet velmi rychle. Její nevýhodou tak je fakt, že je potřebné kartuš vyměnit i několikrát za sezónu. Její výhodou ale je, že to není finančně zatěžující a výměna je cenově dostupná.
Další příslušenství
Po tom, co vyberete vhodný bazén, se neobejdete bez vhodného příslušenství. To může jednak zpříjemnit vaše koupání v bazénu, ale i prodloužit životnost samotného bazénu.
Nejčastější vychytávkou bazénů bývá ohřev vody. Většinou ho vidíme v podobě solárních panelů, které se instalují na filtraci. Alternativou je využití solární plachty, která chrání vodu v bazénu před dopadáním nečistot a zároveň jí pomáhá také ohřívat. Kromě těchto způsobů lze bazény vyhřívat také s pomocí elektrické energie.
Mezi další příslušenství, které usnadní váš pobyt ve vodě, patří stříška a schůdky. Schůdky zajistí bezproblémový přístup do bazénu, je ale potřeba pohlídat si vhodné rozměry a nosnost.
Stříška vám zase pomůže udržet vodu teplou po delší dobu. Nejlevnější variantou jsou nafukovací stříšky z PVC. Složitější zastřešení mívá kovovou konstrukci, přes kterou se natáhne plachta. Pokud se chcete přímo koupat v zastřešeném bazénu, pak byste měli hledat polykarbonátové zastřešení.
Samozřejmostí v oblasti bazénového příslušenství jsou pak síťka na nečistoty a ochranná podložka pod bazén. S pomocí síťky můžete odstraňovat velké nečistoty, které vám do bazénu napadají (hmyz, listí), ochranná podložka zase izoluje váš bazén od země, čímž udrží vodu déle teplou, a také funguje jako ochrana před mechanickým poškozením či propíchnutím dna bazénu.
Recenze – nejlepší nafukovací bazény
Dětské bazénky
Intex 57114 Bazén dětský Muchomůrka
Malý dětský bazének se stříškou ve tvaru muchomůrky, která ochrání vaše ratolesti před sluncem. Průměr bazénku je 102 centimetrů, takže je vhodný pro ty nejmenší.
Marimex Bazén Tampa 1,83 x 0,51 m Plameňák
Dětský bazén ve tvaru plameňáka s nafukovacím okrajem pojme až 750 litrů vody, proto uspokojí i větší děti, kterým je také určen. Jsou zde připraveny vstupy pro připojení filtrace, takže dovádění v čisté vodě je po celou sezónu zajištěno.
Bestway Nafukovací bazének 53052 FANTASTIC AQUARIUM 239 x 206 x 86 cm
Zábavný vodní svět pro děti, ve kterém si pohrají, a zároveň se příjemně osvěží. Mělký bazének je doplněn nafukovací skluzavkou a barevnými mořskými zvířátky.
Rodinné bazény
Intex Bazén Easy Set 457 x 107 cm 26166NP
Tento bazén je vyroben z třívrstvého PVC, což zaručuje vysokou odolnost i životnost. Jedná se o typ s nafukovacím okrajem. V balení se nachází také kvalitní kartušová filtrace, propojovací hadice, krycí plachta, podložka i žebřík. Díky rozměrům 457 x 107 centimetrů se v horkých letních dnech osvěží celá rodina. Montáž bazénu zabere asi 15 minut (bez napouštění).
Bestway Family 3,05 x 1,83 x 0,56 m 54009
Celonafukovací bazén s malou hloubkou vhodný pro rodiny s mladšími dětmi, které vyhledávají ochlazení společně s rodiči (rozměry činí 3,05 × 1,83 × 0,56 m). Výhodou je také použití zdravotně nezávadného PVC.
Bestway Fast Set 4,57 x 0,91 m 57124 + Kartušová filtrace
Tento model s nafukovacím okrajem a pružnými stěnami využije celá rodina. Vyznačuje se rychlou montáží i demontáží, vysokou odolností materiálu proti poškození i vůči UV záření, výkonnou a kvalitní kartušovou filtrací v balení. Disponuje ventilem pro snadné vypouštění.
Jak se starat o nafukovací bazén
Umístění, nafouknutí a napuštění
- Nejprve vybereme vhodný podklad. Ideál je pevný a rovný povrch, který příliš nepracuje – písek není vhodný, stejně jako měkká a blátivá půda.
- Na povrch uložíme bazénovou podložku, na ni pak rozložíme vyfouknutý bazén.
- Pomocí kompresoru můžeme začít nafukovat. Optimální nafouknutí poznáme podle toho, že už je pevný, ale zároveň lze povrch stále mírně zmáčknout – díky tomu zabráníme poškození švů.
- Když máme nafouknuto, můžeme začít plnit. Vždy napouštíme nanejvýš 80 % objemu.
Péče během sezóny
- Dobrou kvalitu vody pomůže udržet bazénová chemie. Chcete-li jít více přírodní cestou, můžete vyzkoušet i sůl.
- Pokud chcete mít v bazénu stejnou vodu celé léto, je nutné zapojit filtraci pro její čištění. Samozřejmě nadále využíváme prostředky pro čištění vody.
- Pravidelně vodu zbavujte viditelných nečistot. K tomu je určena síťka, jíž spadané listí, hmyz a další drobné či větší nečistoty vylovíte.
- Pokud zrovna bazén nevyužíváte, přikrývejte jej plachtou.
- Udržujte optimální pH vody v bazénu – k ověření lze použít papírky. Ideální hodnoty pH se pohybují mezi 6,8 až 7,2. Pokud jsou čísla vyšší nebo nižší, může docházet k podráždění pokožky či očí, nebo k poškozování některých částí bazénu. K úpravě pH použijte speciální přípravky k tomu určené.
Zazimování
Když sezóna skončí, je důležité bazén správně zazimovat, abychom jej mohli využít i v dalším roce. V první řadě vypustíme vodu. I když by se mohlo zdát lákavé zalít tímto velkým množstvím vody ovoce, zeleninu, bylinky i stromky v celé zahradě, bazénová chemie nebo větší množství soli by rostlinám spíš uškodilo. Vodu k zalévání použijte pouze tehdy, kdy ji necháte dostatečně dlouho (i pár týdnů) odstát a všechen chlor a další chemické látky z ní částečně vyprchají.
Po vypuštění je nutné demontovat všechny hadice a filtrační zařízení rozložit na části. Ty dobře propláchneme čistou vodou a necháme je vyschnout, stejně jako samotný bazén. Když je vše perfektně čisté a suché, uskladníme bazén i s doplňky na tmavé, suché místo, kde v zimním období neklesají teploty pod bod mrazu.