Author článku: Monika Břešťanská
Zimní sezóna je v plném proudu a někteří majitelé zahrad, větších pozemků či domů s neudržovanou příjezdovou cestou už přemýšlejí o nákupu sněhové frézy, která velmi ulehčí odklízení sněhu na menších i větších plochách. Pokud mezi ně patříte i vy, tak zpozorněte a přečtěte si následující článek, který vám s výběrem ideální sněhové frézy poradí. Dozvíte se vše, co byste měli před nákupem přístroje rozhodně vědět, ale také to, jak o sněhovou frézu v průběhu používání pečovat.
Recenze a srovnání sněhových fréz
Pořízení kvalitní sněhové frézy vám usnadní mnoho práce s ručním odhazováním sněhu za pomoci lopaty. Její nákup se vyplatí zejména tehdy, žijete-li ve vyšší nadmořské výšce, kde se se sněhem setkáváte téměř po celou zimu, nebo pokud k vašemu pozemku vede neudržovaná komunikace. Sněhovou frézu však využijete také na vlastním pozemku na odklízení příjezdové cesty a chodníků kolem domu.
Výběr tohoto přístroje s sebou přináší různá úskalí. Abychom byli s frézou spokojeni a poskytla nám dobrou službu, je třeba ji vybírat na základě určitých faktorů. Existuje totiž celá řada různých strojů, které se od sebe mohou lišit například rozličným typem pohonu či pojezdu, výkonem motoru, rychlostí úklidu, různě velkým záběrem a velikostí vyhazovacího komínu, cenou, příslušenstvím a mnoha dalšími parametry.
Před nákupem si proto položíme hned několik základních otázek, po jejichž zodpovězení se konečně dostaneme do správné kategorie fréz, ve které již budeme vybírat podle drobnějších rozdílů, případně recenzí dalších spokojených i nespokojených uživatelů. Mezi tyto otázky patří například jak velkou plochu budeme odklízet, kde se chystáme frézu používat, s jakým typem sněhu se nejčastěji setkáte, jaký je typ podkladu odklízeného prostoru (zpevněný či nezpevněný), případně kolik hodláte do stroje investovat.
Po zodpovězení těchto otázek již můžete přistoupit k výběru konkrétního produktu na základě rozdělení do kategorií. Sněhové frézy můžeme rozdělit podle tří základních faktorů – tím prvním je typ provedení. Zde vybíráme z fréz jednostupňových, dvoustupňových a třístupňových. Dále se můžeme orientovat také podle typu pohonu, který může být benzínový či elektrický (případně akumulátorový). No a poslední variantou může být rozdělené podle typu pojezdu na frézy kolové, pásové a bez pojezdu.
Rozdělení sněhových fréz
Dělení podle typu
Asi nejzákladnějším druhem rozdělení, se kterým se při nákupu setkáme, je dělení sněhových fréz podle typu provedení. Z tohoto hlediska můžeme zvolit frézy jednostupňové, dvoustupňové a třístupňové. Tato volba by měla vždy odpovídat konkrétním potřebám majitele. Díváme se zejména na to, jak velkou plochu chceme odklízet a jaký povrch pod sněhem leží. Rozhodující také může být četnost odklízení i cena.
Jednostupňové sněhové frézy
Jednostupňové frézy jsou nejjednodušší přístroje tohoto druhu. Nejčastěji se používají k odklízení různých chodníků nebo příjezdových cest kolem domu. Jsou opatřeny rotujícím šnekem, který nabírá sníh a posouvá jej až do vyhazovacího komínu. Jejich využití je však poněkud omezené. Dobře odklízet se s nimi dá především čerstvě napadaná prašan a jejich používání je vhodné pouze na zpevněných plochách jako je dlažba nebo asfalt.
Mezi výhody jednostupňových fréz patří rozhodně nízká pořizovací cena, menší rozměry a velmi snadná manipulace díky jejich nižší váze a větší mobilitě. Mají však mnohem menší záběr, který se uplatní na užších chodnících, ale odklízení velkých ploch je nekomfortní a zdlouhavé. Není třeba se obávat poškození podkladu, protože ostré hrany rotujícího šneka jsou obvykle opatřeny gumovým povrchem.
Dvoustupňové sněhové frézy
Tyto stroje, jak už jejich název napovídá, pracují ve dvou stupních. To znamená, že nejprve přichází na řadu ocelový šnek, stejně jako u základního jednostupňového typu. Ten je ozubený a poradí si nejen s čerstvě napadaným sněhem, ale také s namrzlou a starší sněhovou pokrývkou. Následuje drcení a porcování zmrzlého sněhu na malé kousky. Ty jsou pak za pomoci ventilátoru s vysokými otáčkami ještě rozdrceny na drobnější částečky, které už pokračují do vyhazovacího komínu.
Komín může odklízený sníh vyhazovat poměrně daleko, dle typu frézy až do 15metrové vzdálenosti – tu, společně se směrem či stranou, lze nastavit za pomoci páček. Jedná se již o masivnější a těžší stroje, které jsou vhodné na všechny typy sněhu. Dražší a výkonnější modely si poradí s velkými plochami a dvoustupňová fréza se neztratí ani v horských oblastech.
Odklízení je rychlé a efektivní – ty nejlepší přístroje v kategorii zvládají s přehledem odklidit až tunu a půl sněhu za hodinu, a tak s nimi zbavíte sněhové pokrývky nejen všechny požadované povrchy kolem domu či na zahradě, ale také například parkoviště či travnaté nezpevněné plochy. Nevýhodou je samozřejmě obtížnější manipulace zapříčiněná vyšší hmotností, a také vyšší pořizovací cena.
Třístupňové sněhové frézy
Poslední kategorií jsou sněhové frézy třístupňové. Zde už se bavíme o profesionálních přístrojích pro rychlé a efektivní odklízení obrovských ploch. Disponují opravdu vysokým výkonem a zvládnou odklidit všechny typy sněhu, včetně toho mokrého. Manipulace je paradoxně o něco snadnější než s frézou dvoustupňovou. Pokud byste se k volbě modelu z této kategorie rozhodli, počítejte s velmi omezenou nabídkou, a také s vysokou pořizovací cenou v řádech desítek tisíc korun
Dělení podle pohonu
Elektrické
Elektrické sněhové frézy jsou o poznání levnější než jejich benzínové ekvivalenty. To je však vykoupeno nízkým výkonem – z tohoto důvodu také elektrické motory nalezneme pouze u jednostupňových modelů. Tyto přístroje lze logicky používat pouze tam, kde je možnost zapojení do elektrické sítě. Počítat tak musíte s tím, že budete omezeni délkou přívodního kabelu, který budete mít neustále v patách.
Pokud byste se chtěli tomuto problému vyhnout, ale máte pocit, že elektrický motor vám stačí, můžete sáhnout i po fréze akumulátorové. U té jednoduše nabijete baterii a můžete pracovat i na místech, kam elektrické kabely nedosáhnou. Nevýhodou však je ještě menší výkon, poměrně krátká doba použití na jedno nabití, a také omezený výběr na trhu.
Benzínové
Benzínové motory najdeme nejčastěji u dvoustupňových a třístupňových fréz, nevyhýbají se však ani těch jednostupňovým. Tento motor má větší nároky na údržbu, ostatně tak tomu je u každého benzínového motoru bez ohledu na to, o jaký přístroj se jedná. Odměnou vám však bude vyšší výkon a neomezená možnost pohybu i místa použití.
Benzínové modely bývají o něco dražší a je potřeba naplnit nádrž palivem, což se mimo jiné podepíše i na jejich hmotnosti. Počítat musíme i s větším hlukem, takže při odklízení pozemku v zástavbě rodinných domů hned po prosněžené noci můžete sklidit nejen sníh, ale také jisté nepochopení ze strany vašich sousedů.
Dělení podle typu pojezdu
Na různé typy pojezdu pak můžeme narazit zejména u fréz dvoustupňových. Volba konkrétního typu pojezdu pak závisí zejména na terénu, ve kterém bude fréza pracovat.
Kolové sněhové frézy
Kolové frézy jsou opatřeny koly, jak už napovídá samotný název. Tato kola mají hluboký zimní dezén, a tak se není třeba obávat mobility stroje ani v hlubokém sněhu. Kolové frézy bývají často vybaveny také řadou funkcí jako je brzda, možnost couvání nebo snadného zatáčení. Běžný uživatel ocení tento typ pojezdu nejvíce, o čemž vypovídá také oblíbenost kolových fréz mezi zákazníky.
Pásové sněhové frézy
Tyto modely mají místo kol pásy. Jedná se o pásy široké, které napomáhají snadnějšímu pohybu v těžko sjízdných terénech a na místech, kde je velká vrstva čerstvého sněhu. Usnadňují také pohyb po namrzlém povrchu. Při využití pásové frézy není potřeba odklízenou plochu nijak předem připravovat a je možné ji vzít i do svažitých míst.
Frézy bez pojezdu
Frézy bez pojezdu obvykle spadají do kategorie jednostupňových modelů. Nejsou opatřeny koly ani pásy a musíte je tlačit vlastní silou. U těchto přístrojů to však není příliš velký problém, vzhledem k jejich váze, a také faktu, že s pohybem dopředu pomáhá i rotující šnek. Odklízet mohou pouze rovné a zpevněné povrchy menších rozměrů.
Jak vybrat sněhovou frézu
Když už teď známe základní kategorie sněhových fréz, můžeme přistoupit k výběru. Pojďme si tedy shrnout všechny parametry, které je potřeba před nákupem zvážit a mohou rozhodovat o volbě konkrétního modelu, se kterým budete na základě vlastních preferencí nejvíce spokojeni.
Typ frézy
S typy fréz jsme se obeznámili již v předchozích odstavcích. Existují tedy frézy jednostupňové, dvoustupňové a třístupňové. První kategorie je vhodná pro nenáročné zpevněné terény, modely jsou lehčí a méně výkonné, odklízejí pouze čerstvý a měkký sníh a výhodná je také jejich cena. Dvoustupňové modely jsou už o něco dražší, ale také výkonnější a zvládnou i zmrzlý sníh a mnohem větší plochy. No a poslední kategorie zahrnuje spíše profesionální stroje, se kterými se běžný uživatel nesetká – jsou drahé, méně dostupné a vysoce výkonné.
Pohon
Také o pohonu jsme si již něco málo řekli, proto si informace pouze shrneme. Volit tedy můžeme mezi motorem benzínovým, kterým jsou opatřeny výkonnější a dražší stroje vhodné na úklid různých druhů sněhu i větších ploch, a elektrickým motorem, který nalezneme zejména u jednostupňových fréz a hodí se k odklízení kolem domu. Vyskytují se také modely s akumulátorovým pohonem.
Pojezd
Mobilita přístroje může být zajištěna trojím způsobem. Ten první, a zároveň nejjednodušší, je chybějící pohon, přičemž o pohyb kupředu se stará pouze síla obsluhy a rotující šnek, který zároveň odklízí sníh. Druhým způsobem jsou klasická kola se zimním vzorkem, jenž mobilitu těžších přístrojů značně usnadňují. Frézy opatřené koly už zvládnou i průjezd menší sněhovou pokrývkou. Posledním způsobem může být pohyb prostřednictvím pásu, která zajišťuje mobilitu stroje i v těžko přístupných terénech a ve velkém množství sněhu.
Výkon motoru
Výkon motoru u sněhových fréz nejčastěji výrobci uvádějí v koňských silách, případně pak i v kilowattech. Vysoký výkon zaručuje bezproblémový chod přístroje a umožňuje tak rychlejší odklízení sněhu a zpracování většího objemu.
Nejčastěji se výkon pohybuje od 5 do 11 koňských sil. Nižší čísla nalezneme spíše u jednostupňových fréz, zatímco dvou a třístupňové stroje mají výkon výrazně vyšší. Tento parametr však jde ruku v ruce s cenou, proto bychom měli dobře zvážit, jak moc výkonný přístroj budeme potřebovat.
Šířka záběru a výška bunkru
Šířka záběru určuje, jak velkou plochu, chcete-li pás, zvládne fréza při jednom tahu odklidit. Je tedy potřeba vědět, na jakých místech budeme s frézou pracovat. Pokud se jedná o stísněnější prostory nebo užší chodníky, postačí 50centimetrový záběr. Na velkých plochách raději volíme záběr širší 60 centimetrů, který najdeme především u dvou a třístupňových fréz.
Pod pojmem „bunkr“ si můžeme představit víceméně celý kryt, který chrání mechaniku nabíracího šneka uvnitř frézy. Mnoho lidí tomuto parametru nevěnuje příliš velkou pozornost, nicméně jeho rozměry nám mohou prozradit více o efektivitě stroje – obecně platí, že čím vyšší bunkr je, tím rychlejší je odklízení, protože rotační šnek může nabrat více sněhu.
Ovládání
Snadné a uživatelsky přívětivé ovládání zaručuje určitý komfort i bezpečnost, proto je můžeme také zařadit mezi rozhodující faktory při výběru. Velmi žádané je, aby měla fréza automatický pohon jak vpřed, tak i vzad (nebavíme-li se o základních strojích bez pohonu). Přednost dejte modelům se systémem řízení Power Steering, který zajistí snadnější manipulaci při zatáčení a manévrech nebo hladší jízdu po silné vrstvě sněhu či ledu. Některé frézy (zejména ty na kolový pohon) mohou disponovat také zařízením pro nastavení a přepínání rychlostí.
Vyhazovací komín
Důležitou součástí je také vyhazovací komín (tunel), který je nezbytnou součástí každé frézy, a při výběru bývají jeho vlastnosti neprávem opomíjeny. V průběhu užívání stroje totiž velmi oceníte možnosti jeho nastavení – je žádoucí, aby se dal komín otáčet různým směrem a na různé strany. Jen tak je možné odklízet sníh přímo tam, kde ho chcete mít, bez dalšího dodatečného uklízení.
Ovládání komínu může být dvojí. Levnější modely mají většinou mechanickou kliku, jejíž otáčením dosáhneme požadované pozice komínu. Ty dražší pak disponují pákovým ovladačem. Pozor také na to, jak moc lze s komínem točit. Základ je 180°, ovšem některé typy fréz poskytují možnost otáčet tunelem až o 300°.
Doplňkové funkce a příslušenství
I takový stroj, jako je sněhová fréza, může mít opravdu velké množství funkcí a různých doplňků, které jako běžný uživatel při práci velmi oceníte. Pojďme se podívat na některé z nich:
- Světlo – počasí si denní dobu nevybírá, a vám se tak občas může přihodit, že budete muset nános čerstvého sněhu odklidit i v noci.
- Elektrický startér – základní modely fréz se, podobně jako většina motorových pil, startují pomocí tahu lankem. To však není příliš pohodlné, proto se u dvoustupňových fréz s benzínovým motorem už setkáme s elektrickým startérem. Jeho použití však vyžaduje zapojení do sítě!
- Posilovač řízení – funguje podobně jako u automobilů – manipulace s poměrně těžkým strojem bude díky němu mnohem snadnější.
Mezi další doplňkové funkce a příslušenství můžeme zařadit i vyhřívané rukojeti, sněhové řetězy, radlice, polymerové ližiny a podobně.
Recenze – nejlepší sněhové frézy
-
Sněhová fréza Cub Cadet 524 SWE
Tento model můžeme směle zařadit mezi ty nejkvalitnější na trhu. Ano, cena je poměrně vysoká, nicméně jeho výkon, efektivita práce i životnost ji snadno vykompenzují. Disponuje benzínovým motorem o výkonu 6,9 koňských sil, přesouvat ji lze pomocí kol. Najdeme zde také velké množství moderních technologií a skvělých doplňujících funkcí, jako je například vyhřívání rukojetí. Uživatele jistě potěší i velmi snadná manipulace, robustní konstrukce i nízká hlučnost.
-
Sněhová fréza RIWALL RPST 5665
Jedná se o jeden z levnějších dvoustupňových modelů. Motor je v tomto případě opět benzínový a pohání jej 6,5 koňské síly. Přístroj disponuje možností volby rychlostí při pojezdu dopředu i dozadu. Pohyb zajišťují kola. Své zákazníky si tento výrobek rozhodně získá poměrem cena/výkon, protože může v tomto ohledu směle konkurovat i mnohem dražším modelům. Výhodou je také snadná dostupnost servisů a náhradních dílů.
-
Sněhová fréza MTD M 61
Zde se opět nacházíme mezi o něco dražšími kousky. Tato dvoustupňová fréza disponuje benzínovým motorem o výkonu 5,5 koní. Nabízí také poměrně velký záběr i výšku bunkru. Nevýhodou může být absence doplňkových funkcí a příslušenství. V porovnání se dvěma předchozími modely tedy v tomto ohledu MTD dost zaostává. Jako plus by se dal označit fakt, že tato značka v USA patří ke špičce a vyznačuje se dlouhou životností a vysokou kvalitou. Jedná se o spolehlivý a velmi výkonný stroj, který si poradí i se zmrzlým a mokrým sněhem.
Jak se starat o sněhovou frézu
Naprosto minimální údržbu vyžadují frézy elektrické. Jejich motor prakticky nepotřebuje péči, je však důležité je po práci dokonale zbavit veškerého sněhu. Mohlo by se totiž stát, že po jeho roztátí voda zateče do prostor motoru a poškodí ho.
Benzínový motor už vyžaduje pozornosti více. Důležitá je zde každoroční výměna oleje, kontrola všech součástí (zejména svíček) a používání kvalitního paliva, které by nemělo v nádrži zůstávat příliš dlouho. Po zimě ji tedy raději vyprázdněte.
Frézu udržujeme v čistotě i během sezóny. Po každém úklidu je potřeba všechny části, zejména ty kovové, zbavit sněhu a dalších nečistot jako je posypová sůl a podobně. V opačném případě by mohlo dojít k jejich rezivění. Po zimě dbejte na správné uskladnění mimo působení všech povětrnostních vlivů (včetně slunečního záření). Uschovat ji můžeme na suchém a tmavém místě společně s ostatní zahradní technikou jako jsou sekačky, štípačky nebo fukary na listí.