Author článku: Monika Břešťanská
Podzim je v plném proudu na zahradách, v sadech i na dvoře se začíná kupit velké množství spadaného listí. Pokud máte na pozemku listnatých stromů více, určitě víte, jakou práci dá zahradu od listí uklidit a všechen materiál pravidelně shrabat na hromady, nemluvě o tom, že tyto hromady ještě musíme naložit na kolečka a odvézt na vhodné místo. Chcete-li si ušetřit nejen námahu, ale také zdraví vašich zad, pořiďte si vysavač listí.
Většina těchto přístrojů samozřejmě listí pouze vysává, avšak zákazník má dnes možnost vybírat z široké nabídky různých přidaných funkcí, doplňků a příslušenství. Vysavače totiž mohou listí rovnou sbírat do různě velkých nádob, rovnou je drtit, nebo mají zpětný chod a fungují také jako fukary, které hravě odklidí chodníky od přírodního nepořádku během pár minut. Pojďme se tedy podívat, na co se při výběru dobrého vysavače listí zaměřit a z čeho vlastně můžeme vybírat.
Recenze a srovnání vysavačů listí
Při výběru ideálního vysavače listí pro vaši zahradu si nejprve ujasněte, jak často, a hlavně k čemu všemu byste rádi přístroj využívali. Na trhu je totiž velké množství různých typů a modelů, které disponují celou řadou funkcí. Pokud máte v plánu si ulehčit práci co nejvíce, můžete například sáhnout po kombinovaném přístroji, který zahrnuje vysavač, fukar i drtič. Mezi jednotlivými funkcemi pak jednoduše přepínáte podle aktuální potřeby.
Další důležitou informací při výběru vysavače listí by měl být celkový objem spadaného listí, který potřebujete každoročně na svém pozemku uklidit. Je asi logické, že jiný přístroj bude potřebovat někdo, kdo vysává listí ze tří stromů vedle rodinného domu, a jiný vysavač zase využije majitel sadu. Na tomto závisí nejen výkon vysavače, ale také například velikost sběrné nádoby nebo varianta pohonu.
Velkým lákadlem pro mnohé zahradníky je také zabudovaný drtič, který listí ihned drtí a tuto drť lze následně použít například k mulčování. Pozor však na to, co budete vysávat. Pokud totiž chcete listí rovnou drtit, neměly by se vám k němu připlétat větší větve, kameny ani žádné odpadky, jinak by se mechanismus mohl velmi snadno poškodit.
Vzhledem k tomu, že většinu vysavačů je nutné obsluhovat tím způsobem, že je po celou dobu práce nosíte v rukách, myslete i na hmotnost přístroje. Vysavač pro statného mladého muže určitě neunese jeho drobná manželka nebo lidé v důchodovém věku.
Rozdělení vysavačů listí
Rozdělení podle funkcí
Samostatné vysavače
Tyto přístroje slouží k pouhému nasávání nečistot. Výhodou samostatných vysavačů je, že můžete vysávat i drobné větvičky a odpad. Uplatní se však spíše na malých pozemcích, protože na větším prostoru by obsluha doslova „nechala nohy i ruce“. Při nasávání listí je ideální jej nejdříve umístit na jedno místo, ze kterého jej jednoduše nasajeme na sběrné nádoby. Bez fukaru to ale budete muset udělat ručně pomocí shrabovače.
Fukary
Fukar lze opět zakoupit jako samostatný přístroj nebo v kombinaci s vysavačem. Fukar slouží k přemístění opadaného listí z celé zahrady na jednu hromadu, odkud ho pak vysajete vysavačem nebo uklidíte pomocí zahradního nářadí. Kromě tohoto účelu jej ale využijete i při jiných příležitostech; pomůže vám odstranit zbytky posečené trávy z chodníku, nečistoty z terasy, profoukne okapy nebo pomůže s úklidem prachového sněhu.
Kombinované přístroje
Bez drtiče
Kombinované vysavače listí mají funkci vysávání i foukání. Toto „kombo“ usnadní na zahradě velké množství práce. Stroj si lze stiskem tlačítka nastavit nejprve na fukar, díky kterému snadno přemístíme všechno spadané listí na jednu hromadu. Poté funkci přepneme na vysávání a této hromady se zbavíme. Pokud vlastníme variantu bez drtiče, je nutné sběrný vak častěji vyprazdňovat a listí pak dále nějakým způsobem zpracovat.
S drtičem
Varianta s drtičem opět disponuje vysavačem i fukarem. Tentokrát se však vysáté listí přímo drtí a ve sběrné nádobě zůstává mulč. To, jak budou nadrcené kousky velké, udává parametr nazván jako mulčovací poměr. Pokud výrobce uvádí tento poměr jako například 10:1, znamená to, že výsledné nadrcené kousky budou přibližně 10 krát menší než původně.
Rozdělení podle pohonu
Akumulátorové – tyto přístroje pohání elektromotor, který je však nutné dobíjet. Výhodou je, že se můžete po pozemku pohybovat prakticky kamkoliv, a nejste nijak omezeni přívodním kabelem. Tento benefit je však vykoupen velice nízkým výkonem, který sotva postačí pro vysátí listí z pár menších stromků u domu. Další nevýhodou je jejich vysoká cena, která však často neodpovídá kvalitě. Někteří výrobci dokonce ani neuvádějí, jak dlouho je plně nabitý vysavač schopen fungovat. Levnější modely jsou občas prodávány i bez nabíječky či baterie, které je nutné dokoupit zvlášť!
Elektrické – zde jsme sice omezeni délkou kabelu, odměnou však jistě bude vyšší výkon, který se pohybuje od 700 do 3000W. Doba provozu je na rozdíl od akumulátorových variant neomezená, výkon tedy vyšší a vysavače s elektrickým pohonem jsou také efektivnější, což zase šetří čas.
Benzínové – benzínový motor ve vysavači je o něco hlučnější, než je tomu u předchozích dvou variant. Je však nepostradatelný například v rozlehlejších sadech, kde není možnost připojení k elektrické síti. Výkon je přibližně stejný jako u elektrických modelů. Mezi nevýhody patří vyšší hmotnost a nutnost pravidelného servisu.
Jak vybrat vysavač listí
Sací výkon a příkon motoru
U vysavačů listí se neudává přímo výkon, jak je to zvykem u jiných spotřebičů, ale spíše příkon. Ten nám řekne, jakou spotřebu vlastně vysavač má. Vyvozovat z jeho výšky také výkon není na místě, protože i když je příkon velmi vysoký, může za ním výkon pokulhávat. Pravidlem však je, že benzínové modely jsou mnohem výkonnější než ty elektrické či akumulátorové, i když některé kvalitnější elektromotory se mohou pohybovat na stejných číslech.
Mnohem objektivnějším parametrem je sací výkon. Ten se neudává ve Wattech, ale v m³/h nebo v l/s. Z těchto údajů se zákazník dozví, kolik listí vysavač nasaje za určitou časovou jednotku. Platí, že čím větší sílu přístroj má, tím více litrů nebo metrů krychlových listí nasaje za méně času. Pro představu – optimální vysavač má sací výkon přibližně 220 l/s. Ne všichni výrobci však tento důležitý parametr uvádí, nicméně u dražších a kvalitních modelů se s ním zpravidla setkáme.
Hmotnost
Hmotnost je dalším důležitým údajem, který bychom měli při nákupu zohlednit. Pokud máme velmi malý pozemek a práce s vysavačem zabere jen chvilku, nemusí nás rozdíly ve váze jednotlivých modelů až tak zajímat, nicméně ve chvíli, kdy vysavač nosíme v rukách delší dobu, se každé kilo počítá.
V průměru se hmotnost vysavačů pohybuje od 1,5 kg po 7 kg. Ty nejlehčí jsou modely elektrické, zatímco ty nejtěžší většinou benzínové či akumulátorové (ty nesou ještě baterii navíc). Doporučuje se vybírat přístroj o váze 2-4 kg. Hmotnost se samozřejmě udává při prázdném sběrném vaku, takže musíme počítat ještě s nějakým tím kilem navíc.
Hlučnost
Majitele zahrady v zahradní kolonii či odlehlého sadu nemusí hlučnost příliš zajímat, protože v těchto místech se s občasným použitím techniky počítá, a navíc hluk ani obvykle nikoho neruší. Při práci s velmi hlučným vysavačem, který je ještě navíc velmi blízko našemu tělu a uším, je ale naprostou nezbytností použití kvalitních protihlukových sluchátek. Při vysávání bez nich může obsluha přijít až k migrénám nebo dočasnému poškození sluchu.
Elektrická a akumulátorová zařízení jsou zpravidla tišší a hladina hluku nepřesahuje 90 dB. Naproti tomu benzínové motory jsou hlučnější a generují hluk až 100 dB. Ohledy musíte brát v první řadě na sebe a své zdraví, ale také na své okolí. Zejména pokud bydlíte v řadové zástavbě, myslete na to, že hluk benzínového vysavače by vašim sousedům mohl vadit.
Rychlost proudění vzduchu
Rychlost proudění vzduchu, tedy foukání nebo nasávání – je u tohoto přístroje samozřejmě velice důležitý údaj. Zajímá nás zejména u kombinovaných vysavačů, které mají také funkci fukaru. Rychlost bývá udávána v kilometrech za hodinu, někdy také v metrech za sekundu. Dostačující by měly být přístroje s rychlost vzduchu alespoň 200 km/h.
Rychlost proudění vzduchu a sací síla motoru jsou dva důležité parametry, bez kterých se kvalitní kombinovaný vysavač neobejde. Pokud je výrobce neuvádí a v návodu na obsluhu ani na internetových stránkách je nelze dohledat, tento přístroj nekupujte. Většinou se jedná o nekvalitní zařízení s nedostačující silou pro výkon práce.
Mulčovací poměr
Kombinované vysavače s drtičem umí ihned po nasátí materiál také rozdrtit a ve sběrném vaku se již hromadí mulč. Výhod to má hned několik – do sběrné nádoby se vejde více listí a není třeba ji neustále vyprazdňovat, listí lze vysypat na kompost (dobře se rozloží), nebo jej využít k mulčování záhonů a ochraně okrasných rostlin nebo bylinek před mrazy.
Máte-li strach, že by se do drtiče mohly dostat větší předměty jako jsou větve, kameny, odpadky, nebo nedej bože živí tvorové (hlemýždi, drobní obojživelníci nebo bezobratlí), pořiďte si model s takzvaným injektorem. Ten zajistí přímé nasátí těchto těžších předmětů, než je samotné listí, rovnou do sběrného vaku.
Mulčovací poměr jako parametr je výrobcem u těchto zařízení téměř vždy uveden. Vyjadřuje se například hodnotou 10:1, což znamená, že rozdrcené kousky materiálu budou přibližně desetkrát menší, než tomu bylo původně. Listí drtíme pouze suché, i když některá benzínová zařízení si poradí i s vlhkým.
Objem sběrného vaku
Tento parametr není nijak rozhodující, ovšem zaměřit se na něj je i přesto dobré. Objem sběrného vaku nám totiž ukáže, jak často budeme muset stroj vypnout a vak vyprázdnit. Myslete však také na to, že velký koš je těžší, a hlavně zařízení bude mnohem těžší při jeho naplnění. Pokud tedy bude vysavač obsluhovat žena nebo třeba senior, je lepší vybírat přístroj s menší sběrnou nádobou. Jejich objem se pohybuje v rozmezí od 17 až do 60 litrů. Ideální je v tomto případě zlatá střední cesta, tedy 30-40 litrů.
Doba provozu
Doba provozu nás zajímá pouze u akumulátorových zařízení a udává, jak dlouho je vysavač schopen na jedno nabití pracovat. Při výběru přístroje na tento typ pohonu si dejte na tento údaj velký pozor, protože některé stroje jsou na jedno nabití schopné pracovat pouhých 15 minut, a následně se nabíjí i déle než půl hodiny.
Materiál vysavače listí
Chcete-li, aby vám vysavač vydržel dlouho nepoškozený, myslete i na materiál, ze kterého je vyroben. Vnější části bývají obvykle plastové, což zajišťuje nižší hmotnost přístroje. Na tom není nic špatného, nesmí se však jednat o levné měkké plasty, které lze poznat již na dotek. Nás však nejvíc zajímá, z čeho je vyroben ventilátor, který je ukrytý uvnitř. Lopatky by měly být vyrobeny buďto z tvrzeného plastu nebo z kovu, nikdy z měkkého plastu, který se s prvním kamínkem poláme!
Velikost a tvar sací trubice
Jednotlivé modely se od sebe mohou lišit také velikostí či tvarem trubice. Levné vysavače, které jsou lehoučké a kompaktní, mají trubici často úzkou a krátkou. Taková trubice se vám bude za prvé často ucpávat listím nebo vzpříčenými větvičkami, a za druhé se kvůli její nedostatečné délce budete muset příliš ohýbat a vaše záda budou při práci trpět.
Ovládání a ergonomie
Ovládání by mělo být snadné a intuitivní. Přepínání mezi jednotlivými funkcemi by mělo probíhat pomocí jednoho tlačítka, sundání a vyprázdnění sběrného vaku by také nemělo být nic náročného. Co se týče ergonomie, je dobré, aby měl vysavač dvě madla na držení oběma rukama (nebo jedno dlouhé). Ty lepší vysavače jsou vybaveny sběrným košem se dvěma popruhy, který si jednoduše dáte na záda jako batoh, a tolik nenamáháte ruce ani záda. Další variantou může být sběrný koš na kolečkách, což však není využitelné v horším terénu, a navíc je pak nutné hadici držet jen jednou rukou, přičemž druhou za sebou táhnout koš.
Příslušenství
- Kolečka – kolečka mohou být buď na sběrném vaku, nebo také na začátku sací trubice, která se pak opírá o zem a obsluha ji nemusí nosit v plné váze.
- Přídavná rukojeť – slouží ke zlepšení úchopu zařízení, které je díky ní možné obsluhovat oběma rukama.
- Pracovní popruh či opasek – jedná se o skvělý doplněk; vysavač se díky popruhu přehodí přes rameno a není třeba jej v plné váze nosit v rukách
- Nástavce na vysavač – součástí některých zařízení jsou náhradní nástavce na vysavač v různých délkách či šířkách
- Protihluková sluchátka – u kvalitnějších a dražších modelů, zejména pak u těch benzínových (které jsou také hlučnější), najdeme jako součást balení i profi protihluková sluchátka nebo špunty do uší.
- Náhradní sběrný koš – i přesto, že sběrný koš je vyroben z poměrně odolných materiálů, může po nějakém čase dojít k jeho protržení. Je tedy dobré, když balení obsahuje jeden náhradní, protože sehnat jej zvlášť není v některých případech ani možné.
Funkce
- Regulace výkonu – tuto funkci najdeme spíš na dražších modelech. Díky ní lze buďto plynule nebo skokově přejít z plné sací síly na nižší výkon. Hodí se to při vysávání listí na sypkém povrchu (například na štěrku).
- Antivibrační systém – při práci jdou vibrace s přístroje do rukou a těla obsluhy. Některá lepší zařízení disponují antivibračním systémem, který tyto nárazy tlumí.
- Soft start – díky této funkci se vysavač nebo fukar rozjíždí plynule.
- Vodotěsnost sběrného vaku – díky vodotěsnému vaku lze vysávat také mokré listí bez obav z protékání vody z vaku ven.
Pořizovací cena vysavače
Při výběru bereme v potaz samozřejmě také cenu vysavače listí. Ty nejlevnější modely se pohybují již okolo tisícikoruny. Jedná se o základní přístroje bez doplňků a dalších funkcí, opatřené elektromotorem. S těmito vysavači se dá pracovat pouze občasně a na malé ploše. Pozor na kvalitu ventilátoru!
V cenové relaci od 2 do 6 tisíc korun najdeme asi nejvíce modelů. Některé už jsou velmi kvalitní a nabízejí také širokou škálu funkcí a dalšího příslušenství. Nachází se zde také první kombinovaná zařízení. Pokud máte vysavač pouze k osobnímu využití na menším či středně velkém pozemku, podívejte se po něm v této kategorii.
Vysavače nad 6 000 Kč jsou již velmi výkonné a většinou disponují benzínovým motorem. Koš na odpad bývá většinou objemný (okolo 60 litrů). V této kategorii se již jedná spíše o přístroje ke komerčnímu použití, nebo například k použití v sadech, na farmách a jiných velkých pozemcích.
Recenze – nejlepší vysavače listí
Výkonný benzínový vysavač ve vyšší cenové kategorii, který je vhodný pro domácí i profesionální použití. Objem sběrného koše je 63 litrů, má funkci foukání a váží pouhých 4,4 kilogramu. Disponuje funkcí Smart Start, je dobře vyvážený a ergonomický. Součástí balení jsou také další nástavce. Samozřejmostí je funkce drcení, přičemž mulčovací poměr je 16:1.
Pro nenáročné zahradníky s menším pozemkem, je pro občasné využití výborný tento model, který se může pyšnit lidovou cenou (kolem 800 korun). Umí sát, foukat i drtit. Disponuje elektromotorem, sběrným košem o objemu 45 l a hmotností 3,5 kg. Počítat však musíme s horší ergonomií, absencí příslušenství a také malým výkonem.
Zlatý střed a to nejlepší, co lze v cenové relaci do 3 tisíc korun sehnat. Tento vysavač je výbornou volbou pro menší i střední pozemky a svými vlastnostmi uspokojí i náročnější zahrádkáře. Má odolné ocelové břity, kterými drtí listí v mulčovacím poměru 12:1. Disponuje výbornou ergonomií – nástavec má kolečka, součástí balení je popruh a držadlo má speciální protiskluzový povrch. Hmotnost je 5,5 kg, výkon až 3000 W, objem vaku 45 l a rychlost proudění vzduchu 270 km/h.
Jak se starat o vysavač listí
- Důležité je správné uskladnění. Přístroj umístíme na suché a tmavé místo, kde jej přikryjeme nějakou ochranou proti prachu.
- Po dokončení práce vždy řádně vyprázdníme sběrný vak, který ukládáme zvlášť, aby mohl větrat, případně vyschnout.
- Zkontrolujte také, zda není ucpaný nástavec nebo ventilátor.
- Benzínové motory potřebují pravidelný servis.