RECENZE: Zahradní drtiče listí a větví

S přicházejícím podzimem finišují práce na zahradě, kterou musíme připravit k zimnímu odpočinku. Máte-li na pozemku stromy, určitě každý den shrabujete listí a přemýšlíte, co s ním uděláte. Pálit listí …

RECENZE: Zahradní drtiče listí a větví
  • Makita-UD2500-recenze

    Makita UD2500

    • Snadné ovládání
    • Zpětný chod
    • Robustní konstrukce
    • Zvládne rozdrtit větve až do šířky 45 mm
    • Vyšší váha
    • Horší manipulace se zámkem koše
    8000 Kč Zkontrolovat ceny
  • Riwall-PRO-RES-3044-recenze

    Riwall PRO RES 3044

    • Příznivý poměr cen / výkon
    • Nižší váha
    • Výkonný motor
    • Automatický podavač větví
    • Vyšší hluk
    • Méně robustní konstrukce
    5000 Kč Zkontrolovat ceny
  • Riwall-RES-2545-recenze

    Riwall RES 2545

    • Nízká cena
    • Nízká váha
    • Slabší výkon
    • Se silnějšími větvemi si neporadí
    • Snadněji se ucpe či zasekne
    3000 Kč Zkontrolovat ceny
  • Bosch-AXT-25-TC-recenze.jpg

    Bosch AXT 25 TC 0.600.803.300

    • Automatický podavač
    • Tichý chod
    • Kvalitní zpracování
    • Poradí si i s většími větvemi
    • Vyšší cena
    • Horší výkon u malých větví a zahradního odpadu
    12500 Kč Zkontrolovat ceny
  • AL-KO-EASY-CRUSH-MH-2810-recenze

    AL-KO EASY CRUSH MH 2810

    • Kvalitní konstrukce
    • Výkonný motor
    • Průhledný sběrný koš
    • Příznivá cena
    • Hůře si poradí s menšími větvemi
    • Vyšší hmotnost
    5000 Kč Zkontrolovat ceny

Author článku: Monika Břešťanská

S přicházejícím podzimem finišují práce na zahradě, kterou musíme připravit k zimnímu odpočinku. Máte-li na pozemku stromy, určitě každý den shrabujete listí a přemýšlíte, co s ním uděláte. Pálit listí opravdu vhodné není a jediné, čeho se můžete dočkat, je nepříjemný zápach v celém okolí, tučná pokuta nebo nedej bože požár. Vhodným řešením pro likvidaci tohoto zahradního „odpadu“ jsou určitě zahradní drtiče. Ty vám pomohou se zpracováním listí, ale také například větví po podzimním ořezu stromů a keřů.

Zejména pokud máte na pozemku těchto dřevin více, rozhodně se do jednoho z nich vyplatí investovat. Pro laika ale může být výběr takového stroje „španělská vesnice“. Přinášíme vám tedy stručný přehled různých druhů zahradních drtičů, jejich výhody a nevýhody, návod pro výběr, a hlavně 5 nejlepších drtičů pro tuto sezónu.

Úklid listí na zahradě

Recenze a srovnání zahradních drtičů listí

Zahradní drtiče slouží ke zbavení se všeho dřevního odpadu ze zahrady. Ať už se jedná o listí, kterého je v podzimních měsících skutečně požehnaně, nebo větve po ořezávání stromů. Pokud máte na pozemku větší množství těchto dřevin, je často náročné se odpadu zbavit a kupí se v rozích zahrady. Jedna taková hromádka samozřejmě není na škodu a pomůže přečkat zimu návštěvníkům zahrádky, například ježkům, nicméně příliš odpadu už vypadá nevzhledně a pokud se množství nevleze ani do popelnic na bioodpad, je dobré přemýšlet nad pořízením zahradního drtiče, který určitě využijete nejen na podzim, ale také v jarních měsících.

Při výběru bychom si měli dát pozor na jednu věc – nezaměnit drtič se štěpkovačem. Na první pohled vypadají tyto stroje velmi podobně, rozdíl je však uvnitř. Štěpkovače se hodí spíše na větve a kusy dřeva, protože drtí materiál na kousky asi 3 centimetry velké. Ty lze následně použít například do kamen k vytápění. Naproti tomu drtiče rozdrtí materiál na velmi drobné části, které můžeme použít jako mulč k přezimování různých rostlin, například levandule nebo rozmarýnu, které potřebují k přečkání zimy pokrývku. Drť lze uložit i na kompost. Je třeba myslet na to, že listí lze drtit pouze v drtiči, nikoliv ve štěpkovači, který k tomuto účelu vhodný není.

Drtiče zahradního odpadu mají uvnitř rotující nože či jiný systém, který materiál rozmělní. Aby toto ústrojí fungovalo správně, vkládá se do stroje pouze suché listí a větve. Velký pozor si musíme dávat na bezpečnost při práci. Přístroj pracuje při vysokých otáčkách a mohou z něj odlétávat drobné části dřeva. Použít bychom tedy měli určitě ochranné brýle, ale také rukavice.

Co se týče výběru, sortiment je velmi pestrý. Volit lze mezi různými pohony, systémy drcení, různým výkonem a spotřebou energie nebo pohonných hmot. Některé stroje se prodávají také včetně množství doplňkových funkcí nebo příslušenství, což je rozhodně další bod, který rozhoduje při finálním výběru. V neposlední řadě je určitě důležitá bezpečnost, ale také částka, kterou jsme do přístroje ochotni investovat. Pojďme si tedy všechny tyto kategorie podrobně rozebrat a seznámit se s funkcemi zahradních drtičů.

Rozdělení zahradních drtičů listí

Benzínové zahradní drtiče listí a větví

Benzínová varianta je samozřejmě poháněna benzínovým motorem. Tento typ má velmi vysoký výkon a hodí se tak pro náročnější zákazníky, kteří během roku zpracují větší množství odpadu. Využití tedy nalezne zejména v ovocných sadech nebo třeba na vinicích. Další výhodou benzínového drtiče je jeho neomezená pohyblivost; zahrádkář není limitován délkou přívodního kabelu, a tak lze se strojem manipulovat kdekoliv na pozemku. Jako takové menší nevýhody můžeme zmínit vyšší hlučnost a cenu.

Elektrické zahradní drtiče listí a větví

Elektrický typ se hodí na menší zahrádky u domu. Je závislý na přívodu energie, takže na nezasíťovaných pozemcích s ním nepochodíte. Je však tišší, levnější, má menší a lehčí konstrukci a je také snadnější na ovládání. Nevýhodou je nižší výkon a pohyb omezený délkou kabelu.

Kombinované drtiče listí

Zvláštním přístrojem, který vypadá spíše jako fukar na listí, je drtič 3v1. Jeho funkcí je jak foukání, tak vysávání listí a jeho následné drcení. Je vhodný pro drobné pěstitele, protože nepojme příliš odpadu. Ty nejlepší se mohou chlubit vysokou rychlostí foukání i poměrně vysokým výkonem, funkcí přímého mulčování, nebo například zabudovanými vytahovacími hráběmi. Kombinovaný drtič si jednoduše zavěsíte na rameno a můžete se pustit do práce. Během té lze přepínat mezi jednotlivými funkcemi a použití přístroje je tak velmi komfortní a ušetří spoustu práce.

Nožové zahradní drtiče

Co se týče drtícího ústrojí, nejběžnější jsou určitě nože. Jsou určené pro měkčí a menší materiál, tedy listí a drobné větve zejména ovocných dřevin nebo keřů. Objevují se hlavně u menších elektrických modelů, ale výjimkou nejsou ani benzínové profi stroje. Výhodou nožových drtičů je nižší pořizovací cena, která je však vykoupena vyšší hlučností.  

Šnekové zahradní drtiče

Šnekové ústrojí najdeme méně často, protože je určené hlavně na velký a tvrdý odpad. Je tedy součástí profesionálních velmi výkonných a drahých drtičů.

Válcové zahradní drtiče

Válcové zahradní drtiče jsou náročnější na obsluhu a mnozí zákazníci se bojí také bezpečnosti, jelikož tyto stroje mají díky točení drtících válců samočinné vtahování materiálu. Při dodržení pracovního postupu ale není k takovým obavám o nic větší důvod než u předchozích variant. Vyznačují se nižší hlučností a vyšším výkonem.

Jak vybrat zahradní drtič listí

Nelze obecně říct, který drtič je nejlepší. Každý zahrádkář má totiž jiné preference a jiné možnosti, kterými může být omezen. Je proto dobré se při výběru držet následujících bodů a podle toho, které vlastnosti z těch uvedených od stroje očekáváte, jej pak vybírat. Při koupi se díváme na druh pohonu, systém (ústrojí) drcení materiálu, výkon, spotřebu, hmotnost stroje, doplňkové funkce a další parametry.

Pohon

Jak jsme si zmínili už výše, zahradní drtiče mohou být poháněny dvěma způsoby – benzínem nebo elektřinou. Každá varianta má svá pro a proti a každá se také hodí k jinému využití. Zatímco benzínové stroje jsou určeny pro větší pěstitele, kteří disponují velkým pozemkem a množstvím dřevin, elektrický typ využijí malí zahrádkáři, kteří jej mohou pohodlně zapojit do sítě a nebude jim vadit omezený pohyb stroje, ke kterému se musí zahradní odpad přinášet z celé zahrady. Výhodou je také menší hlučnost, která nebude případně obtěžovat vaše sousedy.

Systém drcení

Důležitý je také výběr systému drcení. Nože a šneky bývají součástí elektrických drtičů, protože za prvé jim stačí nižší výkon, a za druhé jsou tyto ústrojí vhodná i pro zpracování menšího odpadu. Benzínová varianta obvykle disponuje válcovým systémem drcení. Ten potřebuje vyšší výkon a navíc se hodí právě pro profesionální využití v sadech a na vinicích, kde je potřeba drtič občas přemístit na jinou část pozemku.

Optimální výkon, hmotnost a spotřeba zahradního drtiče

Stejně jako u všech elektronických zařízení, se i zde orientujeme na spotřebu. Ta se u benzínových strojů pohybuje v průměru okolo 0,5-1 litru na hodinu provozu. U elektrických drtičů se zaměřujeme na příkon a výkon. Příkon je důležitý pro množství spotřebované energie, výkon však může být mnohem nižší, a tak sledujte oba parametry.

Další funkce a doplňkové příslušenství

Drtiče mohou oplývat množstvím různých doplňkových funkcí a dalšího příslušenství. Každý zahrádkář samozřejmě využije něco jiného; co je pro jednoho zbytečná záležitost, může být pro druhého nesmírně užitečné. Čtěte proto pozorně celé popisy produktů, kde jsou tyto funkce vždy uvedeny. Mezi ně může patřit například:

Madlo a kolečka – pro manipulaci s přístrojem je tento parametr velmi důležitý. Drtiče jsou obvykle dost těžké a pokud stroj kolečky a madlem nedisponuje, bude pro vás manipulace náročnější a k jeho přemístění bude zapotřebí, aby vám někdo pomáhal.

Vyměnitelné nože – nože se samozřejmě mohou po určitém čase opotřebovat a ztupit. Zajímejte se proto o to, zda je možné je vyměnit, nebo alespoň vyjmout k nabroušení.

Sběrná nádoba – aby drcený materiál nelítal všude kolem a vy ho po práci nemuseli zdlouhavě znovu shrabávat, vybírejte modely se sběrným košem. Ten kromě usnadnění práce poskytne také vyšší bezpečnost. Nádoba může být vyrobena z různého materiálu – z kovu, plastu nebo látky, a její objem pro domácí použití se pohybuje od 30 do 60 litrů.

Zpětný chod – tato funkce slouží pro situace, že se odpad zasekne v drtiči a je třeba jej dostat ven. Když dojde k zaseknutí, přístroj se vypne a obsluha může zapnout zpětný chod. Výhodou je vyšší bezpečnost, protože nemusíte strkat ruce do drtícího ústrojí a nevystavujete se tak nebezpečí velmi vážného zranění. Naštěstí už touto funkcí disponují skoro všechny dostupné drtiče.

Pěchovadlo – pomůcka, která pomůže „nacpat“ materiál do rozjetého stroje.

Bezpečnostní pojistka – tu jsme zmínili již při zpětném chodu. Pojistka vypne stroj v případě zaseknutí větví, odejmutí sběrné nádoby nebo ve chvíli, kdy je motor přetížen a hrozí jeho spálení.

Násypníky a podavače – další pomůcka k usnadnění práce. Můžete sem umístit materiál, který do drtiče putuje automaticky. Pokud má navíc stroj automatické vtahování, nečeká vás prakticky žádná práce; tedy kromě plnění násypníku.

Dva vhazovací otvory – ty se hodí při zpracování velkého množství odpadu. Do většího otvoru můžeme házet větve, do menšího pak listí a drobnější větvičky.

Servis a záruka

Ujistěte se, že stroj, který jste si vybrali, je možné někde v okolí servisovat. Prodejce totiž může, ale i nemusí být schopen opravu stroje v případě poruchy zajistit. Běžná délka záruky, která je u takovýchto zařízení stanovena zákonem, jsou dva roky. Vzhledem k tomu, že se jedná o velký a výkonný stroj s omezenými možnostmi servisu, neváhejte si dobu záruky za poplatek prodloužit. Může vám to ušetřit množství peněz, času i starostí.

Bezpečnost

Samozřejmostí by mělo být použití ochranných pomůcek, které spočívá na vaší osobní zodpovědnosti. Nezbytností jsou ochranné brýle a rukavice. Nezapomeňte ani na bezpečnost svého okolí a zajistěte, aby se v okolí zapnuté stroje nepohybovaly žádné další osoby (zejména děti) nebo zvířata. Co se týče bezpečnostních prvků samotného stroje, měl by mít omezený přístup k drtícímu ústrojí, aby nebylo možné se k němu dostat rukou. Další důležitou věcí je již zmiňovaná pojistka, která v případě problému drtič jednoduše vypne.

Cena zahradního drtiče

Důležitým parametrem je také cena. Každý je ochotný do zahradního drtiče listí investovat jinou částku. Za jiné peníze můžete také očekávat jinou kvalitu. Pro domácí použití bohatě stačí modely o hodnotě do 20 000 Kč. Ceny drtičů začínají už na dvou tisících; v tomto případě se však často jedná o stroje bez jakýchkoliv dalších funkcí nebo příslušenství. Výkon také bývá velmi malý. Je dobré si raději trochu připlatit. Nikde není psáno, že čím dražší, tím lepší, ovšem ty nejlevnější varianty obvykle za moc nestojí.

Vlastníte-li sad nebo máte větší pozemek plný dřevin, budete si muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy a rozhlížet se v cenové kategorii od 20 do 40 tisíc. Jedná se hlavně o drtiče benzínové s válcovým nebo šnekovým ústrojím, které disponují celou řadou vybavení. Ty nejdražší už využijí pouze profesionálové a částky se šplhají až nad 40 000 Kč. Jedná se o velké stroje, které lze dokonce vozit za traktorem a na zahrádce byste je určitě nevyužili.

Zahradní drtiče listí

Recenze – nejlepší zahradní drtiče listí

  1. Makita UD2500 

Tento model disponuje válcovým systémem drcení, sběracím vakem o objemu 67 l, elektromotorem o výkonu 2500kW. Má velmi jednoduché ovládání, je opatřen bezpečnostní pojistkou, umožňuje zpětný chod a přemístění pomocí velkých gumových kol. Pojme větve až 4,5 cm široké a jeho váha je 27,5 kg. Cena se pohybuje okolo 8000 Kč.

  1. Riwall PRO RES 3044

Elektrický válcový drtič o výkonu 3000 kW disponuje sběracím vakem, funkcí zpětného chodu a automatického vtahování materiálu. Má poměrně hlučný chod, bezpečnostní pojistku a lze jej s jeho váhou 17,5 kilogramu přemístit po kolečkách. Cena činí přibližně 5000 korun.

  1. Riwall RES 2545

Elektrický nožový drtič o výkonu 2500 kW se může pochlubit sběracím vakem, pojistkou, možností broušení nožů a velmi nízkou hmotností, která činí pouze 10,3 kg. Patří mezi levnější modely, cena se pohybuje okolo 3000 Kč.

  1. Bosch AXT 25 TC 0.600.803.300

Tento elektrický válcový drtič se řadí mezi ty dražší, cena činí asi 12 500 Kč. Výkon je 2500 kW, součástí výbavy je podavač, sběrný vak a bezpečnostní pojistka. Disponuje funkcí automatického vtahování.

  1. AL-KO EASY CRUSH MH 2810

Elektrický nožový model disponuje průhledným sběrným košem, výkonem 2800 kW, hmotností 27 kg, bezpečnostní pojistkou, automatickým podavačem a bytelnou konstrukcí. Pořídíte ho za cenu okolo 5 tisíc korun.

Jak se starat o zahradní drtič listí a větví

  • Drtící systém a koš musíme pravidelně čistit od zbytků odpadu
  • Pokud se jedná o nožový model s možností výměny, měli bychom je pravidelně měnit
  • Stroj promazáváme, jinak hrozí riziko zadření
  • V době, kdy jej nevyužíváme, uskladňujeme na suchém a tmavém místě, aby nedošlo ke znehodnocení kovových i plastových součástí
  • Aby se do stroje zbytečně neprášilo, přikrýváme jej plachtou