RECENZE: Zahradní traktory

Zahradní traktory mohou být skvělou náhradou za klasickou sekačku, a to obzvlášť na pozemcích a zahradách o velké rozloze. Jedná se však o poměrně velkou investici, a tak je nutné …

RECENZE: Zahradní traktory

Author článku: Monika Břešťanská

Zahradní traktory mohou být skvělou náhradou za klasickou sekačku, a to obzvlášť na pozemcích a zahradách o velké rozloze. Jedná se však o poměrně velkou investici, a tak je nutné zvážit, který model nakonec zakoupíme. Existuje totiž celá řada faktorů ovlivňující konečný výběr. V následujícím článku se na ně podíváme blíže a obeznámíme se s tím, jak vybrat ten nejlepší zahradní traktor a investice nelitovat!

Recenze a srovnání zahradních traktorů

Zahradní traktor je jistě výborným pomocníkem všech majitelů rozsáhlých pozemků, luk, zahrad nebo sadů s ovocnými stromy. Při sečení běžnou benzínovou či elektrickou sekačkou bychom při této činnosti strávili doslova věčnost, nehledě na námahu s tím spojenou. Pořízení traktoru se tak může zdát jako skvělá investice, která čas i námahu spolehlivě ušetří.

S nákupem takového stroje se však pojí také nezbytná základní znalost této problematiky. Cenové rozmezí je velké, kvalita některých traktorů značně pokulhává a v řadě parametrů uvedených ve specifikaci výrobku se laik sotva vyzná.

Zahradní traktory můžeme rozdělit hned podle několika kritérií. Tím prvním je typ stroje – volit totiž můžeme mezi traktorem klasickým nebo riderem. U obou variant se dále zaměřujeme na vlastnosti motoru, typ převodovky, šířku záběru, typ žacího mechanismu, velikost sběrného koše nebo přítomnost bočního výhozu a celou řadu dalších funkcí a příslušenství. Pojďme se tedy blíže na všechny tyto parametry podívat.

Rozdělení zahradních traktorů

Zahradní traktor

Zahradní traktor je vlastně taková větší sekačka, na které se jako obsluha pohodlně povezete a udělá za vás téměř všechnu náročnou práci. Jedná se o poměrně robustní a výkonný stroj, který si poradí s většími plochami. Tento typ traktoru však obvykle neslouží jen k sečení, ale zastane také další práce – pomůže s odhrnováním sněhu, sběrem spadaného listí či odvozem materiálu. K tomu všemu je samozřejmě nutné patřičné příslušenství.

Máte-li v plánu využívat traktor také k převozu dřeva, suti nebo jiných materiálů z místa na místo, nezapomeňte volit model s tažným zařízením, ke kterému lze v budoucnu připojit vozík. Nepleťte si však zahradní traktor s malotraktorem. Zahradní stroje jsou menší a rozhodně vám nepomohou se zemědělskými pracemi jako je orba, hnojení, setí a podobně.

Setkat se můžeme s multifunkčním traktorem, který disponuje všemi výše uvedenými funkcemi, nicméně za takový stroj si již pořádně připlatíte a jako majitel běžné zahrady, pozemku či sadu ani všechny funkce s největší pravděpodobností nevyužijete.

Zahradní rider

Ridery jsou o něco menší, většinou levnější a méně výkonné než traktory. Jsou určené k práci na menších plochách, disponují také menší šířkou záběru. Díky méně robustní konstrukci se ridery vejdou i na hůře dostupná místa, mezi stromy nebo záhony. Jsou lehčí, takže se s nimi snadněji manipuluje. Rider obvykle nemá tažné zařízení ani možnost zapřáhnout sněžný pluh, takže se nejedná o multifunkční zařízení a slouží pouze k sečení.

rozdělení zahradních traktorů

Jak vybrat zahradní traktor

Vlastnosti a typ motoru

S výběrem zahradního traktoru je to tak trochu jako s výběrem automobilu. Zajímají nás totiž obdobné parametry, a tím nejdůležitějším je motor. Při výběru si dejte pozor zejména na výkon. Ne vždy zde totiž platí, že čím vyšší je tím lépe. Výkon bychom měli volit v závislosti na velikosti pozemku či četnosti sečení. Zajímá nás také poměr výkonu a objemu či počet válců.

Jednoválcový – výkon jednoválcových motorů se pohybuje v rozmezí od 9 do 12 koňských sil. Tyto stroje volíme v případě menších a rovinatých zahrad.

Dvouválcový – dvouválcové motory už nabízejí výkon až 25 koní. Poradí si tedy s jízdou do kopce či náročnějším terénem, vysokou trávou i velkou plochou. Pokud víte, že budete s traktorem pracovat například na louce, která není zrovna rovinatá, bude se vám jistě hodit i funkce 4×4.

Vlastnosti a typ převodovky

Stejně jako u auta je i u zahradního traktoru převodovka velice složité zařízení, jehož opravy bývají poměrně nákladné a zdlouhavé. Není to však jen samotná kvalita a poruchovost, co nás zajímá. Převodovka musí zkrátka „šlapat jako hodinky“. Jen tak je zaručen bezproblémový chod celého stroje, komfort při práci i vysoká kvalita samotného sečení. Volit pak můžeme mezi převodovkou mechanickou a hydrostatickou.  

Mechanická (manuální) převodovka

Tento typ převodovky je základ a najdeme ho zpravidla u levnějších traktorů. Je sice méně náročná na údržbu, protože zajímat nás bude jen stav klínového řemene a promazávání, ale nese s sebou i nějaké ty nevýhody. Asi tou největší je fakt, že u některých levnějších modelů je pro přeřazení rychlosti nutné zastavit. U novějších a cenově náročnějších strojů se pak řadí klasicky během jízdy.

Hydrostatická převodovka

Hydrostatickou převodovku bychom mohli také označit jako automatickou. Není zde totiž potřeba řadit, pouze sešlápnout pedál pro jízdu vpřed či dozadu. O všechno další se už převodovka postará sama. Zařízení je to o něco složitější než v prvním případě, i přesto se však může pyšnit delší životností. Pořizovací cena modelů s tímto typem převodovky bývá vyšší. Mezi zákazníky je o ně ale velký zájem, a tak jí již většina nových strojů disponuje.

Variátor

Variátor je něco mezi mechanickou a hydrostatickou převodovkou. Je tedy nezbytná údržba řemenu či promazávání. Rozdíl mezi mechanickou převodovkou a variátorem je v tom, že stačí zařadit pouze pro jízdu vpřed či dozadu, a následně už si za jízdy traktor přeřadí sám a obsluha pouze reguluje rychlost prostřednictvím pedálu.

Šířka záběru

U všech typů sekaček je šířka záběru velmi důležitý parametr. Úzce souvisí s velikostí sečené plochy – máte-li pozemek velký, je samozřejmě na místě zvolit sekačku s velkou šíří záběru; výrazně ušetříte čas i pohonné hmoty. Pro lepší orientaci při nákupu stroje se můžete řídit následující tabulkou:

Šířka záběru Rozloha pozemku
méně než 60 cm do 500 m2
60-80 cm 600-2500 m2
80-100 cm 2500-4000 m2
100-200 cm 4000 m2 a více

Srovnání zahradních traktorů

Nože a výška sečení

Platí, že čím větší je šířka záběru, tím více nožů se v ústrojí nachází. Jednonožový systém najdeme u strojů se záběrem do 80 centimetrů; v této kategorii se nejčastěji bavíme o zahradních riderech nebo levných modelech traktorů. Máme-li záběr větší, je třeba dbát na to, aby byly nože dva. Ty jsou pak kratší, stabilnější a odolnější, trávu sečou přesněji a je menší pravděpodobnost, že se poškodí o nějakou nerovnost v terénu.

Levné zahradní traktory s velkým záběrem, a zároveň pouze s jedním nožem, jsou většinou velmi poruchové. Důvodem je, že kvůli velké délce nože dochází k jeho nevyvážení a nůž se při otáčení „kymácí“ a vydává vibrace. Motor je pak zbytečně namáhán a může dojít k jeho poškození či úplnému zničení.

Výšku sečení obvykle lze regulovat za pomoci páčky nebo tlačítka. Stroje mohou mít rozdílnou minimální a maximální výšku sečení i různý počet nastavitelných stupňů. Pokud si zakládáte na precizním anglickém trávníčku, model s největším počtem takových stupňů bude to pravé přímo pro vás.

Možnosti zpracování posečeného materiálu

Jaké máte plány s pokosenou trávou? Rádi byste ji ukládali na kompost? Nebo ji chcete sušit na seno? Či s ní přímo pohnojit trávník? Vaše preference rozhodně o tom, zda zvolíte zahradní traktor se sběrným košem, bočním výhozem nebo s funkcí přímého mulčování. U lepších modelů se však nemusíte příliš dlouho rozhodovat, protože disponují všemi možnostmi a je jen na vás, kterou zrovna využijete.

Sběrný koš

Sběrný koš se obvykle nachází na zadní části traktoru. Během sečení se všechen materiál ukládá do koše a trávník zůstává hezky úhledný bez jakékoliv další práce. Po dokončení sečení je nutné koš dobře vyprázdnit, aby v něm tráva nezačala zahnívat. Z tohoto hlediska můžeme traktory rozdělit na traktory s manuálním a na ty s hydraulickým vyprazdňováním.

U první varianty se nejedná o to, že byste museli veškerou trávu z koše ručně vyházet. Je však nutné z traktoru slézt a použít páku. U modelů s hydraulickým vyprazdňováním pak stačí zmáčknou tlačítko a koš se vysype.

Boční výhoz

Boční výhoz je nejčastěji tvořen otvorem umístěným ve spodní části traktoru nebo vyvýšeným výhozovým komínem. Při jízdě tedy vedle traktoru zůstává řádek posečené trávy, kterou můžete nechat hezky usušit k dalšímu využití. Boční výhoz bude to pravé ořechové pro všechny majitele luk nebo například rozlehlých ovocných sadů – nejenže získáte seno, ale nebudete muset neustále zajíždět vysypat sběrný koš.

Mulčování

Další skvělou funkcí je mulčování. Stroje, které jsou jí vybaveny, disponují kromě „základních“ nožů ještě jedny, uložené v mulčovacím ústrojí. Ty posečenou trávu zpracují na ještě menší kousky a rozmetají rovnoměrně po trávníku. Posečený materiál pak funguje jako zelené hnojení nebo účinná ochrana před vysušením trávníku v horkých letních dnech.

Funkce zahradního traktoru

Kromě výše uvedených základních funkcí může mít zahradní traktor celou řadu dalších „vychytávek“. Ty se samozřejmě nacházejí především u strojů z vyšších cenových kategorií a uspokojí každého náročného zákazníka. Co tedy můžeme u některých modelů najít?

  • Palubní počítač – funguje podobně jako v autě. Zobrazuje různé kontrolky, ukazuje na displeji aktuálně využívané funkce, může upozornit na nějakou poruchu nebo usnadnit nastavení výšky sečení, vyprázdnění sběrného koše a podobně. Dozvíte se také počet najetých hodin nebo kilometrů.
  • Posilovač řízení – díky posilovači se stane traktor mnohem lépe ovladatelný; bude snadné s ním zatáčet a manévrovat nebo zaparkovat v garáži. Stroj bez posilovače řízení není pro obsluhu vůbec komfortní.
  • Tempomat – u zahradních traktorů je pro udržení stálé rychlosti nejčastěji nutné stát na pedálu (opět obdobně jako v automobilu). Pokud chcete svou nohu ušetřit, jednoduše zapnete tempomat a stroj si bude rychlost udržovat sám.
  • Elektrický ovladač sečení – zahradní traktor, na rozdíl od běžných sekaček, nezačne trávník zkracovat ihned po nastartování. Sečení lze většinou zahájit po zatažení nějaké páky; u modelů s elektrickým ovladačem sečení však stačí pouze zmáčknout příslušné tlačítko.
  • Pohon 4×4 – při jízdě v náročnějším terénu funkci „čtyřkolky“ rozhodně využijete.
  • Tryska pro připojení rychlospojky – tato funkce umožní připojit zahradní hadici k sekačce. Po nastartování a zapnutí přívodu vody se sekačka v podstatě sama umyje.
  • Bezpečnostní tlakový spínač sedadla – po sesednutí ze sedačky se po několika vteřinách traktor sám zcela vypne.
  • Signalizace plného sběrného koše – obvykle je nutné sesedat ze sekačky a stav koše vizuálně kontrolovat. V případě přítomnosti této funkce se na displeji jen rozsvítí kontrolka a obsluha je tak o plném koši obeznámena i bez neustálého zastavování a sesedání.
  • Sečení během couvání – tato praktická funkce ušetří spoustu času; pokud totiž vynecháte menší část trávníku, není potřeba místo znovu objet, ale stačí jen zacouvat.
  • Systém proti skalpování – pokud se traktor v terénu setká s nějakou nerovností, dochází obvykle ke skalpování trávy, výjimečně však také k poškození nožů. Disponuje-li stroj tímto systémem, žací ústrojí je umístěné na kolečkách a při jízdě terén kopíruje.

Příslušenství zahradního traktoru

K zahradním traktorům lze dokoupit různé příslušenství, díky kterému mohou být užitečné i k jiným činnostem v zahradě.

  • Světlomety – díky osvětlení lze pracovat i za zhoršených světelných podmínek.
  • Mulčovací sada – u strojů, které tímto ústrojím nedisponují již od výroby, je občas možné jej dokoupit zvlášť.
  • Tažné zařízení – díky tažnému zařízení lze za traktor připojit například vozík.
  • Sněhová radlice a fréza – umožňuje-li stroj připojení tohoto příslušenství, je možné jej efektivně využít také během zimních měsíců.
  • Přední zametací kartáče – s kartáči snadno vyčistíte chodníky nebo příjezdovou cestu od štěrku, spadaného listí a dalších nečistot.
  • Přívěsný vozík – lze jej připojit k tažnému zařízení a snadno tak převážet různý materiál.

Mezi další volitelné příslušenství můžeme zařadit také například krycí plachtu, hliníkové nájezdy, deflektory, secí válce, rozmetadla pro osiva nebo provzdušňovače půdy.

Možnosti servisu

Důležitá je také dostupnost servisu a náhradních dílů. Před nákupem se u prodejce informujte nejen o délce záruční lhůty, ale také o tom, jak dlouho budou případné opravy trvat. Zjistěte si také adresu nejbližšího servisu, který se na tento typ strojů, případně také na konkrétní značku, specializuje. Některé servisy nabízí také služby výjezdového technika.

Jak se starat o zahradní traktor

Recenze – nejlepší zahradní traktory

  1. Stiga Estate 3084 H

S šířkou záběru 84 centimetrů a dvěma noži si tento model hravě poradí i s většími pozemky a náročnějším terénem. Disponuje obrovským sběrným košem o objemu 240 litrů. Výšku sečení je možno upravovat v 7 stupních. Traktor má také LED světlomety, mulčovací ústrojí, vysoce výkonný motor nebo hydrostatickou převodovku.

  1. Stiga Estate 2084 ST 350

I tento model má šířku záběru 84 centimetrů a disponuje dvěma noži. Sběrný koš má objem 200 litrů. Převodovka je v tomto případě mechanická s 5 rychlostními stupni. Žací nože lze nastavit do 7 různých poloh pro precizní zkrácení trávníku. Součástí výbavy je také sada pro mulčování, světlomety, tlačítko pro spuštění sečení a mnoho dalšího.

  1. Riwall PRO RLT 92 T

Jedná se o velice výkonný stroj se záběrem širokým 92 centimetrů, což z něj dělá ideální traktor i pro větší pozemky. Disponuje dvěma noži, světlomety a mechanickou převodovkou. Sběrný koš má objem 240 litrů.

Jak se starat o zahradní traktor

Pravidelná údržba a servis je u takového stroje, jakým je zahradní traktor či rider, více než nutné. Některé úkony můžete provádět sami, ovšem na jiné je nezbytný zásah odborníka. Důležitá je zejména péče o motor – výměna svíček, oleje a filtru musí probíhat ve stanovených intervalech. Během života traktoru je pak dále obvykle nutná výměna nebo jiná údržba baterie, vzduchového filtru, žacího ústrojí a hnacího řemene. Pravidelně by se také měli nabrousit a vyvážit nože.

Po každém sečení provedeme očištění celého stroje, včetně žacího ústrojí, od posečené trávy. Nezapomínáme ani na vyprázdnění a vyčištění sběrného koše. Před použitím pak vždy kontrolujeme funkci bezpečnostních prvků, a také funkčnost a stav všech důležitých částí.