Sušička ovoce si poradí i s masem. Jak si připravit chutnou svačinku?

Leží vám doma vaše sušička na ovoce ladem? Chyba. A pokud o ní teprve uvažujete, není důvod váhat – sušení je jednou z nejstarších metod konzervace, kterou již prověřily tisíce …

Sušička ovoce si poradí i s masem. Jak si připravit chutnou svačinku?

Author článku: Monika Břešťanská

Leží vám doma vaše sušička na ovoce ladem? Chyba. A pokud o ní teprve uvažujete, není důvod váhat – sušení je jednou z nejstarších metod konzervace, kterou již prověřily tisíce let praxe. Jde navíc o způsob energeticky úsporný a šetrný z pohledu nutriční hodnoty potravin, které při sušení ztratí jen malé množství vitamínů a minerálů.

Sušička na ovoce a její výhody

Sušením lidé konzervovali maso a další potraviny již v pravěku. Tenkrát byli odkázáni na slunce a vítr, v současnosti je skvělým pomocníkem sušička ovoce. A nejen ovoce – pomůže vám uskladnit i úrodu zeleniny, houby či další úlovky z lesa a nasušit si klidně můžete i maso. 

Princip je jednoduchý: z potravin se odpařováním odstraní voda a zabrání se tak množení mikroorganismů, které by způsobily znehodnocení produktu. Tento druh konzervace se navíc obejde bez chemických látek a zachovává nejen skvělou chuť, ale i většinu živin a vitamínů. I zde je navíc prostor pro experimenty a fantazii – například maso lze před sušením marinovat a z namixované zeleniny se dají připravit jak zdravé krekry, tak třeba domácí bujón. 

Ve srovnání s jinými způsoby konzervace je sušení potravin úspornější, spotřebuje mnohem méně energie a je obecně považováno za zdravější způsob zpracování potravin. Tato metoda také umožňuje uskladnění potravin na delší dobu.

Výhody používání sušičky

Co vše sušička usuší a za jak dlouho?

V sušičce můžete sušit širokou škálu potravin, od bylin až po maso a ryby. Každá sušená položka má ale v závislosti na obsahu vody jiné požadavky na teplotu a čas. Například bylinky sušte šetrně, při teplotě mezi 35 a 40 °C, ovoce a zelenina potřebují teplotu mezi 50 a 55 °C, maso a ryby 68 °C.

Časově nejnáročnější jsou ryby, které potřebují k dokonalému vysušení až 12 hodin. Podobnou dobu trvá například příprava sušených rajčat. Ještě déle může trvat sušení některých druhů ovoce, například hrušek (až 16 hodin), ananasu (až 18 h) nebo hroznového vína (až 30 h). Naopak nejrychleji usušíte bylinky (3–5 h) nebo houby (4–8 h).

sušička na ovoce

Zdravé svačinky ze sušených potravin

Sušené potraviny můžete použít pro přípravu různých druhů zdravých svačinek. Například sušené ovoce, jako je jablko, hroznové víno nebo ananas, stačí smíchat s oříšky a jogurtem, posypat nasekanou čokoládou – a rychlá, zato ale výživná svačina je na stole.

Müsli tyčinky jsou skvělou pochoutkou, která je vždy po ruce a dá se připravit pomocí sušičky. Není to nic složitého: opražte nasekané ořechy společně s ovesnými vločkami, smíchejte je s několika lžícemi jablečného pyré (přidat můžete i kokos, skořici, med či jiné dobroty) a směs sušte v silnější vrstvě při teplotě 42 °C asi 10 hodin. Z plátu pak nakrájejte tyčinky a ty sušte ještě asi 2 hodiny.

Sušené ovocné placky jsou dalším skvělým tipem: rozmixujte libovolné ovoce na hustou kaši (jablka, hrušky a další tvrdší druhy je lepší nejdřív povařit). Tu rozetřete na silikonovou podložku určenou do sušičky nebo na pečicí papír (vrstva by neměla být silnější než 0,5 cm) a sušte při teplotě 45 °C zhruba 10 hodin. Usušené placky pak stačí nakrájet na čtverce, stočit do ruliček – a máte zdravý pamlsek.

TIP: Vybíráte sušičku na ovoce nebo sušičku na maso a nevíte, na co se při nákupu zaměřit? S tím vám dobře poradí tento článek.