Trendy v zahradách pro rok 2023: Moderní pergoly a zimní zahrady

Nejen každé desetiletí, ale i každý rok s sebou přináší nové trendy prakticky ve všech oblastech. Bydlení není výjimkou. My se v dnešním článku zaměříme na zahradní trendy platné pro …

Trendy v zahradách pro rok 2023: Moderní pergoly a zimní zahrady

Author článku: Monika Břešťanská

Nejen každé desetiletí, ale i každý rok s sebou přináší nové trendy prakticky ve všech oblastech. Bydlení není výjimkou. My se v dnešním článku zaměříme na zahradní trendy platné pro rok 2023.

Hlavním trendem je postupný přechod interiéru v exteriér

Že je velkým trendem posledních let spojování jednotlivých místností do jedné velké, to vás asi nepřekvapí. V podstatě standardem je dnes obývací pokoj s kuchyňským a jídelním koutem, často se ale do této hlavní společenské místnosti stěhují i pracovna či domácí posilovna. 

Protože jsme ale v tomto ohledu již dosáhli limitů (integrace ložnice nebo dětského pokoje do obýváku už je spíše nouzovým řešením v případě menších bytů a domků), architekti hledají, co dál. Cesta vede, zdá se, na zahradu. Právě propojování obývacího pokoje se zimní zahradou či pergolou a venkovní terasou je v současné době jasným trendem.

Umožňují to i současné technologie. Velkými francouzskými okny lze dnes vyplnit prakticky celou jednu stěnu obývacího pokoje. Když takové okno otevřete, vznikne zcela přirozený průchod do zimní zahrady, ze kterého zase může vést podobný průchod na terasu s pergolou. Z té už je to zase jen krůček na travnatou plochu a záhony.

Trendy určuje také ekonomická situace

Do současných trendů promlouvá i méně příznivá ekonomická situace. Lidé instalují na své domy a zahrady fotovoltaické panely pro domácí výrobu energie a kolektory pro ohřev teplé vody. Ty se mohou hodit nejen pro vodu u vás doma, ale i pro vytápění bazénů.

Je-li váš rozpočet kvůli zdražování napjatý, nezapomeňte si zřídit pojištění nemovitosti a domácnosti. V žádném případě byste neměli šetřit právě na těchto položkách. Cenově poměrně dostupný produkt váš totiž v případě nehody může zachránit – až mnohamilionové škody třeba z důvodu požáru, vichřice či povodní vám bude z titulu pojištění kompenzovat vaše pojišťovna. Pojistit si přitom můžete nejen hlavní nemovitost na pozemku, ale i vedlejší stavby, jako je pergola, garáž nebo bazén.

Rostoucí ceny potravin zase mění způsob, jakým vnímáme zahradu. Trend čistě okrasných zahrad je u konce. I k moderním novostavbám se vrací zeleninové záhony a ovocné stromy. Na venkovech si lidé opět pořizují vlastní slepičky či králíky. Kromě toho, že jde o zajímavý koníček, získáte mnohé základní potraviny výrazně levněji než v obchodech.

Tradiční materiály jsou nahrazovány modernějšími

Neplatí to samozřejmě absolutně, ale jedním z trendů současnosti je nahrazování některých tradičních materiálů modernějšími alternativami. Příkladem může být moderní pergola. Těm dřevěným, které jasně dominovaly ještě před 10 až 20 lety, dnes zdatně sekundují moderní hliníkové pergoly. Kromě moderního vzhledu vynikají tato řešení především svou výrazně delší životností a jednoduchostí údržby.