Anýz

Anýz jako koření i léčivou bylinu používali již staří Římané. Se staletími jeho obliba neklesá a pro své pozitivní účinky i velmi specifickou vůni a chuť po lékořici se pěstuje …

Anýz

Author článku: Monika Břešťanská

Anýz jako koření i léčivou bylinu používali již staří Římané. Se staletími jeho obliba neklesá a pro své pozitivní účinky i velmi specifickou vůni a chuť po lékořici se pěstuje a využívá až dodnes. Vysadit si jej můžete i na vlastní zahrádce – jak ho pěstovat, sklidit i využít se dozvíte v následujících řádcích.

Jak pěstovat anýz

Bedrník anýz, latinsky Pimpinella anisum, patří do obsáhlé čeledi miříkovitých, který mimo jiné zahrnuje také například mrkev, fenykl, kopr, koriandr nebo petržel. Rostlina pochází z Asie, nicméně dnes už běžně roste v celém subtropickém pásmu. Anýzu se dobře daří i u nás, i když zde jeho běžný rok vypadá trochu odlišně.

Tato jednoletá bylina má až 50 centimetrů vysokou lodyhu, která nese listy trojího druhu (jednoduché, srdčitě okrouhlé a zastřihované zubaté). Bílé květy rostou v okolících. Zralá semena se využívají v gastronomii i léčitelství.

Zajímavostí je, že chuť anýzu milují myši a drobní hlodavci, kteří mu zkrátka nemohou odolat. Pokud váš záhon překypuje větším množstvím této rostlinky, můžete si do zahrady nevědomky tyto návštěvníky pozvat.

jak-susit-anyz

Pěstování anýzu

Anýz ocení dobře prosvětlené až slunné stanoviště. Vyžaduje lehkou a dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Na živiny si příliš nepotrpí, co ale potřebuje je dostatek vápníku. Také se zálivkou bychom neměli příliš šetřit, ovšem pozor na přemokření – jako většina rostlin, ani anýz jej nesnáší nejlépe. Zalévat bychom měli odstátou nebo dešťovou vodou.

Pěstování anýzu ze semínek

Anýz se pěstuje zejména ze semen. Ta jsou drobná a připomínají semena fenyklu nebo kmínu. Velmi dobře klíčí a lze je vysévat během celého roku. Semínka ihned umístíme na konečné stanoviště, semenáčky anýzu už dále nepřesazujeme. Sajeme-li v řádcích, měly by být od sebe vzdálené přibližně 20-30 centimetrů, jednotlivé rostliny pak asi 10-15 centimetrů. Semena zatlačíme 1-2 centimetry pod povrch a půdu udržujeme neustále mírně vlhkou. Když semena vyklíčí a objeví se první lístky, můžeme rostliny vyjednotit.

Pěstování anýzu v květináči

Bylinu lze snadno pěstovat i v květináči. Opět ji vysazujeme ze semen. Předem si připravíme vhodný hlinitopísčitý substrát. Můžeme použít již předem namíchaný substrát pro bylinky nebo pro zeleninu. Důležité je, aby do něj nebyl zapracován chlévský hnůj. Když máme nádobu naplněnou, umístíme do ní několik semínek. Po vzejití je třeba ponechat jen pá nejsilnějších rostlinek. Květináč umístíme na okenní parapet, anýz totiž vyžaduje opravdu dost světla.

Pěstování anýzu na zahradě

Osivo můžeme vysévat během celého vegetačního období, ovšem nejlepším načasováním je březen až duben. Semena sejeme přímo do záhonu, do řádků od sebe vzdálených asi 20-30 centimetrů. Po třech týdnech se objeví první rostlinky, které zprvu rostou poměrně pomalu. Když mají asi 10 centimetrů, můžeme je vyjednotit tak, jak tomu činíme například u mrkve. Mezi jednotlivými rostlinami, které v záhonu zbyly, by měly být rozestupy asi 10-15 centimetrů.

Po vysetí hlídáme, aby se v záhonu neobjevoval plevel. Pravidelně jej vytrháváme, a když jsou již rostliny anýzu dostatečně vysoké, lze záhon i okopat a provzdušnit.

Hnojení anýzu

Anýz není na živiny příliš náročný. Co ovšem ocení, je dostatek vápníku a zásaditější půda. Co naopak nesnáší a může mu velmi uškodit, je přímé hnojení zralým chlévským hnojem. Optimální je před výsevem zapracovat do půdy například kompost nebo používat nějaké organické hnojivo (například pro zeleninu či bylinky).

Množení anýzu

Bylina se množí generativně prostřednictvím semen. Ta dozrávají po odkvětu a je jich poměrně mnoho. Jsou také důvodem, proč se rostlina pěstuje. Semena co nejdříve skliďte a část z nich si můžete uchovat pro další výsev. Ta, která už dozrálá opadala a smísila se se zeminou, často další rok vyklíčí. Na to je třeba myslet v případě, že na daném stanovišti chceme v příštím roce pěstovat jiné druhy.

Kvetoucí anýz

Květy se objevují od července do srpna, případně asi dva měsíce od výsevu. Mají čistě bílou barvu a jsou uspořádány v okolících. Květy, stejně jako celá rostlina, výrazně voní. Po odkvětu se na okolících začnou objevovat šedozelená semena. Celé okolíky je nutné sklízet těsně před dozráním, protože zralá semena začnou z okolíků vypadávat.

Jak sušit anýz

Když mámě téměř zralé okolíky sklizené, můžeme začít se sušením. Ustřižené okolíky sušíme zavěšené směrem dolů nebo je můžeme rozprostřít na plátech na dobře větraném místě bez přímého slunce. Po vysušení obvykle semena vypadají. Skladujeme je v suchu, temnu a bez přístupu vzduchu, který by je mohl znehodnotit.

anýz

Anýz

Účinky anýzu

Anýz je velice účinná bylina, která se již po celá staletí hojně využívá v lidovém léčitelství. S čím vším nám může pomoct?

  • má protizánětlivé vlastnosti
  • zlepšuje funkci metabolismu
  • pomáhá proti nadýmání a pocitu nafouknutého břicha
  • ulevuje od příznaků astmatu a respiračních onemocnění
  • posiluje imunitu
  • pomáhá při snížení tělesné hmotnosti
  • zlepšuje stav pleti
  • působí jako prevence proti onemocnění kardiovaskulárního systému a proti vzniku trombóz
  • uvolňuje křeče
  • uklidňuje a pomáhá zlepšit psychický stav
  • pozitivně ovlivňuje menstruační cyklus a ulevuje od potíží spojených s menstruací

Anýz jako koření

Jako koření se používá plod, kterým je dvounažka zelenošedé až šedohnědé barvy, kterou si laik snadno zamění za semeno kmínu. Anýz je silně aromatický a má silně kořenitou chuť s nasládlými podtóny, kterými může připomínat lékořici. Koření je nutné skladovat ve vzduchotěsné nádobě na temném a suchém místě, jinak ztrácí svou chuť i vůni.

Na co využít anýz

  • příprava čajů a odvarů
  • výroba léčivých tinktur
  • v kuchyni jako koření

Přezimování anýzu

Anýz je jednoletá rostlina, která po dozrání semen odumírá. S přezimováním si tedy u této bylinky nemusíte dělat starosti. Pokud chcete anýz i v dalším roce pěstovat na stejném stanovišti, nechejte některé okolíky úplně dozrát a počkejte, až z nich semena vypadnou. Ta se brzy zjara probudí k životu a nové rostliny na sebe nenechají dlouho čekat.

anýz v kuchyni

Anýz v kuchyni

Anýz je oblíbeným kořením v různých koutech světa. Používá se k dochucení bonbónů, sušenek, koláčů a dalšího sladkého pečiva. Často se také přidává do chleba. Kromě toho se anýz skvěle hodí k rybám i drůbežímu a hovězímu masu. Jeho chuť vynikne v omáčkách a polévkách. Lze jej použít tam, kde se hodí fenykl.

Lze jej přidat také do ovocných zavařenin nebo při nakládání řepy, zelí a okurek. Kromě klasických pokrmů se anýz přidává i do alkoholických nápojů a likérů.

Čaj z anýzu

Anýzový čaj se připravuje ze sušených semen, která se zalijí horkou vodou a nechají louhovat. Popíjením čaje lze tlumit bolesti, ulevit od respiračních obtíží nebo nastartovat metabolismus a bojovat proti nadýmání. Právě díky skvělým účinkům proti nadýmání bývá součástí bylinných směsí společně s fenyklem a kmínem.

Choroby a škůdci anýzu

Anýzu se většina škůdců spíše vyhýbá. Jeho vysazením v záhonu lze některé rostliny před škůdci dokonce ochránit. Jeden z mála druhů, který tuto bylinu napadá, je housenka anýzového motýla. Většinou napadá ještě malé rostlinky. Ty je třeba všechny vytrhat a zbavit se jich například spálením – nepřidávejte takto poškozené rostliny ke kompostu.

Častým škůdcem, který se však neřadí do hmyzí říše, jsou myši. Pro ty je anýz neodolatelný a doslova spásají jeho okolíky plné semen, občas i další části rostliny.