Bylinky do květináče: Které pěstovat, a jak se o ně starat?

Bylinky patří mezi ten typ rostlin, který lze pěstovat prakticky všude a celoročně. Hodí se jak do záhonu, tak do květináčů či truhlíků na okenní parapety. Lze je pěstovat doma, …

Bylinky do květináče: Které pěstovat, a jak se o ně starat?

Author článku: Monika Břešťanská

Bylinky patří mezi ten typ rostlin, který lze pěstovat prakticky všude a celoročně. Hodí se jak do záhonu, tak do květináčů či truhlíků na okenní parapety. Lze je pěstovat doma, na balkoně, za oknem i v záhonech. My se tentokrát zaměříme právě na květináče a jiné nádoby a řekneme si, co je k takovému pěstování bylinek potřeba.

Pěstování bylinek v květináči

Bylinky v květináči jsou jednoznačně nejlepší volbou pro ty, kteří chtějí mít čerstvé koření celý rok po ruce. Tímto způsobem je totiž možné pěstovat druhy, které se v zahradě běžně pěstují jako jednoletky, i jako víceleté. Čerstvou nať tak sklidíte klidně v lednu, což se hodí nejen u koření, ale také například u máty, která je skvělá do čajů proti kašli a nachlazení, kterého je právě v chladných měsících nejvíce.

Pro pěstování bylin tímto způsobem musíme nejprve zvolit vhodné nádoby. Jejich velikost i tvar samozřejmě přizpůsobíme velikosti rostliny. Zatímco například majoránka je velmi kompaktní a snese i malý květináček, pažitku bychom měli zasadit o do něco větší nádoby, aby se nám pěkně rozrostla do šířky. Většina druhů je však na prostor velmi nenáročná a postačí, když je jednou ročně prostě přesadíte do o něco větší nádoby s čerstvou zeminou.

Při sázení volíme takový substrát, který má daná rostlina nejraději. Středomořské druhy obvykle vyžadují písčité a dobře propustné půdy, zatímco například máta, petrželka a jim podobné nedřevnatějící byliny potřebují kyprý a výživný hlinitý substrát. Nic však nezkazíte, pokud použijete univerzální substrát na bylinky. U těch, které mají rády spíše sušší půdu, dáme na dno květináče ještě drenážní vrstvu, aby mohla přebytečná voda pohodlně odtékat do misky.

pěstování bylinek v květináči

Bylinky v jednom truhlíku – které druhy mohou být spolu?

Společně do jednoho truhlíku samozřejmě nevysazujeme bylinky tak, jak se nám to líbí, ale podle jejich nároků na péči. Pojďme si tedy ty úplně základní druhy rozdělit do dvou hlavních skupin dle nároků na zálivku.

Vlhkomilné Suchomilné
Máta Bazalka
Pažitka Rozmarýn
Petrželka Tymián
Koriandr Oregano
Libeček Estragon
Kopr Šalvěj
Majoránka Levandule

Není to však jen zálivka, která je pro správné rozmístění rostlin důležitá. Svoji roli hraje také potřeba slunečního svitu. Obecně platí, že ty druhy, která mají velké a ploché listy, snesou i polostín. Dobré je také nevysazovat do jednoho květináče či na jedno místo příliš mnoho silně aromatických bylin. Například levandule v přítomnosti rozmarýnu, šalvěje, citronové trávy a oregana úplně ztratí svou jedinečnost. Do jednoho prostoru tedy volíme nanejvýš dvě vůně, a tyto byliny „rozesadíme“ co nejdál od sebe.

Chceme-li truhlíky nějak ozvláštnit, můžeme mezi bylinky vysadit i jiné rostlinky. Ovšem pozor na jedovaté druhy! Hodí se sem například měsíček lékařský se svými krásnými oranžovými květy, zakrslé odrůdy růží nebo astry. Vždy však vybírejte takové rostliny, které se ke zvoleným bylinkám hodí také svými rozměry a nebudou je příliš zastiňovat.

Pokud si stále nevíte rady, jak správně rostliny v truhlíku nakombinovat, můžete se inspirovat následujícími osevními plány:

  • Rozmarýn (ne ten na kmínku!), červenolistá odrůda bazalky, drobnější kultivar šalvěje, oregano a tymián. Tyto byliny lze doplnit například rozrazilem lékařským, řebříčkem nebo třeba šantou kočičí.
  • Citronová máta, jahodová máta, petrželka, pažitka, koriandr a libeček. Tyto bylinky opět lze doplnit okrasnějšími druhy, například batáty, které sice nevykvetou, ale mají krásně zbarvené listy, nebo méně vzrostlými odrůdami kopretin.

Doma nebo venku?

Na tuto otázku je velmi jednoduchá odpověď – doma i venku. Bylinky lze pěstovat jak na čerstvém vzduchu, tak uvnitř za oknem. Záleží samozřejmě na konkrétním druhu i ročním období. Pokud máte květináče celoročně uvnitř, dopřejte rostlinám speciální péči. Základním bodem je kvalitní zemina, organické hnojivo, a hlavně místo na okenním parapetu orientovaném na jižní nebo jihovýchodní stranu. Důležité je také pravidelné přesazování víceletých druhů.

Máte-li možnost, určitě je vhodné byliny v létě přemístit ven. Bohatě jim postačí okenní římsa nebo balkon. Opět platí, že by to mělo být místo orientované na jižní nebo jihovýchodní stranu, kde bude dostatek světla i tepla po celý den. V horkých letních dnech nesmíme zapomínat na častější zalití.

péče o bylinky po celý rok

Péče o bylinky po celý rok

Zálivka

Jak jsme si již uvedli výše, některé bylinky můžeme zařadit mezi suchomilné, a jiné zase mezi vlhkomilné. To však neznamená, že jeden typ bychom měli neustále „máčet“ ve vodě, a ten druhý zase téměř nezalévat. Jak suchomilné, tak vlhkomilné druhy vyžadují pravidelnou intenzivní zálivku, ovšem ty, které mají vodu o něco radši, zaléváme častěji. U všech bylin však platí, že nesnesou dlouhodobě zamokřený substrát. V tomto případě začnou brzy uhnívat či hynout.

Hnojení

Pravidelné hnojení je pro všechny rostliny pěstované v květináčích velmi důležité. Mají totiž omezené možnosti, co se získávání živin z půdy týče. Když vyčerpají všechny důležité prvky z té trochy substrátu, kterou v květináči mají, začnou brzy strádat. Je tedy vhodné bylinky alespoň na jaře přihnojit kvalitním organickým hnojivem. Může se jednat o kompost i tekuté hnojivo, které se aplikuje se zálivkou. Jen pozor na velké množství dusíku – to způsobuje až ztrátu přirozené vůně.

Přezimování a přesazování

U jednoletých druhů se těmto problémům vůbec nevěnujeme a v interiéru je jednoduše pěstujeme pořád stejně až do jejich úhynu. Naopak u víceletých rostlin a trvalek je důležité jim dopřát trochu odpočinku. Koncem podzimu byliny ostříháme a přemístíme do chladnější místnosti s dostatkem světla.

Začátkem jara bychom měli přistoupit k přesazování. Do nových, popřípadě větších květináčů dáme čerstvý substrát, který dobře prohnojíme kompostem. Bylinku vytáhneme z původní nádoby, jemně odstraníme starou zeminu (pozor však na poškození kořenů) a zasadíme. Nezapomeňte květináč pořádně zalít a opět přemístit do teplejší a světlejší místnosti.

Nejčastější chyby při pěstování bylinek

I když se pěstování bylinek může zdát jako velmi snadná záležitost, mezi pěstiteli (hlavně těmi začínajícími) se i v tomto případě objevuje několik zásadních chyb, mezi které patří zejména:

  • Špatná zálivka. Ať už příliš intenzivní nebo nedostatečná – vždy je nutné ji přizpůsobit dané rostlině. Půda by měla být neustále mírně vlhká. Je-li příliš přemokřená, rostlinu zaléváme o něco méně. Naopak pokud je úplně vysušená, zálivku zintenzivníme.
  • Nevhodná teplota vzduchu i vody. Co se týče vody, měla by mít vždy pokojovou teplotu. Nalijte si ji proto předem do konvičky a nechte ji i několik hodin odstát. Teplota okolního vzduchu by měla být stabilní a pohybovat se kolem optimálních 20 °C. Bylinky tedy nedávejte na parapet, kde často otevíráte okno nebo zapínáte radiátor.
  • Málo světla. Bylinky totiž patří mezi ty druhy rostlin, které hodně denního světla přímo vyžadují. Potřebují slunce, jinak začnou brzy strádat. Pěstování na kuchyňské lince nebo kdekoliv jinde než na okně tedy není v případě těchto rostlin na místě.
  • Špatná kombinace rostlin v jednom truhlíku. O tom jsme si řekli již výše. Pokud chceme v jedné nádobě pěstovat více rostlin zároveň, je nutné, aby měly vždy stejné nároky na život.

Bylinky vhodné k pěstování v květináči

Bylinky vhodné k pěstování v květináči

Bazalka

Bazalka se uplatní v každé kuchyni, a díky své jemné chuti, příjemné vůni a nízkým nárokům na péči je mezi pěstiteli velmi oblíbená. Potřebuje pravidelnou zálivku, ovšem nesnese dlouhodobé přemokření. Pokud pěstujete balkonová rajčata, rozhodně s nimi bazalku zasaďte do jednoho truhlíku. Ochrání je před škůdci.

Máta

Máta má celoroční využití, které se mění v závislosti na ročním období. Zatímco v létě je hojně využívaná do míchaných drinků, limonád a svěžích dezertů či zmrzliny, v zimě z jejích listů připravujeme čaj, který si poradí s rýmou, kašlem i nachlazením.

Máta patří mezi trvalky, zvládne i polostín a vyžaduje pravidelnou zálivku. Oblíbené jsou i její kultivary – pěstovat můžeme mátu citronovou, jahodovou, s vůní meduňky a podobně. Každá z nich má jiné využití v kuchyni, účinky však zůstávají stejné.

Petrželka

Petrželka je základ pro mnoho receptů. Využívá se zejména při přípravě vývaru a omáček, nicméně ozdobit s ní lze prakticky každý pokrm. Ať už se bavíme o kadeřavé nebo hladkolisté variantě, v obou případech je dobré rostlině dopřát dostatek slunce a závlahy.

Pažitka

Další vlhkomilnou a velmi oblíbenou bylinkou v české kuchyni je pažitka. Její jemně cibulové aroma se hodí do pomazánek, šťouchaných brambor a dalších receptů. Zálivka by měla být velmi častá, keřík totiž poměrně rychle roste a spotřebuje mnoho vody. Pokud nať nebudete příliš často stříhat, dočkáte se i voňavých fialových květů, které jsou také jedlé a zkrášlí jakýkoliv pokrm.

Rozmarýn

Rozmarýn patří mezi nejaromatičtější byliny. Jeho vůně je však velmi příjemná, a tak se vonné oleje z této byliny často využívají i v aromaterapii. Na parapetu či balkoně bude sloužit jako přirozený odpuzovač komárů a jiných škůdců. Jedná se o velmi odolnou trvalku, která venku přežije i mrazy. Pokud tedy pěstujete na balkoně již vzrostlejší rozmarýn, nebo například jeho kmínkovou variantu, nemusíte se obávat jej nechat venku i přes zimu.

Koriandr

Koriandr setý patří mezi rychle rostoucí jednoletky. Vyžaduje slunce, pravidelnou a intenzivní zálivku a přihnojení i v průběhu roku. Hodí se zejména do asijských pokrmů, ale kuchaři jej s oblibou přidávají i do našich typičtějších jídel. Používá se čerstvá nať, která zároveň pozitivně ovlivňuje trávení.

Tymián

Tymián má stejné nároky na pěstování jako výše zmíněný rozmarýn. Můžeme je tedy bez výčitek zasadit do jednoho truhlíku, kde si budou dělat společnost po několik let. Využívá se také do podobných jídel středomořské kuchyně. U nás je však známější jako koření do omáček nebo k přípravě zvěřiny.

Majoránka

Majoránka je další stálicí v české kuchyni. Kdo by si taky dokázal představit bramboráky, česnekovou či bramborovou polévku bez této aromatické bylinky. Pokud jste ji doposud používali pouze v její sušené variantě, uvidíte, že čerstvá nať chutná, a hlavně voní ještě lépe. Jedná se o drobnější rostlinku, která má raději intenzivnější zálivku.