Dřišťál

Dřišťál patří mezi nejoblíbenější okrasné keře vůbec. Najdeme ho v městských výsadbách, parcích i soukromých zahradách. Pěstovat se dá jako solitéra i živý plot, vybírat můžeme z různých druhů, velikostí …

Dřišťál

Author článku: Monika Břešťanská

Dřišťál patří mezi nejoblíbenější okrasné keře vůbec. Najdeme ho v městských výsadbách, parcích i soukromých zahradách. Pěstovat se dá jako solitéra i živý plot, vybírat můžeme z různých druhů, velikostí a barev. Odolnost a snadná péče dělají z dřišťálu oblíbenou volbu pro zahrady. Jak tyto keře pěstovat a na co si dát pozor?

Jak pěstovat dřišťál

Rod dřišťál, latinsky známý jako Berberis, zahrnuje více než 600 konkrétních druhů keřů. Ty dosahují výšky od jednoho do pěti metrů a pocházejí zejména ze subtropických oblastí. Ve střední Evropě je doma pouze dřišťál obecný. 

U některých druhů se setkáváme s jedlými bobulemi – dřišťálkami – které obsahují vysoké množství vitamínu C. Jiné druhy jsou ale toxické. U zahradníků jsou tyto keře populární zejména pro své okrasné listy, květy i dekorativní bobule, které na větvích zůstávají až do zimy a poskytují potravu pro ptactvo.

Na větvích kromě listů najdeme také trny, kterými se rostlina chrání před okusem zvěře. Některé druhy jsou opadavé, jiné stálezelené a zkrášlují zahradu i během zimy.

dřišťál

Pěstování dřišťálu

Pěstování dřišťálu je obvykle poměrně nenáročné, ale zároveň existuje několik faktorů, které je dobré zvážit pro úspěšný růst a zdraví rostliny.

  • Stanoviště – keř preferuje slunné nebo polostinné stanoviště. Má rád dobře odvodněnou půdu a není příliš náročný na typ půdy, ale vyhýbat byste se měli přílišnému zalévání.
  • Zalévání – je důležité zejména během suchých období, ale keř by měl mít možnost vyschnout mezi zaléváním a měl by být chráněn před přemokřením.
  • Hnojení – pokud je půda chudá na živiny, občasné hnojení může prospět. Použití hnojiva pro keře či univerzální hnojivo podle doporučení na obalu je obvykle vhodné.
  • Prořezávání – pro udržení tvaru a zdravého růstu je vhodné občasné prořezávání. To lze provádět na jaře nebo na podzim, odstraňováním starých větví nebo regulací tvaru keře.
  • Ochrana před škůdci – dřišťál může být náchylný na některé škůdce a nemoci, jako jsou třeba roztoči nebo plísně. Pravidelná kontrola rostliny a případná aplikace preventivních postřiků může pomoci předejít těmto problémům.
  • Zimní ochrana – některé druhy vyžadují ochranu proti silným mrazům, zejména mladé rostliny. Mulčování kořenové oblasti může pomoci chránit rostlinu během zimních měsíců.

Je také dobré si uvědomit, že existuje mnoho různých druhů dřišťálu s různými požadavky na péči, takže před pěstováním konkrétního druhu je vhodné zjistit specifika pro danou odrůdu.

dřišťál pěstování

Jak zasadit dřišťál

Zasazení dřišťálu je obvykle poměrně jednoduché. Jak na to?

Vyberte místo pro zasazení dřišťálu s ohledem na jeho potřeby. Preferuje slunné nebo polostinné místo s dobře odvodněnou půdou. Zároveň je důležité zvolit místo s dostatečným prostorem pro růst daného druhu.

Před zasazením doporučuji připravit půdu. Vyhlouběte jámu, která je dostatečně hluboká a široká, aby pojala kořeny rostliny. Při přípravě půdy můžete přidat kompost nebo organické hnojivo, aby se zlepšila struktura půdy a podpořil se zdravý růst rostliny.

Odstraňte dřevnaté části kolem kořenového balu. Před umístěním do jámy můžete jemně uvolnit kořeny. Pak umístěte rostlinu do jámy tak, aby kořeny byly rovnoměrně rozloženy a rostlina byla na stejné hloubce jako v kontejneru, ve kterém byla pěstována.

Zasypejte kolem kořenů půdu tak, aby byla rostlina pevně usazená. Zeminu pevně přitlačte kolem kořenů.

Po zasazení rostlinu důkladně zalijte. Zalévání pomůže usadit půdu kolem kořenů a podpoří zakořenění rostliny. V dalších týdnech pravidelně zalévejte, zejména v suchém počasí.

Volitelně můžete na povrch půdy kolem rostliny aplikovat vrstvu mulče, což pomůže udržet vlhkost půdy, reguluje teplotu kořenů a snižuje růst plevelů.

dřištál jak pěstovat

Hnojení dřišťálu

Pro hnojení můžete využít několik typů hnojiv:

  • Organická hnojiva – kompost, hnůj nebo organické hnojivo jsou skvělým zdrojem živin pro dřišťál. Při použití organických hnojiv se živiny uvolňují postupně a pomáhají zlepšit strukturu půdy.
  • Minerální hnojiva – existují hnojiva speciálně určená pro keře a okrasné rostliny, která obsahují vyvážený poměr živin. Vyberte hnojivo vhodné pro okrasné keře, a to buď v granulované, kapalné nebo práškové formě.

Pokud používáte granulované hnojivo, aplikujte ho na začátku jara před začátkem růstu a ještě jednou na konci léta. To podpoří zdravý růst a kvetení.

Rozptýlete hnojivo kolem kořenové oblasti, ale vyhněte se přímému kontaktu hnojiva s kmínkem. Důkladně zalijte. Po aplikaci hnojiva je důležité pravidelně zalévat rostlinu, aby se živiny v půdě rozložily a mohly být lépe absorbovány kořeny.

Pamatujte, že přesné množství hnojiva závisí na konkrétním druhu dřišťálu a stavu půdy. Vždy se řiďte doporučeními na obalech hnojiv a sledujte reakci rostliny. Přehnojení může být stejně škodlivé jako nedostatek živin, proto je důležité dodržovat doporučená množství.

Množení dřišťálu

Dřišťál lze úspěšně množit několika způsoby.

Řízkování je častým a efektivním způsobem, kdy se uříznou zdravé, mladé výhonky a umístí se do vlhkého prostředí, aby začaly kořenit. Další metodou je množení pomocí semen, a to buď přímo ve volné půdě nebo v nádobách, aby se získaly nové rostliny. 

Každá metoda má své výhody a vhodnost pro různé druhy dřišťálu, ale s pečlivou péčí a vhodnými podmínkami je možné úspěšně množit tuto rostlinu.

dřišťál pěstování

Kvetoucí dřišťál

Květy dřišťálu mají žlutou až oranžovou barvu. Vyrůstají buďto jednotlivě nebo v květenstvích. Jednotlivé květy se skládají z šesti kališních lístků, které jsou stejně zbarvené jako ty okvětní. 

Po odkvětu se na jejich místě objevují plody – drobné červené bobule s voskovitých povrchem a nádechem do ruda, fialova či růžova. Plody na keři zůstávají až do zimy a u opadavých druhů jsou pěkným estetickým prvkem v zahradě.

Řez dřišťálu

Řez  je důležitý pro udržení tvaru rostliny, zdravého růstu a estetiky. Pravidelný řez lze provádět na jaře nebo na podzim. Odstranění starých, poškozených nebo nemocných větví pomáhá udržet rostlinu zdravou. 

U opadavých druhů se stříhání provádí po odkvětu a umožňuje formování keře podle potřeby. Stálezelené druhy mohou být stříhány podobně, ale je dobré minimalizovat zásahy do vnitřní struktury keře, aby se minimalizoval stres na rostlině. 

Dřišťál

Druhy dřišťálu

Do tohoto rodu patří více než 500 druhů, nelze je zde tedy uvést všechny. Pojďme se podívat alespoň na ty nejoblíbenější v našich zahradách.

Opadavé druhy

Neopadavé druhy

  • D. obecný (Berberis vulgaris) – má jedlé plody, v české přírodě roste planě, jedná se o jediný původní druh.
  • D. Thunbergův (Berberis thunbergii) – je často šlechtěný, nejoblíbenější u zahradníků. Obvykle má červené listy a nejedlé plody.
  • D. ottawský (Berberis ottawensis purpurea) – vyznačuje se výraznými, sytě purpurovými listy
  • D. zimostrázový (Berberis buxifolia
  • D. Darwinův (Berberis darwinii
  • D. úzkolistý (Berberis stenophylla

dřišťál druhy

Využití dřišťálu

Dřišťál, s bohatou historií v tradiční i moderní medicíně, nabízí široké spektrum využití. Jeho bobule (pouze ty jedlé) jsou zdrojem vitamínu C a antioxidantů (zdroj) a používají se v léčitelství nebo se zpracovávají do marmelád a šťáv. 

Rostlina je oblíbená pro své okrasné listy, květy a barevné plody, které přispívají do zahrad a krajinářských úprav. Díky odolnosti vůči nepříznivým podmínkám je keř také populární volbou pro tvorbu živých plotů.

Je dřišťál jedovatý?

Plody mohou být jedovaté i jedlé. Některé typy obsahují jedovaté látky, včetně listů a celé rostliny, ale jiné druhy, jako je dřišťál obecný, mají jedlé plody vhodné pro kuchyni a léčitelství. Plody tohoto druhu jsou sytě červené, kulaté nebo mírně podlouhlé, mají trpkou chuť a jsou bohaté na vitamíny C a K, kyseliny vinnou, jablečnou a citronovou, které jsou silnými antioxidanty.

Bobule se suší a vysušené připomínají brusinky. Mohou být použity k výrobě džemů, zavařenin, ovocných šťáv a sirupů. V Íránu se běžně přidávají k jehněčímu masu nebo používají jako příloha. Nicméně je důležité nepřehánět konzumaci, protože obsahují berberin, látku toxickou v určité míře. Pro dospělého člověka se doporučuje maximálně dvě polévkové lžíce bobulí.

Přezimování dřišťálu

Přezimování závisí na konkrétním druhu a podmínkách prostředí. Většina druhů je odolná vůči chladu a mrazu, ale mladé rostliny mohou vyžadovat ochranu před extrémními zimními podmínkami. 

Mulčování kořenové oblasti pomáhá ochránit rostlinu před promrzáním půdy a reguluje teplotu kořenů. V případě silných mrazů chráníme mladé rostliny pomocí krycích materiálů jako jsou například agrotextilie. Je dobré sledovat stav rostliny během zimního období a v případě potřeby přistoupit k dalším opatřením, jako je například ochrana před větrem či zakrytí chvojím.

dřišťál druhy

Choroby a škůdci dřišťálu

Nepůvodní druhy jsou proti chorobám a škůdcům vyskytujícím se na našem území poměrně odolné a žádné závažné problémy jim nehrozí.

Nicméně původní druh – dřišťál obecný – je hostitelem pro rez travní. Jemu samotnému příliš škody nezpůsobí, nicméně pro tento fakt byly dřišťály v minulosti téměř vyhubeny. Zemědělci totiž věřili, že jejich likvidací ochrání obilí před rzí. V současnosti se jedná o ohrožený druh.