Inspirace na tvorbu dýně na Halloween

Blíží se Halloween, starobylý keltský svátek, někdy nazývaný také jako “Předvečer Všech Svatých”. I přesto, že u nás jsou tradiční spíše křesťanské Dušičky, v poslední době se i některé halloweenské …

Inspirace na tvorbu dýně na Halloween

Author článku: Monika Břešťanská

Blíží se Halloween, starobylý keltský svátek, někdy nazývaný také jako “Předvečer Všech Svatých”. I přesto, že u nás jsou tradiční spíše křesťanské Dušičky, v poslední době se i některé halloweenské zvyky stávají oblíbenými. Jedním z nich je právě vyřezávání dýní, které jsou typickou podzimní dekorací. 

Jedná se o ideální příležitost pro všechny kreativní duše, které mohou popustit uzdu své fantazii a proměnit obyčejnou dýni na strašidelně, kouzelně či esteticky vyhlížející výtvor. Inspirace může přijít z různých zdrojů – od filmů a knih, přes oblíbené postavy a mytologii, až po vlastní kreativitu a fantazii s použitím dalších podzimních přírodnin. V tomto článku se podíváme na několik klasických i méně známých tipů, jak si takovou dýni vyzdobit.

Dýně a Halloweenské dekorace – proč zrovna tato zelenina?

Halloween, který se obvykle v anglosaských zemích slaví každoročně 31. října, je svátek, který má své kořeny v keltském svátku Samhain a křesťanském svátku Všech svatých. Jednou z nejstarších tradic byla keltská oslava Samhain, která označovala konec léta a začátek zimního období. Věřili, že během Samhain se hranice mezi světem živých a mrtvých stíraly, což umožňovalo duchům a zlým bytostem vstoupit do našeho světa. Lidé se snažili tyto duchy a zlé síly zastrašit a vyplašit, a proto začali používat oheň a masky, aby se chránili. S příchodem křesťanství byl Samhain přeměněn na svátek Všech svatých. Během Všech svatých si lidé připomínali svaté a zemřelé blízké, kdy osvětlování cest pro jejich duše zůstalo zvykem, proto dnes také zapalujeme svíčky na hrobech. 

Jedním z nejvíce rozpoznatelných a charakteristických prvků Halloween je používání dýní k dekoraci. Tento zvyk má staré historické kořeny a je spojen s příběhy a pověstmi. Dýně se staly symbolem Halloweenu díky příběhu o Jackovi O’Lanternovi a jeho dohodě s ďáblem. Jackova lampa, původně vyrobená z tuřínu či řepy, byla první zmínkou o Jack-O‘-Lantern – odtud tedy pochází zvyk vyřezávání “lamp” nejprve z tuřínů a řep, později z dýní, které se pro podzimní dekoraci hodily více. 

Dýně se tak staly symbolem Halloweenu, ať už jako varování zlým duchům a entitám, které údajně v tento den prostupují do našeho světa, nebo jako podzimní dekorace či zábava pro děti, které Halloween slaví převlékáním se za strašidla a v některých zemích také koledováním. 

Halloweenské dekorace

Jaká dýně je na zdobení nejlepší

Vyřezávat můžete prakticky jakoukoliv dýni, nicméně ne u všech vám to půjde snadno. Úplně ideální je použít velké dýně typu Goliáš, pro dekoraci se často po celém světě využívají také dýně mexické, které mají velmi pravidelný tvar a dekorativní vzhled. 

Pokud tento svátek slavíte a s dětmi vyřezávané dýňové lucerny každoročně vyrábíte, můžete si dýni vypěstovat i na zahradě. Je to velmi snadné, dýním totiž stačí slunečné stanoviště a dostatek živin v podobě kompostu, pak už rostou samy a téměř bez údržby.

Ať už je budete pěstovat nebo kupovat, tykev by vždy měla mít určité vlastnosti, díky kterým se s ní bude dobře pracovat:

  • tenká slupka – tykve na vyřezávání mají tenkou, pevnou slupku, kterou snadno rozříznete obyčejným nožem. Díky tomu lze bez větší námahy vytvářet i složité vzory
  • měkká dužina – dužiny by mělo být spíše méně a měla by být měkká. Díky tomu totiž půjde dýně lépe vydlabat. Ideální jsou druhy s nižším podílem vody v dužině, hotový výtvor pak nemá tendenci brzy plesnivět
  • velká dutina – abychom mohli dovnitř dýňové lucerny umístit svíčku, světýlka nebo cokoliv, co ji rozzáří, je potřeba co největší dutiny – při nákupu nebo sklizni tedy zkuste na plod zaťukat a vybírejte podle zvuku, ty duté mají větší “ozvěnu”
  • dostatečná velikost – vybírejte dostatečně velké a symetrické plody, velká plocha poskytne prostor pro fantazii a realizaci. Nezapomeňte si tykev zkusit postavit na nějaká podklad – její dno by totiž mělo být alespoň trochu ploché, aby se se svíčkou nepřevrátila.
  • vhodný druh – jak už jsme si řekli výše, ideální je dýně mexická, případně dýně Goliáš. Mnoho lidí vyřezává také Hokkaido – pokud máte přebytky z vlastní zahrádky, klidně se hodí také, v opačném případě ji raději využijte k přípravě dýňové polévky. Okrasné dýně se pak pro svůj malý vzrůst hodí spíše k zapichování přírodnin a jiným technikám dekorace, než je vyřezávání.

Nápady na dekorace z dýní

Tipů na vyřezávání i jiné zdobení dýní najdete na internetu nespočet. Existují různé techniky vyřezávání, zdobit můžete i přírodninami, barvami, květinami a podobně. Stačí popustit uzdu fantazii a vytvořit dýni dle vlastních představ. Zejména pro děti je tato činnost velmi zábavná a samy dokáží vytvářet velmi pěkné výrobky i bez tipů. No a pro ty, kteří stále tápou, nebo by chtěli letos zkusit něco nového a neokoukaného, přinášíme osm tipů na zdobení dýní. 

Klasické vyřezávaná dýně – jak vyřezat dýni?

Když řeknete „Halloweenské dekorace,“ pravděpodobně vám na mysl jako první přijde tradiční Jack-O‘-Lantern, tedy vyřezávaný strašidelný obličej prosvícený zapálenou svíčkou uvnitř. Vyřezávání dýně je klasickým a stále oblíbeným způsobem, jak vytvořit strašidelnou tvář, ale i celou řadu různých obrázků, tvarů, pohádkových postav a podobně. 

Potřebovat budete ostrý nůž, velkou lžíci, černý permanentní fix, případně menší nožíky, dlátka a další nástroje.

Nejprve si tykev umyjeme. Poté odříznete vrchní část kolem stopky tak, abyste vytvořili jakési “víko”, které půjde přiklopit zpět. Toto víko si na chvíli odložte bokem, vezměte lžíci a všechny semínka a dužinu pořádně vydlabejte.

Máte-li hotovo, můžete si na nejhezčí stranu vydlabané tykve předkreslit vzor, který budete vyřezávat. Použijte k tomu permanentní fix, tužka nebo klasické fixy by se při vyřezávání mohly smazat. Následně vezměte ostrý nožík s tenkou špičkou a začněte s vyřezáváním otvorů. Pokud chcete, aby na některých místech jen prosvítala dužina, vezměte si malé dláto a opatrně odstraňte pouze svrchní oranžovou slupku. 

Hotový výtvor pak můžete umístit ven nebo jej nechat v interiéru jako dekoraci. Nezapomeňte dovnitř lucerny dát svíčku a zapalte ji. Čím častěji bude svíčka hořet, tím lépe se vnitřek dýně vysuší a vyřezávaná lucerna tak déle vydrží.

Dýně zdobená podzimními květinami a přírodninami

Hledáte elegantnější řešení, které vypadá hezky, a zároveň kreativně a neokoukaně? Využijte květiny a další podzimní přírodniny, díky kterým vytvoříte skvělou dekoraci domů i na terasu či balkon. 

K tomuto účelu skvěle poslouží například řezané chryzantémy, astry, ale listy cesmíny, šípky na větvičkách, obilí, sušené květiny a podobně. Variant, jak takovou dekoraci vytvořit, je hned několik.

Tou první je klasické odřezání vrchní části dýně – tentokrát ale odřežte větší kus tak, aby zbylá tykev vytvořila jakousi buclatou vázu. Vrchní část můžete vyhodit, stejně jako vydlabaný vnitřek. Místo svíčky vložte dovnitř tykve aranžovací hmotu, do které zapíchejte libovolné květiny, větvičky a další dekorace.

Místo aranžovací hmoty můžete do tykve přímo vsunout květináč s vysazenou chryzantémou. Další možností je do dýně udělat drobné otvory, do kterých stonky květin, větvičky, šišky a další přírodniny zapíchnete – výhodou je, že dužina plodu bude udržovat optimální vlhkost, květiny vyživí a odpadá také práce s jejím vydlabáváním.

Malované dýně

Další variantou pro všechny, které vyřezávání a vydlabávání dýní příliš nebaví, je malování. Zde je ještě větší prostor pro kreativitu a možnosti takřka neomezené. Důležitá je ale řádná příprava podkladu a volba správných barev.

Zvolený plod si nejprve pořádně umyjte a ideálně také odmastěte. K tomu stačí použít houbičku na nádobí a jarovou vodu. Povrch poté dobře vysušíme a můžeme začít s malováním. Zvolte kvalitní akrylové barvy, případně barvy ve spreji, které vydrží i nějakou nepřízeň počasí, pokud svůj výtvor chcete umístit ven. 

“Vrtané dýně”

Vyřezávaná dýně s minimem úsilí? Použijte vrtačku? Dýni klasicky vydlabejte tak, jak jste zvyklí. Načrtněte si na její slupku vzor – s vrtačkou můžete vytvořit strašidelný obličej, mnohem častěji se ale kutilové pouštějí do různých abstraktních vzorů. Velmi efektivně vypadají i obyčejné dírky různých velikostí, které pěkně propouští světlo svíčky nebo elektrických světýlek, která můžete dírkami klidně protáhnout ven.

Halloweenské dekorace se stuhami, krajkami a perličkami

Pokud jste kreativní duše, určitě se vám bude líbit zdobení různými ozdobami, které najdete ve své kreativní krabici. Využijte stuhy, kusy krajek, různé perličky, korálky, dřevěné ozdoby, třpytky, flitry a další. 

Stuhy a krajky stačí například jen uvázat kolem stopky a krásná dekorace je rázem na světě. Potřete dýni tekutým lepidlem (použít můžete třeba to na ubrouskovou techniku) a posypejte třpytkami. Díky lepidlu můžete na tykvi vytvářet i různé obrázky a vzory – vezměte si štětec, nakreslete lepidlem dýni obličej a posypte ji drobnými korálky nebo flitry. Ty se na lepidlo přilepí, zatímco zbylé části povrchu zůstanou čisté, a vytvoříte tak třpytivé a barevné vzory.

Věnec s okrasnými dýněmi

Věnce jsou vděčnou dekorací v jakékoliv roční období a pro jakýkoliv svátek. Halloween a podzimní období tomu nejsou výjimkou. Ke zdobení věnců se hodí malé okrasné dýně, ale i velké klasické tykve. Na ty jednoduše věnec nasadíme a poslouží jako jakýsi dekorační “stojan”.

Okrasné tykve můžeme využít přímo jako součást věnce. Stačí si nazdobit proutěný korpus různými větvičkami, sušenými i čerstvými rostlinami v podzimních barvách, vše doplnit třeba stuhou. Nakonec vezmeme tavicí pistoli a lepidlem přilepíme dýně k věnci. Pokud máte pocit, že jsou příliš těžké a lepidlo je neudrží, můžete k připevnění použít drátek.

Okrasné dýně v truhlících, květináčích a košících

Využijte dýně ze zahrádky i z trhu jako pěknou dekoraci podzimních truhlíků. Do nádoby vysaďte podzimní rostliny jako jsou chryzantémy, vřesy a vřesovce, krásnohlávek či zakrslé jehličnany. Mezi rostliny pak už jen stačí naaranžovat okrasné tykve různých barev a tvarů.

Můžete být i kreativnější a s dekorací si trochu vyhrát. Skvělým nápadem je například použití velkého květináče s mexickou dýní. Do květináče dejte aranžovací hmotu a po obvodu nádoby do ní zapíchejte ohebné větvičky. Doprostřed nich postavte dýni a poté nad ní všechny větve spojte v “otep” provázkem či okrasnou stuhou.

Zátiší s dýněmi

V interiéru i exteriéru můžete vytvořit také podzimní zátiší, které dýně skvěle doplní. Jedná se o nejjednodušší způsob jejich využití, nicméně chce to vkus a nápad. V zahradě dýně doplňte velkými květináči s rozkvetlými chryzantémami, přičemž samotné květináče mohou mít dekorační účel – stačí použít například dřevěné kbelíky a podobně. 

Dýně skvěle vypadají také rozmístěné na balících sena – a doplnit to můžete slaměným strašákem, to dodá zahradě tu pravou atmosféru podzimu a Halloweenu!