Kurkumovník

Kurkuma je již po celá staletí využívána lidmi v nejen v potravinářství, ale také v lidovém léčitelství a dalších odvětvích. Kurkumovník je exotická rostlina, jejíž sytě oranžové hlízy skrývají mnoho …

Kurkumovník

Author článku: Monika Břešťanská

Kurkuma je již po celá staletí využívána lidmi v nejen v potravinářství, ale také v lidovém léčitelství a dalších odvětvích. Kurkumovník je exotická rostlina, jejíž sytě oranžové hlízy skrývají mnoho živin i cenné barvivo, má domov v jihovýchodní Asii, ale její vliv na lidské zdraví a potenciální léčebné vlastnosti získávají stále větší pozornost po celém světě. 

Co jste možná nevěděli je fakt, že si vlastní kurkumu můžete vypěstovat klidně doma v květináči – a kromě výživných oddenků vám udělá parádu také samotná rostlina! Jak na to a proč je vlastně kurkuma tak zdravá, se dočtete v následujících řádcích.

Jak pěstovat kurkumovník

Kurkuma (Curcuma) je druh patřící do čeledi zázvorníkovitých, kam patří mimo jiné také zázvor nebo kardamom

Tato nádherná rostlina s exotickým původem v jihovýchodní Asii, má několik zajímavých variant. Dvě nejběžnější odrůdy, C. alismatifolia a C. australasica, se vyznačují středními vejčitými listy, jejichž barva zůstává většinou sytě zelená. Květy těchto rostlin se mohou pyšnit nádhernými růžovými nebo fialovými odstíny a rozkvetou od července až do října, pokud se jim dostane péče, kterou si zaslouží.

Kurkumovník dorůstá výšky 90 až 120 centimetrů a při dodržení správných podmínek je schopen kvést po několik let. Pro tuto rostlinu je klíčové zajistit slunné stanoviště, neboť nedostatek světla může ovlivnit intenzitu zbarvení jejích listů. Teplota kolem 25 °C je ideální pro její růst, ale po odkvětu se doporučuje přemístit ji na chladnější místo s teplotou kolem 7 °C, kde přejde do klidové fáze.

Zálivka je důležitá a závisí na aktuálním období růstu. Od jara do léta je potřeba dostatečně zalévat, ale po odkvětu je třeba zálivku omezit a dbát na to, aby hlíza nevyschla. Rostlina vyžaduje také časté rosení listů, což si usnadníte umístěním květináče na misku s vlhkými oblázky.

Hnojení se doporučuje provádět od jara do odkvětu každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. Kurkumu množíme dělením kořenů a pro její prosperitu je ideální písčitohlinitá půda.

Kromě toho je důležité udržovat rostlinu čistou od prachu, což lze provést stíráním listů vlhkým hadříkem nebo jemným oplachem vodou. Pozor je třeba dát na to, že příliš tmavé stanoviště zpomaluje růst a zkracuje dobu kvetení.

kurkumovník

Pěstování kurkumovníku v květináči doma

Pro pěstování kurkumy je důležité dodržovat několik klíčových kroků, které zajistí úspěšnou sklizeň i v domácích podmínkách. Podobně jako u zázvoru je ideální zasadit kurkumovou hlízu do hlinitopísčité půdy a zajistit v květináči dostatečnou drenáž. Květináč s kurkumovníkem umístíme na světlé stanoviště, přednostně na jižní okno, kde bude mít dostatek slunečních paprsků.

Aby se kurkuma dobře vyvíjela, je zapotřebí udržovat optimální vzdušnou vlhkost. V teplých a vlhkých letních měsících můžete rostlinu přenést ven na mírně stíněné místo nebo do skleníku, přičemž je důležité pravidelně zalévat, na listy pak použijte postřikovat s čistou vodou. Nezapomínejte ani na doplňování živin, to je při pěstování v květináči důležité, protože zdroje živin jsou v nádobě omezené.

S nástupem chladnějšího počasí, kdy teploty klesnou pod 15 °C, je nutné rostlinu přesunout zpět dovnitř. V tomto období začínají listy uvadat a rostlina se stahuje – přezimovat necháváme pouze nepoškozené hlízy s několika aktivními očky, které vyjmeme z půdy.

Jak zasadit kurkumovník

Hlízy kurkumy vysazujeme brzy na jaře. Nejprve vybereme kvalitní hlízu, využít můžeme i ty ze supermarketu (v BIO kvalitě), nicméně vždy je lepší si zajistit přímo sadbu, kterou seženete třeba v internetovém zahradnictví a podobně.

Máme-li vybráno, dáme hlízy naklíčit. Klíčení začněte zhruba 10 týdnů před samotným sázením. Oddenky umístěte horizontálně do vhodné klíčící nádoby a zakryjte je pěti centimetry substrátu. Tuto nádobu umístěte na teplé místo s ideální teplotou kolem 25-29 °C a udržujte ji neustále velmi vlhkou, hlízy se však nesmí “koupat” ve vodě.

Jakmile oddenky kurkumy vytvoří klíčky, můžete je přesadit do velkého květináče nebo do skleníku. Nezapomeňte, že rostliny potřebují slunce a teplo. Půda, do které budete kurkumu sázet, by měla být výživná a dobře odvodňovaná s pH v rozmezí mezi 4,5 a 7,5. Rostlina má ráda vlhkost, ale je citlivá na plíseň. Dejte tedy pozor na přemokření a do květináče umístěte dostatečnou drenážní vrstvu.

Hnojení kurkumovníku

Vzhledem k tomu, že kurkumu nejčastěji pěstujeme v květináčích, je nezbytné rostlině dodávat živiny ve správném poměru i množství.

Hnojíme během vegetačního období, což je obvykle od jara do pozdního léta. Mimo tuto dobu, zejména v zimním období, kdy je rostlina v klidovém stavu, hnojení není nutné.

Organická hnojiva jsou pro kurkumovník obvykle nejlepší volbou. Můžete použít kompost, hnůj nebo jiné organické hnojivo. Aplikujte hnojivo kolem kořenů rostliny a zapracujte jej do půdy. 

Pokud používáte průmyslová minerální hnojiva, vyberte taková, která jsou vhodná pro kořenovou zeleninu nebo rostliny s podobnými potřebami. 

Hnojivo přidávejte pravidelně, obvykle jednou za 2 až 4 týdny během vegetačního období. Při pěstování kurkumy přímo v půdě ve vyhřívaném skleníku stačí frekvence hnojení nižší než u pěstování v nádobách. Po aplikaci hnojiva samozřejmě rostlinu dostatečně zalijte, aby se živiny snadno rozpustily a dostaly do všech částí rostliny.

Po prvním doplnění živin (ale i po těch dalších)sledujte reakci kurkumovníku. Pokud začne vykazovat příznaky nadměrného hnojení, jako jsou žloutnutí listů, spálené okraje nebo ztráta listů, snižte dávky hnojiva a zvyšte zálivku.

kvetoucí kurkumovník

Množení kurkumovníku

Množení kurkumovníku je možné provést několika způsoby, ale nejběžnější a nejjednodušší metodou je množení dělením oddenků. 

Nejlepší doba na množení je na jaře, kdy se rostlina začíná probouzet z klidového období a začíná růst. To je obvykle v březnu nebo dubnu. V době množení vykopněte celou rostlinu ven z půdy. Dejte pozor, abyste nepoškodili kořeny během vyjímání.

Pečlivě rozdělte hlízy a připravte je k výsadbě. Odstraňte nadzemní část a zkontrolujte, že je hlíza nepoškozená. Na každém vysazovaném oddenku by měla být asi tři spící očka, ze kterých následně hlízy vyklíčí. Poté můžete hlízy umístit do nádoby s čistou vodou na několik hodin.

Takto připravené hlízy zasaďte do květináčů a pěstujte dle výše uvedených informací. Nezapomeňte na dostatek vláhy, při klíčení nesmí substrát nikdy úplně vyschnout.

Mějte připravené květináče nebo záhony, kde budete nové rostliny pěstovat. Zvolte vhodnou půdu, která je dobře propustná a bohatá na živiny.

Kvetoucí kurkumovník

Květy kurkumovníku mají charakteristický vzhled. Květenství tvoří klasy s 2 až 7 květy, které jsou podpořeny listeny. Tyto květy vyrůstají na vrcholu stonku nebo na samostatném výhonu. Listy v květenství bývají často výrazně zbarvené a mohou být nápadnější než samotné květy. 

Květy mají krátký kalich, který je na vrcholu rozštěpený s 2 až 3 zuby. Koruna květů je bílá, růžová nebo purpurová, průsvitná a má vejčité až podlouhlé laloky. Některé druhy mají střední lalok delší než ostatní. Tyčinky mají krátkou a širokou nitku s ostruhou na bázi prašníku. Semeník má tři oddělené komůrky a plodem je elipsoidní tobolka, která se otevírá třemi chlopněmi.

Celkově jsou květy kurkumovníku velmi nápadné, pestře zbarvené a mají estetickou hodnotu. Rostlina může kvést i v domácích podmínkách, častěji se však květy objevují ve vyhřívaných, světlých a vlhkých sklenících.

Jak sklízet kurkumu

Sklizeň kurkumy je třeba provést ve správný okamžik. Pokud to uděláme příliš brzy, může být kořen nedostatečně vyvinutý, a pokud pozdě, hlíza ztuhne a ztratí svou kvalitu. 

Obvykle se doporučuje sklízet kurkumu na podzim nebo v zimě, což představuje 8 až 10 měsíců od výsadby. Je však důležité pozorovat listy rostliny, které začínají žloutnout, a stonky, které začínají vysychat. To jsou známky toho, že jsou oddenky zralé a připravené ke sklizni.

Poté jednoduše vykopeme hlízy ze země. Doporučujeme použít malou lopatku a postupovat opatrně, abyste při vykopávání kurkumu nepoškodili – zaprvé by bylo horší takové oddenky skladovat a navíc je nelze použít k dalšímu množení rostliny.

Poté odstraníte nadbytečnou půdu a odříznete listy a vláknité kořeny. Poté hlízy omyjeme a můžeme ihned zpracovávat.

S největší pravděpodobností však jedna rostlina poskytne více úrody, než spotřebujete, jak tedy kurkumu uskladnit?

  • mrazení – můžete celou nebo nakrájenou kurkumu umístit do sáčku a zamrazit ji. Takto uložená kurkuma vydrží asi jeden rok. Nevýhodou je, že poměrně výrazně ztrácí chuť.
  • sušení – tento způsob je nejčastější. Nakrájejte kurkumu na tenké plátky a usušte ji v sušičce na ovoce. Poté můžete mletý prášek, který známe z obchodů. Ten skladujeme ve skleněných uzavíratelných nádobách na suchém a tmavém místě.
  • skladování celých hlíz – ty skladujeme například v jutovém pytlíku určeném pro uskladnění brambor a cibule. V případě, že budete chtít oddenky použít k další výsadbě, nechejte je dobře vyschnout a uložte je do květináče s pískem. Na jaře je pak vysaďte.

kurkuma kurkumovník

Kurkumovník

Kurkumovník, známý vědecky jako Curcuma, je rod rostlin patřící do čeledi zázvorkovité. Tento druh zahrnuje asi 80 druhů, které jsou rozšířeny v tropických a subtropických oblastech Asie. Nejznámějším druhem je Curcuma longa, známá pro svůj kořen, který se používá jako koření v kuchyni a má různé léčebné vlastnosti. 

Druhy kurkumovníku

  • k. dlouhý (Curcuma longa)
  • k. růžový (Curcuma alismatifolia)
  • k. úzkolistý (Curcuma angustifolia)
  • k. zedoárový (Curcuma zedoaria)
  • k. žlutokořenný (Curcuma zantorrhiza)

Účinky kurkumy

Tyto rostliny, zejména jejich hlízy, jsou bohaté na celou řadu zdraví prospěšných látek. Můžeme je rozdělit do tří hlavních skupin: difenylalkaloidy, deriváty fenylpropanu a terpenoidy. 

Mezi difenylalkaloidy patří kurkuminoidy, což jsou látky, které najdeme většinou kurkumovníků, a také v některých dalších rostlinách. Nejdůležitější látkou v této skupině je kurkumin – oranžové barvivo v oddencích. 

Další skupina zahrnuje monomerické deriváty fenylpropanu, jako jsou kyselina kávová nebo kyselina skořicová

Poslední skupinou jsou terpenoidy, kam patří také silice zodpovědné na výraznou chuť i aroma.

Kurkumin

Kurkumin, také známý jako přírodní žluť 3 nebo turmerova žluť, je žluté až oranžové barvivo, které se extrahuje z kořenů různých druhů kurkumy, zejména kurkumy dlouhé. 

V potravinách slouží jako barvivo pro zachování barvy a nahrazuje tak dražší šafrán. Používá se také v kari koření, hořčici a worcesterské omáčce. Mimo kuchyni se kurkumin využívá v kosmetice a v lidovém lékařství, například při poporodních bolestech nebo na různé kožní problémy.

 Nejsou známy žádné vážné vedlejší účinky, ale při vysokých dávkách může ovlivnit zdraví jater a žlučových kamenů. 

Kurkumin má také antioxidační účinky a bylo prokázáno, že snižuje hladinu cholesterolu. Existují také náznaky, že by mohl mít pozitivní vliv na Alzheimerovu nemoc a diabetes 2. typu.

Jaké však mají všechny tyto látky účinky na naše tělo?

Silný Antioxidant

Kurkuma je známá svou schopností působit jako silný antioxidant. Obsahuje kurkumin, který nejenže chrání naše tělo před poškozením volnými radikály, ale také zvyšuje aktivitu antioxidantů v organismu. Tím přispívá k celkové vitalitě a ochraně srdce, mozku a pohybového aparátu.

Podpora funkce jater

Vědecké studie ukazují, že kurkumin může být pro játra velmi prospěšný. Díky své chemické struktuře může neutralizovat volné radikály a chránit játra před toxiny, což je zvláště důležité pro lidi užívající silné léky na cukrovku a další stavy, kdy jsou játra zvýšenému riziku poškození v důsledku dlouhodobého užívání.

Zlepšení pohybového aparátu

Kurkuma má pozitivní vliv na pohybový aparát. Studie ukazují, že kurkumin působí protizánětlivě, což je klíčové pro udržení zdravých kloubů a kostí. To ji činí užitečnou pro lidi trpící artritidou a dalšími onemocněními spojenými s bolestí kloubů.

Další účinky na zdraví

  • pomáhá udržovat normální trávení, 
  • podporuje kardiovaskulární systém, 
  • zlepšuje funkci imunitního systému, 
  • podporuje nervovou soustavu, 
  • stabilizuje dýchací systém, 
  • zlepšuje stav pokožky,
  • udržuje duševní rovnováhu,
  • pomáhá kontrolovat zánětlivé reakce v těle.

Na co využít kurkumovník

Kurkumovník (Curcuma) je rostlina známá pro své kořeny, které jsou využívány v mnoha oblastech, včetně kulinářství, lékařství a kosmetiky.

  • Kulinářství – rostlina je známá pro svou výraznou žlutou barvu a unikátní chuť. Kurkuma, která se získává z kořenů, je klíčovým kořením v asijské kuchyni, zejména v indické, thajské a vietnamské kuchyni. Používá se k dochucení různých pokrmů, včetně kari, omáček, rýže a masa.
  • Lékařství – kurkuma má dlouhou historii v tradiční medicíně. Aktivní složka kurkumin má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, což může přinést zdravotní výhody. Používá se pro podporu zdraví jater, trávicího systému a kloubů. Používá se také v doplňcích stravy.
  • Kosmetika – kurkuma se používá v kosmetických přípravcích kvůli svým antioxidačním vlastnostem a schopnosti poskytovat pleti zdravý vzhled. Může se nacházet v různých krémech, mýdlech a maskách.
  • Barvivo – kurkumin extrahovaný z hlíz se používá jako přírodní barvivo v potravinářském průmyslu pro zachování barvy v potravinách a nápojích.
  • Léčivé účely – v tradiční medicíně se kořeny používají k léčbě různých zdravotních potíží, jako jsou trávicí problémy, kožní onemocnění, bolesti hlavy a záněty.
  • Okrasné účely – pro své atraktivní květy a listy jej pěstujeme také jako okrasnou rostlinu.

kurkumovník v kuchyni

Kurkumovník v kuchyni

Jak jsme si již nastínili výše, kurkuma je nedílnou součástí mnoha receptů, zejména v asijské kuchyni. Je základní složkou kari směsi, která se využívá v indických, nepálských, ale i vietnamských či thajských receptech. Přidává se také do polévkového koření, kde přidává pokrmům tu správnou barvu. Můžeme z ní dokonce připravovat čaj, díky kterému využijeme mnoho jejích léčivých účinků.

Kurkuma jako koření

Kurkuma, známá svou výraznou žlutou barvou a charakteristickou chutí, je nepostradatelnou součástí indické kuchyně, kde je nezbytnou ingrediencí kari směsí, ale neobejdou se bez ní ani při dochucování rýže, masa a luštěnin. Dává pokrmům nejen intenzivní barvu, ale také jemně kořeněnou chuť. Kurkuma se používá i v Thajsku, Vietnamu, Nepálu a dalších asijských zemích a najdeme ji alespoň v minimálním množství ve většině receptů těchto kuchyní.

Díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem má kurkuma pozitivní vliv na zdraví. V moderní kuchyni můžete kurkumu použít do omáček, polévek, či dokonce smoothie a nápojů. 

Čaj z kurkumy

Kurkumový čaj přináší mnoho pozitivních účinků na lidské tělo a připravujeme i využíváme ho podobně jako čaj zázvorový.

Jak na to? Postačí smíchat kurkumu (ať už sušenou v prášku, nebo čerstvý kousek nakrájeného kořene) s horkou vodou a přidat další oblíbené přísady, jako je med, citron či pomeranč pro zjemnění chuti, případně zázvor pro ještě lepší účinek.

Pití kurkumového čaje přináší mnoho výhod – díky kurkuminu působí antioxidačně a protizánětlivě, podporuje imunitu a trávení, zlepšuje stav kůže a navíc skvěle chutná. 

Kurkumový čaj má řadu účinků na zdraví. Obsahuje kurkumin, který má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Může pomoci snižovat záněty v těle a podporovat imunitní systém. Dále se mu připisují pozitivní vlivy na trávení a zlepšení stavu kůže.