Author článku: Monika Břešťanská
Děti si na pískovišti vyhrají celé hodiny. Stavění báboviček, tunelů, hradů nebo „vaření“ z písku zkrátka milují. A co víc – přitom, co se budou vaše ratolesti zahrabávat do písku, si můžete na terase v klidu vypít kávu a mít jistotu, že jsou děti v bezpečí a dobře se baví. Proto by žádnému správnému rodiči nemělo na zahradě pískoviště chybět. Jak ale vybrat to nejlepší a kde vlastně vzít kvalitní písek, ze kterého půjdou bábovičky snadno stavět?
Vybíráme pískoviště
Pískoviště na vlastní zahradě je bezpečné, čisté a dítě máte neustále pod dohledem i v případě, že potřebujete uvařit nebo se například postarat o záhonky. Pokud se rozhodnete pro jeho zbudování, budete při prohlížení různých e-shopů asi překvapeni, kolik možností výběru máte. Ceny se mohou pohybovat od pár stovek korun až po několik tisíc, mohou být plastová či dřevěná a disponovat různými tvary a velikostmi. Pro ulehčení výběru si tedy zodpovězte následující otázky:
- Kam chci pískoviště umístit?
- Bude ve stínu nebo na slunci?
- Kolik dětí si zde bude hrát?
- Jak staré děti jsou?
- Kolik peněz chci investovat?
- Máte zodpovězeno? Skvěle, pojďme se tedy pustit do výběru!
Umístění pískoviště
V první řadě se porozhlédněte po zahradě a vytipujte si místa, která jste ochotni pro pískoviště na několik následujících let obětovat. Promyslete také, zda chcete, aby byly děti spíše na sluníčku nebo ve stínu, dejte pozor na to, aby byly dál od rostlin, které často navštěvují včelky; nemělo by se také nacházet příliš blízko ohništi, udírně nebo místu ke grilování. Jsou-li děti ještě malé, volte takové místo, které máte na dohled i z domu.
Tvary a rozměry
Tvar a rozměry závisí hlavně na vašich prostorových možnostech. Finálně si tedy promyslete, kde bude pískoviště stát, a toto místo si přeměřte. Získáte tak první parametr, podle kterého budete volit. O velikosti však rozhoduje také počet dětí, které si budou na pískovišti hrát. Jedno menší dítě si pohodlně vystačí s menším plastovým provedením, ovšem dvě a více dětí už ocení více místa nebo třeba lavičky podél stran, na které se mohou při hře posadit.
Obvyklý tvar pískoviště je čtverec o rozměrech přibližně 1,5 x 1,5 metru. Existují i menší, nebo naopak výrazně větší kusy. Tvar může být také obdélníkový, u plastových variant bývá často nepravidelný a jedná se například o plastovou lisovanou mušli, jejíž dvě „schránky“ mají různé funkce – spodní strana je určena k umístění písku, zatímco ta vrchní slouží jako poklop, díky kterému se do nepropustné plastové nádoby nedostane při vydatném dešti voda a písek je chráněn také před nečistotami.
Stříška, kryt nebo poklop?
Pískoviště umístěná na přímém slunci by měla disponovat stříškou, která děti před paprsky ochrání i během horkých letních dnů. Ani mírné mrholení pak vašim ratolestem v hrátkách s pískem nezabrání. Kryt nebo poklop není u pískovišť samozřejmostí ani nutností, ovšem výrazně vám usnadní údržbu a prodlouží životnost použitému písku. Když si dítě dohraje, jednoduše pískoviště přikryjete a vnitřek je tak chráněn před deštěm, větrem i nečistotami všeho druhu.
U plastových pískovišť se obvykle setkáme s poklopem ze stejného materiálu, kterým spodní část pouze přiklopíme. Dřevěná pískoviště mohou mít kryt tvořen dvěma deskami umístěnými na posuvných kolečkách, případně disponovat rolovací plachtou. U propracovanějších modelů se pak z poklopu po otevření složí dokonce lavičky. Máte-li pískoviště úplně nekryté, chraňte jej alespoň zbytkem netkané textilie ze zahrady, kterou můžete upevnit pomocí provázku či gumy.
Nejlepší materiál
Jak jsme si již uvedli výše, použitý materiál může být dřevo nebo plast. Každý z těchto materiálů má svá pro a proti. Plastová pískoviště jsou zpravidla levnější. Jsou také snadno přenosná, takže je v průběhu používání můžete klidně přemístit. Lze volit z různých tvarů a barev, které děti jistě potěší.
Zmíněné pískoviště ve tvaru mušle pak lze použít také jako bazének – pískoviště odkryjte a vrchní část odložte tak, aby se dala naplnit vodou. Na konci hraní můžete vodou zalít květiny nebo zeleninu v záhonech a pískoviště zase přikrýt.
Mezi nevýhody patří absence lavičky nebo stříšky – chcete-li děti chránit proti slunci, je potřeba nad plastové pískoviště umístit například zahradní slunečník. Další nevýhodou může být menší stabilita , a hlavně poměrně malé rozměry, které postačí jednomu, nanejvýš dvěma menším dětem.
Jaký písek je vhodný?
Pískoviště máme vybráno, sestaveno na předem určeném místě a je nejvyšší čas ho naplnit. Vhodný písek je zdravotně nezávadný a jemný. Ideální je použití frakce značené jako 0/4, která je dostatečně jemná a bábovičky z takového písku půjdou stavět jedna báseň. Máte-li v plánu dřevěné pískoviště, potažmo i další atrakce dětského zahradního hřiště pískem, není vhodné k tomu využít zbytky toho nejjemnějšího, ale zvolit raději hrubozrnnější variantu.
Je-li pískoviště i jeho okolí malé a vy nechcete v hobby marketu kupovat několik různých druhů, udělejte kompromis, a vyberte si frakci 0/8, jejíž zrnka jsou velká maximálně 8 milimetrů a z takového písku lze dělat jak hezké bábovičky a hrady, tak jím pískoviště, prolézačky a houpačky obsypat.
Před samotným nákupem bychom také měli vědět, kolik kilogramů písku budeme potřebovat. Máte-li malé plastové pískoviště, pohodlně si vystačíte s 50 kilogramy. Velká a hluboká dřevěná pískoviště pak mohou pojmout až 300 kilogramů. Nezapomeňte také na zásoby – děti jej vynosí na botách a bude třeba jej čas od času dosypat.
Během roku se v pískovišti nahromadí mnoho větviček, listí, kamínků a dalších nežádoucích nečistot. Ty větší lze samozřejmě snadno odstranit, nicméně po nějakém čase může být písek znehodnocen a stavění s takovým materiálem nebude pro děti tolik komfortní. Nezapomínejte proto na pravidelnou obměnu, která by měla proběhnout alespoň jednou ročně, ideálně pak v jarních měsících před zahájením „sezóny“.
Pískovna nebo hobby market?
Vhodný písek obvykle seženeme na dvou místech – v hobby marketech a přímo v pískovně. Kde je lepší a výhodnější? V pískovně je jistě levnější, ovšem budete si ho v mnoha případech muset naložit nebalený na vozík. Velkou nevýhodou je také to, že nemusí být zdravotně nezávadný. V hobby marketu nebo stavebninách jej pak seženete o požadované jemnosti již napytlovaný.
Bude pravděpodobně o pár korun dražší, můžete se ale spolehnout na platný atest potvrzující jeho zdravotní nezávadnost. Písek pro děti by tedy měl splňovat hygienické limity pro písek v pískovištích venkovních hracích ploch.