Posezení na zahradě: Jak ho vybrat a jak postavit pergolu?

Zahrada by měla být místem příjemně stráveného času. Pro každého to znamená něco jiného – někdo si představí hodiny péče o rostliny a zvelebování záhonů, jiný odpočinek ve vířivce či …

Posezení na zahradě: Jak ho vybrat a jak postavit pergolu?

Author článku: Monika Břešťanská

Zahrada by měla být místem příjemně stráveného času. Pro každého to znamená něco jiného – někdo si představí hodiny péče o rostliny a zvelebování záhonů, jiný odpočinek ve vířivce či sauně, někdo aktivně strávený den s rodinou nebo zábavný večer s přáteli. Ať už je vaše představa jakákoliv, ve všech případech je pohodlné posezení nezbytnou součástí zahradního prostoru. Jaké posezení na zahradě zvolit a jak ho postavit? 

Jaké máme možnosti?

Každá zahrada je jiná – má jiné rozložení, prostorové možnosti a může se lišit celkovým stylem. Proto se také do každé zahrady hodí trochu jiné posezení. Jeho volba ale závisí i na preferencích majitele. Někdo upřednostňuje jen pát laviček ve stínu, jiný si zakládá na honosné pergole s posuvnými okny pro ochranu před deštěm i větrem. Pojďme se tedy podívat, jaké máme možnosti. 

Pergoly

Pergola je ve zkratce jakýsi přístřešek poblíž domu, který poskytuje prostor pro umístění posezení. Majitelé domů a zahrad nejčastěji volí dřevěnou variantu, která skvěle splyne s přírodou a většinou se hodí také k nemovitosti. U moderního domu, kde nejsou patrné žádné dřevěné prvky, by ale taková pergola mohla působit jako pěst na oko. V nabídce jsou tedy i přístřešky z hliníku, které se navíc vyznačují snadnou údržbou, odolností a dlouhou životností.

Typy zastřešení mohou být následující:

  • střecha z polykarbonátu – tato varianta je levná, zároveň funkční a má dlouhou životnost
  • střecha ze skla – vypadá luxusněji než polykarbonát, propouští také více světla
  • střecha z posuvné nepromokavé PVC látky – jedná se vlastně o markýzu, kterou pomocí kliky či podobného zařízení navinete a střechu tak lze v případě potřeby stáhnout
  • otočné lamely – moderní a nejdražší varianta. Lamely fungují jako žaluzie, lze je roztahovat, různě přiklápět podle slunečního svitu a podobně. Lamely lze instalovat nejen na střechu, ale také po stranách pergoly.

Altány

Zahradní altány jsou v podstatě podobné pergolám, jak funkcí tak vzhledem. Ten je ale často “honosnější” – altány jsou romantickou dominantou zahrady, obvykle stojí na výrazném místě, poskytují dostatek prostoru pro posezení, jsou chráněné střechou a někdy také bočními stěnami, přičemž vstup je umožněn pouze dveřmi.

Nejběžnější je dřevo, nicméně stále oblíbenější jsou altány s kovovou konstrukcí, jejichž střecha je vyrobená z nepromokavé látky. Ze stejného materiálu jsou pak po stranách altánu zavěšené závěsy, které lze při zhoršení počasí zatáhnout.

pergoly

Posezení na zahradě z palet

Posezení z palet je moderní, jednoduché a levné. Umístit ho můžete prakticky kamkoliv v zahradě, klidně i pod pergolu či altán, zastřešení ale nepotřebuje. Oblíbené jsou paletové sedací soupravy umístěné například okolo ohniště. Aby se na dřevěných paletách sedělo pohodlně, doplňte je měkkým polstrováním. Nezapomeňte na jeho úschovu při špatném počasí.

Loubí

Loubí je vlastně lavička s nějakým typem konstrukce. Často se jedná o kovovou či dřevěnou konstrukci, které slouží jako opora popínavým rostlinám. Romantickou atmosféru dotvoří například růže, oblíbená je také vinná réva nebo majestátní vistárie.

Podle čeho vybrat typ posezení?

Při výběru ideálního posezení do zahrady si musíme odpovědět na tyto otázky:

  • Kam posezení umístíme? To je důležité zejména pro celkový vzhled posezení a výběr typu.
  • Jaké jsou celkové prostorové možnosti? Celý prostor je třeba si změřit a zjistit tak, zda je vhodné umístění zvolené pergoly či altánu, nebo raději něčeho menšího. Nezapomeňte také na to, že okolo pergoly musí být dostatek prostoru pro pohyb.
  • Jaký je účel zahradního posezení? Chcete si občas odpočinout od práce, nebo plánujete pořádat velké rodinné večeře?
  • Jaké materiály zvolit? Dřevo působí teple a výborně zapadne do přírodního rázu zahrady, potřebuje ale pravidelnou údržbu. Kovy se hodí k moderním stavbám a jsou nenáročné.
  • Jaké chci zastřešení? Rádi byste si na pergole dopřáli dostatek slunce, nebo se před ním chcete naopak ukrýt? Chcete mít střechu pevnou či ji dle potřeb zatáhnout?
  • Na čem budeme sedět? I tato otázka je důležitá – máte-li představu pěkné ratanové sedací soupravy, budete potřebovat více místa a ideálně střechu, aby nebyl nábytek vystaven dešti.

jak postavit pergolu

Jak postavit pergolu na zahradě?

Stavba pergoly svépomocí není pro průměrného domácího kutila ničím složitým. Chce to jen kvalitní materiál, nářadí, návod a zkušeného pomocníka. 

Pokud se na stavbu přístřešku, pergoly či altánu svépomocí necítíte, oslovte odbornou firmu. Pergoly a markýzy vám pracovníci profesionálně sestaví, navíc si budete moci vybrat z široké nabídky materiálů a variant. 

V první řadě se ujistěte, že nepotřebujete stavební povolení. Bez něj lze realizovat stavby do 25 m2 o výšce nižší než 5 metrů. Následuje výběr ideálního místa. Myslete na soukromí, na praktičnost umístění i světelné či větrné podmínky.

Udělejte si jednoduchý návrh na papír – zde si finálně ujasníte, jaké budou rozměry, kde vlastně bude pergola stát, zda bude nějakým způsobem oplocená či chráněná proti větru, poskytne oporu popínavým rostlinám nebo zda se bude jednat pouze o přístřešek. 

V dalším kroku zvolte materiály. Pokud jste si nevybrali již hotovou pergolu připravenou pouze ke smontování, budete pravděpodobně pracovat se dřevem. Podlaha může být také dřevěná, ale i betonová či dlážděná. Variantou jsou i plastové dlaždice, kámen či jiné méně obvyklé materiály.

Když máme hotový návrh a zvolené materiály, je třeba je nakoupit. Pro konstrukci se obvykle používají dřevěné hranoly, dobře vypadá i nehoblovaná kulatina. 

Přesuňme se tedy k realizaci – nejprve si v prostoru vytyčíme půdorys pomocí tyček a provázků. Následně vykopeme základovou jámu, kterou poté vylijeme betonem. Do betonu je třeba umístit také kovové patky, které budou držet trámy. Když je beton dostatečně suchý, můžeme instalovat trámy a střechu. Po obvodu můžete také připevnit pergolové mříže. Na betonovou podlož můžete umístit finální podlahu. Nejedná-li se o keramickou dlažbu, nezapomeňte na drenážní vrstvu ze štěrku. Nakonec dřevo ještě namoříme a ošetříme.