Sauna za zahradě? Vybudujte si vlastní wellness, odpočiňte si a posilte imunitu!

Saunování – velmi povzbuzující, zdravý a očišťující proces nejen pro naši fyzickou, ale i fyzickou stránku. Ne pro každého je však příjemné se dělit s úplně cizími lidmi a nedokáže …

Sauna za zahradě? Vybudujte si vlastní wellness, odpočiňte si a posilte imunitu!

Author článku: Monika Břešťanská

Saunování – velmi povzbuzující, zdravý a očišťující proces nejen pro naši fyzickou, ale i fyzickou stránku. Ne pro každého je však příjemné se dělit s úplně cizími lidmi a nedokáže se v těchto podmínkách dostatečně odpočinout a uvolnit se. Další nevýhodou je také dojíždění – příjemně se zrelaxujete, jste vyhřátí a odpočatí, a najednou musíte sednout do auta nebo jít v chladném počasí pěšky.

Jste-li majitelem domu nebo chaty s vlastní zahrádkou, máte napůl vyhráno! Můžete si na ní totiž vyrobit své vlastní místo pro úžasný odpočinek – osobní saunu! Pojďme se tedy podívat na to, jak si vybudovat vlastní saunu a jaké máme možnosti.

Proč je saunování zdravé

Pravidelné saunování neslouží jen jako relaxace (i když tento bonus je určitě skvělý). Tento koníček poskytuje tělu řadu pozitiv a velice dobře působí na naše zdraví. Co od pravidelné návštěvy sauny lze očekávat?

  • zlepšení krevního oběhu
  • celkovou detoxikaci organismu (včetně pokožky)
  • posílení srdce a kardiovaskulární soustavy
  • otužování a s ním spojené výhody (zlepšení obranyschopnosti, zmírnění známek stárnutí, …)
  • zahřátí kloubů a svalů (díky tomu lze předcházet revmatu a je to žádoucí i u sportovců)
  • pevnou a mladší pokožku, zmírnění celulitidy
  • prevenci respiračních onemocnění

Finská nebo infračervená?

Finská sauna je už staletími prověřená klasika. Funguje díky horkým kamnům (většinou s uhlím), které ohřívají vzduch uvnitř sauny. Ten je suchý a horký i více než 90 °C. Horkým vzduchem je nejprve ohřívána pokožka, díky čemuž se pak prohřeje celé tělo. Předehřátí finské varianty chvíli trvá – jedná se zpravidla o půl hodinky až 90 minut (v závislosti na velikosti místnosti i kamen). „Finské saunování“ probíhá na základě střídání cyklů, kdy se tělo přibližně 10 minut prohřívá, a následně se prudce ochladí.

Infrasauna funguje na základě infračerveného záření. To díky své vlnové délce prohřívá tkáně až do hloubky 4 centimetrů. Teplota v tomto typu sauny se pohybuje od 45 do 60 °C, proto je vhodná i pro osoby s vysokým tlakem či srdečními obtížemi. Na rozdíl od finské sauny se u infrasauny nestřídají cykly zahřívání a ochlazování. V kabince trávíme asi hodinu, a poté se pouze osprchujeme vlažnou až teplou vodou. Infrasauna ke svému fungování potřebuje elektrickou síť a díky svým rozměrům se vejde prakticky kamkoliv – i do interiéru.

Před výstavbou vlastní sauny si tedy nejprve pokládáme otázku, kterou z těchto dvou variant preferujeme. Pokud máte raději opravdu vysokou teplotu, horký vzduch, a nevadí vám prudké ochlazování, bude pro vás ideální volbou finská sauna. Nezapomeňte však, že kromě samotné sauny budete ještě potřebovat místo na ochlazení. Postačí i zahradní sprcha se studenou vodou.

Preferujete-li raději dlouhý odpočinek v příjemném teplém prostředí, nebo máte nějaký zdravotní problém se srdcem, zvolte infrasaunu. Její působení ocení zejména ženy – infračervené světlo totiž velmi účinně brání stárnutí, podporuje tvorbu kolagenu a elastinu a působí proti celulitidě a vráskám.

velikost sauny

Velikost sauny

Další důležitou otázkou je velikost sauny. Konečné rozměry jsou samozřejmě zcela ve vaší kompetenci na základě vašich preferencí, nicméně existují nějaká obecná nepsaná pravidla, kterých bychom se měli alespoň přibližně držet.

Ideální výška sauny jsou přibližně 2 až 2,1 metru. Je to důležité hlavně z hlediska co nejefektivnějšího vytápění. Co se týče spodních lavic k sezení, ty by měly být umístěny přibližně půl metru od podlahy. Horní lavici pak umístíme o dalšího půl metru výš, tedy přibližně metr až 110 centimetrů od stropu. Abychom se na lavicích mohli pohodlně usadit, měla by jejich šířka být alespoň 50 až 60 centimetrů. Co se týče délky lavic i samotné sauny, tyto rozměry už závisí na vašich možnostech a preferencích.

Vhodné materiály

Vzhledem k tomu, že infrasaunu obvykle zakoupíme už připravenou od výrobce, a není ani příliš dobré ji bez odborných znalostí sestavovat, budeme se v následujícím textu bavit o sauně finské. K její výstavbě je důležité zajistit vhodný materiál. K vnitřnímu obložení stěn je nejlepší dřevo osikové. Musí být kvalitní, bez suků a jiných vad. Použít lze i jiné severské dřeviny, důležité je, aby byly letokruhy blízko u sebe a dřevo bylo v dobré kondici.

Co se týče základního stavebního materiálu stěn a stropu, postačí dřevo smrkové, které je levné a dobře opracovatelné. K výrobě saunových lavic či jiného nábytku opět použijeme opracovaná prkna osiky. Další nezbytností je rozhodně izolační materiál – budeme potřebovat izolační vatu; polystyren, byť jakkoliv široký, nemá dostatečně dobré izolační schopnosti, aby takto vysoké teploty dlouhodobě udržel. K překrytí základních stěn pak budeme potřebovat ještě ALU folii.

Rozpočet – kolik stojí sauna?

Náklady na výstavbu sauny se pohybují v závislosti na její velikosti i použitých materiálech. Již hotové finské sauny, které po zakoupení pouze umístíte na zahradu, lze zakoupit už od 25 tisíc korun. V tomto případě si ušetříte jak práci, tak nejspíš i peníze, nicméně jedná se o sauny nízkokapacitní, tedy pro jednoho až dva lidi. Pokud chcete do sauny vměstnat celou rodinu, sáhnete do kapsy o něco hlouběji.

Při stavbě sauny svépomocí začínají finální ceny u 40 tisíc korun. Před nákupem veškerého materiálu zvlášť však zkuste na internetu nebo v hobby marketu najít nějaký zvýhodněný set. Takové sety obsahují vlastně veškerý materiál k výstavbě, někdy dokonce i návod k sestavení. Obvykle vyjdou levněji, protože nemusíte kupovat zbytečně větší rozměry či balení dřeva a dalších potřebných věcí.

Poslední důležitou otázkou, která se týká financí. Pokud bychom se zaměřili na finskou variantu, bude záležet na typu kamen i izolačních vlastnostech, nicméně cena za jednu hodinu provozu se pohybuje od 50 do 80 korun. V tomto ohledu se může zdát lepší volbou infrasauna, jejíž hodinový provoz vyjde na pouhých 10 až 15 korun.

kolik stojí sauna?

Co budeme potřebovat na stavbu sauny?

Ke stavbě budeme tedy potřebovat následující materiál, nářadí a nástroje:

  • osikové palubky na obložení stěn a stropu
  • osiková prkna na lavičky
  • kvalitní saunová kamna – na jejich výběru si dejte záležet, jedná se totiž o „srdce“ sauny. Musí zvládnout vytvořit teplotu až 120 °C a pojmout co nejvíce topných kamenů
  • dřevěné vědro na vodu a naběračku k zvlhčování kamenů
  • dveře – zde nelze nainstalovat jakékoliv dveře, protože nevhodné dveře mohou být až životu nebezpečné. Volíme pouze saunové bezpečností; velice oblíbená je prosklená varianta, kterou uvidíte ven do zahrady
  • dřevěné krycí lišty a rohovníky
  • vlhkoměr, teploměr a přesýpací hodiny
  • ventilační průduch
  • LED osvětlení – pro rozvody elektřiny pak potřebujeme speciální silikonové kabely SiHF
  • izolační vata
  • ALU folie a ALU pásky
  • střešní krytina (například plechová krytina či asfaltový šindel)
  • materiál pro přípravu základů – štěrk, folie, patky, dlaždice či beton
  • nářadí – AKU vrtačka, klasická vrtačka s vrtáky do dřeva, sponkovačka na vatu, pila na dřevo – ruční nebo motorová (případně se může hodit i sekera), kladivo, hřebíky, vruty a šrouby, vodováha a další případné pomůcky

Příprava podkladu

Nejprve si připravíme základy. Na místě, kde budeme saunu stavět, srovnáme terén a ponecháme pouze zeminu bez jakýchkoliv rostlin a nerovností. Poté umístíme fólii (ve finálních rozměrech sauny), kterou pokryjeme štěrkem. Umístíme také patky na nosné trámy, které zalijeme betonem. Betonem můžeme vylít celou podlahu, nicméně pro základ stačí i betonová dlažba (budeme ji stejně pokrývat dřevem)

Základní konstrukce

Po vytvrdnutí betonu držícího patky můžeme sestavit z nosných trámů základní konstrukci. Připravíme si tedy konstrukci na všechny stěny, strop i na dveře. Mezi trámy poté umístíme smrková prkna, která budou sloužit jako základ pro izolaci i osikové palubky. Na smrková prkna pak za pomoci sponkovačky připevníme izolační vatu.

Když je vata na místě, můžeme přistoupit k instalaci elektrických rozvodů pro osvětlení. Poté vše ještě dobře zaizolujeme ALU fólií, kterou umístíme její lesklejší stranou do interiéru sauny. Pro různé přechody nebo připevnění poslouží opět sponkovačka, a také ALU páska.

Instalace obkladů

Když máme základ hotov, můžeme začít s přibíjením osikových desek v interiéru sauny. Palubky montujeme vodorovně, nezapomínáme ani na strop a podlahu. Pokud saunu nestavíte například ve starším zděném zahradním domku, budete určitě muset pro lepší vzhled obklady instalovat i v exteriéru – k tomu však používejte jiné než osikové dřevo, které je nutné pro vnější vlivy dobře připravit.

Šrouby, kterými palubky uvnitř připevňujeme, nesmí být příliš utažené, protože veškerý materiál bude vlivem tepla pracovat. Po obložení instalujeme také světlo – to může být stropní, nebo například ve formě LED pásků za lavicemi (v tomto případě přistupujeme k instalaci až po dalších krocích).

Ventilační otvor a kamna

Když máme strop obložený, vyřízneme do něj otvor, kam umístíme ventilační komín. Co se týče saunových kamen, ty je dobré pevně ukotvit k obložení. Dnes už se příliš nevyužívají kamna na dřevo, ale spíše ta elektrická. Pokud byste se i vy rozhodli pro tuto variantu, nechejte je raději zapojit elektrikáře.  

Umístění vybavení

Dalším krokem je instalace saunových lavic. Šrouby na lavicích a roštech šroubujte vždy zespodu, abyste se při saunování o horké železo nespálili. Při umístění lavic také myslete na to, že budete čas od času muset saunu dobře vyčistit a vydezinfikovat. Poté nainstalujte také teploměr, vlhkoměr i přesýpací hodiny, případný saunový nábytek, vědro s naběračkou a vodou a další vybavení. Pokud jste ještě neumístili osvětlení, teď je na to nejvyšší čas.

Dveře

Nakonec nainstalujeme také saunové dveře. Jak jsme si již řekli dříve, musí se jednat o speciální bezpečnostní dveře, které mohou být prosklené. Otevírat se za každých okolností musí ven a správně by neměly být vůbec opatřeny klikou a zámkem. Moderní kousky se dovírají pomocí magnetického rámu, díky němuž se lze z vnitřních prostor dostat ven pouhým zatlačením.

Nezapomeňte na relaxační zónu

Aby saunování bylo efektivní, je třeba pobyt v teple střídat s odpočinkem a relaxací. Praktické je mít u sauny pohodlný relaxační koutek, který vám poslouží pro chvíle odpočinku, jakmile se ochladíte. Můžete si jej uzpůsobit úplně podle sebe, jde o to, co je vám příjemné a jak rádi odpočíváte vy. Základem je pohodlný nábytek, ideální je pro relax v leže zahradní lehátko, jehož sklon si můžete nastavit. Dopřát si můžete i relaxační hudbu, světýlka, svíčky nebo lucerničky. Před ulehnutím se usušte a zabalte do suchého županu či osušky. Měli byste odpočívat přibližně stejně dlouhou dobu, jakou jste byli v sauně.

jak postavit saunu?

Slyšeli jste už o „Indiánském saunování“?

Teď na chvíli opustíme klasické finské i infračervené sauny a podíváme se na něco „exotičtějšího“. Tím jsou takzvané indiánské sauny. Tato varianta je velmi jednoduchá a nenáročná na finance i výstavbu. Pochází od indiánských kmenů, které tyto chýše považovaly za relaxační místa pro znovuzrození těla i duše.

Potřeba je pouze voděodolná plachta, nějaká textilie vhodná k izolaci, kovový kotlík na vodu a jutový či konopný provaz. Další potřeby najdete i na vaší zahradě – jsou to například kameny a silnější pruty z lísky nebo vrby (5 kusů o délce 3 metry).

V první řadě je nutné vyhloubit do země asi 30centimetrovou díru ve tvaru kruhu. Kolem ní poté postavíme konstrukci z prutů, která má připomínat jakési iglú. Pruty k sobě svážeme ve vrchním překřížení provázkem a pořádně je zapíchneme do země. Poté celou potní chýši přikryjeme plachtou nebo celtou z voděodolného materiálu. Z vnitřní strany ještě použijeme k izolaci různé tkaniny, může se jednat i o teplé deky. Nezapomínáme na vhod, který musí mít dveře překryté celtou.

Poté rozdělejte oheň – mimo saunu, například v zahradním ohništi. Zde rozehřejeme velké nasbírané kameny, které za pomoci lopaty asi po 3 hodinách v ohni umístíme opatrně na zem v potní chýši. Nyní se můžete usadit uvnitř, utěsnit všechny otvory a horké kameny jemně kropit vodou z kotlíku. Během chvilky se vytvoří velmi teplé a specifické klima. Saunování by mělo probíhat 20 minut, a pokud jej chcete opakovat, je potřeba přidat opět nové rozehřáté kameny.

Indiáni do kotlíku s vodou vždy dávali také různé byliny, použít můžete například šalvěj či levanduli, mátu, rozmarýn a další voňavé bylinky z vaší zahrady. Ty nechte předem vyluhovat ve vodě a při kropení horkých kamenů si tak můžete užít i povzbuzující aromaterapii. Tento velice starý a tradiční způsob saunování není rozhodně pro každého, ovšem pokud vás oslovil, není s výrobou potní chýše na co čekat!