RECENZE: Sekery na dřevo

Rtuť na teploměru už pomalu klesá k nule, a tak je nejvyšší čas připravit dřevo na zimu. Pro domácnosti, které dřevem vytápí celý dům, i pro ty, kteří jen milují …

RECENZE: Sekery na dřevo

Author článku: Monika Břešťanská

Rtuť na teploměru už pomalu klesá k nule, a tak je nejvyšší čas připravit dřevo na zimu. Pro domácnosti, které dřevem vytápí celý dům, i pro ty, kteří jen milují přírodní teplo krbu a rádi sledují praskající oheň, je důležitým pomocníkem kvalitní sekera na dřevo, díky které půjde práce lépe od ruky. Zapomeňte tedy na svůj „starobylý nástroj“, který leží ve vaší kůlně už roky, a pořiďte si moderní kousek!

Mohli bychom oponovat, že sekeru může dnes s přehledem nahradit motorová pila nebo štípač dříví. Samozřejmě jsou tyto nástroje užitečné a usnadní opravdu velké množství práce, nicméně sekera je nepostradatelným pomocníkem, se kterým naštípete přesně taková polínka, jaká potřebujete. Kromě toho také slouží k osekání bočních větviček, se kterými polena do štípače nedáte.

I při výběru tak praktického a po staletí používaného nástroje ale narazíte na obrovské množství různých typů, velikostí, materiálů a dalších parametrů, podle kterých sekeru vybrat. V následujícím článku vám pomůžeme se v nich zorientovat a zjistit, jak vybrat sekeru na míru přesně pro vás!

Recenze a srovnání seker

Když vybíráme sekeru, musíme si stejně jako u jiných nástrojů a přístrojů nejdříve ujasnit, k jakým účelům nám bude sloužit a co přesně od ní očekáváme. Budeme-li převážně štípat tvrdé a větší špalky, volíme ze seker štípacích nebo z kalačů, máme-li v plánu spíše osekávat větve nebo sekeru použít při denních činnostech okolo domu, bohatě postačí univerzální kousek. Pro tesaře, truhláře či řezbáře jsou pak v nabídce speciální sekery, se kterými lze provádět jemnou práci, nicméně polena na otop si s ní asi nenaštípete.

Důležitá je i velikost samotné sekery – ne všechny jsou totiž stejné. Zatímco některé uzvednete snad jen oběma rukama a jejich topůrko je dlouhé až 80 centimetrů, jiné se klidně vlezou i za opasek a manipulovat s nimi nemají problém ani drobnější ženy. Ovšem velikost přímo úměrně souvisí právě s účelem, ke kterému je nástroj používán. Nicméně i v jednotlivých kategoriích mohou být rozdíly markantní.

Dalším parametrem, na který při výběru sekery nesmíme zapomínat, je materiál nástroje, zejména pak topůrka. Někteří si možná vybaví starou sekeru z chaty, se zchátralým topůrkem, u které se při práci člověk obával, že ostří od rukojeti oddělí. Tomu už je dávno konec – dnešní sekyrky mají rukojeti z odolných plastů, přičemž čepel je do nich zalitá, a tak se nemá šanci uvolnit. K dostání jsou však stále i topůrka dřevěná, nicméně už se netěší přílišné oblibě, zejména kvůli jejich kratší životnosti a menší bezpečnosti.

Jak vybrat sekeru na dřevo

Rozdělení seker na dřevo

I přesto, že se jedná o konstrukčně velmi jednoduchý nástroj, dělí se sekery do několika různých skupin. Každá skupina slouží k jinému využití, sekery mají odlišnou velikost, tvar čepele, hmotnost i materiál.

Štípací

Tyto sekery jsou asi nejrozšířenější. Jedná se o typ, který je vhodný právě k přípravě topného dřeva. Čepel je ideálně tvarovaná pro štípání polen i třísek na podpal. Poradí si s menšími až průměrnými špalky, hmotnost je obvykle okolo 1,5 kilogramu a topůrko měří přibližně 45 centimetrů. Hlava je těžší a kovová, zatímco rukojeť lehčí, často dřevěná nebo sklolaminátová. Existují i těžší obouruční štípací typy pro zpracování větších špalků.

Kalače

Kalač bychom mohli označit také jako sekeru dřevorubeckou. Jedná se o největší a nejtěžší druh, který je určen ke zpracování velkých polen, ale také ke kácení celých stromů. Délka topůrka je až jeden metr, protože tím vzniká při rozmachu větší síla. Hlava je na zadní straně zploštělá, a to z toho důvodu, aby se do ní dalo ještě bouchat kladivem, což zajistí rozštípnutí opravdu velkých a silných kusů dřeva.

Univerzální

Jedná se o klasický nástroj využitelný v každé domácnosti k různým účelům. Jsou lehké, praktické, jejich ostří není tak tenké jako u seker štípacích, nicméně menší polínka i třísky s nimi zpracujete bez problémů. Hodí se i na osekávání větví, i na drobné truhlářské práce.

Kempingové

Kempingové sekyrky jsou malé a lze je nosit i za opaskem. Jedná se o velmi lehký nástroj se zesílenou zadní částí hlavy, kterou lze používat jako kladivo například při zabíjení kolíků na stan. Díky plastové rukojeti neváží ani kilo, a tak se v turistické batožině „ztratí“. Rozhodně se však bude hodit při rozdělávání ohně na táborák.

Tesařské

Tesařské sekery jsou už nářadí profesionální, které v běžných domácích podmínkách nevyužijete. Poznat je lze podle velmi tenkého ostří, které je nad topůrkem vykrojené, aby bylo možné je uchopit hned pod hlavou pro přesnější a preciznější práci. Používá se totiž pro různé drobnější úpravy i řezbařinu, nicméně dříví nenaštípe.

Teslice

Teslice je na tom podobně jako tesařský typ – opět není vhodná ke štípání dřeva ani pro domácí kutily. Hlava může být například dutá nebo zahnutá, konkrétní typ závisí na účelu použití. Ke své práci ji potřebují hlavně tesaři, truhláři a řezbáři. Lze s ní dřevo vydlabávat, vyhlazovat jeho povrch nebo vyřezávat.

Další druhy seker – kromě výše uvedených typů existuje velké množství dalších druhů, jmenovat můžeme například sekery na led, řeznické, oboustranné, vrhací (tomahawk), hlavačky nebo odvětvovací sekery.

Jak vybrat sekeru na dřevo

Typ

O jednotlivých typech seker jsme si pověděli již výše. Tento parametr je potřeba vzít v potaz na prvním místě. Od něj se pak lze „odpíchnout“ při výběru konkrétního modelu. Potřebujete-li nářadí na štípání dříví na otop, vybírejte podle následujících parametrů pouze v kategorii štípacích seker. Pokud se vám hodí malá sekyrka, kterou si můžete sbalit na cesty, pak nahlédneme do kategorie kempingových modelů a podobně.

Topůrko

Co se týče topůrka, zajímá nás hned několik věcí – jeho délka, ergonomie, bezpečnost při použití a materiál. Vybírat můžeme mezi dřevěnými a umělohmotnými (neboli sklolaminátovými) rukojeťmi.

Dřevěná topůrka se vyrábí z tvrdého, pevného a odolného dřeva buků nebo dubů. Výhodou dřevěné násady je povrch příjemný na dotek, který v zimě nestudí, nižší cena a možnost jeho dokoupení a výměny zvlášť. Nevýhodou je pak horší ergonomie, nepřesnost a pochybná bezpečnost při uvolňování topůrka, vyšší nároky na údržbu, špatné odolávání povětrnostním vlivům (navlhání, praskání, ztráta původní barvy, odštipování, lámání se i poškození plísní a hnilobou).

U umělohmotných rukojetí ze sklolaminátu se mnozí obávají nižší životnosti, nicméně opak je dnes již pravdou. Umělá topůrka jsou odolnější, nepodléhají povětrnostním podmínkám, nejsou napadána plísněmi a méně často se lámou. Co je jejich nespornou výhodou je rozhodně bezpečnost. Jsou obvykle pogumované a protiskluzové, ale také ergonomicky tvarované, takže se lépe drží. Nevýhodou pak může být fakt, že pokud se násada poškodí, je nutné koupit celou sekeru novou. Nástroje s umělou rukojetí bývají také o něco dražší.

Hlava a ostří

Aby byla sekera užitečná a schopná plnit svůj účel, musí být opatřena kvalitní hlavou s ostřím. Při výběru však nerozhoduje jen to, jak moc ostrá čepel je, ale také její materiál, tvar, úhly ostří, velikost a délka čepele, šířka zadní části hlavy a podobně. To vše závisí v první řadě na účelu daného nástroje, nicméně i v jednotlivých kategoriích lze najít různé odchylky, které mohou mít na výběr vliv.

Vždy vybíráme model s kovaným ostřím; levné výrobky mohou mít ostří pouze vybroušené do požadovaného tvaru, což je nedostačující a sekera nebude příliš dlouho ostrá. Některé hlavy jsou vyrobeny z kalené, uhlíkové či broušené oceli. I tyto typy disponují vynikajícími vlastnostmi a jsou velmi odolné proti poškození. Dražší modely mohou mít čepel ještě potaženou teflonem nebo xylanem.

Dalším parametrem, co se hlavy a ostří týče, je jeho tvar. Jak jsme si již řekli v předchozích kapitolách, každý typ seker má jinak tvarovanou čepel. Pro štípání dřeva je nutné, aby byla čepel velmi tenká, a dobře tak do polen zajížděla. U kempingových sekyrek je zase vyžadováno, aby byla zadní část hlavy rozšířená a dala se použít jako provizorní kladívko.

Recenze sekery

Hmotnost

Svou roli hraje při výběru i hmotnost, přičemž rozdíly mohou být velké. Žádná dobrá sekera samozřejmě nebude vážit půl kila, protože materiál, ze kterého je vyrobena, to prostě fyzicky nedovoluje. Na druhou stranu zase není úplně vhodné sledovat ty nejlehčí modely, protože platí, že čím těžší sekera, tím silnější dopad na dřevo. Ideální váha je něco okolo 1 až 1,5 kilogramu. Bavíme se samozřejmě o sekerách štípacích nebo univerzálních – u kempingových se můžeme dostat i na pouhé půlkilo a u kalačů u na 5 kilogramů.  

Délka

Délka topůrka může být různá. U delších rukojetí se vyvíjí větší švih a čepel na dřevo dopadne s vyšší rychlostí, nicméně je to na úkor váhy sekery i pohodlí při úchopu. Není ale vhodné vybírat délku jen od pohledu – měla by být totiž zvolena přímo podle vaší výšky, respektive podle délky vaší paže, které by měla délka topůrka odpovídat.

Velikost ale závisí i na tom, co hodláte se sekerou štípat. Pro přípravu třísek a menších kusů dřeva postačí nástroj o délce 30-40 centimetrů. Ke štípání klasických polen je zapotřebí 50-70 cm dlouhá násada, a pro štípání polen o nadstandardní velikosti už potřebujeme sekery delší než 70 centimetrů.

Příslušenství

I přesto, že se jedná o jednoduché nářadí, může být součástí balení také různé příslušenství. To nejdeme hlavně u lepších značek nebo dražších kousků a může jím být například:

  •  pouzdro – pouzdro je docela užitečná věc. Chrání totiž ostří před vnějšími vlivy, takže nedochází například ke korozi. Navíc se při manipulaci se sekerou, nebo třeba při hledání jiného nářadí, nepořežete.
  •  rukavice a brýle – součástí balení občas bývají i rukavice s ochranou palce a ukazováčku, méně často i ochranné brýle.
  • klíny – klíny bývají součástí seker s dřevěným topůrkem. Slouží totiž k ukotvení již uvolněného topůrka od ostří.
  •  brousek – brousek může vypadat jako ten na kuchyňské nože, mít tvar hokejového puku nebo třeba kamene. Slouží k běžné údržbě ostří, které si o ně před použitím v rychlosti nabrousíte, a není třeba sekeru nikam nosit.

Značka

Sekery se dají koupit v hobby marketech, zahradnických potřebách, stavebninách, a dokonce i v obyčejných supermarketech. Ceny jsou proto různé, stejně jako jejich kvalita. Je tedy dobré se zaměřit spíše na značku, protože dobré nářadí můžete klidně najít i v regálu při nákupu potravin. Mezi nejlepší výrobce seker patří v současnosti Fiskars. Výborné nástroje však vyrábí i další známé značky jako je Husqvarna nebo Hecht.

Cena

Do 500

Pokud bychom se podívali na modely do 300 korun, nemůžeme čekat žádné zázraky. V této cenové kategorii najdeme spíše malé kempingové sekyrky, nebo levné nástroje s vybroušeným ostřím. Pokud se přehoupneme přes 300 korun, můžeme se již setkat s o něco kvalitnějšími kousky štípacích seker pro běžné domácí použití. Jedná se hlavně o modely s dřevěnou rukojetí, menších rozměrů a vhodné pro měkká dřeva ovocných stromů, případně některých jehličnanů.

Od 500 do 1000

V této cenové kategorii už určitě najdou ideální kousek do domácnosti i ti, kteří dřevem celou zimu topí. Stále jde sice spíše o menší produkty, nicméně kvality už není nutné se příliš obávat, a pokud nezpracováváte opravdu velké množství příliš tvrdého dřeva, určitě zde najdete už i kousek s ergonomickou umělohmotnou rukojetí.

Od 1000 do 5000

Výše zmíněné značky jako je Fiskars a další nalezneme nejčastěji až v této cenové kategorii. Kolem tisícikoruny už tedy lze koupit sekeru od ověřené značky se všemi prvky pro pohodlí i dlouhou životnost. V tomto rozmezí už můžeme sehnat i menší kalače, ale také kvalitní profesionální tesařské či řezbářské nástroje.

Nad 5000

Do této kategorie už spadají velké a profesionálně využívané sekery na kácení stromů a zpracovávání celých kmenů a velkých špalků. Jako „běžný člověk“ asi jejich uplatnění doma nenajdete. Nachází se zde i různé netypické či sběratelské kousky.Nejlepší sekery fiskars

Recenze – nejlepší sekery na dřevo

  1. Fiskars XL X25 122483 štípací sekera

Tento model lze sehnat už od 1 500 korun. Štípat s ní lze polena do průměru 30 centimetrů, přičemž kvalitní ostří nemá problém s tvrdým dřevem. Je výborně vyvážená a ergonomické topůrko z umělé hmoty dobře tlumí nárazy. Váží 2,4 kilogramu, délka rukojeti je 70 centimetrů. Součástí balení je i bezpečnostní umělohmotné pouzdro.

  1. Fiskars M X17 1015641 (122463) štípací sekera

Tato sekera je podstatně lehčí, váží pouhé kilo a půl. Poradí si s poleny o průměru 20 až 30 centimetrů, topůrko je z umělé hmoty, opatřeno bezpečnostními prvky. Délka rukojeti je 60 centimetrů. Samozřejmostí je i bezpečnostní pouzdro na čepel.

  1. Fiskars X10 S 121443 univerzální sekera

Nejlepší model univerzální sekery s velmi příjemnou hmotností (1 kg) a délkou pouhých 45 centimetrů. I přesto si však poradí s menšími polínky, takže příprava třísek nebo dřeva z jabloňového sadu bude hračka. Hodí se i na prosekávání nebo odvětvování kmenů a polen. Rukojeť je opět umělohmotná a čepel opatřena ochranným pouzdrem.

Jak se starat o sekeru na dřevo

Správné použití – základem správné péče o sekeru je její správné používání. Předejdeme tím nechtěnému poškození nebo otupení ostří. Například sekeru na štípání tedy nepoužíváme místo kladiva pro zatloukání hřebíků ani k jejich vytahování, a podobně.

Skladování – i správné skladování se na stavu nářadí podepíše. Zejména modely s dřevěnou rukojetí musí být uskladněny v suchu, jinak hrozí napadení plísněmi. Při ukládání sekery po zimě čepel namažeme olejem, aby nemohla působit rez.

Broušení – broušení sekery je samozřejmě alfa omega celé péče. S tupým nástrojem moc dříví nenaštípete, proto je dobré se o ostří pravidelně starat. Před každým použitím lze čepel naostřit brouskem přímo na sekery. Využít lze také pilníky, a naprosto ideální je naostřit sekeru pomocí elektrické brusky, což však vyžaduje již nějaké zkušenosti. Pokud je ostří již ve špatném stavu, není symetrické, případně je na něm vyštípnutý zub nebo výrazná koroze, můžete sekeru vzít k profesionálovi, který ji určitě dá ještě do kupy.