RECENZE: Filtrace do bazénu

RECENZE: Filtrace do bazénu Naprosto nezbytným příslušenstvím k jakémukoliv většímu bazénu je filtrace. Bez ní by se z čisté a osvěžující vody během pár dnů stal znečištěný, nevábně zapáchající brčál. …

RECENZE: Filtrace do bazénu

Author článku: Monika Břešťanská

RECENZE: Filtrace do bazénu

Naprosto nezbytným příslušenstvím k jakémukoliv většímu bazénu je filtrace. Bez ní by se z čisté a osvěžující vody během pár dnů stal znečištěný, nevábně zapáchající brčál. Pokud bazén nekoupíte s filtrací v balení, budete si muset s jejím výběrem poradit sami. Volba totiž závisí na mnoha faktorech, o kterých si povíme v následujícím článku.

Recenze a srovnání filtrací do bazénu

Při výběru bazénové filtrace si musíme položit hned několik otázek:

  • Jak velký mám bazén?
  • Budu používat solární výhřev nebo bazénový vysavač?
  • Upřednostňuji chlor nebo sůl?
  • Kolik peněz chci do filtrace investovat?

Když máme odpovědi na tyto základní otázky ujasněné, můžeme se pustit do výběru konkrétního modelu. Co se týče druhů, možnosti máme v podstatě dvě – kartušové a pískové filtrace. Každá z nich funguje na trošku jiném principu a je vhodná pro jiné rozměry bazénu. Takovou speciální kategorií jsou takzvané solinátory, které se používají u bazénů se slanou vodou.

Které parametry nás dále budou zajímat? V první řadě to bude výkon. Ten je důležité správně vypočítat podle velikosti bazénu, jinak nebude mít přístroj šanci efektivně vyčistit všechnu vodu.

Dále vezměte v potaz průtok vody, typ ventilu, maximální možnou teplotu vody v bazénu, průměr hadic či různé doplňkové funkce, které výrazně ušetří práci s údržbou bazénu a filtrace.

Jak vybrat filtraci do bazénu

Rozdělení filtrací do bazénu

Při výběru vhodné filtrace do bazénu bychom se měli zaměřit zejména na volbu samotného filtračního systému. Na trhu jsou k dostání dva základní typy – filtrace písková a kartušová. Liší se přitom nejen technologií filtrace či parametry specifikace, avšak také výslednou kvalitou a složením vody. Speciální kategorií jsou pak solinátory.

Písková filtrace

Principem pískové filtrace je poměrně jednoduchý mechanismus čištění vody, která je pomocí čerpadla vháněna do filtrační jednotky obsahující speciální křemičitý písek. Přes ten voda jednoduše protlačena, díky čemuž dojde k zachycení i těch nejdrobnějších nečistot v pískovém filtru, a výsledkem je pak kvalitní přefiltrovaná voda, kterou můžeme vrátit zpět do bazénu.

Kartušová filtrace

Filtrace kartušová funguje na bázi výměnného filtračního válce, který zde slouží opět k zachycení větších i menších nečistot. Samotný válec je pak zpravidla tvořen navrstveným papírem, který je mnohonásobně seskládán pro co nejefektivnější plochu sloužící k filtraci.

Solinátor

Jedná se o zařízení, které je určeno pro čištění slané vody. Pokud uvedete solinátor do provozu společně s filtrací, není potřeba téměř žádné bazénové chemie. Tento přístroj totiž dovede ze soli uvolňovat chlor (ve vodě se okamžitě přeměňuje na kyselinu chlornou), který dezinfikuje vodu.

Jak vybrat filtraci do bazénu

Písková × kartušová filtrace

Při srovnávání pískové a kartušové bazénové filtrace je v první řadě rozhodující celkový objem filtrované vody. Technologii filtrace s pomocí písku díky svému vysokému výkonu využijí efektivně majitelé prakticky všech velikostí bazénů. Oproti tomu je filtrace přes kartuši podstatně méně výkonná a dostačujícího výkonu dosáhneme zpravidla výhradně při použití v menších, nadzemních či nafukovacích bazénech.

Písková filtrace je také mnohem snazší a ekonomičtější v rámci údržby filtračního systému. Samotný písek totiž stačí zhruba jednou za týden proprat čistou vodou. Kompletní výměnu je pak doporučeno provádět zhruba jednou za dva roky. U filtračního válce kartušové filtrace je životnost mnohem kratší (zpravidla v řádu měsíců), stejně tak pak je třeba jej několikrát týdně proplachovat od nečistot, aby došlo k eliminaci vzniku nepříjemného zápachu.

Lákadlem kartušových filtrací však je nižší pořizovací cena, jelikož vás tento typ vyjde mnohem levněji než pořízení filtrace pískové. V dlouhodobém měřítku se vám však zpravidla vyplatí investice do pískového systému, jelikož vám ušetří spoustu nákladů za údržbu.

Výkon čerpadla

Výkon musí odpovídat objemu filtrované vody i kapacitě filtru. Žádoucí je, aby přístroj dokázal veškerou vodu vyčistit maximálně za 4 hodiny. Potřebný výkon spočítáme snadno – stačí objem bazénu vydělit čtyřmi. Výsledkem je tzv. kubíkový výkon a toto číslo nás při výběru filtrace bude zajímat především. Výkon by mu měl být minimálně roven, nicméně vždy je lepší počítat s nějakou rezervou. Ta by měla být samozřejmostí v případě, že budete instalovat solární výhřev nebo zapojovat bazénový vysavač.

Další důležité parametry

Průtok vody – u bazénů s objemem do 16 000 l si vystačíte s průtokem 4 m3/h. Pokud vlastníte bazén větší, je nutné počítat s větším průtokem.

Typ ventilu – přístroj může nabízet různé druhy cirkulace. Právě výběrem typu ventilu volíme také funkce, kterých můžeme v průběhu roku využít. Zatímco čtyřcestný ventil nabízí pouze 4 funkce (zazimování, filtrování, zpětný proplach a čisticí výplach), sedmicestný filtr má kromě těchto funkcí také funkci cirkulace vody, úplné zavření ventilu nebo vypouštění.  

Maximální teplota vody – u klasického bazénu pro letní koupání nás tento parametr asi příliš zajímat nebude, nicméně problém nastává v případě vířivky nebo bazénu vyhřívaného na teplotu vyšší než 35 °C. V těchto případech je nutné sáhnout po specializovaných modelech.

Průměr hadic – hadice pro napojení filtrace by měly přímo korespondovat s velikostí otvorů ve vašem bazénu. U nadzemních nafukovacích bazénů se zpravidla setkáme s průměrem 32 nebo 38 mm. U zapuštěných typů je pak průměr hadice 50 mm.

Doplňkové funkce – i tak „obyčejný“ přístroj, jako je bazénová filtrace, může mít celou řadu doplňkových funkcí. Patří mezi ně například zabudovaný solinátor a chlorinátor, UV lampa pro zničení mikroorganismů ve vodě, sběrný koš na listí a hrubší nečistoty, časovač nebo možnost připojení bazénového vysavače či solárního panelu.

nejlepší filtrace do bazénu

Recenze – nejlepší filtrace do bazénu

Intex 26668 Krystal Clear QS500

Solinátor pro úpravu slané vody v bazénech. Průměr hadic k připojení je 32 mm. Disponuje také časovačem a třemi samočistícími režimy. Účinně čistí vodu i bez použití bazénové chemie s obsahem chlóru. Vhodné pro bazény o objemu do 26 000 litrů.

Intex 28604 Eco kartušová filtrace

Lehká a skladná kartušová filtrace vhodná pro menší nafukovací bazény. Průtok vody činí 2 m3/h, průměr hadic k připojení je 32 mm. Zbaví vodu nečistot a mikroorganismů ovšem za použití bazénové chemie.

Marimex 10600015 ProStar 6

Výkonná písková filtrace s šesticestným ventilem. Obsahuje 17 kg křemičitého písku. Je vhodná pro menší a středně velké zahradní bazény s objemem do 30 m3. Disponuje časovačem, průtok vody je 6 m3/h a průměr hadic k připojení činí 38 mm.

Jak se starat o bazénovou filtraci

U kartušových modelů je třeba pravidelně čistit kartušovou vložku. Činíme tak alespoň dvakrát do týdne, pokud bazén využívá denně několik osob, tak i častěji. Kartušovou vložku vyjmeme a pod proudem vody (například z kohoutku či zahradní hadice) opláchneme všechny nečistoty. Vložku i přes sebepečlivější čištění budete muset během sezóny minimálně jednou vyměnit.

U pískového typu je údržba o něco snadnější. V tomto případě přibližně jednou týdně proplachujeme písek. K tomu stačí pouze otočit ventil do pozice zpětného proplachu. Náplň z křemičitého písku měníme jednou za dva až tři roky.

Oba typy filtrací na konci sezóny odpojíme od bazénu, vypustíme, rozložíme na jednotlivé části, které zbavíme nečistot a necháme dokonale uschnout. Poté vše uložíme do krabice na suché, bezprašné místo, kde se filtrace nedostane do kontaktu s přímým sluncem nebo mrazem.