RECENZE: Robotické sekačky

Údržba dokonale úhledného trávníku kolem domu dá docela zabrat. Pokud si na jeho vzhledu opravdu zakládáte, klasická rotační sekačka asi nebude tou pravou volbou pro vás. Zvolit můžete model s …

RECENZE: Robotické sekačky

Author článku: Monika Břešťanská

Údržba dokonale úhledného trávníku kolem domu dá docela zabrat. Pokud si na jeho vzhledu opravdu zakládáte, klasická rotační sekačka asi nebude tou pravou volbou pro vás. Zvolit můžete model s mechanismem vřetenovým, nicméně obsluha tohoto stroje bude stále na vás. Práci vám ale může ušetřit sekačka robotická. Jedná se o skvělého pomocníka do každé zahrady, který za vás precizně poseče trávník mezitím, co si budete užívat letního sluníčka na terase.

Recenze a srovnání robotických sekaček

Pořízení robotické sekačky není nejmenší investicí, a proto bychom si před nákupem měli ujasnit pár věcí, abychom byli s přístrojem spokojeni a splnil všechna očekávání. V následujícím článku se proto dozvíte, jak vybrat robotickou sekačku, a které parametry zvážit.

V první řadě se musíme zaměřit na to, jak velkou plochu budeme sekat a jaký je terén. Robotické sekačky jsou určené rovinatým zahradám a pravidelnému sekání trávníku. Podle jejich konstrukce by se dalo očekávat, že zvládnou jen malé plochy, nicméně některé modely si hravě poradí i s rozlehlými pozemky. Máte-li zahradu ve svahu, budete muset i tuto skutečnost při výběru zohlednit. V parametrech totiž najdete i položku „sklon“ udávanou v procentech, která napoví, v jakém sklonu je sekačka schopna pracovat.

Důležitým faktorem je i výdrž baterie. U malých zahrádek vás tento parametr tolik trápit nemusí, ovšem při sečení větších ploch je důležitý. Obvykle sekačka vydrží na jedno nabití pracovat asi hodinu. Pokud je číslo menší a vy potřebujete zkrátit trávník na více než pěti stech metrech čtverečních, bude se sekačka muset v polovině práce nabít, a teprve potom pokračovat. To samozřejmě prodlouží celý proces.

Zvažte také členitost terénu. Sekačka by měla mít takové rozměry, aby se vešla mezi všechny stromy a jiné úžiny, ve kterých je potřeba trávu zkrátit. Dalšími funkcemi, které jistě oceníte, jsou například nastavitelná výška sečení v co největším rozsahu, jednoduché ovládání a nastavení, bezpečnostní prvky, možnost propojení s mobilní aplikací nebo velmi tichý provoz.

Rozdělení robotických sekaček

Rozdělení robotických sekaček

Robotické sekačky se nejčastěji dělí na sekačky poloautomatické a plně automatické. Možné se však také dělení podle toho, jak budeme vymezovat její prostor, na sekačky s instalací v zemi nebo nad zemí.

Podle potřeb obsluhy

Poloautomatické – tyto sekačky je velmi snadné nainstalovat a nastavit. Poloautomatické jsou však proto, že se musí nabíjet ručně a nezajíždějí si do stanice samy. Máte-li tedy v plánu sekat větší plochu, než přístroj zvládne na jedno nabití, musíte u toho být přítomni, abyste sekačku zapojili do sítě, a po nabití ji nechali práci dokončit. Z tohoto důvodu jsou poloautomatické modely méně rozšířené. Výhodou však mohou být ZSC senzory, díky kterým není nutné ohraničit sečenou plochu obvodovým vodičem.

Automatické – automatické sekačky si zajistí veškerý provoz samy. Stačí je pouze zapnout a v případě vyčerpání baterie se samy připojí k nabíjecí stanici, a poté dále pokračují v nedokončené práci. Tyto modely disponují celou řadou funkcí, je obvykle možné je připojit k aplikaci, přes kterou se ovládají a nastavují. Pro jejich provoz je potřeba nainstalovat obvodový vodič.

Podle principu instalace

Z tohoto pohledu budeme vybírat přístroj podle typu instalace. Zaměříme se tedy na to, jak se sekačce před zapojením vymezí prostor k sečení.

S instalací v zemi – u těchto modelů je obvykle zapotřebí přizvat si odbornou firmu. Její pracovníci zapustí obvodový vodič několik centimetrů pod zem a eliminuje se tak možnost, že se drát zamotá do kol sekačky nebo že o něj budete zakopávat. Nenechte se zapouštěním odradit. Firmy mají speciální postupy, jak obvody zapouštět i bez rozlehlého kopání, takže váš trávník nebude nijak poškozen.

S instalací nad zemí – instalace nad zemí je jednodušší a zvládněte ji i sami. Obvodový kabel je v terénu vytyčen za pomoci několika kolíků a vede nad povrchem země. Tuto variantu najdeme zejména u levnějších modelů a výhodou je fakt, že není potřeba žádné odborné firmy a nainstalováno máte během chvilky. Nevýhodou je nemožnost údržby v okolí drátu, riziko, že se drát zamotá do kol sekačky a poškodí se, případně může také dojít k úrazu.

Jak vybrat robotickou sekačku

Jak vybrat robotickou sekačku

Automatizace

Pod tímto parametrem najdeme ve zkratce vlastně to, co jsme si uvedli již výše. Plně automatická sekačka si zajistí veškerý provoz sama, zatímco u poloautomatické je potřeba asistence při nabíjení. Další příjemnou funkcí pak může být mobilní aplikace, přes kterou je možné sekačku ovládat a zapnout i na dálku, případně spustit některou z dalších přídatných funkcí. Ovládání přes aplikaci a Bluetooth ale není samozřejmostí. Pokud tedy tuto funkci preferujete, dobře se informujte o její přítomnosti.

Kapacita baterie

I o důležitosti kapacity baterie jsme si v předchozím textu něco málo nastínili. To, jak dlouho přístroj vydrží v pohotovosti na jedno nabití, je důležité zejména pro rychlost jeho práce. Tento parametr nás bude zajímat zejména u poloautomatických sekaček, které musíme po vybití osobně k nabíječce připojit. Ovšem ani u plně automatických bychom jej neměli úplně „zazdít“.

Levnější modely jsou obvykle na jedno nabití schopny schopné fungovat přibližně hodinu. To není moc, nicméně pro základní údržbu trávníku na předzahrádce nebo za domem to jistě stačí. Dražší a výkonnější sekačky ale mohou pracovat i několik hodin, což jistě ocení majitelé větších pozemků – sečení kilometru čtverečního na etapy, s časem stráveným nabíjením, by proces znatelně protáhlo.

Nejen výdrž, ale i typ baterie bychom měli vzít v potaz. Stejně jako u jiných akumulátorových přístrojů, i zde je žádoucí Li-Ion baterie. Je odolná, kvalitní a má dlouhou životnost. Obvykle zvládne až 1000 cyklů nabití, což je při pravidelném sečení přibližně 5 let. Samozřejmě bychom se o baterii měli náležitě starat, aby nám po celou tuto dobu sloužila. Při uskladnění stroje přes zimu baterii vytahujeme a uchováme ve vytápěné a suché místnosti.

Nabíjení baterie probíhá v nabíjecí stanici, která je součástí balení. Tato stanice je samozřejmě uzpůsobena k pobytu venku, nicméně ukrýt ji před nepřízní počasí je jistě na místě, přece jen se jedná o elektrický spotřebič zapojený do sítě, který by neměl přijít do kontaktu s vodou. Některé zahradníky jistě zajímá, jak dlouho se spotřebič nabíjí, zejména pak, pokud má menší výdrž. I tento parametr bývá uváděn v popisu nebo vás o něm informuje přímo pracovník na prodejně.

Velikost sekačky a sečené plochy

Celkové rozměry sekačky by měly korespondovat s nejužšími místy v zahradě, která bude třeba posekat. Máte-li na pozemku stromky vysázené blízko u sebe nebo chcete zkrátit trávu mezi záhony, přeměřte si, že se do těchto míst sekačka vejde. Obvyklé rozměry jsou na šířku mezi 40-65 centimetry a na délku od 55 do 85 centimetrů.

Robotické sekačky mohou s přehledem udržovat pozemky o rozloze až 20 000 metrů čtverečních. Proto se při výběru orientujeme i podle toho, jak velkou plochu budeme sekat. Jedná se o velmi důležitý parametr, který není radno podcenit. Z velikosti plochy budeme vycházet při volbě dostatečného výkonu, šířky záběru nebo kapacitě baterie. Je tedy jasné, že při malých plochách postačí menší záběr, nižší výkon i kapacita baterie, u větších je tomu právě naopak.  

Výkon

U robotických sekaček ukazuje výkon zejména to, v jakém čase je sekačka schopna posekat určitou plochu. Opět – tento parametr je důležitý v závislosti na jiných, konkrétně na velikosti sečené plochy, kapacitě baterie a na tom, zda je přístroj automatický či poloautomatický. Nejčastěji jsou sekačky schopny za jednu hodinu zpracovat asi 60-120 metrů čtverečních, výrazně levné modely samozřejmě méně, a naopak drahé stroje zvládnou během hodiny i více než 150 m2. Při sečení za deště myslete na to, že se výkon snižuje.

Sekací nůž

Nože jsou, stejně jako u jiných typů sekaček, pevně připevněny a vyrobeny z nerezové oceli. U robotických sekaček však můžeme najít dva druhy nožů. Tím prvním je běžný nůž, který najdeme také u elektrických, benzínových či akumulátorových sekaček. Klasický nůž je vyroben z jednoho kusu oceli a je potřeba ho pravidelně ostřit, za což se vám odmění dlouhou životností.

Dalším typem jsou nože žiletkové, které jsou pro robotické sekačky charakteristické a objevují se nejčastěji. Hodí se totiž na zastřihování o pouhých pár milimetrů, k čemuž jsou víceméně tyto sekačky určeny. Žiletkové nože se nebrousí, ale vyměňují za nové. Náhradní kusy se obvykle nacházejí v balení společně se strojem, případně je lze dokoupit samostatně.

Výška a záběr

Nastavitelná výška sečení je velkou výhodou. Robotické modely lze obvykle nastavit na výšku 20-65 milimetrů. Čím větší je rozpětí tím lépe, protože v horkých letních dnech bez dešťů by vám trávník vysoký 2 centimetry velice rychle vyschnul a rádi využijete možnost nechat porost co nejdelší, ale zároveň hezky upravený.

Šířka záběru pak říká, jak široký posečený pás za sebou sekačka nechá. Platí, že čím větší záběr, tím dříve bude samozřejmě plocha posečená. Disponujete-li opravdu velkým pozemkem, poohlédněte se po modelech se záběrem okolo 40-60 centimetrů. Nejmenší šířka záběru se pohybuje kolem 15 centimetrů a nejčastěji se setkáme z 20-25 centimetry.  

Funkce a příslušenství

Robotické sekačky mají opravdu širokou škálu různých funkcí a příslušenství. S čím vším se u těchto přístrojů můžeme setkat?

Senzory – narazit můžeme na senzor deště či mrazu, díky kterému si sekačka za nepříznivého počasí zajede zpět do nabíjecí stanice a s prací začne až po zlepšení podmínek. Mezi další možné senzory patří například senzor sklonu terénu, bezpečnostní senzory pro zachycení překážek či senzory bránící nárazu.

GPS – modernější sekačky disponují GPS modulem, díky kterému se mohou snadno orientovat v terénu. Zařízení tedy ví, která plocha je již posečená a lze ji snadno nastavit.

Alarm – jedná se o bezpečnostní prvek, který se spustí, když se sekačka dostane mimo vyznačený obvod, tedy v případě krádeže.

PIN kód – tato funkce se hodí například těm, kteří mají doma malé děti. Díky PIN kódu je možné sekačku zapnout pouze po jeho zadání. Stejně tak bez něj nelze nastavit jiné programy.

Dálkové ovládání – takzvané chytré sekačky disponují funkcí Bluetooth, díky které lze přístroj propojit s mobilní aplikací, která poté funguje jako jakési dálkové ovládání.

Automatické nabíjení – u plně automatických modelů se sekačka při dosažení určité hodnoty kapacity baterie vrátí zpět do nabíjecí stanice a pokračuje v práci až po nabití.

Bezpečnostní prvky – mezi bezpečnostní prvky patří například nárazník, ochrana přehřátí motoru, nouzový vypínač nebo sklonoměr.

srovnání robotických sekaček

Recenze – nejlepší robotické sekačky

  1. GARDENA Smart Sileno life 750 19113-32

Chytrá robotická sekačka od značky GARDENA je určena pro střední plochy o velikosti až 750 metrů čtverečních a členitý terén. Šířka záběru činí 22 centimetrů. Je skutečně tichá – hlučnost při provozu je pouze 58 dB. Díky funkci CorridorCut poseká i zúžená místa mezi stromy či jinými překážkami. Pečovat o trávník může za každého počasí a po vybití baterie se vrátí zpět do dokovací stanice, kterou lze umístit prakticky kamkoliv.

Tento chytrý pomocník dokáže dokonce plánovat další sečení podle odhadu rychlosti růstu trávy, ve slepé uličce se vrátí zpět a pokračuje dál v sečení a lze jej připojit k mobilní aplikaci, díky které je možné sekačku ovládat i mimo domov. Součástí výbavy je i celá řada senzorů a bezpečnostních prvků. Díky sklonoměru si poradí se svahy o sklonu až 35 %. Jedná se zkrátka o špičkový produkt, který pořídíte v běžné cenové kategorii, tedy kolem 20-25 tisíc korun.

  1. Kärcher RLM 4

Kärcher RLM 4 si díky šířce záběru 20 centimetrů hravě poradí s plochou až 500 metrů čtverečních. Na jedno nabití kvalitní Li-Ion baterie vydrží sekačka pracovat přibližně 50 minut, přičemž nabití trvá 45 minut. Co se týče výšky sečení, nastavit si lze 20-55 milimetrů. Poradí si se sklonem až 45 %, disponuje senzorem deště, zdvihu, náklonu a nárazu. Vymezovací kabel je nadzemní a instaluje se pomocí kolíků. Jedná se o plně automatický model, který se po vybití vrátí do nabíjecí stanice.

  1. HUSQVARNA AUTOMOWER 105

Tento model od firmy Husqvarna se zaměřuje na precizní péči o trávník. Nejenže jej seče, ale stará se o to, aby byl v té nejlepší kondici. Zvládá pracovat s plochou o velikosti až 600 metrů čtverečních. Šířka záběru je 17 centimetrů, hlučnost 61 dB, výdrž baterie na jedno sečení až 65 minut. Sekačka dále disponuje technologií Bluetooth a mobilní aplikací, displejem a možností manuálního nastavení, alarmem a třemi otočnými noži.

JAK SE starat o robotickou sekačku

Jak se starat o robotickou sekačku

Robotická sekačka sice poseče trávník bez vaší pomoci, ovšem při údržbě už bude asistenci potřebovat. Jedná se o elektronické zařízení, a tak, stejně jako každý jiný elektronický přístroj, bude potřeba o ni pečovat. Základem je samozřejmě pravidelné čištění všech dostupných částí sekačky, a to ideálně po každém sečení. Na nožích i povrchu stroje by mohly ulpívat a zasychat pokosené části rostlin, což může z dlouhodobého hlediska sekačku poškodit.

Žací ústrojí tedy pravidelně čistíme i přes fakt, že kousky trávy jsou vzhledem k sečení nízkého pažitu pouze drobné. Celé ústrojí se snažíme dobře očistit mechanicky. Nikdy nepoužívejte vodu, mohlo by dojít k rezivění kovových částí. Zanesené prostory můžete profouknout fukarem na listí nebo očistit rukou či suchým hadříkem.

Nože bychom měli udržovat ostré. V opačném případě se bude trávník třepit a jeho vzhled nebude takový, jaký se očekává. Interval pro broušení ostří závisí na povaze vaší zahrady. Pokud se v trávníku nachází hodně kamení, povrch je nerovný nebo sekačka přichází do kontaktu s popadaným ovocem či ořechy, budete ji samozřejmě muset naostřit častěji. U robotických sekaček se nože často přímo vyměňují. Zejména žiletkové nože si vyměníte i sami a často bývají dodávány jako náhradní k zakoupenému přístroji.

Pravidelnou údržbu potřebují také kolečka. Budou-li zanesená zaschlou trávou, sekačka bude mít problémy s jízdou i výkonem. Kolečka proto kontrolujte a zbavujte namotaných nečistot. Důležité je také jejich pravidelné promazání.