Author článku: Monika Břešťanská
Hledáte zajímavou pokojovou rostlinu, která nepotřebuje příliš péče, a přesto vám bude zkrášlovat interiér dlouhé roky? Pořiďte si sloní nohu! Za tímto zvláštním až bizarním názvem se skrývá exotická pokojovka s tlustým, dřevnatým kmenem a tenkými převislými listy.
Neobyčejným vzhledem ihned zapadne do moderního prostředí každého bytu a bude dobře prospívat i u začínajících pěstitelů. V následujícím článku se se sloní nohou, chcete-li lahvovou palmou či bokarneou seznámíme, a povíme si, jak ji úspěšně pěstovat.
Jak pěstovat sloní nohu
Bokarnea tlustokmenná, lidově sloní noha či nolina, latinsky pak Beaucarnea recurvata (dříve Nolina recurvata), je tropická rostlina pocházející z Mexika. Řadíme ji do čeledi chřestovitých, ve které najdeme mimo jiné například agáve a juku, ale také u nás běžně pěstovaný hyacint, modřenec, nebo dokonce jedlý a velmi chutný chřest využívaný v gastronomii.
Spodní část lodyhy bokarney je rozšířená a zadržuje zásobní tekutiny. Díky tomu vypadá doslova jako sloní noha, což je také její lidový název. Tlustá lodyha vznikla v závislosti na dlouhých obdobích sucha v mexických pouštích. V přirozeném prostředí se rostlina dorůstá výšky až 8 metrů. S takto vysokou sloní nohou se u nás setkáme nanejvýš v tropickém skleníku. V květináčích se totiž dorůstá maximálně 1 metru.
Bokarneu pěstujeme jako pokojovou dekorativní rostlinu. Nezvládá totiž teploty pod 10 °C. V horkých letních měsících ji ale můžeme i s nádobou přemístit ven, na slunečné a teplé stanoviště. V interiéru však působí velmi esteticky, a díky svému neobvyklému vzhledu upoutá pozornost každé návštěvy.
Pěstování sloní nohy
Sloní noha patří mezi sukulentní rostliny. Je tedy jasné, že na přílišnou zálivku si moc nepotrpí. Díky tomu se jedná o vhodnou pokojovku pro ty, kteří na zalévání často zapomínají nebo třeba pro cestovatele i časově vytížené lidi. Vodu jí dopřáváme asi jednou za dva týdny a nenaléváme ji do substrátu, ale do misky. V zimě pak ještě zredukujeme závlahu na jednou měsíčně.
Kromě sucha potřebuje dostatek světla a poměrně vysoké teploty. Květináč s bokarneou tedy umístěte do vytápěné místnosti. Substrát musí být dobře propustný – využít lze zeminu připravenou přímo pro sukulenty, nebo smíchat hlinitou zeminu s pískem.
Pěstování sloní nohy v květináči
V našich podmínkách pěstujeme nolinu pouze v nádobách. Květináč nepotřebuje velký. Zásobní vodu i živiny si totiž uchovává v lodyze, a tak nejsou kořeny příliš mohutné, mohou být ale poměrně dlouhé. Rostlinu tedy stačí přesadit přibližně jednou za 3 roky.
Na dno květináče umístíme při přesazování vrstvu štěrku nebo drobných kamínků. Díky této drenážní vrstvě nebude v substrátu zůstávat příliš vody. Na štěrk nasypeme vhodný substrát, zasadíme rostlinu, kořeny ještě přikryjeme zeminou, mírně zalijeme a můžeme květináč postavit na finální místo. To musí být dostatečně osvětlené a teplé. Nenechávejte sloní nohu na příliš často větraném stanovišti nebo v průvanu.
Pěstování sloní nohy ze semínek
Množení sloní nohy ze semen je možné, ale poměrně náročné. Pokud se vám podaří semínka získat v některém ze specializovaných internetových obchodů, obrňte se trpělivostí. Celý proces pěstování „od nuly“ je u této rostliny zdlouhavý a pracný.
Semeno můžeme vysít kdykoliv během roku. Nejprve je namočíme na 48 hodin do teplé vody. Poté jej zbavíme svrchní slupky. Takto připravená semena můžeme zasadit do květináče naplněného vhodným substrátem (jak jsme již zmínili výše, například zeminou pro kaktusy). Zatlačíme je asi půl centimetru až centimetr pod povrch, zvlažíme dostatečným množstvím vody a celý květináč zabalíme do mikrotenového sáčku a pečlivě utěsníme.
Klíčící semínka potřebují stabilní teplotu, která se pohybuje mezi 20-25 °C. Pokud je umístíte poblíž topení, nic tím nezkazíte. Asi po měsíci se objeví první zelené lístky. V tuto chvíli již sáček z květináče sundáme a poskytneme sazenicím dostatek světla. U mladých rostlin udržujeme substrát přiměřeně vlhký, nemají totiž ještě vyvinutou svoji „zásobárnu“. S přesazováním příliš nespěchejte a vyčkejte, až si začnou sazenice v květináči překážet.
Pěstování sloní nohy venku
Během letních měsíců bokarneám velmi prospívá pobyt venku. Květináč s rostlinou přesuňte na teplé místo s dostatkem rozptýleného světla – nikdy ne na přímé slunce, mohlo by docházet k zasychání konců listů. Za příliš suchého počasí je vhodné čas od času rozprašovačem celou kytku zvlažit. Když začnou průměrné denní teploty klesat po 20 °C, přesuňte nolinu zpět do interiéru.
Hnojení sloní nohy
Stejně jako není bokarnea náročná na vodu, nepotrpí si ani na přílišné množství živin. Bohatě stačí, když jednou měsíčně do zálivky přidáte tekuté hnojivo vhodné pro sukulenty nebo obecně pro pokojové rostliny. Takto činíme pouze v období vegetace. Přes zimu rostlinu nepřihnojujeme vůbec.
Množení sloní nohy
Sloní nohu lze množit semeny. Z toho, co víme, však tento způsob není příliš efektivní. To se ale nedá říct o množení vegetativním. V tomto případě odebíráme kdykoliv během roku z mateřské rostliny odnože. Ty zasadíme přímo do substrátu, který můžeme obohatit růstovým stimulátorem. Řízky pak zakoření rychleji a mají vyšší šanci k úspěšnému růstu.
Půda musí být v období zapouštění kořenů neustále dostatečně vlhká a okolní teplota vysoká. V prvních letech poroste bokarnea velmi pomalu, není třeba se znepokojovat, máte-li pocit, že se s odnoží víceméně nic neděje. Teprve po dvou až třech letech je lodyha dostatečně široká a získá svůj typický vzhled. Takto namnoženou rostlinu přesazujeme nejdříve po 4 letech.
Kvetoucí sloní noha
Při správné péči vás sloní noha potěší dokonce květy. Moc často se to však v zajetí nestává. Květenství tvoří vějířky posázené jednopohlavnými a pravidelnými květy, uspořádanými do dvou až tří řádů po 2 až 9 samčích nebo 3 až 5 samičích květech. Tato květenství vyrůstají přímo z lodyhy a tyčí se nad listy. Mají bílou, nažloutlou či načervenalou barvu.
Jak stříhat sloní nohu
Rostliny není třeba nijak zastřihovat. Pokud však chcete, aby byly listy košatější, můžete je několik centimetrů nad vrcholem lodyhy seříznout. Poté znovu obrostou a budou hustší. Stejně tak lze učinit v případě napadení škůdci nebo chorobami, případně při zaschnutí konců většiny listů.
Sloní noha
Druhy sloní nohy
V našem článku se soustředíme na bokarneu tlustokmenou, tedy Beaucarnea recurvata. Ta je totiž celosvětově nejrozšířenější a nejoblíbenější mezi pěstiteli. Kromě tohoto druhu se však v květináčích či tropických sklenících objevují také další zástupci rodu, například Beaucarnea hookeri, Beaucarnea stricta, Beaucarnea gracilis, Beaucarnea compacta či velmi oblíbená Beaucarnea guatemalis s nápadně širokým stonkem.
Odrůdy sloní nohy
Co se týče odrůd, setkáme se s nimi velmi zřídka. Nejčastěji se jedná o oblíbený kultivar ‚Stripy Ponytail‘ s bíle lemovanými listy. Rozdíly ve vzhledu dvou mírně odlišných rostlin bokarney mají na svědomí nejčastěji odlišné druhy a nejedná se o kultivary.
Přezimování sloní nohy
I tropická rostlina, jako je bokarnea, potřebuje období vegetačního klidu. U pokojovek je to s nastavením optimálních podmínek trochu složitější. Důležité je přenést květináč do nejchladnější místnosti v bytě, ve které se prakticky netopí. Naprosto optimální je teplota okolo 10 °C, obecně však stačí pokles o pár stupňů. Během odpočinku rostlinu zaléváme nanejvýš jednou za měsíc. Hnojivo nemusíme přidávat vůbec. Důležitý je však dostatek světla a občasné rosení listů.
Choroby sloní nohy
Na choroby u nás tato rostlina příliš netrpí. V interiérech totiž není příliš patogenů, které by ji mohly napadat. Nejčastěji se potýká s problémy způsobenými nevhodnou péčí, mezi které patří zahnívání kořenů i celé rostliny (projevuje se žlutými listy a měkkou lodyhou), opadávání listů v důsledku přelití, nebo naopak zasychání jejich konců v případě příliš suchého vzduchu. Ze škůdců se pak mohou objevit svilušky či štítenky.