Zázvor

Zázvor lékařský je rostlina, jejíž květ je dost podobný květu orchideje. Populární je ale hlavně díky svému oddenku, který všichni dobře známe z pultů obchodů. Když se řekne zázvor, všichni si …

Zázvor

Author článku: Monika Břešťanská

Zázvor lékařský je rostlina, jejíž květ je dost podobný květu orchideje. Populární je ale hlavně díky svému oddenku, který všichni dobře známe z pultů obchodů. Když se řekne zázvor, všichni si proto představíme právě jeho zkroucený kořen s mnoha výstupky, nikoliv celou rostlinu. 

Jelikož v sobě kořen zázvoru skrývá množství zdraví prospěšných látek, má na nás zázvorový čaj velmi příznivý vliv. Mezi účinky zázvoru patří například protizánětlivé působení, podpora imunitního systému či prevence chřipky a nachlazení. V následujících řádcích se kromě účinků dozvíte také to, jak si zázvor vypěstovat.

Jak pěstovat zázvor

Zázvor lékařský či zázvor pravý (Zingiber officinale) je aromatická rostlina z čeledi zázvorovitých, ve které najdeme také například kurkumu či kardamom. 

Rostlina pochází z Asie, pravděpodobně z oblastí Číny nebo Indie. Jedná se o vytrvalou bylinu dorůstající se výšky přibližně 90 centimetrů. Listy jsou velmi dlouhé, úzké a kopinaté. Květy se objevují vzácně, bylina se rozmnožuje spíše oddenky.

Oddenek neslouží jen k rozmnožení a uchování živin – lidé ho již po celá staletí využívají hlavně v kuchyni a lidové medicíně. Právě oddenek nazýváme zázvorem v pravém slova smyslu. Je silně aromatický, slupka má béžovou barvu, dužina je sytě žlutá. 

účinky zázvoru

Pěstování zázvoru

Zázvor je poměrně nenáročná rostlina a lze jej vypěstovat v zahradě i v bytě, klidně z oddenku zakoupeného v supermarketu. Tento způsob je však náročnější, protože oddenky v obchodě mohou být ošetřené proti klíčení, nevhodně skladované a mohou být přenašečem různých patogenů, které zabrání případné rostlině v dalším růstu a vyvádění nových oddenků.

Mnohem lepší řešení, které zajistí kvalitu vypěstovaných oddenků, je ale pořízení semen či sazenic ve specializovaném obchodě, nejčastěji v internetovém zahradnictví. Při pěstování ze semen se dočkáte vlastního zázvoru asi za 9 měsíců, u sazeniček je doba o něco kratší.

Pokud se i přesto rozhodnete pro pěstování z oddenku, je důležité vybrat ten správný. Musí působit čerstvě a svěže, nesmí být nijak zaschlý ani “gumový”. Oddenek by neměl být ani nijak poškozený – v obchodech často uvidíte zázvor s odlámanými konci, ten není pro klíčení vhodný. Tím nejdůležitějším “parametrem” jsou však očka – na zvoleném oddenku by měla být alespoň dvě. Pokud chcete oddenek před vysazením rozpůlit, mělo by být oček dostatek, na každé části totiž musí zůstat alespoň dvě. 

Pěstování zázvoru v květináči

Květináč naplňte klasickým zahradnickým substrátem, který je dobré ještě promíchat s menším množstvím kompostu, aby byla půda dostatečně výživná. Následně do substrátu vysaďte oddenek, sazenici či semínka. 

Důležitý je výběr květináče. Jelikož v nádobě porostou další oddenky, měla by být dostatečně prostorná, a to nejen do hloubky, ale i do šířky. Z počátku bude stačit květináč menší, ale pokud zvolíte průměr okolo 20 centimetrů, budete muset sazenici později přesadit do většího. 

Květináči najděte teplé a světlé místo. Zázvor nepotřebuje přímé slunce, ale je nutné rozptýlené světlo po dobu alespoň 5 hodin denně. 

Pěstování zázvoru ze semínek

Výsadba semen probíhá podobně jako u jiných rostlin. Do květináče se substrátem jednoduše zasadíme semínka, která vtlačíme pár centimetrů pod povrch. V této fázi zajistěte, aby byla půda neustále mírně vlhká. Ideální je zavlažování pomocí rozprašovače a překrytí květináče fólií. 

Semínka klíčí přibližně po dvou až třech týdnech, kdy se objeví první lístky. 

Pěstování zázvoru venku 

Zázvor je původem tropická rostlina, mrazy tedy nesnáší dobře. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje jako pokojová rostlina. Pokud jej chcete pěstovat venku, budete k tomu potřebovat květináč.

V nádobě si předpěstujte sazenici v teple. Během letních měsíců pak můžete květináč přenést ven, případně mladé rostliny přesadit přímo do půdy. V druhém případě je pak nutné stihnout oddenky včas sklidit.

Jak zasadit zázvor

Pokud pěstujete zázvor z oddenku, nejprve vyberte vhodný kus. Jak na to se dočtete o kapitolu výše. 

Následně vložte zvolený oddenek do sklenice s čistou vodou, kde jej nechejte přes noc nasát vlhkost. Díky tomuto kroku bude zázvor lépe klíčit. 

Po vyjmutí z vody můžete zázvor vysadit rovnou do substrátu. Mnoho pěstitelů ještě oddenek rozdělí na dvě či více částí. V tomto případě je důležité, aby měla každá z částí alespoň dvě viditelná očka, ze kterých mohou narůstat nové stonky. Jednotlivé oddenky či jejich části vysazujte v dostatečné vzdálenosti, asi 3 až 5 centimetrů pod povrch. Očka by měla směřovat vzhůru. 

Co se týče doby výsadby, ideální je přelom zimy a jara. Při pěstování v interiéru však na době výsadby příliš nezáleží, oddenek vyklíčí prakticky v jakémkoliv ročním období. 

jak pěstovat zázvor

Hnojení zázvoru

Vzhledem k tomu, že zázvor pěstujeme především v nádobách, nesmíme zapomínat na pravidelné přihnojování, aby rostlina všechny živiny ze substrátu nevyčerpala. K tomuto účelu využíváme tekutá organická hnojiva, která lze aplikovat se zálivkou. Před výsadbou oddenků do květináče, případně před přesazením do větší nádoby, promíchejte novou zeminu s kompostem. 

Množení zázvoru

Z výše uvedených informací je zřejmé, že zázvor můžeme rozmnožit dvěma způsoby. Tím prvním je rozmnožování generativní, tedy prostřednictvím semínek. Druhou variantou je množení vegetativní, přičemž využijeme podzemní oddenky. 

Kvetoucí zázvor

Zázvor v našich podmínkách nekvete téměř nikdy. Květy se velmi sporadicky objevují i v přirozeném prostředí, proto je získání vlastních semen prakticky nemožné (semínka je vždy nutné zakoupit ve specializovaných e-shopech).

Pokud se však květy objeví, vyrůstají na vrcholech stonků. Jsou drobné a mají žlutou či fialovou barvu. 

Jak stříhat zázvor

Zázvor se stříhat nemusí. Odstraňujeme pouze zaschlé postranní výhody, které při dozrávání oddenků odumírají. Abychom však “porost” v květináči čas od času omladili, je vhodné hlavní oddenek včetně jeho nadzemní části odebrat (a využít) a v květináči ponechat mladé, drobnější oddenky. 

Jak sušit zázvor

Zázvor lze sušit v sušičce na ovoce a bylinky. Oddenek si oloupeme, očistíme a nakrájíme na tenké plátky. Ty rozprostřeme po sítu v sušičce a necháme je sušit při 45 stupních po dobu 12 hodin. 

zázvor

Zázvor

Druhy zázvoru

Druh zázvoru jak ho známe je pouze jeden, a to zázvor lékařský čili zázvor pravý (Zingiber officinale). V potravinářství a kulinářství se ale s různými “druhy” zázvoru setkáme. Jedná se nejčastěji o typ zpracování. 

Setkat se můžeme s názvy jako zázvor černý, zázvor bílý a zázvor růžový. Jako černý zázvor je často označován neoloupaný oddenek, správně se však tímto názvem označuje oddenek kempferie drobnokvěté, která je se zázvorem blízce příbuzná a má obdobné využití. Bílým zázvorem pak nazýváme buďto loupané nebo očištěné oddenky zázvoru pravého. Růžová varianta pak označuje nakládaná zázvor využívaný zejména v japonské kuchyni.

Účinky zázvoru

Tato potravina by zejména v podzimním a zimním období neměla chybět v žádné domácnosti. Dokáže totiž přirozeně posilovat imunitní systém a je výbornou prevencí chřipky či nachlazení.

To ale není všechno. Mezi další účinky zázvoru pak patří také antibakteriální a protizánětlivé působení, regulace hladiny krevního cukru a cholesterolu, podpora funkce dýchacích cest, podpora trávení či příznivý vliv na stav kardiovaskulárního systému.

Zázvor jako koření

Sušené oddenky se často využívají jako koření. Chuť je typická zejména pro asijskou kuchyni, kde se používá pro osvěžení těžkých masových jídel, jako příloha (nakládaný zázvor), nebo k dochucení omáček a polévek. Tuto plodinu však najdeme i v “českém” koření – zázvor je totiž nezbytnou součástí kořenící směsi do perníků

Na co využít zázvor

Nejčastěji se používá ve formě koření na dochucování nejrůznějších jídel a pokrmů. Jako sušená směs nacházející se v jídle je pak užitečný zejména pro lidský trávicí systém. Další cestou, jak konzumovat zázvor, je využití jeho čerstvého oddenku. Z toho si můžete velmi snadno připravit zázvorový čaj nebo sirup. Zázvorový čaj je zase velmi účinnou prevencí i léčbou nachlazení nebo chřipky. Populární je také zázvorová limonáda nebo pivo. 

Zázvor ale kromě toho můžete také nakládat, a to do medu, etanolu nebo cukru. Někdo při bolestech v krku zase sází na nijak neupravovaný zázvor – v takovém případě je nejlepší rozžvýkat malý kus čerstvého a oloupaného zázvoru v ústech.

Ať už budete zázvor využívat jakkoli, vždy musíte nejdříve odstranit jeho tuhou a silnou slupku. A to může být oříšek. Oddenek zázvoru bývá celý pokroucený a má množství výrůstků či výstupků. Pokud se do jeho loupání pustíte malým nožíkem, nebude to tudíž efektivní – jednak to bude trvat dlouho a na konci vám navíc z oddenku nezbyde skoro nic. A jelikož je zázvor dost drahý, je to velká škoda. Jak tedy zázvor oloupat co nejefektivněji?

druhy zázvoru

Zázvor v kuchyni

V naší kuchyni oddenky nejčastěji využíváme jako součást perníkového koření, nebo k přípravě léčivého čaje či sirupu. 

Čaj ze zázvoru

Zázvorový čaj připravíme následnovně.

Ingredience:

  • 1 l vody
  • zázvor (na 1 l vody odřízneme kousek dlouhý přibližně 5 cm)
  • med
  • citron

Postup:

Nejprve postavíme vařit vodu. Podle jejího množství následně připravíme velikostně odpovídající kus zázvoru (na 1 l vody potřebujeme kus kořene dlouhý přibližně 5 cm, na 0,5 l vody to tedy bude zázvor velký 2-3 cm, na 2 l vody zase 10 cm).

Poté je potřebné omýt a oloupat zázvor. Poté už buď můžeme začít zázvor vařit, anebo si ho ještě můžeme nastrouhat na hrubém struhadle (díky tomu se nám do čaje uvolní více prospěšných látek).

Poté, co celý nebo nastrouhaný zázvor přivedeme k varu, je zázvorový čaj nutné vařit alespoň 15 minut. Čím déle ho povaříme, tím bude čaj silnější a štiplavější. Po ukončení vaření čaj scedíme. Na závěr zázvorový čaj dochutíme medem a šťávou vymačkanou z citronu.

Zázvorový sirup

Kromě čaje si ale snadno a rychle můžete připravit také zázvorový sirup. S jeho pomocí si poté budete moci připravovat zázvorovou limonádu, která zajímavě chutná a je také velmi zdravá. 

Ingredience:

  • 1,5 l vody
  • 200 g zázvoru
  • 400 g třtinového cukru
  • 600 g cukru krupice
  • citron

Postup:

Celistvý kus kořene zázvoru omyjeme, ale neloupeme. Poté ho nakrájíme na tenké plátky. Do hrnce připravíme oba druhy cukrů, celkem tedy 1 kg cukru. Na cukr přidáme plátky zázvoru a celé to přelijeme vodou. 

Začneme masu vařit a přivedeme jí k varu. Poté občas promícháme a vaříme pozvolna až do té doby, než se její většina odpaří (přibližně 1 litr, zůstat by nám tak mělo cca 0,5 l sirupu). 

Po ukončení vaření hrnec odstavíme a do sirupu vymačkáme citron, případně dva. Poté, co tekutina zchladne, si jí přelijeme do sklenic či skleněné láhve – zázvorový sirup je hotový a připravený k ředění na limonádu. 

Choroby a škůdci zázvoru

Vzhledem k pěstování rostliny v interiéru i silné vůni a chuti se se škůdci setkáváme velmi zřídka. Jednat se může o drobný hmyz, který se k rostlině dostane od okolních pokojovek. Co se týče chorob, i ty se v našich podmínkách zázvoru vyhýbají. Největším problémem tak zůstává přemokření půdy, které způsobuje zahnívání oddenků i celé rostliny.