Houby v zahradním trávníku: Proč se objevují a jak se jich zbavit?

Krásný a upravený trávník je snem každého zahradníka. Péče o něj stojí jisté úsilí, a když se v něm objeví nezvaný plevel, nebo dokonce houby, není to nic příjemného. Houby …

Houby v zahradním trávníku: Proč se objevují a jak se jich zbavit?

Author článku: Monika Břešťanská

Krásný a upravený trávník je snem každého zahradníka. Péče o něj stojí jisté úsilí, a když se v něm objeví nezvaný plevel, nebo dokonce houby, není to nic příjemného. Houby však nemusí být jen estetickým problémem. Některé druhy jsou totiž jedovaté, a máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, které necháváte volně pobíhat po zahradě, mohou být následky jejich pozření skutečně nepříjemné. Z těchto důvodů je tedy více než vhodné se hub z trávníku zbavit. Jak na to?

Proč se objevují?

Houby, které se v trávníku nejčastěji objevují, jsou minimálně nejedlé, v horších případech pak jedovaté. Stejně jako v lese, i v zahradě se objevují v období vlhka a je potřeba, aby se na místo jejich výskytu dostala nějaká spora. Tomu však nelze zabránit, ovšem jejich dalšímu růstu a rozšíření ano.

Nejběžnější druhy v trávníku

Mezi nejběžnější druhy patří kropenatec otavní, který vyloženě vyhledává taková místa, jako jsou zahradní trávníky a jiné travní porosty. Houba navíc není jedlá a může způsobovat halucinace, zvýšenou chuť k jídlu a podobně. U dětí a domácích zvířat může mít její konzumace špatné následky.

Velmi běžným druhem je také špička obecná, která může být kropenatci otavnímu podobná. Jedná se o malou houbičku se světlým kloboukem špičatého tvaru. Špička obecná, chcete-li špička travní, však na rozdíl od kropenatce není jedovatá, a dokonce ji lze konzumovat například v polévce.

Další druhy, které se v zahradním trávníku často objevují jsou například kropenatec tmavý, voskovka kuželovitá, hnojník inkoustový či hnojník třpytivý. Z neškodných a jedlých druhů to pak může být pýchavka obrovská, voskovka šarlatová, pečárka jedlá neboli žampion, zakrslá bedla jedlá nebo václavka obecná.

výskyt hub

Čarodějné kruhy

Některé houby rostou v zajímavých kruzích. Důvod je prostý. Jejich mycelium (podhoubí) se každým rokem rozrůstá dál a dál, posouvá se dokonce o 30 až 40 centimetrů, proto se také kruhy každým rokem zvětšují. Pokud nebudete houby řešit hned v prvním či druhém roce, kdy ještě kruh není patrný a objeví se pár hub, v dalších letech už budete mít v trávníku takzvané čarodějné kruhy. Houby, které tyto kruhy tvoří, jsou navíc obvykle jedovaté.

Nejnáchylnější místa k výskytu hub

Výskyt hub se omezuje spíše na ta místa, kde se častěji seče tráva, přičemž posekaný pažit se zde ponechává jako zelené hnojivo. Houby totiž doslova milují úrodnou a dobře vyživenou půdu. Z tohoto důvodu se také často vyskytují tam, kde se často hnojí chlévským hnojem nebo se zde uvolňují exkrementy domácích zvířat jako jsou psi či kočky.

Jak se zbavit hub v trávníku?

Výskytu hub můžeme v první řadě v některých případech předcházet. Důležitá je pravidelná aerifikace a vertikutace trávníku. Díky pravidelnému provzdušnění a prokypření půdy se houby objevují skutečné méně často a čím intenzivněji budete trávník vertikutovat, tím lépe. Proceduru je vhodné provést hned na jaře, aby se rostliny stihly rychleji zregenerovat a porost vypadal opět k světu.

Důležité je také správné nastavení zavlažovacího systému. Trávník nikdy nenecháváme zbytečně podmáčený. Zavlažování by proto mělo probíhat sice intenzivně, ale méně často. Ideální je, když je půda před dalším zvlažením úplně vyschlá.

Na trávník by také mělo dopadat co nejvíce slunce. Jistě si všimnete, že houby začínají růst ve stínu až polostínu, ideálně někde v blízkosti keřů či stromů. Pomůže tedy i jejich pravidelný prořez a dostatek sluníčka na travnaté ploše.

Jak se zbavit hub

Ekologické hubení

Ekologické zneškodnění hub v trávníku jde tak nějak ruku v ruce s již výše uvedenou prevencí. Pokud se již houby vyskytnou, je nutné ihned zakročit. Na pomoc si opět můžete přizvat kultivátor, nebo jen vidle či motyku. Je totiž důležité sesbírat všechny houby ještě dřív, než budou plodnice dostatečně velké a začnou v nich dozrávat výtrusy. Poté je na řadě podhoubí. To je třeba celé zneškodnit a vzhledem k tomu, že se nachází pod povrchem, budeme muset kousek trávníku na chvíli obětovat.

Pomocí vidlí či motyky odstraníme celé podhoubí. Je potřeba zničit celý pás zeminy od výskytu první houby až po tu poslední. Veškerou zeminu, kterou vykopeme do hloubky asi 40-50 centimetrů odvezeme z pozemku a nahradíme ji čistým zahradním substrátem. V těchto místech pak znovu vysejeme travní směs. Celý trávník, nebo alespoň okolí výskytu hub, pak můžeme propíchat vidlemi, aby byla půda dostatečně provzdušněná.

Mezi další ekologické tipy pak patří již zmíněný prořez okrasných keřů a stromů nebo úprava zavlažovacího režimu.

Chemické hubení

Pokud se vám nechce věnovat tolik úsilí a času do boje proti houbám, můžete ještě využít chemických prostředků. Ty bývají poměrně spolehlivé. Jedná se o fungicidy, které působí pouze proti houbám, proto o svůj trávník obvykle nemusíte mít strach.

Nejvíce doporučovaným fungicidem je Dithante M 45. Po aplikaci je ale důležité, aby po několik dní, nikdo na trávník nevstupoval. Jedná se o jedovatý přípravek, který silně škodí zvířatům i rybám, proto se nedoporučuje jej používat v blízkosti zahradních jezírek či rybníčků, kam by se mohl po dešti vyplavit. Docházet může také ke kontaminaci spodních vod.

O něco „šetrnější“ variantou je použití klasického Sava. Neředěným prostředkem jednoduše polijeme všechny houby v trávníku a necháme je působit. Savo v tomto případě působí jako účinný fungicid a díky tomu, že chlor po nějaké době vyprchá, nedochází ani k následné kontaminaci. Nevýhodou však je, že obvykle odumře i trávník, takže je nutné jej na poškozená místa vyset znovu.