Jak založit dokonalý trávník a pečovat o něj?

Úhledný, sytě zelený a svěží trávník je vizitkou každé zahrady. Zatímco jedni si zakládají na vyšším travním porostu plném květů, jiní nedají dopustit na precizně zastřižený americký trávníček. Ať už …

Jak založit dokonalý trávník a pečovat o něj?

Author článku: Monika Břešťanská

Úhledný, sytě zelený a svěží trávník je vizitkou každé zahrady. Zatímco jedni si zakládají na vyšším travním porostu plném květů, jiní nedají dopustit na precizně zastřižený americký trávníček. Ať už je to tak či onak, pro úspěšné založení zdravého a krásného trávníku bychom se měli obeznámit s pracovním postupem při výsadbě, i s pokyny pro následnou péči. My jsme pro vás všechny tyto důležité informace shrnuli v našem článku.

Jak založit trávník

Založení trávníku není jednodenní záležitostí, do které se lze pustit bez přípravy. Aby byl trávník skutečně hezký a pěstěný a vy jste při jeho založení i následné péči byli úspěšní, je potřeba dodržet postup a několik základních bodů.

Výběr osiva

Před výběrem travní směsi je nutné si zodpovědět několik následujících otázek:

  • Jaké bude využití a zátěž trávníku?
  • Kde bude pergola, záhony, místo pro děti nebo bazén?
  • Budeme přes trávník chodit, nebo zbudujeme chodníčky?
  • Je zahrada spíše slunná nebo ve stínu?
  • Jak často a na jakou výšku budeme trávník sekat?
  • Bude se po trávníku pohybovat pes?

Všechny tyto otázky jsou při výběru správného osiva důležité. Pokud jste při odpovědích zjistili, že váš trávník bude poměrně zatížený běháním dětí a domácích zvířat, chozením okolo záhonů nebo k pergole, vsaďte na tu nejkvalitnější a nejodolnější směs semen.

Na odolnosti přidá zejména vysoký podíl jílku vytrvalého, který by měl činit alespoň 50 %, dále pak lipnice. Pokud má ale směs jílku více než 60 %, jedná se o osivo na rychlý dosev prázdných míst, velmi rychle vzchází a roste, při zakládání trávníku „od nuly“ není taková směs příliš vhodná.

Chcete-li trávník spíše na okrasu a máte v plánu jej pečlivě udržovat hustý, zelený a krátký, nejlepší směsí pro vás bude ta, která obsahuje velké množství kostřavy červené a ovčí, přídavek psinečku a co nejméně jílku. Přes takový trávník se ale nedoporučuje příliš často pohybovat, protože použité rostliny jsou poměrně choulostivé. Nutné je také pravidelné sečení kvalitní sekačkou s dostatečně ostrými noži a v horkých letních dnech i zavlažování.

Pozor si dejte na levné travní směsi, které mají ve zvyku prodávat v marketech po velkých baleních za pár korun. I když vás zaujme jejich složení a v podstatě vám vyhovuje, pamatujte, že není jílek jako jílek (to platí i o dalších druzích).

Není-li ve složení uveden jílek vytrvalý, kostřava červená a další druhy s celým názvem, nikdy nevíte, co přesně vám na zahradě vyroste. Levná osiva také obsahují velké množství různých semen, které se k těm travním připletly. Výsledkem tak může být zaplevelený trávník, ve kterém se navíc začnou množit houby či mechy.  

výběr osiva

Příprava půdy

Když máme vhodné osivo doma, můžeme začít s přípravou půdy před setím. V první řadě je třeba ji pořádně zkypřit a provzdušnit. K tomu je nejlepší použít rýč a celou plochu řádnou prorýt, a to klidně až do hloubky dvaceti centimetrů. Ačkoliv se to může zdát dost, protože většina kořenů původního osazenstva pozemku nezasahuje ani do hloubky deseti centimetrů, má to své opodstatnění. Obvykle je totiž půda příliš hutná a ve spodních částech špatně propustná. Po zasetí ale budeme potřebovat, aby přebytečná voda hezky odcházela do spodních vrstev a ty zůstávaly permanentně vlhké a kypré.

Přerytí celé zahrady pouze za pomoci rýče a vlastních sil však nejednoho zahradníka odradí. K těmto účelům je velmi ceněnou pomůckou zahradní kultivátor. Jedná se o perfektní přístroj, který vám pomůže s prokypřením a provzdušněním půdy, promísením zeminy s hnojivy či kompostem, s ničením plevele, ale i se samotným setím.

Nebojte se do něj investovat, určitě jej nevyužijete jen při přípravě půdy pro trávník. Tento přístroj totiž umí také připravit záhony pro výsadbu zeleniny a ovoce, pomůže vám dokonce se sklizní (například brambor), převážením drobného odpadu, sečením či dokonce odklízením menších vrstev sněhu.

To vše samozřejmě za předpokladu, že si pořídíte multifunkční model, který je sice dražší, ale v konečném výsledku ušetříte peníze i místo, protože zastane práci hned několika různých zahradních strojů.

Klidová fáze a odstranění plevele

Po zrytí celé plochy budeme potřebovat hrábě. Celý pozemek s nimi hezky pohrabeme tak, aby ve vrchní vrstvě půdy nezůstaly žádné větší nerovnosti, kameny či trsy plevele. Když všechny tyto překážky odstraníme, necháme půdu dva až tři týdny odpočinout.

Klidová fáze je důležitá ze dvou důvodů. Tím prvním je, že si půda hezky „sedne“ a před osetím ji budeme moct ještě perfektně vyrovnat – nebude tedy v budoucnosti docházet k propadům a ke vzniku nevzhledných nerovností.

Druhým důvodem je, že za tuto dobu stihnou vyklíčit i poslední semena plevelů, která se v zemi nacházejí. Mladé rostliny plevelů tak několik dní před výsevem travní směsi odstraníme. Poté si můžete k práci opět přizvat kultivátor, případně klasické hrábě. Po celém povrchu rozprostřete organické hnojivo nebo kompost, a pomocí uvedených nástrojů jej zapracujte do půdy.

Srovnání povrchu

Povrch je před setím drobných semen potřeba srovnat a „utužit“. Pokud tento krok vynecháte, může se stát, že déšť nebo zálivka bude semena vyplavovat a trávník tak neporoste rovnoměrně. Prokypřenou půdu tedy zpevněte zahradním válcem, případně lze použít také nášlapná prkna.

Setí travní směsi

I s tímto krokem vám může pomoci multifunkční kultivátor, případně sypací vozík. Za použití těchto pomocníku je mnohem vyšší šance, že bude trávník hustý a rovnoměrně zasetý. Po vložení travní směsi do zásobníku semena ještě dobře promícháme rukou.

Osivo aplikujeme v množství 25 gramů na metr čtvereční. Pokud trávník zaséváte ručně, použijte osiva raději více. Při ručním setí se vám nikdy nepovede natolik rovnoměrně semena rozhodit, ale při jejich větším množství bude trávník vypadat přesně tak, jako byste použili stroje.

Po zasetí přicházejí na řadu opět nášlapná prkna nebo zahradní válec. Dojde tak k zatlačení semen do půdy a k ještě dokonalejšímu vyrovnání povrchu. Budou-li semena zatlačena, nebudou se při deštích a zálivce vyplavovat a shromažďovat na jednom místě, nevyzobou je ptáci ani jich část neodnese vítr. Navíc nebudou prosychat a bude snadnější je udržet neustále vlhká, díky čemuž také rychleji vyklíčí.

První dny po zasetí

Semena je potřeba první měsíc po výsevu udržovat neustále vlhká. Celou plochu tedy ideálně denně kropte. Není vhodné používat konev nebo hadici bez nástavce. Semínka jsou drobná a velký proud by mohl způsobit jejich pohyb v půdě a zapříčinit tak nerovnoměrný růst trávníku. Je tedy vhodné konev či hadici opatřit kropítkem, díky kterému bude voda jemně dopadat na povrch.

Od věci není ani pořízení automatické závlahy. Ta udělá většinu práce za vás a má optimální proud. Zavlažovací systém se bude hodit po celou dobu pěstování trávníku. Díky němu bude po celé léto svěží a krásně zelený.

péče o trávník

Péče o trávník během celého roku

Sečení

Seč porostu musí být pravidelná. Výška závisí zcela na vás a na tom, jakou travní směs jste zvolili. Okrasné trávníčky je třeba udržovat nižší a sekat pravidelně a často, v rozmezí pouhých pár dnů. Vyšší trávník (okolo 10 centimetrů), je v podstatě soběstačný a zvládá si udržovat optimální vlhkost i během horkých letních dnů. I vyšší porost je ale nutné alespoň jednou týdně sekat, aby byl hustý, zdravý a pěkný na pohled.

Výběr sekačky hraje prim. Pro údržbu takzvaného amerického trávníčku volíme sekačku vřetenovou nebo robotickou. Pro větší plochy a výšku je vhodná sekačka benzínová s rotačním mechanismem sečení. Trávník u zdí, plotů či kolem stromů se obvykle seče křovinořezem. Ten má ovšem tendence stébla třepit a není schopen sekat na požadovanou výšku. Máte-li na vzhled trávníku vysoké nároky, nezbyde vám nic jiného, že se s těmito místy poprat s pomocí zahradnických nůžek.

V souvislosti se sekačkami bychom neměli zapomenout zmínit ani pravidelné broušení nožů. Tupá ostří trávu třepí a ničí. Sekačka by pak měla být opatřena sběrným košem a funkcí sběru trávy. Mulčování je fajn věc – trávník je přirozeně „prohnojený“ a vyživený, není třeba nikde zbytky trávy skladovat a podobně, ovšem je známo, že dlouhodobé mulčování trávníku nijak neprospívá. Pokud sečete často a odpadem jsou jen drobné špičky, sběr trávy vůbec neřešte.

Hnojení

Pravidelné hnojení není důležité jen u zeleniny, ale také u travních rostlin. Hnojiva jsou obvykle připravena přímo na míru trávníku a jeho složení. Není vhodné využívat výživy pro všechny typy rostlin. Výběr závisí také na ročním období. Zatímco na jaře použijeme hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro rychlejší růst, v podzimních měsících přecházíme na hnojiva s draslíkem, díky kterému mají rostliny silnější kořenový systém.

Trávník se také doporučuje pravidelně vertikutovat. K tomu zvolte kvalitní přístroj, který nebude trhat a poškozovat porost. Jak vybrat ten nejlepší se dočtete zde. S vertikutací pak počkejte na příznivé a teplé počasí. Když rtuť na teploměru vystoupá nad 10 °C, trávník se rychleji zregeneruje. Při těchto úkonech je pak možné zapravit také domácí kompost, který s přehledem nahradí hnojivo.

Eliminace plevelných rostlin, hub a mechů

Plevel, mechy a houby mohou narušit vzhled i toho nejpěstěnějšího trávníčku. Nejrychlejší a asi nejúčinnější cesta, jak se těchto nezvaných hostů zbavit, je použití chemie. Plevelné rostliny a mechy snadno vyhubíte selektivními herbicidy. Na houby v trávníku se pak používají speciální přípravky s fungicidním účinkem.

Ne každý ale souhlasí s používáním chemie v přírodě. Pokud mezi tyto zahradníky patříte i vy (což vás jistě šlechtí), musíte v první řadě vsadit na prevenci. Důležité je dodržení všech výše zmíněných bodů, obzvlášť pak klidového režimu a dvojí fáze odstranění plevelů. Nešetřete na osivu – kvalitní směs a silná semena dokážou při růstu vytlačit opravdu mnoho plevelných rostlin. Důležité je, aby byl trávník vysetý skutečně hustě a plevel či mechy tak neměli žádný prostor k životu. Pokud se už nějaký objeví, za žádnou cenu jej nenechte vykvést.

Je-li trávník zaplevelen a vy nechcete použít chemii, budete se ho muset zbavit mechanicky. Všechny nežádoucí rostliny je potřeba vytrhat i s kořeny. K tomu vám může pomoci i speciální pomůcka pro odstraňování plevele. Mezi babské rady, které jsou však překvapivě účinné, je zalévání plevele vroucí vodou, aplikace roztoku octa a soli nebo zalití rostliny trochou tvrdého alkoholu či lihu.

Zavlažování

Krátce střižený porost je nutné během letních dnů zavlažovat. Nízká stébla špatně zadržují vodu, dochází k jejich vysychání a začnou se objevovat suchomilné druhy trav a plevelných rostlin. Zalévání trávníku by mělo být co nejvíce podobné klasickému dešti.

K tomu lze používat konev s kropítkem nebo automatický zavlažovač, který se po nastavení spustí v určitou denní hodinu a trávník bude zvlažen i bez vaší pomoci. Je-li porost na vaší zahradě delší a tvořen spíše zátěžovými travinami, je schopen se o sebe „postarat sám“ – udrží si potřebnou vlhkost a obvykle zalévání ani nepotřebuje.