RECENZE: Kultivátory

RECENZE: Kultivátory Čas k vysetí prvních semen do země na vašem záhonu se neúprosně blíží, a proto je na místě již přemýšlet o tom, jak lze při přípravě půdy ušetřit …

RECENZE: Kultivátory

Author článku: Monika Břešťanská

RECENZE: Kultivátory

Čas k vysetí prvních semen do země na vašem záhonu se neúprosně blíží, a proto je na místě již přemýšlet o tom, jak lze při přípravě půdy ušetřit a zefektivnit práci. S tím může být nápomocen kultivátor. Tento přístroj nahradí rýč, motyku i hrábě, přičemž celý proces přípravy záhonů půjde pěkně od ruky a vy se nenadřete ani zdaleka tolik jako v minulých letech!

Kultivátor však nevyužijete jen na jaře, ale také při střídání plodin před letní výsadbou nebo na podzim, kdy je třeba záhony upravit a uložit k „zimnímu spánku“. I proto je výhodné do něj zainvestovat, své využití najde na každé zahradě. Výběr takového kultivátoru však chce posoudit nejen frekvenci používání, ale také velikost obdělávaného pozemku, finanční možnosti a řadu dalších parametrů, které si uvedeme v následujícím článku.

Recenze a srovnání kultivátorů

Kultivátor je ten typ zahradního stroje, který není úplně nepostradatelný, nicméně ušetří vám velkou spoustu práce. Jeho pořízení se oplatí nejen majitelům velkým, ale i malých zahrad, kteří raději odpočívají na terase, než aby zdlouhavě okopávali záhony. Kultivátory slouží k prokypření půdy, úpravy záhonů před setím, zapracování kompostu či jiných hnojiv a s použitím různého příslušenství může dokonce sloužit jako sekačka nebo fréza na sníh.

Jak jsme si již zmínili, před nákupem takového stroje je nutné si zodpovědět pár základních otázek a na základě odpovědí vybereme konkrétní model. Mezi tyto otázky patří například velikost pozemku, možnost zapojení do elektrické sítě, osobní požadavky na výkon nebo další funkce, kdo bude se strojem pracovat (kvůli hmotnosti), a v neposlední řadě je důležitá také otázka financí, protože každý z nás je ochoten do kultivátoru investovat jinou částku.

Kultivátory se dělí do několika různých kategorií a disponují různými parametry, aby si každý potenciální zákazník přišel na své. Existují stroje s různým pohonem, ať už je to benzín, elektřina nebo pohon ruční. Můžeme se také orientovat podle výkonu, délky a typu nožů, šířky záběru či možnosti připojení dalšího příslušenství, které udělá z kultivátoru rázem úplně „jiný stroj“.

Rozdělení kultivátorů

Podle typu

V souvislosti s kypřením půdy se můžeme setkat se dvěma základními typy strojů, a to s kultivátory a rotavátory. Rozdíly mezi nimi jsou sice minimální, ale existují.

Kultivátory

Kultivátory jsou zpravidla výkonnější, obdělávají půdu radlicemi. Jsou také těžší a větší. Půdu zpracovávají do větší hloubky, je možné jimi kypřit meziřádky, vyorávat plodiny, připravit brázdy pro setí. Tento typ stroje zvládne i práci s vlhkou půdou. Z některých modelů lze vytvořit multifunkční zařízení, které lze využít během celého roku nejen ke kypření, ale i k sekání či odhazování sněhu – díky příslušenství totiž s přehledem nahradí levnější typy sněhových fréz či sekaček.

Rotavátory

Rotavátory jsou kompaktnější a lehčí zařízení, která slouží k orbě suché půdy o menší ploše. Používají se ke zjemnění kypřejších půd, orají do hloubky 15 centimetrů, což obvykle stačí pro většinu plodin, nicméně například u brambor je třeba hloubka větší. Moc dobře si neporadí s větším množstvím plevele nebo mokrou zeminou. Rotavátorem však lze dobře zapravit hnojiva a kompost či rašelinu.

Jak vybrat kultivátor

Podle pohonu

Kultivátor lze mimo jiné vybírat také na základě typu pohonu. Zde máme hned několik možností – pohon tedy může být ruční, elektrický, akumulátorový nebo benzínový. Každá z variant má samozřejmě své výhody i nevýhody, které si dále rozvedeme.

Ruční

Ruční kultivátory jsou velmi málo výkonné a k prokypření půdy je potřeba vlastního úsilí. Jedná se o malé lehké přístroje, se kterými se dostanete všude – vhodné je tedy použití ve skleníku, v pařeništi nebo v různých zákoutích zahrady či kolem plotu.

Akumulátorové

Akumulátorové modely pracují na stejném principu jako ty elektrické – mají vlastně elektrický motor, který však pohání nabíjecí baterie, a není tedy nutné je mít při práci zapojené do sítě a omezovat se délkou přívodního kabelu. Motor má poměrně tichá chod a je bezúdržbový. Mezi nevýhody patří omezená životnost baterie a nižší výkon.

Elektrické

Elektrické kultivátory jsou na tom podobně jako ty akumulátorové. Při práci je nutné mít zapojený kabel do sítě a pracovat s nimi můžeme pouze tam, kam tento kabel dosáhne. Elektrický motor nepotřebuje příliš údržby, je tichý, spolehlivý, ale za to méně výkonný. Z tohoto důvodu si neporadí s příliš tvrdou suchou půdou nebo s velkým množstvím hlubokokořenných plevelů. Modely na elektřinu jsou lehké a vhodné také pro ženy nebo starší zahradníky.

Benzínové

Benzínové stroje patří mezi ty nejvýkonnější. S přehledem s nimi prokypříte mokrou i tvrdou půdu a zbavíte se i těch nejhustějších porostů plevele. Jsou skvělé při použití na velkých plochách a tam, kde není možné přístroje připojit do sítě. Na druhou stranu mají také své nevýhody. Jsou těžší a vhodné spíše pro muže, motor je hlučný a potřebuje pravidelnou údržbu.

Jak vybrat kultivátor

Kultivátory vybíráme na základě různých parametrů. Každý zahradník samozřejmě preferuje jiné vlastnosti, a právě proto také každý stroj nabízí něco trošku jiného. Kromě základních parametrů by nás měla zajímat taky například kvalita či bezpečnost stroje.

Základní požadavky na kultivátor

Hloubka orby

Hloubka orby je velmi důležitá při rozhodování pro konkrétní model. Záleží totiž na tom, co konkrétně nejčastěji na zahrádce pěstujete. Jinou hloubku orby totiž potřebují mrkve, jinou brambory a jinou například okrasné cibuloviny. Pokud se pro kultivátor rozhodnete jen kvůli plení meziřádků a obdělávání menších záhonků, není potřeba volit silné a těžké stroje pro hlubokou orbu.

Terén

V tomto případě nás zajímá rozloha zahrady i konkrétní typ terénu. Pokud máme velkou plochu, budeme samozřejmě potřebovat vyšší výkon nebo širší záběr přístroje. Důležitý je i typ samotné půdy. Je-li spíše jílovitá, modely s nízkým výkonem si s ní poradí jen velmi špatně. Na svažité zahradě využijete také pojezd.

Ergonomie, bezpečnost a obsluha

Při manipulaci v náročnějším terénu nebo na větší ploše je snadná manipulace se strojem zcela zásadní. Je opravdu velmi nepříjemné delší dobu pracovat s kultivátorem, který se špatně drží a je složité jej vytlačit do kopce nebo změnit směr orby. Zajímají nás také řídítka, která by měla být optimálně vysoko, nejlépe však výškově nastavitelná. Důležitá jsou i pohodlná madla nebo ovládání na obou stranách kultivátoru, abyste nemuseli řídítka neustále pouštět a přehmatávat ze strany na stranu.

Kvalita přístroje

Zajímá nás také celková kvalita přístroje. Kultivátor se pohybuje v dosti nehostinném prostředí a je tedy důležité, aby byl dostatečně odolný. Naprosto nevhodné jsou levné měkké plasty. Plast jako takový ale netřeba úplně zatracovat. Dnes jsou již tvrzené plasty poměrně kvalitním materiálem, nicméně tvořit by měly pouze ty části stroje, které nejsou zatěžovány (například různé kryty, madla řídítek a podobně).

Důležitými bezpečnostními prvky jsou dobře zakrytovaný motor a prachový filtr. Sledujte také uchycení ocelového trnu, který má na starosti regulaci záběru. Životnost veškerých prvků však závisí také na péči majitele, proto je důležité se o každý stroj správně starat.

Recenze kultivátorů

Typ pohonu

Typy pohonu jsme si rozebrali již o něco výše, proto zde nepůjdeme dopodrobna a pouze si zopakujeme, jaké máme možnosti. Volit tedy můžeme mezi:

  • elektrickými
  • akumulátorovými
  • benzínovými
  • ručními

Šířka záběru

Pracovní záběr neboli šířka záběru je dalším důležitým parametrem, který úzce souvisí s velikostí pozemku a jeho terénem. Je-li zahrada velká, široký záběr vám ušetří zbytečné několikahodinové chození po poli, protože zpracovává větší pásy půdy. Naopak stroje s menším záběrem skvěle využijete na drobnějších záhoncích, ve sklenících, při kypření půdy mezi řádky nebo u květinových záhonků.

V souvislosti s šířkou záběru je však důležité myslet také na odpovídající výkon. Je-li výkon motoru příliš slabý a pracovní záběr naopak příliš velký, může být takový kultivátor velmi poruchový, protože všechny jeho části jsou přetěžovány. Například model se záběrem 70 centimetrů by měl disponovat výkonem alespoň 4 000 W.

Délka a počet nožů

Jednou z nejdůležitějších částí kultivátoru jsou kvalitní nože. Samotné kypřicí zařízení můžeme rozdělit na:

  • úhlové nože (kypřící hvězdice) – pro písčité a lehčí půdy
  • kopinaté nože – jsou ostré a hodí se pro tvrdší povrchy

Některé lepší (a dražší) modely kombinují oba typy těchto nožů, které se při práci vzájemně doplňují, a stroj tak rozruší i velmi tvrdou půdu, a zároveň se nezasekává v měkké a písčité zemině. Důležitý je samozřejmě i materiál nožů – nejlepší je silná a kvalitní ocel. Nože musí být zároveň chráněny krytem, což je bezpečnostní prvek pro ochranu obsluhy. Zabraňuje totiž odlétávání kamenů a jiných předmětů do prostoru.

Délka neboli hloubka nožů souvisí s hloubkou orby. U těch nejmenších a nejlevnějších modelů, které jsou většinou na ruční či elektrický pohon, může být délka nožů pouhých 20 centimetrů. Mnohem běžnější je 30-40 centimetrů, přičemž tyto rozměry nalezneme u většiny lepších hobby kultivátorů. Pro opravdu náročné pěstitele však existují kultivátory s ještě hlubším záběrem.

Rozměry a hmotnost

Rozměry kultivátorů jsou podobné jako u běžných ručních sekaček. Nejsou tedy příliš skladné a pokud disponujete i dalším zahradním zařízením jako je fukar na listí, motorová pila nebo dokonce zahradní traktor, musíte myslet na správné a suché uskladnění přes zimu. Šířka stroje se zpravidla pohybuje mezi 50-60 centimetry a hloubko okolo 50 centimetrů.

Myslete také na hmotnost. Ta je důležitá zejména pro obsluhu – zejména benzínové modely jsou totiž poměrně těžké a práce s nimi jsou po delší dobu schopni jen statnější muži. Naopak méně výkonné elektrické a ruční kultivátory mohou vážit jen něco okolo 7 kilogramů, což z nich v kombinaci s pojezdem dělá poměrně komfortní přístroje také pro ženy.

Výkon

Výkon by měl být přímo úměrný šířce záběru. Jak jsme si již uvedli, při pracovním záběru 70 centimetrů musí být výkon alespoň 4 000 W. Tento údaj se však řadí mezi ty vyšší. Výkon běžného elektrického kultivátoru se pohybuje okolo 1 000 W. U benzínových je samozřejmě vyšší – obvykle něco mezi 3 000 až 5 000 W.

Pojezd

Bez pojezdu – slabší a lehčí přístroje, vhodné do rovinného terénu a na menší pozemky, bývají zpravidla bez pojezdu. Při nákupu kultivátoru bez pojezdu ale myslete na fakt, že strojem budete muset pohybovat zčásti vlastní silou. To může být problém, a tak se objevují modely, které obsluha netlačí před sebou, ale táhne za sebou.

S pojezdem – pojezdem disponují benzínové a výkonnější elektrické stroje. Pojezd zlepšuje ovladatelnost a usnadňuje práci i manipulaci do kopce či z kopce. Kola jsou poháněna motorem a obsluha jen koordinuje směr jízdy.

Příslušenství

    • Vozík – do přívěsného vozíku lze umístit například sadbu, sazenice či jiné zahradnické pomůcky. Chcete-li si pořídit vozík dodatečně, ujistěte se, že je s vaším přístrojem kompatibilní.
  • Obracečka sena
    • Bubnová sekačka – pokud chcete ušetřit místo a možná i peníze, můžete si místo dvou strojů zakoupit pouze jeden, a to kultivátor se sekačkou. Hravě s ním posekáte i větší plochu.
    • Fréza na sníh – díky tomuto příslušenství využijete kultivátor i v zimě a ušetříte další místo, které by zabírala klasická fréza na sníh.
  • Pluhová radlice

Nejlepší kultivátory

Cena

Nejlevnější modely najdeme v kategorii ručních kultivátorů. Ceny zde začínají už na stokoruně a obvykle nepřekračují 1 000 Kč. Rotavátory a méně výkonné elektrické či akumulátorové kultivátory pořídíme v cenovém rozmezí od dvou do pěti tisíc korun.

Výkonnější benzínové stroje se pohybují v cenové kategorii 5 000-10 000 Kč. To však neznamená, že levnější kultivátory nejsou dostatečně kvalitní. Na trhu najdeme i modely za 3 000 korun, které můžeme směle zařadit mezi ty lepší.

Recenze – nejlepší kultivátory

  1. Hecht 745

Hecht 745 patří mezi elektrické modely s výkonem 1 500 W. Pracovní záběr činí 40 centimetrů, hmotnost stroje je 11,5 kilogramu. Nože prokypřují půdu do hloubky až 22 centimetrů. Model disponuje také pojezdovými koly, které usnadní manipulaci. Madla jsou robustní a ergonomická. Má kovovou převodovku, která se pyšní vysokou životností. Cena se pohybuje kolem 3 500 Kč.

  1. VeGa 36-60

Tento benzínový model s čtyřtaktovým motorem se řadí mezi ty výkonnější. Má záběr 60 centimetrů, výkon 2 600 W a hmotnost 36 kilogramů. Disponuje také kolečky, velmi robustní a odolnou konstrukcí. Zpracovává půdu až do hloubky 26 centimetrů. Lze s ním také zapravit hnojiva, rašelinu i mulčovací drť. Má tichý a stabilní chod, ergonomickou rukojeť a díky řadě ostrých nožů může zpracovávat těžké a tvrdé půdy. Cena se pohybuje okolo 6 000 Kč.

  1. Riwall PRO RET 4014

Záběr tohoto modelu je 40 centimetrů, výkon 1 400 W a hmotnost 11 kilogramů. Řadí se tedy mezi méně výkonné stroje vhodné pro menší pozemky i zahradnice něžnějšího pohlaví. Disponuje transportními kolečky pro snadnější manipulaci, velmi tichým elektrickým motorem, bezpečnostní pojistkou, izolací kovových částí (pro bezpečnost obsluhy) a dalšími prvky. Cena se obvykle pohybuje okolo 3 000 korun.

Jak se starat o kultivátor

  • Po skončení práce přístroj dobře očistíme. Pozornost věnujeme především nožům.
  • Čistíme také větrací otvory vedoucí k motoru, případně také filtr.
  • U benzínových motorů je důležitý pravidelný servis, který zahrnuje výměnu oleje a čištění vzduchového filtru.
  • Před nákupem je dobré si zjistit, zda se ve vaší blízkosti nachází servis specializující se na vámi zvolenou značku.
  • Kultivátor skladujte na suchém místě, ideálně přikrytý například plachtou, aby se na jeho části zbytečně neprášilo.