RECENZE: Křovinořezy

Upravený trávník je klíčem ke krásné zahradě. K jeho zkrácení lze použít klasickou sekačku, ovšem menší, členité pozemky s mnoha překážkami se lépe udržují s pomocí křovinořezu. Jedná se o …

RECENZE: Křovinořezy

Author článku: Monika Břešťanská

Upravený trávník je klíčem ke krásné zahradě. K jeho zkrácení lze použít klasickou sekačku, ovšem menší, členité pozemky s mnoha překážkami se lépe udržují s pomocí křovinořezu. Jedná se o univerzální nástroj, který poseká jak vysoký porost, tak kratší trávníček, poradí si s trávou okolo stromů, zídky, plotu i podél chodníků. Manipulace je jednoduchá a obsluhu křovinořezu zvládne i naprostý začátečník. Jak vybrat ten nejlepší křovinořez právě pro vaši zahradu vám poradíme v následujícím článku.

Recenze a srovnání křovinořezů

Do míst, kam se klasická sekačka nemá šanci dostat, je nejlepším pomocníkem křovinořez. Stejně jako u většiny zahradního náčiní, i u křovinořezů je nabídka opravdu široká, a před nákupem přístroje je potřeba znát základní rozdělení a parametry, podle kterých budeme vhodný křovinořez vybírat. Mezi tyto parametry patří zejména pohon, objem a typ motoru, u akumulátorových modelů se bude jednat také o výdrž baterie a typ akumulátoru, případně délku nabíjení. Mezi další parametry může v závislosti na konkrétním typu křovinořezu patřit také délka kabelu, šíře záběru, výkon motoru nebo typ rukojeti a další funkce a příslušenství.

Křovinořezy můžeme rozdělit hned do několika kategorií. V první řadě je dělíme podle typu přístroje – na klasické křovinořezy a vyžínače. Dalším hlediskem pro dělení může být typ pohonu. Z tohoto pohledu dělíme křovinořezy na benzínové, akumulátorové a elektrické.

Když máme vybrán typ pohonu, přistupujeme k dalšímu srovnání různých modelů křovinořezů. Kritéria, která nás budou zajímat, jsou kromě těch výše uvedených také ergonomie přístroje, bezpečnost, značka a její spolehlivost, hmotnost stroje, u benzínových modelů také objem nádrže a podobně. Ke konkrétním parametrům se více vyjádříme v dalších kapitolách tohoto článku.

rozdělení křovinořezů

Rozdělení křovinořezů

Benzínové křovinořezy

Benzínové modely jsou ideální pro rozlehlé pozemky nebo na zahrady bez možnosti připojení k elektrické síti. Jejich výhodou je vysoká mobilita a velký výkon, mezi nevýhody patří spotřeba paliva, nutnost údržby benzínového motoru (výměna oleje a svíček), vyšší hmotnost i hlučnost.

Elektrické křovinořezy

Elektrické přístroje je potřeba mít po celou dobu provozu připojené v zástrčce. Z tohoto důvodu nás bude při nákupu zajímat délka přívodního kabelu. Výhodou je nízká cena, poměrně tichý provoz, nižší hmotnost a bezúdržbovost (co se motoru týče). Nevýhodou je, že je obsluha limitována délkou přívodního kabelu a poměrně nízkým výkonem, který však obvykle na drobné práce okolo domu bohatě stačí.

Akumulátorové křovinořezy

Jedná se o modely, které disponují baterií. V tomto případě nás bude zajímat výdrž baterie, délka nabíjení a v neposlední řadě také to, zda je v ceně přístroje také samotná baterie a nabíječka, nebo je nutné tyto komponenty dokoupit zvlášť. Akumulátorové křovinořezy jsou o něco těžší než jejich elektrické varianty. Jsou však stejně tiché, nenáročné na údržbu a vcelku levné.

Multifunkční křovinořezy

Takovou speciální skupinou, která není tak úplně součástí dělení podle typu pohonu, jsou křovinořezy multifunkční. Jedná se o nástroj, který zastane celou řadu jiných zahradních pomocníků, například plotostřih, nebo vyvětvovací pilu

Jak vybrat křovinořez

Typ pohonu

O typu pohonu jsme se zmínili již výše. Vybírat lze ze tří variant – z benzínové, elektrické a akumulátorové. Zatímco benzínové křovinořezy můžeme využít v místech, kde není možné připojit přístroj do sítě, případně na velkých pozemcích, kde je nutný také větší výkon, elektrické a akumulátorové modely se hodí na práce okolo domu.

Výkon a objem motoru

S tím, jak často, případně kde a v jakých podmínkách budete přístroj používat, souvisí také výkon a objem motoru. Pro hustý, členitý a hůře dostupný terén, ve kterém sečeme porost nepravidelně, se rozhodně hodí křovinořez s co nejvyšším výkonem. S tímto parametrem si však příliš nelámeme hlavu v případě, že budeme přístroj využívat pro zastřižení trávy kolem plotu a stromů v menší zahradě.

S vysokým výkonem se pojí další skutečnosti – větší objem motoru, a tudíž i vyšší výkon, lze očekávat hlavně u benzínových variant, které se vyznačují vyšší hlučností i hmotností. Proto není vhodné zbytečně kupovat křovinořez s nejvyšším výkonem v obchodě, pokud jej skutečně naplno nevyužijete.

Výkon je udáván v kilowattech (kW). Nejběžnější rozpětí je 1-2 kW. Přístroje, které disponují výkonem menších než 1 kW se hodí na malé travní plochy kolem domu nebo jiné drobné zahradní práce. Křovinořezy s výkonem o 1-2 kW využijeme na střední až větší plochy, kde je třeba si poradit s vyššími rostlinami, částečně zdřevnatělými a neudržovaným porostem. Modely s výkonem větším než 2 kW už jsou opravdu silné, obvykle je najdeme mezi těmi s benzínovým pohonem. Poradí si s jakýmikoliv travinami, rákosy, a dokonce i s nálety dřevin.

Hmotnost přístroje

O tohoto typu přístroje je hmotnost velmi důležitým parametrem. Nesmíme totiž zapomínat na fakt, že křovinořez po celou dobu práce nosíme v rukou. Příliš těžké kusy nejsou vhodné pro větší prostranství nebo pro ženy či starší zahradníky.

Hmotnost je obvykle vyšší u benzínových typů a zvyšuje se společně s výkonem. V tomto případě tedy opět dobře promýšlíme, zda na náš menší pozemek za domem nutně potřebujeme ten nejvýkonnější křovinořez, který nám prodavač nabízí.

U těžkých modelů se také musíme zajímat o určité ergonomické faktory. Tím prvním jsou vibrace, respektive jejich četnost. Ke snížení vibrací často přispívá vysoká kvalita jednotlivých komponentů přístroje, zejména kvalita a připevnění hřídele.

Na základě hmotnosti můžeme přístroje zařadit do tří kategorií – tou první jsou nejlehčí křovinořezy o váze 3-4 kilogramů, které často ani nedisponují popruhem, mají nižší výkon a slouží pouze k vykonávání drobných prací, které nezaberou mnoho času. Do druhé kategorie řadíme modely o váze 5-8 kilogramů, kterých je na trhu asi nejvíce. Jedná se o univerzální přístroje, které využije každý běžný zahradník a majitel pozemku. Přístroje těžší než 8 kilogramů už lze nazvat profesionálními.

Typ rukojeti

Dalším ergonomickým prvkem je rukojeť. Může se to zdát jako nepodstatný faktor při výběru, ovšem volba správné rukojeti přispěje ke komfortu obsluhy, ochrání před nežádoucími vibracemi a zajistí určitý stupeň bezpečnosti. Na trhu lze najít křovinořezy se dvěma druhy rukojetí:

  • „Řídítková“ rukojeť – jedná se o rukojeť ve tvaru řídítek, v popiscích produktů ji můžeme nalézt pod anglickým názvem „bike“. U přístrojů se vyskytuje asi nejčastěji. Vyznačuje se pohodlností a snadnou ovladatelností, které jsou však vykoupena vyšší hmotností.
  • Madlo – madlo je lehčí a objevuje se spíše u méně výkonných elektrických a akumulátorových modelů. Je pevně připevněno k tělu křovinořezu a díky jeho rozměrům je celý přístroj skladnější. Komfort při práci je ale o něco menší, těžiště křovinořezu je jinde, než u řídítkových rukojetí, proto je potřeba si zacházení s madlem osvojit.

Kapacita a vlastnosti akumulátoru

Tento parametr se bude týkat pouze akumulátorových modelů. V jejich případě nás bude zajímat typ akumulátoru, jeho výdrž na jedno nabití, a také celková doba nabíjení. Díky správné volbě těchto parametrů si zajistíme delší životnost baterie, celého přístroje i větší efektivitu práce.

Typy baterií:

  • Li-ion baterie – tento typ je nejmodernější a nejžádanější. Budete-li vybírat akumulátorový vyžínač, určitě upřednostněte ten s Li-ion baterií. Má totiž největší kapacitu, která se s postupem času nesnižuje a skutečně dlouhou životnost. Oproti jiným typům je také lehčí.
  • Ni-Mh baterie – tento typ se již dnes moc nevyskytuje. Mají sice vysokou kapacitu, nicméně kvůli niklu jsou těžké, samy se vybíjí při nečinnosti a po určitém počtu nabití začne kapacita baterie klesat.
  • Ni-Cd baterie – tyto akumulátory jsou také poměrně těžké a již dávno překonané. Dnes se s nimi setkáte nanejvýš u bazarových přístrojů. Na ty si ale dejte pozor, protože kapacita baterií s počtem nabití klesá. Látky uvnitř baterie jsou navíc silně toxické a je třeba odborné likvidace.

Většina moderních baterií dnes vydrží v pohotovosti asi 20 až 40 minut, ovšem čím více, tím lépe pro vás – nebudete muset přerušovat práci kvůli vybití. Dražší modely vyšší řady zvládnou na jedno nabití pracovat i více než hodinu.

Co se týče nabíjení, zde je zase logicky lepší, když je tato doba kratší. Obvykle se doba nabíjení pohybuje mezi 2-4 hodinami, ovšem rozpětí může být výrazně větší. Na trhu najdete křovinořezy, které jsou nabité za hodinu, i takové, které potřebují do úplného doplnění kapacity baterie i 10 hodin. Dlouhou dobu nabíjení je možné kompenzovat záložním akumulátorem, který jednoduše při vybití vyměníme. Skvělou vychytávkou je indikátor vybití, díky němuž si lze snadněji rozvrhnout práci.

Jak se starat o křovinořez

Délka přívodního kabelu

Tento parametr nás naopak bude zajímat pouze u elektrických typů. Délku kabelu volíme podle velikosti pozemku. Kabely, které k vyžínačům patří, obvykle přílišné délky nedosahují a téměř vždy je nutné použít prodlužovačku. Tu zakupte rovnou s přístrojem, bez ní se opravdu neobejdete.

Hlučnost

Míra hlučnosti se odvíjí od typu pohonu. Benzínový motor je vždy hlučnější než elektrický. Sečete-li trávník často a bydlíte v zástavbě, bude lepší pro mír v ulici zvolit tišší model z řad elektrických a akumulátorových křovinořezů. Pokud máte velký pozemek a s těmito variantami si nevystačíte, u benzínových motorů je pravidlem, že čím nižší výkon, tím méně hlučný přístroj je.

Sečete-li trávu sečete na zahradě nebo bydlíte mimo hustě osídlenou část obce, s hlučností si příliš hlavu lámat nemusíte. Zde je ovšem dobré myslet na ochranu vlastního sluchu a při práci s křovinořezem si vždy nasadit sluchátka.

Typ mechanismu sečení

Stejně jako u klasických sekaček, i zde najdeme více druhů sekacího mechanismu. Vybrat si můžete ze dvou variant – struny a nože. Rozhodnutí obvykle závisí na povaze sečené plochy. S klasickým trávníkem bez zdřevnatělých částí nebo náletů dřevin si hravě poradí struna. Tu vždy dokupujte do zásoby – při sečení se opotřebovává a zkracuje, zpravidla se po dokončení práce musí vždy vyměnit za kus nové. Strunu seženete v každém dobrém hobby marketu.

Nože se hodí do náročnějšího terénu s množstvím rostlin se silnějšími a tvrdšími stonky. Přístroje opatřené nožem jsou zpravidla dražší. Nůž se také musí pravidelně brousit a udržovat v čistotě a suchu. Některé lepší stroje pak mohou nabízet výměnu „hlavic“ za jiné typy a lze je podle typu sečené plochy vyměňovat.

Funkce a příslušenství

Mezi další příslušenství vyžínačů patří nejčastěji různé náhradní hlavice, kotouče a žací listy. Co všechno lze k přístroji pořídit?

  • Strunovou žací hlavu
  • Vyžínací listy na trávu (dvoucípé, trojcípé a čtyřcípé)
  • Žací list na trávu
  • Pilové kotouče
  • Popruh
  • Kryt žacího ústrojí
  • Ochranné pomůcky (rukavice, brýle, sluchátka či jiné chrániče sluchu, ochranný oděv)

Značka a dostupnost náhradních dílů

Není samozřejmě vždy pravidlem, že drahé a značkové výrobky jsou ty nejlepší. Výběr známé a oblíbené značky vám však zajistí mnohé. V první řadě to budou dostupné recenze. Na křovinořezy Husqvarna nebo Bosch jistě najdete více referencí než na nějakou úplně neznámou, v kamenných obchodech neprodávanou značku.

Další výhodou je také větší síť servisních míst a snazší dostupnost náhradních dílů. Ověření výrobci na své produkty poskytují několikaletou záruku. S tímto se pojí také fakt, že bychom při nákupu měli upřednostnit spíše nové modely než ty staré ve výprodejích, na které už náhradní díly nemusí být k sehnání.

Mezi značky, které se na výrobu křovinořezů zaměřují, patří již zmíněná Husqvarna a Bosch, ale také Makita, Dolmar, Ryobi, Hecht, Riwall nebo AL-KO.

Cena

Kolik budete do přístroje investovat závisí na vašich finančních možnostech i na vašich očekáváních. Pro občasné drobné práce není potřeba utrácet mnoho peněz, ovšem má-li křovinořez plnohodnotně nahradit sekačku a zastat veškerou údržbu o travnaté plochy, budete muset sáhnout do kapsy hlouběji. Přístroje lze zařadit do tří základních cenových kategorií:

Do 2000 Kč

Zde najdeme lehké elektrické, případně některé akumulátorové modely. Často se jedná o méně kvalitní alternativy pro občasné využití. Obvykle disponují madlem a chybí popruh. U akumulátorových přístrojů v této kategorii si vždy dejte pozor, zda je baterie a nabíjecí kabel součástí balení. Výkon těchto modelů je také poměrně nízký, stačí však k sečení klasického trávníku. Z tohoto důvodu se levné křovinořezy dodávají se strunovou žací hlavicí.

Od 2000 do 6000 Kč

V této kategorii si asi vybere většina běžných zahradníků a majitelů travnatých ploch. Najdeme zde již poměrně výkonné a kvalitní stroje, také benzínové modely vhodné pro větší pozemky, nebo akumulátorové křovinořezy včetně příslušenství.

Od 6000 Kč

Do této kategorie již patří výkonné přístroje, které si hravě poradí i s tenkými dřevinami. Převládají zde benzínové modely s čtyřtaktním motorem. Smířit se už musíme s vyšší hmotností, nicméně na oplátku si můžeme užít vyšší komfort a bezpečnostní či ergonomické prvky. Za 10 000 korun a více si lze pořídit profesionální stroje, které již běžný zahradník naplno nevyužije.

nejlepší křovinořezy

Recenze – nejlepší křovinořezy

Dolmar MS 335.4U

Benzínový model s čtyřtaktním motorem, který potěší nízkou spotřebou. Disponuje pohodlnou řiíítkovou rukojetí, vysokým výkonem, hmotností kolem 7 kilogramů a kvalitními použitými materiály. Dbá se zde na ergonomii, bezpečnost a obsluha je ušetřena přílišných vibrací. Dolmar MS 335.4U patří do vyšší cenové kategorie od 9000 do 11 000 Kč, ovšem svou kvalitou této ceně dostojí.

Ryobi RBC1226 

Tento elektrický křovinořez překvapí svým výkonem, možností výměny struny za nůž, dlouhým přívodním kabelem i příjemnou hmotností (5 kg). Disponuje řídítkovou rukojetí, řadou bezpečnostních prvků a zajímavými přídatnými funkcemi, jako je například fukar. K dostání je za velmi přívětivou cenu, která nepřekračuje 4000 Kč.

Ryobi RBC36B26B 

Jedná se o akumulátorový model s kvalitními noži a vychytanou Li-ion baterií, která se vyznačuje dlouhou životností. Obsluhu jistě nadchne hmotnost 4,6 kilogramů. Samozřejmostí je výměny struny a nůž, řídítková rukojeť a poměrně velký záběr, který urychlí celou práci. U tohoto křovinořezu se pohybujeme v cenovém rozmezí od 5 do 6 tisíc korun.

Jak se starat o křovinořez

Stejně jako u klasických sekaček nebo jiných zahradních strojů, i zde je důležitá pravidelná údržba. Základem je samozřejmě udržovat všechny části přístroje v čistotě a v suchu. Co dále je třeba?

  • Čištění hůře dostupných míst a částí motoru
  • Výměna oleje u benzínových modelů
  • Čištění vzduchového filtru
  • Promazávání úhlového převodu
  • Pravidelný servis (nebo v případě nutnosti – vždy by měl být odborný)