RECENZE: Motorové pily

S topnou sezónou i přípravou zahrady k zimnímu spánku přichází ten nejlepší čas pro nákup motorové pily. Tu totiž momentálně využijete naplno a díky ní si ušetříte mnoho práce. Motorová …

RECENZE: Motorové pily

Author článku: Monika Břešťanská

S topnou sezónou i přípravou zahrady k zimnímu spánku přichází ten nejlepší čas pro nákup motorové pily. Tu totiž momentálně využijete naplno a díky ní si ušetříte mnoho práce. Motorová pila pomůže s ořezem ovocných stromků ve vašem sadu i s přípravou špalků pro štípání dříví na otop. Stejně jako u veškeré zahradní (a nejen zahradní) techniky, máme i při výběru motorové pily opravdu mnoho možností.

Nakupujete-li tento užitečný přístroj do své zahrady poprvé, budete jistě potřebovat cenné rady, díky kterým se vyhnete zklamání z nové pily. V následujících řádcích se společně podíváme na to, jak vybrat motorovou pilu, jaké máme možnosti, které stroje jsou momentálně nejlepší na trhu, a nakonec také na to, jak se o pilu starat, aby plnila svou službu co nejdéle.

Recenze a srovnání motorových pil

Výběr motorové pily není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát, zejména kvůli tomu, že existuje množství různých druhů, které mají zcela odlišné využití. Proto je dobré si hned ze začátku ujasnit, za jakým účelem pilu kupujeme a jak ji budeme využívat. Konkrétní typ i model volíme také podle toho, jak často budeme stroj využívat, kdo s ním bude pracovat, jaké dřevo budeme zpracovávat a jakým způsobem.

Když si odpovíte na všechny tyto otázky, můžete začít s výběrem nejlepší motorové pily přímo pro vás. A z čeho vlastně můžeme vybírat? Existují pily pro hobby použití, které se hodí na drobnější práce na zahradě, pak také motorovky „farmářské“, které už ocení například majitelé ovocných sadů, no a nakonec profesionální stroje, se kterými se lze setkat v dřevařském průmyslu.

Tímto však dělení pil zdaleka nekončí. Mezi další parametry patří také typ motoru. Ten může být klasicky benzínový, ale také elektrický či akumulátorový. Konkrétní typ pohonu opět volíme podle možností a situace; je zřejmé, že s elektrickou pilou, která k provozu potřebuje zapojení do sítě, nelze pracovat v terénu. Motor má pak také různý výkon, podle kterého se orientujeme ve vybrané kategorii zase dál. Mezi další důležité parametry, které v konečné fázi mohou rozhodnout o volbě konkrétního stroje pak patří také různé doplňky, celková hmotnost, délka lišty, typ řetězu a v neposlední řadě také cena.  

Jak vybrat motorovou pilu?

Rozdělení motorových pil

Podle typu motoru

Jak už samotný název stroje napovídá, bude motor asi jednou z nejdůležitějších částí. Je to vlastně také „srdce“ pily, které pohání kruhové ústrojí, jenž dá do pohybu samotný řetěz. Kvalitní motor je tedy základ a vybírat můžeme z variant benzínových, elektrických a akumulátorových.

Benzínové motorové pily

Benzínový motor je asi nejběžnější a nejpraktičtější. Pilu lze používat jakkoliv dlouho, kdekoliv v terénu, a nejste omezeni ani výdrží baterie, ani délkou kabelu. Také výkon spalovacího motoru je podstatně vyšší, než je tomu u následujících dvou variant, proto lze s benzínovými pilami kácet také stromy a tyto modely jsou nejčastěji zastoupeny v kategorii farmářských a profesionálních strojů.

Benzínové modely mívají také delší lištu, proto si hravě poradí s kmeny o šířce až 70 centimetrů (některé profesionální stroje samozřejmě zvládnou i mnohem širší „kousky“). Benzínový motor má však i svá úskalí. Nevýhodou jsou rozhodně zplodiny, které během práce obsluha vdechuje, ale i vyšší hmotnost zapříčiněná nádrží na pohonné hmoty nebo větší hlučnost.

Elektrické motorové pily

Elektrické motorové pily se hodí spíše pro hobby použití, přičemž se jedná o drobnější práce na zahradě a okolo domu, jako je údržba zahradních dřevin nebo občasné řezání menšího materiálu. S elektrickým motorem se pojí hned několik nevýhod – omezená mobilita v závislosti na délce přívodního kabelu, menší výkon a zpravidla kratší lišty než u benzínových modelů.

Samozřejmě by si tyto pily nikdo nepořizoval, kdyby neměly také své výhody. Varianta s elektrickým motorem se rozhodně hodí na každou zahradu u domu – jedná se o lehčí stroj, který není tolik hlučný a neruší tak v sousedství. Při práci nevypouští žádné zplodiny a nezanechává tak za sebou nepříjemný zápach. Pořizovací náklady jsou nižší, což je také velké plus zejména tehdy, když budete pilu využívat jen zřídka.

Akumulátorové motorové pily

Nechcete-li být omezeni délkou kabelu, ale ani nechcete investovat do těžké a zbytečně velké benzínové pily, která dělá přílišný hluk, můžete ještě vybírat z motorovek akumulátorových. Ty mají také elektromotor, který však není napájen přímo ze sítě, ale je poháněn akumulátorem. Jedná se však o menší a nevýkonné stroje, které se hodí například k podzimnímu ořezu měkkých ovocných dřevin.

Podle využití

Hobby motorové pily

Tyto pily patří mezi nejmenší, nejméně výkonné, a také nejlevnější. Právě pro tyto parametry jsou vhodné pouze k občasnému využití v domácích podmínkách – hodí se například k prořezávání ovocných stromků či k údržbě okrasných dřevin na pozemku. S hobby pilou si však vystačíte také při přípravě menších špalků dřeva (o menším průměru), které si za její pomoci lze přichystat pro štípačku dřeva nebo sekeru.

S velikostí souvisí také délka lišty, která se pohybuje od 30 do 37 centimetrů. V této kategorii se objevují jak benzínové, tak elektrické modely, a lze narazit na velmi levné a poměrně nekvalitní kousky vyrobené převážně z plastů, ale také na kvalitní značkové modely. Hobby motorové pily lze pořídit již za cenu 3000 korun.

Farmářské motorové pily

V této kategorii již najdeme modely, které mají širší využití a mnohem lepší parametry. Farmářské pily využijete při častější práci, přičemž s nimi připravíte i dřevo na celou zimu, zvládnete ořezat celý ovocný sad, a dokonce i pokácet menší stromek. S tím se pojí také delší lišta, která mívá většinou okolo 45 centimetrů, i větší výkon motoru.

Farmářské pily mají také řadu doplňkových funkcí a příslušenství. Některé modely disponují vyměnitelnou lištou, která se dá zvolit dle aktuální potřeby, lepší odpružení, i vychytávky pro snadnější start jako je dekompresní ventil a automatický sytič. Také jednotlivé součástky jsou kvalitnější; levné plasty s nízkou životností se již v této kategorii objevují spíše sporadicky. Farmářskou motorovku lze zakoupit v cenovém rozmezí od 10 do 20 tisíc korun.

Profesionální motorové pily

S těmito stroji se již na zahradě nesetkáme. Jedná se o profi pily využívané v dřevařském průmyslu, které slouží ke zpracování silnější kmenů i ke kácení stromů. S přehledem zvládají několikahodinový provoz v terénu. Motor je velmi výkonný, lišta je samozřejmě delší než u předchozích typů, a to až 60 centimetrů. Vyznačují se velice kvalitním zpracováním, a tedy i vysokou životností, ale také řadou zajímavých funkcí – například vyhříváním rukojeti. Ceny začínají na 20 tisících, ale mohou být mnohem vyšší.

recenze motorové pily

Jak vybrat motorovou pilu

Teď, když už máme přehled v základním dělení a kategoriích motorových pil, se můžeme podívat, na co se u jednotlivých modelů zaměřit, abychom zvolili ten nejlepší přímo na míru. Mezi důležité parametry patří samozřejmě typ motoru, již zmíněné využití, ale také výkon, délka lišty, hmotnost pily, typ řetězu, a v neposlední řadě také cena.

Typ motoru

 Již výše jsme si zmínili, že motor může být buďto benzínový nebo elektrický, potažmo akumulátorový. Benzínové motory se objevují u všech kategorií pil, ať jsou to hobby, farmářské nebo profesionální. U hobby pil je objem motoru maximálně 50 cm3 a výkon nepřesahuje 2kW. U farmářských (poloprofesionálních) pil už je objem vyšší, a to od 50 do 70 cm3, přičemž výkon se pohybuje od 2 do 3 kW. Profi stroje se mohou pyšnit vysokým motorovým objemem nad 70 cm3 a výkonem až 5 kW.

Co se týče modelů s elektrickým motorem, jedná se převážně o hobby pily s výkonem od 1,6 do 2 kW, což pro běžné použití v zahradě a kolem domu úplně stačí. Elektrický motor je prakticky bezúdržbový, pilu stačí zapojit do sítě a můžete pracovat. Pokud nemáte dřeviny na dosah k zásuvce, můžete ještě sáhnout po pile akumulátorové, která také disponuje elektromotorem, ale navíc má i baterii, takže ji stačí nabít a dále využívat bez kabelu.

Využití

Další zmíněnou informací je také využití. Když jsme si ujasnili, jaký typ motoru je pro nás nejvýhodnější z hlediska možností v terénu a údržby, musíme vzít v potaz také to, k čemu budeme přístroj využívat. Máte-li v plánu ořezávat pouze stromky okolo domu a pilu vytáhnout maximálně dvakrát do roka na pár hodin, bohatě postačí elektrická nebo akumulátorová hobby pilka a vybírat můžete i z levnějších modelů. Pokud nevlastníte velký sad ani les, ale chcete si před zimou připravit trochu dřeva na přitápění, můžete zvolit také hobby pilu, ale v tomto případě doporučujeme již raději benzínový motor.

Chystáte-li se s pilou udržovat celý sad a pravidelně připravovat dřevo na celou zimu, rozhodně jděte do poloprofesionálních neboli farmářských variant. Jsou výkonnější, mají benzínový motor, lepší zpracování a delší lištu. Poradí si dokonce s pokácením menšího stromku. Co se týče pil profesionálních, ty se v těchto podmínkách neuplatní – jsou vhodné do dřevařského průmyslu a při rozsáhlých pracích v lese, takže investice do takového stroje je pro běžného zahradníka naprosto zbytečná.

Výkon

Zajímat by nás měl také výkon. Slaboučký motorek s nízkým výkonem nám s přípravou dřeva na otop příliš nepomůže a při delší a náročnější práci se může i poškodit. Ideální rozsah pro „domácí“ využití je 1-3 kW. Co se týče výkonu, je tu ještě jedna důležitá věc – od této veličiny by se měla odvíjet také délka lišty. Pokud je výkon příliš nízký a lišta příliš dlouhá, bude se při práci zadrhávat a výkon ve finále nebude ani zdaleka takový, jaký bychom čekali.  

Délka lišty

Už víme, že délka lišty přímo souvisí s výkonem motoru. To však není jediné – podle délky lišty s řetězem, která vlastně dřevo přímo řeže, jednoduše zjistíme, jak široké kmeny s pilou můžeme zpracovávat. U hobby pil začíná délka na 35 centimetrech, u těch profi je dlouhá až 60 centimetrů. Nenechte se však „unést“ dlouhou lištou u levnějších modelů a v tomto případě volte maximálně 40 centimetrů, aby pila fungovala tak, jak má.

Hmotnost

Důležitým parametrem je i hmotnost. Samozřejmě pokud s pilou uříznete pár větví ročně, není potřeba se podle hmotnosti při výběru až tak orientovat. Pokud ale budete stroj držet v rukou i několik hodin a ořezávat stromy v sadu, okrasné dřeviny na zahradě, a pak ještě chystat špalky na štípání, nižší hmotnost po chvíli oceníte.

Řetěz

Nezbytnou součástí řetězové motorové pily je samozřejmě řetěz. Právě ten se stará o řezání materiálu, proto bychom se měli zaměřit i na něj. Řetěz se skládá z jednotlivých článků, které jsou k sobě volně připojeny. Tento celek se následně nasadí na lištu spojenou s mechanismem, který lištu s řetězem za pomoci motoru rozpohybuje.

Na každém řetězu nalezneme dva různé typy zubů – tím prvním jsou zuby řezací, které jsou zbroušené, ostré a „odstraňují materiál z cesty“. Mezi řezacími zuby pak najdeme zuby omezovací, které mohou za hladký chod řetězu, který se díky nim nezasekává. Právě kvůli této konstrukci musíme řetěz na lištu vždy nasadit správně. Po nasazení nesmí z lišty viset a musí být správně napnutý, což je nutné kontrolovat i při práci.

Tento prvek, který na pile najdeme, potřebuje společně s motorem největší péči a je nejnáročnější na údržbu. Řetěz je nutné pravidelně brousit, a to ideálně ve specializovaném servisu, nicméně někteří šikovnější kutilové jej brousí i sami doma. Neodborný zásah však může snížit životnost řetězu. To, že je řetěz tupý, poznáme podle pilin. Ty mají být dlouhé a tenké; pokud se začnou objevovat drobné piliny až dřevěná drť, je nejvyšší čas na broušení.

Cena

Posledním rozhodujícím faktorem je také cena. Pily s elektromotorem (kam lze zařadit i ty akumulátorové) můžeme sehnat v cenovém rozmezí od 1000 do 4000. V tomto rozmezí se vždy jedná o pilky z kategorie hobby. Ze stejné kategorie můžeme zakoupit i pily benzínové, a to za cenu od 3 do přibližně 5 tisíc korun.

U poloprofesionálních farmářských pil je již cenové rozpětí o poznání větší, proto zde bude hrát cena větší roli. Tyto stroje totiž startují na 10 tisících a ceny pokračují až k částkám okolo 20 tisíc korun. U profi strojů pak pořizovací ceny začínají na 20 000 a šplhají se i vysoko nad 40 tisíc.

Nejlepší motorové pily

Recenze – nejlepší motorové pily

  1. Scheppach CSP2540 

Jedná se o motorovou pilu s benzínovým motorem vhodnou k domácímu použití. Maximální výkon motoru je 1,2 kW a lišta je dlouhá 25 centimetrů. Napínání řetězu je velice jednoduché, pila disponuje také antivibračním systémem, brzdou motoru, automatickým mazáním řetězu a funkcí snadného startu. Díky své nízké hmotnosti a neomezené mobilitě je vhodná k ořezu dřevin prakticky kdekoliv. Cena se pohybuje okolo 2500 korun.

  1. Black & Decker CS2245 

Tato elektrická pila překvapí poměrně výkonným motorem o 2,2 kW. Lišta je dlouhá 45 centimetrů, takže si poradí i s širšími větvemi. Hmotnost činí 6,8 kilogramu a pila disponuje také automatickým mazáním řetězu, ergonomickou rukojetí i bezpečnostním systémem. Cena startuje na 3000 korunách.

  1. RYOBI RCS 36X3550HI

Za nejlepšího zástupce akumulátorových pil můžeme považovat tento model. Na jedno nabití vydrží v provozu až 3 hodiny, délka lišty činí 35 centimetrů, váží 6,6 kilogramu a disponuje funkcí jednoduchého napínání řetězu. Při nákupu si však dejte pozor, zda prodejce nenabízí nabíječku zvlášť. Nevýhodou je rozhodně cena, která začíná na 10 tisících.

Jak se starat o motorovou pilu

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nebezpečný stroj, je důležité, aby byl správně udržován. To však není jediný důvod. Každý, kdo někdy s motorovou pilou pracoval, ví, že už po pár minutách práce je řetěz plný pilin, a stroj celý špinavý od drobného prachu. Také motor je poměrně choulostivý, bavíme-li se o tom benzínovém. Co tedy musíme pravidelně kontrolovat a udržovat?

  • Řetěz a řetězka – o řetězu jsme si již řekli, že musí být pravidelně broušený, správně nasazený a napnutý. Řetězku pak čistíme jednou za čas, kdy ji odmontujeme a vše důkladně očistíme.
  • Zapalovací svíčky – součástí motoru jsou také svíčky, které musí při startu hodit jiskru. Je tedy třeba je pravidelně kontrolovat – nesmí být zanesené od prachu ani oleje.
  • Lišta – po každém řezání bychom měli sundat řetěz a důkladně očistit celou lištu a všechny drobné záhyby. Lišta by se měla také pravidelně otáčet.
  • Vzduchový filtr – filtr musí být neustále čistý, proto jej pravidelně vyfoukejte kompresorem nebo fukarem. Při generální údržbě lze filtr i umýt, nicméně před spuštěním pily musí být naprosto suchý.