RECENZE: Vodní čerpadla

Čerpadla jsou důležitým prvkem v našich domácnostech, zahradách či průmyslových provozech, protože nám pomáhají přečerpávat vodu z jednoho místa na druhé. Vodní čerpadla do zahrady jsou nezbytným nástrojem pro zajištění …

RECENZE: Vodní čerpadla

Author článku: Monika Břešťanská

Čerpadla jsou důležitým prvkem v našich domácnostech, zahradách či průmyslových provozech, protože nám pomáhají přečerpávat vodu z jednoho místa na druhé. Vodní čerpadla do zahrady jsou nezbytným nástrojem pro zajištění optimálního zavlažování a péče o rostliny. Existuje několik typů čerpadel, které se liší svým výkonem, účelem a způsobem instalace. V tomto článku se podíváme na rozdělení a typy vodních čerpadel do zahrady.

Recenze a srovnání vodních čerpadel

Na zahradě se bez vodního čerpadla zkrátka neobejdete. Ať už chcete napustit bazén či vířivku, zalévat květiny a zeleninu z hluboké studny, odčerpat naplavenou vodu po vydatném dešti, zužitkovat nasbíranou dešťovou vodu nebo vyčistit zahradní jezírko, vodní čerpadlo vám výrazně ušetří práci. 

Při výběru vhodného čerpadla do zahrady nebo domácnosti musíme zohlednit hned několik faktorů. V první řadě je důležité si rozmyslet, k čemu primárně budeme čerpadlo využívat. Bude to napouštění bazénu? Čerpání pitné vody ze studny do domu, přečerpávání odpadní vody nebo jej využijeme občas při zalévání zahrady dešťovou či užitkovou vodou? 

Čerpadla můžeme rozdělit na několik typů dle různých faktorů, například podle místa, ze kterého vodu odčerpáváme, podle principu fungování čerpadla i dle typu pohonu čerpadla. Setkáme se tak s vodními čerpadly ponornými a povrchovými, která mohou být odstředivá, vřetenová nebo vibrační.

Při výběru hrají svou roli i další parametry jako je zdroj a typ přečerpávané vody, výtlak, průtok, pohon, spotřeba, výkon, hlučnost nebo cena. 

Rozdělení vodních čerpadel

Podle zdroje vody

Povrchová vodní čerpadla

Povrchová čerpadla jsou umístěna nad úrovní vody a nasávají vodu pomocí sací hadice. Tento typ čerpadla je vhodný pro zavlažování menších zahrad, kde není potřeba velký tlak vody. Povrchová čerpadla jsou jednoduchá na instalaci a údržbu, ale jejich hlavní nevýhodou je omezený sací výkon, který se pohybuje kolem 7-8 metrů.

Ponorná vodní čerpadla

Ponorná čerpadla jsou určena pro čerpání vody ze studní, nádrží nebo jiných hlubokých zdrojů. Tento typ čerpadla je ponořen přímo do vody a díky tomu má vyšší sací výkon než povrchová čerpadla. Ponorná čerpadla jsou vhodná pro zavlažování větších zahrad a zemědělských ploch, kde je potřeba silný tlak vody. Mezi nevýhody patří složitější instalace a údržba.

Podle druhu vody

Vodní čerpadla na pitnou vodu

Nejčastěji se jedná o ponorná odstředivá čerpadla, jelikož pitná voda se běžně čerpá z hloubkových vrtů do podzemních zdrojů. Tato čerpadla jsou určená pouze na čistou vodu bez částic, ty by mohly mechanismus poškodit. Nelze s nimi tedy odčerpávat například naplavenou vodu.

Vodní čerpadla na užitkovou vodu

Tato čerpadla již zvládnou i velmi malé nečistoty (ne kameny a jiné abrazivní materiály). Využívají se k čerpání vody z potoků, rybníků nebo nádrží na dešťovou vodu, která slouží k zalévání zahrady a podobně. Zařízení je obvykle vybaveno sacím košem s mřížkou pro zachycení nečistot.

Kalová vodní čerpadla

Jsou vhodné pro odčerpávání vody z množstvím větších nečistot. Hodí se do zaplavených příkopů, na stavby, ale i k odčerpávání jímek a septiků. Jsou velmi výkonná a u některých modelů se setkáme dokonce s řezacím zařízením, které velmi objemné nečistoty během čerpání rozdrtí.

Podle mechanismu odčerpávání

Odstředivá vodní čerpadla

Jedná se o nejvíce rozšířený typ. Setkáme se s ním u čerpadel na pitnou i kalovou vodu. Bývají také součástí domácích vodáren, protože posílí a ustálí tlak ve vodovodním řádu. Mohou být vybavena samonasáváním, případně fungují bez samonasávacího mechanismu. Odstředivá čerpadla nesmí běžet na sucho, jinak hrozí poškození. 

Vřetenová vodní čerpadla

Vřetenová čerpadla, známá také jako šneková či šroubová, fungují na principu otáčení velké spirály, která “posouvá” vodu jedním směrem. Mají omezený průtok, nižší účinnost a vyšší spotřebu. Používají se hlavně u hlubokých vrtů nebo k čištění studní. Výhodou je nižší pořizovací cena a možnost přečerpávání znečištěné vody s abrazivní složkou.

Vibrační vodní čerpadla

Jedná se o zařízení, které funguje na principu pryžové membrány přitahované pístem nahoru a dolů. Konstrukce tohoto čerpadla je velmi jednoduchá, proto se zde setkáme s nižšími cenami. Je vhodné i pro hluboké vrty, čerpání je však značně omezené – pokud potřebujete odčerpávat pravidelně více vody, volte jiný typ. Vibrační čerpadla potřebují po hodině až dvou provozu přestávku a čerpání je poměrně pomalé (oproti odstředivým modelům).

Čerpadla s hydroforem

Čerpadla s hydroforem jsou kombinací povrchového čerpadla a tlakové nádrže. Tlaková nádrž udržuje stálý tlak vody, což umožňuje plynulé zavlažování bez nutnosti neustálého zapínání a vypínání čerpadla. Tento typ čerpadla je vhodný pro zahrady s rozsáhlým zavlažovacím systémem nebo pro domácnosti, které využívají vodu ze studny pro svou potřebu.

Podle zdroje energie

Elektrická vodní čerpadla

Čerpadla s elektromotorem se hojně využívají na zahradách u domů nebo přímo v rodinných domech. Pro jejich zprovoznění je nutné je připojit k elektrické síti, některé modely jsou vhodné pro napětí 230 V, jiné vyžadují 400 V. 

Solární vodní čerpadla

Solární čerpadla jsou ekologickou alternativou k tradičním elektrickým čerpadlům. Fungují na principu solární energie, která je přeměněna na elektrickou energii pomocí solárních panelů. Solární čerpadla jsou ideální pro odlehlejší místa bez přístupu k elektrické energii nebo pro ty, kteří hledají energeticky úsporné řešení pro svou zahradu.

Vodní čerpadla na bázi benzínových nebo dieselových motorů

Pro ty, kteří potřebují čerpat velké množství vody nebo mají omezený přístup k elektrické energii, mohou být vhodným řešením čerpadla poháněná benzínovými nebo dieselovými motory. Tyto čerpadla jsou schopna čerpat vodu z velkých hloubek a poskytovat silný tlak vody. Nevýhodou je vyšší hlučnost a nutnost pravidelného doplňování paliva.

vodní čerpadla

Jak vybrat vodní čerpadlo

Určete účel čerpadla

Předtím, než začnete vybírat konkrétní model, je důležité si uvědomit, k čemu budete čerpadlo používat. Potřebujete ho pro zavlažování zahrady, pro domácí vodárnu, pro odvodnění sklepa nebo pro jiný účel? 

Na základě toho sáhněte po konkrétním druhu čerpadla – jaké jsou možnosti?

 • bazénová čerpadla vhodná k přečerpání užitkové vody do bazénu či vířivky (případně ven)
 • oběhová čerpadla
 • kalová čerpadla
 • čerpadla na pitnou vodu
 • čerpadla na užitkovou vodu
 • povrchová čerpadla
 • ponorná čerpadla
 • domácí vodárny
 • malá zahradní čerpadla,… 

Zjistěte potřebný tlak a průtok

Tlak a průtok jsou dva klíčové parametry, které ovlivňují výkon čerpadla. Tlak udává sílu, s jakou je voda tlačena čerpadlem, zatímco průtok udává množství vody, které čerpadlo dokáže za jednotku času přečerpat. 

Obecně platí následující:

 • do 4 000 l/hod. – vhodné pro zalévání na zahrádce, čerpání pitné vody ze studny či jako domácí vodárna
 • 4 000 – 7 000 l/hod. – ideální pro náročnější a rychlejší zalévání, např. ve velkých sklenících a na farmách
 • Více než 7 000 l/hod. – určeno pro bazény, jímky, zatopené sklepy nebo kalovou vodu

Pohon

Jak je již patrné z rozdělení čerpadel výše, zařízení mohou být poháněna různým způsobem. Zvolit můžete mezi:

 • čerpadly s elektromotorem
 • benzínovými čerpadly
 • dieselovými čerpadly
 • solárními čerpadly

Ponorná hloubka

Tento parametr je důležitý zejména u ponorných čerpadel. Obvykle je lze ponořit od 8 do 40 metrů, přičemž před nákupem je potřeba zjistit, jak hlubokou studnu máte a jakou “hloubku ponoru” potřebujete. Nezapomeňte, že hloubka se v tomto případě počítá od hladiny. 

Hmotnost čerpadla

Hmotnost nás zajímá především u čerpadel, se kterými budeme pravidelně manipulovat. Malá zahradní čerpadla určená pro občasné použití obvykle neváží více než 5 kilogramů a jejich přenos z místa na místo není problém ani pro starší osoby nebo ženy. Výkonnější zahradní čerpadla pak váží kolem 8 kilogramů a domácí vodárny nebo profesionální výkonná čerpadla se mohou s váhou vyšplhat až na 20 kilogramů – zde už však nepočítáme s pravidelnou manipulací.

Zohledněte energetickou účinnost

Energetická účinnost je důležitým faktorem, který ovlivňuje provozní náklady čerpadla. Vyberte si model s co nejnižší spotřebou energie při zachování požadovaného výkonu.

Zkontrolujte kvalitu materiálů a zpracování

Vodní čerpadlo by mělo být vyrobeno z kvalitních materiálů a mít pevnou konstrukci, aby odolalo opotřebení a zaručilo dlouhou životnost. Důležité jsou také těsnění a ložiska, která by měla být odolná proti opotřebení a korozivním účinkům vody.

Pokud máte v plánu přečerpávat kalovou vodu, zjistěte si také, jak velké částice lze bezpečně čerpat, případně zda je čerpadlo uzpůsobeno také abrazivním složkám.  

Porovnejte ceny a hodnocení

Nakonec nezapomeňte porovnat ceny různých modelů a značek, ale také si přečtěte recenze a hodnocení od ostatních uživatelů. To vám pomůže udělat informované rozhodnutí při nákupu vodního čerpadla.

Při výběru čerpadla se zaměřte na výrobce, který nabízí dostatečnou záruku a dobrý servis. To vám zajistí klid při případných problémech s čerpadlem.

bazénové čerpadlo

Recenze – nejlepší vodní čerpadla pro využití v zahradě

Pumpa Blue Line PMC1004PA ZB00055043

 • ponorné zahradní čerpadlo
 • maximální hloubka ponoru činí 12 metrů
 • výtlačná výška až 45 metrů
 • elektromotor, napětí 230 V
 • určené k odčerpávání čisté nebo mírně znečištěné vody

Celkové hodnocení: 98 %

Gardena 3000/4 9010-29

 • odolné čerpadlo s kondenzátorovým motorem
 • maximální ponorná hloubka 7 metrů, dopravní výška až 35 metrů
 • poradí si s čistou i mírně znečištěnou vodou, s chlorovanou či slanou vodou z bazénů

Celkové hodnocení: 83 %

Güde HWA 1100.1 VF 93907

 • zahradní vysoce výkonné čerpadlo
 • až 4000 litrů za hodinu
 • maximální ponorná hloubka 8 metrů, dopravní výška až 46 metrů
 • lze použít k zavlažování zahrady, ale i čerpání pitné vody, nebo sloužit k dodávkám užitkové vody pro splachování toalety v domě apod.
 • disponuje vestavěným filtrem pro oddělení písku a drobných nečistot od vody
 • má samonasávací mechanismus
 • kvalitní provedení a materiály

Celkové hodnocení: 98 %

Leo LKS-1102SE

 • ponorné čerpadlo do studny
 • vhodné pro vodu bez nečistot, k přečerpávání pitné vody
 • poměrně výkonné, přečerpá až 6000 litrů za hodinu
 • ponorná hloubka 12 metrů, výtlačná výška až 45 metrů
 • napětí 230 V, lze zapojit do klasické zásuvky
 • ochrana proti zamrznutí i chodu na sucho

Celkové hodnocení: 93 %

recenze vodní čerpadla

Jak se starat o vodní čerpadlo

Údržba vodního čerpadla je klíčová pro jeho dlouhodobou a efektivní funkčnost. Vodní čerpadla jsou nezbytná zařízení pro zajištění průtoku vody v různých aplikacích, jako je zavlažování, zásobování domácností pitnou vodou nebo odstraňování odpadních vod. Aby bylo možné zajistit optimální výkon a minimalizovat riziko poruch, je důležité pravidelně provádět kontrolu a údržbu čerpadla.

Základní údržba zahrnuje kontrolu těsnění, ložisek a dalších součástí čerpadla, které mohou být opotřebované nebo poškozené. Je také důležité sledovat hladinu oleje v motoru a případně jej doplnit či vyměnit. Dále je třeba pravidelně čistit filtr čerpadla, aby nedocházelo k ucpání a snižování jeho výkonu.

Kromě toho by měl být prováděn pravidelný servis čerpadla odborným technikem, který provede důkladnou kontrolu celého systému a zajistí jeho správné nastavení. To zahrnuje kontrolu tlaku, průtoku a dalších parametrů, které mohou ovlivnit výkon čerpadla.

V neposlední řadě je důležité sledovat energetickou účinnost čerpadla a případně provést úpravy nebo výměnu zařízení s vyšší účinností. Tím lze dosáhnout úspor energie a snížení nákladů na provoz.

V případě, že dojde k poruše čerpadla, je nutné co nejrychleji zajistit jeho opravu nebo výměnu, aby nedošlo k přerušení dodávky vody nebo jiným problémům. Pravidelná údržba a kontrola vodního čerpadla tak přispívají k jeho spolehlivosti, dlouhé životnosti a efektivitě, což je pro uživatele klíčové.

FAQ – nejčastější otázky

Jaké čerpadlo vybrat na zalévání zahrady?

Na zalévání zahrady je vhodné vybrat zahradní čerpadlo nebo čerpadlo s automatickým spínačem, které má dostatečný výkon a tlak pro rozvod vody po zahradě.

Jaké čerpadlo dát do studny?

Do studny je vhodné dát potápěcí čerpadlo, které je určeno pro čerpání vody ze zdrojů s hlubším hladinou, jako jsou právě studny.

Jak čerpat vodu z retenční nádrže?

Pro čerpání vody z retenční nádrže můžete použít potápěcí čerpadlo nebo čerpadlo s plovákem, které se aktivuje podle hladiny vody v nádrži.