Software na plánování zahrady

Chcete si naplánovat a rozvrhnout zahradu vašich snů, ale nejste tak dobří v práci s tužkou a papírem? V moderní době plné informačních technologií žádný problém. Poohlédněte se po správném …

Software na plánování zahrady

Author článku: Monika Břešťanská

Chcete si naplánovat a rozvrhnout zahradu vašich snů, ale nejste tak dobří v práci s tužkou a papírem? V moderní době plné informačních technologií žádný problém. Poohlédněte se po správném softwaru. Na trhu jsou dostupné nejrůznější aplikace na plánování zahrad, některé z nich dokonce zadarmo. Jejich ovládání není složité a po chvilce se to naučí každý. Staňte se designérem vaší zahrady a rozvrhněte si ji přesně podle vašeho vkusu a vašich potřeb.

Tyto aplikace mohou mít různé funkce a další služby. Jak si tedy vybrat vhodný software? Přečtěte si tento článek a podívejte se na výběr jednotlivých aplikací na plánování zahrad.

Proč využít programy na plánování zahrad?

Je poměrně složité si pozemek s budoucím osazením a vybavením pouze představovat. Do zvoleného softwaru zadáte všechny vaše požadavky a on je nejen bezpečně uloží, aby byla možná jejich realizace, ale také vám ukáže, jak bude výsledek vlastně vypadat.

Počítačové programy na plánování exteriéru okolo domu mají mnoho funkcí, které celé plánování usnadní. Každý z nich je samozřejmě trochu odlišný. Obvykle je však možné vytyčit hranice pozemku, zvlnit terén, zanést do mapy veškeré budovy, ploty a jiné překážky. U některých programů je dokonce možné naplánovat zapuštěný či nezapuštěný bazén, koupací jezírko s filtrací, vířivku nebo dokonce místo pro grilování

Samozřejmostí je rozsáhlá encyklopedie rostlin, ve které lze najít snad každý druh, který se běžně v zahradách vyskytuje. Ty lze reálně vyobrazit v různých ročních obdobích i stádiích růstu, aby byla představa výsledku co nejpřesnější. 

Funkcí je zkrátka nepřeberně mnoho a s dobrým plánovačem budete vědět, jak bude vaše zahrada vypadat i následujících letech ještě dříve, než se vůbec pustíte do díla.

Proč využít programy na plánování zahrady

TurboFloorPlan 3D Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ 

Tento počítačový program patří do placeného softwaru, jeho pořízení vás vyjde na 2 990 Kč. Za tuto cenu ale obdržíte spoustu užitečných funkcí a služeb. Program nevyžaduje ani zvýšené nároky na váš počítač, pozor si dejte pouze na OS – musíte mít Vistu, případně Windows 10 nebo 11.

Tento program po instalaci umožňuje navrhovat domy, jejich interiéry a zahrady. Nemusíte mít ani předchozí zkušenosti s kreslením na počítači, jednotlivé návrhářské nástroje mají velmi snadné a intuitivní ovládání. Vše navíc plně v české verzi a s českým manuálem.

Co se týče zahrad, navrhovat a upravovat zde můžete opravdu všechno. Program nabízí tisíce návrhářských nástrojů. Navrhnout si tak můžete celý venkovní prostor kolem vašeho domu – terasu, terén, cestičky, ploty, zahradní domky, saunu a další zahradní architekturu.

Milovníci květin si zde přijdou na své – program má v databází přes 7 500 reálných rostlin a dřevin, se kterými můžete pracovat. Navrhněte si tedy zahradu, o jaké jste vždy snili. A navíc jí také můžete nechat vyrůst a podívat se, jak bude vypadat v jednotlivých ročních obdobích – to lze díky vizualizaci růstu květin, který program nabízí.

Ale databáze tohoto programu nezahrnuje pouze rostliny. K dispozici v ní máte obrovské množství různých prvků, které byste při navrhování mohli potřebovat. Po navržení terasy jí tak klidně můžete v návrhu zařídit jednotlivými kusy nábytku a vyladit jí tak, jak si jí představujete.

Hotový návrh pak můžete prezentovat v několika verzích – v 2D půdorysu, 3D pohledu či v 3D fotorealistickém zobrazení. Navíc také s odhadem ceny, kterou budete potřebovat pro realizaci vašeho návrhu.

Garden Planner

Další možností je aplikace Garden Planner. Její nevýhodou je fakt, že podporu máte pouze v anglickém jazyce. Pokud s ním ale nemáte problémy, je tato aplikace výborná.

Vyzkoušet si jí lze na 15 dní zdarma v demoverzi. Pokud s ní budete spokojený, k plné verzi a stažení si jí budete muset koupit. Její cena je 38 $. Aplikace je opět nenáročná pro počítače, navíc je podporována také staršími Windowsy.

Jako největší výhoda této aplikace se jeví její přehlednost a snadné ovládání. Vše je opravdu hodně přehledné, krásně uspořádané a používat aplikaci se naučí také lidé, kteří nejsou až tolik zběhlí při používání počítače.

Svou zahradu si můžete navrhnout z horního pohledu. Umisťovat můžete stromy, květiny, trávník, cestičky, ploty a další zahradní objekty. Všechno můžete sladit také se zeleninovými a bylinkovými záhony. Všechno, co jste navrhli, si poté můžete pohodlně vytisknout.

mygarden

 myGarden od Gardeny

Tato aplikace je dostupná ve flashové verzi přímo v internetovém prohlížeči na stránkách Gardeny. Jde o bezplatný online zahradní plánovač, dostupný také v českém jazyce.

Pro navržení zahrady ani nemusíte být přihlášení. Pokud ale chcete svůj návrh uložit a pracovat na něm také později, budete si muset na stránkách Gardeny vytvořit konto a přihlásit se.

Přednostmi aplikace je příznivý design pro uživatele a jednoduchost ovládání. Na začátku si můžete buď nakreslit zahradu úplně sami, nebo využít některý ze vzorových návrhů v databázi a poté si jej upravit podle vašich představ.

Poté už můžete rozmisťovat vše, co ve vaší zahradě chcete – terasy, ploty, trávníky, stromy, keře, květiny, zeleninové záhony, jezírka, bazény, studny a tak dále.

Velmi příjemnou funkcí této aplikace je automatické plánovaní systému zavlažování. Pokud nechcete, vůbec ho nemusíte řešit. Stačí navrhnout si zahradu podle vašich potřeb, a poté nechat aplikaci, aby sama navrhla takový zavlažovací systém, který bude vaší zahradě vyhovovat nejvíce. Navíc si poté můžete také stáhnout nákupní seznam – bude v něm zahrnuto všechno, co budete na zavlažovací systém potřebovat.

Moje zahrada 3D 

U této aplikace máte na výběr ze 2 verzí – buď můžete využívat bezplatnou demoverzi, která má ale některé funkce omezené, nebo si za poplatek 850 Kč můžete pořídit neomezenou plnou verzi. Má minimální požadavky na systém počítače, proto jí dokážou utáhnout i starší počítače.

Plná verze má při navrhování zahrady celou škálu nejrůznějších funkcí. Můžete si nakreslit kopii terénu vaší zahrady a poté začít navrhovat rozložení jednotlivých rostlin a prvků.

Katalog rostlin aplikace obsahuje až 15 000 kusů, které můžete filtrovat podle vašich požadavků. Lehce si tak můžete nakombinovat složení květin, kterého chcete dosáhnout. Pokud vámi hledanou rostlinu přesto nenajdete, vždy si jí i s popisem můžete do programu vložit. Všechny rostliny v aplikaci jsou navíc také doplněny o seznam možných chorob, které by je mohly postihnout.

Samozřejmě jsou k dispozici opět i další prvky – navrhovat můžete rozmístění plotů, cestiček, rybníků, jezírek či zeleninových záhonů. Umístit můžete i garáž či auto a najít jim tak nejvhodnější umístění. Příjemná je funkce umístění osvětlení, kde navíc můžete přepínat mezi režimy, a zobrazit si tak navrženou zahradu ve dne či v noci.

Po dokončení návrhu se pak díky 3D zobrazení můžete procházet vaší zahradou v libovolném ročním období – podívat se můžete, jak bude vypadat v době, kdy všechno kvete, nebo naopak v zimě. Kromě toho je program schopný také zobrazit zahradu tak, jak bude vypadat za 5 či 10 let.

software na plánování zahrady

 Realtime Landscaping

Tento program je dostupný ve 3 verzích – Realtime Landscaping Architect (pro profesionály), Realtime Landscaping Pro a Realtime Landscaping Plus (pro běžné uživatele). Samozřejmě se liší v pořizovací ceně. Program pro profesionály je docela drahý, ale ty pro běžné uživatele lze pořídit za sumy 150 $ a 100 $. Zkušební verze na 30 dnů je bezplatná.

Nevýhodou programu je pouze fakt, že jeho plná verze je dostupná pouze v anglickém jazyce. Pokud ale anglicky umíte, žádné nevýhody program nemá a je ve velmi kvalitním provedení.

Při pořízení Realtime Landscaping Plus nepotřebujete ani žádné předchozí zkušenosti. Je optimalizovaný tak, aby ho dokázal ovládat každý. Dalším bonusem všech 3 verzí je velmi realistická a hodnověrná grafika programu.

Opět si zde můžete nakreslit vaši zahradu od základního kamene a dále pak přidávat další prvky. V databázi Realtime Landscaping Plus je 11 000 prvků, včetně 5 300 druhů rostlin. Dost propracované je zde osvětlení, se kterým si můžete vyhrát. K dispozici je několik typů svítidel.

Po dokončení vašeho návrhu se můžete procházet v 3D zobrazení zahrady. Grafika je opravdu na vysoké úrovni, počítá i se stíny a pohyby vody. Můžete si tak udělat přesný obrázek o tom, jak bude vaše zahrada vypadat. Poté si návrh můžete buď vytisknout, nebo si natočit video z 3D prohlídky a uložit si ho.

Sadovnická projekce

Díky tomuto softwaru můžete v návrhu vaší nové zahrady naplánovat umístění veškerých rostlin i dalších prvků jako jsou jezírka, posezení, pergoly, chodníky a další neživé prvky. Svůj projekt můžete následovně zobrazit jak z ptačí perspektivy, tak axonometricky. 

Když se podíváte na plán prostorově, můžete také využít funkce, která zahradu zobrazí s odstupem času – tedy jak bude vypadat, až stromy a keře vyrostou a záhony budou plně rozkvetlé. To vše program ukáže na základě růstové křivky zvolených druhů rostlin. Také však počítá s tím, že bude zahradník některé dřeviny tvarovat a zastřihovat, takže rozměry rostlin lze v závislosti s touto skutečností pozměnit. Kromě toho lze zapracovat také modelaci terénu.

Software Sadovnická projekce je dostupný na www.sadovnicka-projekce.cz, kde jej lze zakoupit v různých verzích. Běžný majitel pozemku si jistě vystačí se základní verzí pro zahrádkáře.