Levandule

Levandule je v poslední době opravdu populární bylina, která nechybí snad na žádné zahradě. Není však divu, že si lidé levanduli tak oblíbili. Její omamná vůně je uklidňující, stejně jako …

Levandule

Author článku: Monika Břešťanská

Levandule je v poslední době opravdu populární bylina, která nechybí snad na žádné zahradě. Není však divu, že si lidé levanduli tak oblíbili. Její omamná vůně je uklidňující, stejně jako jemná fialová barva jejích květů. Navíc lze z této rostlinky připravovat celou řadu výrobků, ať už se jedná o potraviny, nápoje, aromaterapeutické pomůcky nebo jen dekorace. Její pěstování není těžké, pokud však chcete mít krásné rostliny jako z levandulových polí v Provence, musíte se o ni naučit správně pečovat. Povíme vám, jak na to!

Jak pěstovat levanduli

Pěstování levandule

Levandule lékařská je 60-120 centimetrů vysoký vytrvalý polokeř, který květe silně vonnými fialovými květy. Levanduli se lidově říká také dulenka, devandule nebo špikrnát. Pochází ze Středozemí, kde ji lze dodnes společně s rozmarýnem najít téměř na každém rohu. Z tohoto důvodu je nutné levanduli pěstovat na slunných a teplých místech, přesto však dokáže bez problému přezimovat přímo v záhonu a nepoškodí ji ani větší mrazy.

Levandule velmi dobře snáší sucho. Nejlepší půdou je pro ni tedy hlinitopísčitá, písčitá nebo štěrkovitá. Důležité je, aby byla půda kyprá a dobře odvodněná.

Pěstování levandule v květináči

I přes fakt, že je levandule polokeř, je možné ji pěstovat v květináčích a jiných přenosných nádobách. Zahradník pak musí ale počítat s tím, že se rostlina doroste menších rozměrů, což je ale u tohoto způsobu pěstování žádoucí. Sazenice je nutné rok co rok přesazovat do větších nádob. Květináč se umístí na slunné a teplé místo, ideálně na okenní parapet, balkon či terasu. Co se týče řezu, přezimování a další péče, neliší se nijak od pěstování na záhonech.

Pěstování levandule ze semínek

Chcete-li si levanduli vypěstovat přímo ze semen, musíte je zasadit velmi časně, ideálně v únoru, nejpozději pak v březnu. Do květináče vsypeme směs výsevního substrátu a písku v poměru 4:1. Semínka vyséváme přibližně centimetr pod povrch. Následně udržujeme půdu mírně vlhkou, semena nechceme přemokřit ani vyplavit, proto je nejlepší používat rozprašovač. Při klíčení nesmí substrát vyschnout a musí být vlhký i ve spodní části květináče. Levandule klíčí poměrně dlouho, přibližně 3-4 týdny, a aby bylo úspěšné, je nutné, aby okolní teplota neklesala pod 20 °C ani v nočních hodinách.

Pěstování levandule na zahradě

Nejčastěji se levandule pěstuje na zahradě. Sem vysazujeme již předem předpěstované sazenice, ať už vlastním úsilím, nebo koupené. Sazenice jsou běžně k dostání snad všude – v hobby marketech, v supermarketech, v zahradnictvích či květinářstvích. Často jsou však tyto rostlinky slabé, a tak raději s jejich přesazením do záhonu vyčkejte do chvíle, kdy odejdou poslední jarní mrazíci. Ideálním obdobím se tedy jeví konec května až začátek června.

Myslete také na to, co jsme si již o levanduli řekli – potřebuje dobře propustný substrát. Proto pro ni na zahradě najděte místo, na které po většinu dne svítí slunce a půda je zde spíše písčitá. Sluníčko je důležité hlavně proto, aby byly květy sytě fialové a voňavé. Po vysazení rostliny chvíli intenzivně zalévejte, dokud správně nezakoření, poté již přísun vody omezte.

Jak pěstovat levanduli na zahradě?

Pěstování levandule doma

Levanduli samozřejmě lze pěstovat i doma. Nevýhodou však je nedostatek slunce a omezené možnosti co se velikosti květináče týče. Květy pravděpodobně nebudou tak fialové a voňavé, jak tomu je venku. Rostlinka také bude zakrslá a po řezu se může stát, že znovu nevykvete. Je to ale pouze ojedinělé. Při pěstování v bytě potřebuje levandule o něco vyšší zálivku než v záhonu. Při správné péči, každoročním přesazování do vhodné zeminy a umístění na okenním parapetu vám bude levandule prospívat i doma.

Jak zasadit levanduli

Než sazenice umístíte na záhon, je dobré je na to připravit. Postupně je proto otužujte a snižujte teplotu, ve které se květináče nachází. Po deseti dnech je levandule připravena na zasazení. Učiňte tak na konci května až začátku března. Levanduli sadíme včetně celého kořenového balu. Předtím si ale připravíme substrát.

Záhon zbavíme plevele, zeminu dobře prokypříme a obohatíme o písek, trochu rašeliny a můžeme použít i drcený vápenec. Takovouto směs pak zapravíme hráběmi do půdy. Důlky pro sazenice by měly být o pár centimetrů hlubší, než je kořenový bal. Rostliny do nich vložíme a vrchní část kořenů ještě překryjeme zeminou. Zprvu potřebují rostliny o něco více vody, aby se kořeny dobře uchytily.

Hnojení levandule

Levandule není vůbec náročná na živiny. Spokojí se s poměrně chudými půdami plnými písku, takže není nutné je v průběhu pěstování nutné přihnojovat. Pokud však na přihnojení trváte, stačí na jaře využít organické hnojivo (například kompost), nebo jakýmkoliv vápenatým hnojivem.

Množení levandule

Levanduli lze množit několika způsoby. Tím prvním je hřížení. Lze jej provádět pouze u starších rostlin, nejlépe 3-4 letých. Během podzimních měsíců ohneme několik větviček do půdy tak, aby vrcholky zůstávaly pod povrchem. Zbylé květy samozřejmě v tomto období ostříháme. Na jaře by měly být větvičky připraveny a zapustit kořínky. Vyhrabeme je tedy, odstřihneme a zasadíme již samostatně do květináčů, kde si z nich předpěstujeme sazeničky pro další využití.

Dalším způsobem je řízkování. Starší, polodřevité řízky dlouhé přibližně 10 centimetrů odebereme v dubnu. V tatáž době je zasadíme přímo do záhonu tím způsobem, že je co nejhlouběji zapíchneme přímo do hlíny. Z té musí čouhat pouze zelené listy. Půda musí být neustále vlhká. Řízky zakoření do podzimu a na jaře už se můžete těšit z nové rostliny.

Posledním způsobem je generativní množení pomocí semen, o kterém již byla řeč výše.

Kvetoucí levandule

V ideálních podmínkách kvete levandule v červnu a červenci. Kvítky jsou oboupohlavné, drobné, mají trubkovitý kalich (stejně jako převážná většina ostatních hluchavkovitých rostlin, například máta). Kalich je pokryt chloupky se žlázami, které vylučují aromatické silice. Samostatné květy jsou na konci květonosných lodyh uspořádány v lichopřeslenech. Opylování provádí hmyz, a tak se při pěstování doma nikdy nedočkáte semen.

Jak sušit levanduli

Sušení levandule je velmi častý způsob uchovávání jejích květů. Ty ani po vysušení nepřestávají silně vonět. Začneme tím, že rostlinu ostříháme (ideálně těsně před odkvětem). Poté umístíme rozložené noviny na suché a dobře větrané místo. Jednotlivé klásky rozprostřeme na noviny vedle sebe a pravidelně je otáčíme. Asi po týdnu jsou stonky suché.

Další možností, jak levanduli usušit, je svázat jednotlivé stonky do svazečku provázkem a zavěsit je květy dolů opět na suché a dobře větrané místo. Nejrychlejším způsobem je využití sušičky na bylinky či ovoce. Teplota však nesmí přesáhnout 35 °C.

Sušení levandule - jak na to?

Řez levandule

Při pěstování levandule je dobré vědět, jak ji správně stříhat. Řez totiž ovlivňuje vzhled a zdraví rostliny v příštím vegetačním období. Levanduli stříháme celkem dvakrát ročně. Poprvé tak činíme po odkvětu. Jestliže chceme sesbírat i květy, provedeme řez těsně před odkvětem. Druhé stříhání uskutečníme hned zjara. Tato chvíle je důležitá, rostliny totiž zmlazujeme a odstraňujeme suché či zmrzlé části.

Po odkvětu rostliny nestříháme příliš. Potřebují být totiž ještě dostatečně silné na to, aby do prvních mrazíků stihly zacelit rány. V tuto chvíli stříháme pouze odkvetlé květy hned na začátku stonku. Není ale žádnou výjimkou, že se stříhá až do poloviny stonku. Nikdy ale nezasahujeme až do dřevnaté části.

Na jaře stříháme rostliny opravdu nakrátko. To zajistí, že keříky budou krásně košaté a plné voňavých květů. Řez provádíme až na dřevo, na 5 až 8 centimetrů. Počkejte s ním ale na příhodnou chvíli – na rostlině musí být již pupeny, v tuto chvíli se dokáže nejlépe regenerovat. Na každé větvičce nechejte dva pupeny a zbytek odstraňte. Pokuste se přitom stále udržovat kulatý tvar keříku.

Vše o levanduli

Druhy levandule

Rod levandule obsahuje až 40 druhů, odrůd a kříženců. Ty se dělí do tří podrodů – Lavandula, Fabricia a Sabaudia.

Nejčastějším druhem pěstovaným u nás je levandule úzkolistá, známá také jako levandule lékařská. Pochází ze Středomoří, ale roste také v Severní Africe. Květy jsou tmavomodré až fialové, mohou však být narůžovělé nebo dokonce bílé. Tento druh se může pyšnit silnou vůní a vysazuje se tak s oblibou do záhonů i květináčů. Zároveň je však využívána pro své pozitivní účinky na lidský organismus, a také jako přírodní repelent.

Francouzská levandule má i přes svůj přívlastek ve jméně původ ve Španělsku. Poznáme ji podle našedlých lístků s vroubkovanými okraji. Využívá se hlavně jako okrasná rostlina.

Levandule španělská má růžové květenství, přičemž okvětní lístky vrchních květů jsou o něco větší. Vypadá tak trochu jako ananas. Používá se pouze k dekoračním účelům. Dalšími druhy jsou například levandule zoubkatá, levandule širokolistá či levandule rozeklaná.

Odrůdy levandule

Nejen druhů, ale i odrůd je opravdu velká řada. Liší se od sebe barvou a velikostí květů, velikostí a bohatostí květenství, tvarem či velikostí listů. Některé odrůdy nepřežijí zimu venku, jiné naopak zvládnou i silné mrazy. Některé tvoří i metr vysoké keře, zatímco jiné se dorostou sotva 60 centimetrů. Mezi ty nejnižší odrůdy patří například Blue River, Cedar Blue, Dwarf Blue, Hardy Dwarf, Nana nebo Lavance Purple. Do skupiny středních odrůd pak můžeme zařadit Little Lady, Blue Mountain, Folgate Varienty nebo Princess Blue. Ty nejvyšší rostliny pak najdeme pod názvy Pacific Blue nebo Royal Purple.

Existují také bílé a bílorůžové odrůdy. Mezi ty řadíme třeba odrůdu Alba, Coconut Ice, Hidcote Pink, Nana Alba nebo Rosea. Pokud stojíte o voňavé keříky, dejte si pozor na odrůdy Scholmis a Miss Muffet, které téměř nevoní.

Účinky levandule

Levandule je známá zejména pro své uklidňující účinky. Uklidňuje nejen mysl, kdy také pomáhá proti úzkostem a depresi, ale také tělo. Navozuje klidný a hluboký spánek. Dále pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, snižuje krevní tlak, urychluje hojení a podporuje imunitní systém. Odvar lze používat jako kloktadlo, které pomáhá při zánětech dásní nebo aftách. Levandulový olej je dobrý na léčbu mykóz. V poslední době se také hodně mluví o levandulové vodě, coby kosmetickém prostředku proti akné.

Na co využít levanduli

Velice často se využívá pro dekorační účely. Ať už jako živá rostlina na záhonech v zahradách nebo městech, nebo v sušeném stavu jako dekorace interiéru, do květinových vazeb a tak dále.

Často se také užívá v aromaterapii. Sušenými kvítky se plní bylinkové polštářky nebo pytlíčky, které se následně ukládají do postele, a zaručují kvalitnější spánek. Také vonné oleje lze nakapat na polštář nebo do aromalampy.

Levandule se používá také v kosmetickém průmyslu. Dobře totiž působí proti zánětům, a tak našla své uplatnění hlavně v přípravcích bojujících s akné. Nachází se také v koupelových přípravcích jako jsou soli nebo šumivé bomby, kdy nejen uklidňuje pokožku, ale funguje také aromaterapeuticky.

Aroma levandule funguje jako přírodní repelent. Květináče s tímto keříkem rozmístěné na terase vás bez zbytečné chemie ochrání před komáry. Pytlík se sušenou levandulí zavěšený v šatní skříni zase spolehlivě ochrání oděvy před moly.

Posledním využitím je kuchyně. Zde ji lze použít do moučníků či zmrzlin. Velmi oblíbená je také levandulová limonáda a sirup. V neposlední řadě lze z levandule připravit i čaj.

Jak lze využít levanduli?

Přezimování levandule

Ohledně přezimování levandule bylo již v článku pravděpodobně všechno řečeno, proto si zde informace pouze shrneme.

  •  Zjistěte si, kterou odrůdu pěstujete, některé totiž mrazy nepřežijí, a tak je nutné je na zimu přemístit do teplejších prostor
  • Na konci léta levanduli ostříháme
  • Mladé rostliny můžeme případně překrýt textilní folií
  • Keříky v květináčích přezimují stejným způsobem jako ty v záhonech
  • V zimě levanduli zaléváme pouze minimálně

Levandule v kuchyni

Levandulový sirup

200 gramů levandule vložíme do hrnce, přidáme dva na plátky nakrájené citrony, 50 gramů kyseliny citronové, 2 litry převařené, ale studené vody, a necháme směs 24 hodin louhovat. Poté přes plátýnko přecedíme, do tekutiny přidáme 2 kg cukru a tekutinu začneme zahřívat. Nevaříme ji, pouze rozpouštíme cukr. Následně sirupem plníme čisté sklenice, které uzavřeme a uchováváme v lednici.

Levandulové sušenky

120 gramů změklého másla smícháme v míse s jedním vejcem, 250 gramy hladké mouky, 60 gramy třtinového cukru, 3 čajovými lžičkami sušené levandule a špetkou soli. Zpracujeme těsto, ze kterého vyválíme dlouhý úzký válec, zabalíme jej do folie a necháme odpočinout v lednici. Po hodince si vyhřejeme troubu na 180 °C a z válečku ukrajujeme asi centimetr tlustá kolečka, která klademe vedle sebe na plech s pečícím papírem. Pečeme 10-12 minut.

Čaj z levandule

Čaj se připravuje ze sušených levandulových květů. Lžičku květů nasypeme do hrnku a zalijeme 250 ml horké vody. Louhujeme asi 5 minut a poté jej scedíme. Čaj lze pít maximálně třikrát denně, u dětí a těhotných žen je dávka mnohem menší. Odvar pomáhá k lepšímu spánku, relaxaci, uklidnění, při menstruaci a migrénách.

Choroby levandule

I přes svou odolnost se levandule potýká se škůdci a chorobami. Patogen Phoma lavandulae způsobuje náhlé vadnutí výhonů a následně uhynutí celých rostlin. Dalším problémem mohou být skvrny na listech způsobené Septorii lavandulae. Při přemokření mohou uhnívat kořeny a problémy s kořeny způsobuje také houba Rhizoctonia. Co se týče škůdců, levanduli nejčastěji napadají mšice, svilušky, molice nebo pěnodějky.