Jak zpracovat šípky a jak jsou prospěšné?

Šípková růže a její trny mají dlouhou historii spojenou s různými symboly a příběhy. Tato květina, která patří do rodu růží a je známá pod vědeckým názvem Rosa canina, je …

Jak zpracovat šípky a jak jsou prospěšné?

Author článku: Monika Břešťanská

Šípková růže a její trny mají dlouhou historii spojenou s různými symboly a příběhy. Tato květina, která patří do rodu růží a je známá pod vědeckým názvem Rosa canina, je symbolem krásy a lásky, ale zároveň také odrazem síly a ochrany. Kromě estetické hodnoty ale lidem přináší i léčebné účinky. Zejména její plody – šípky, jsou doslova nabité vitamíny, minerály a dalšími prospěšnými látkami, které pozitivně ovlivňují náš organismus. V následujícím článku se podíváme na to, jaké účinky šípky mají a jak je nejlépe zpracovat.

Plody růže šípkové

Šípková růže se těší oblibě pro svůj nádherný vzhled a vůni. Její bohaté květy různých velikostí a tvarů mají nespočet barev, od červené, přes žlutou, růžovou, až po bílou. 

Po odkvětu se na jejich místě objevují plody zvané šípky. Nejsou to však plody v pravém slova smyslu, jedná se totiž o souplodí nažek spojené s některými zaniklými částmi květu.

Samotný vzhled šípků se může lišit podle druhu a odrůdy, stejně jako je to u květů. Plody jsou nejčastěji podlouhlé a sytě červené, mohou být i kulaté, mít oranžovou, fialovou či dokonce téměř černou barvu.

Pro další zpracování se nejlépe hodí plody růže šípkové. Obsahují totiž nejvyšší podíl vitamínu C i dalších látek a mají nejlepší léčebné vlastnosti i chuť. V přírodě je najdeme od konce léta až do pozdního podzimu na větvích růžových keřů, kde poskytují potravu zvěři. Také lidé jim našli široké využití, ať už v potravinářství, léčitelství, či dokonce v kosmetickém průmyslu.

růže šípková

Kdy a jak sbírat šípky

Než se vydáte na sběr, je dobré si připravit vhodný nádobu, košík nebo pytel, do kterého budete šípky ukládat. Měli byste také mít rukavice, protože trny na stoncích šípků mohou být ostré a nepříjemné.

Šípkové keře rostou divoce v přírodě, na okrajích lesů, ve skalnatých oblastech a na loukách. Můžete je také najít na venkovských cestách a zařízených zahradách. Výhodou je, pokud si vlastní šípkový keř pěstujete na zahradě. Není to nic těžkého, tato divoká rostlina nepotřebuje tolik péče jak šlechtěné kultivary růží a roste prakticky sama. 

Sbírejte šípky tak, že odtrháte celý plod spolu se stonkem. Vhodným způsobem je třeba plody zastřihnout, aby na stonku nezůstaly trny. Po sběru je třeba šípky důkladně očistit. Opatrně odstraňte stonky a trny a zbavte se jakýchkoli poškozených nebo nezralých plodů. Uchovejte zpracované šípky v uzavřených nádobách, abyste zachovali jejich čerstvost a výživovou hodnotu. Můžete je také zmrazit či dále zpracovávat.

Nejlepší doba pro sběr šípků je obvykle na podzim, obvykle v září nebo říjnu, kdy jsou šípky zralé. Zralost šípků můžete poznat podle jejich barvy – bude to sytá červená, oranžová někdy i mírně narůžovělá či nafialovělá barva. Plody by měly být měkké, zároveň mít pružnou slupku a snadno se oddělovat od stonku.

Zpracování šípků

Máme-li sklizeno, je třeba plody nějakým způsobem zpracovat. Po sběru se nejprve očistí od stonků a trnů, a následně už pokračujeme podle toho, jak chceme s šípky naložit dále.

Mohou být sušeny na slunci nebo v sušičce, což prodlužuje jejich trvanlivost a umožňuje je skladovat po delší dobu. Další možností je příprava šípkového džemu, sirupu nebo šťávy, které jsou oblíbenými výrobky díky své chutnosti a bohatému obsahu vitamínů. Zpracované šípky také nachází uplatnění v kosmetických výrobcích a léčebných přípravcích pro péči o pleť, díky svým hydratačním a regeneračním vlastnostem. 

šípky

Sušení šípků

Existují tři různé postupy pro sušení šípků, z nichž prvním je využití specializované sušičky na ovoce. Tento způsob je nejen nejefektivnější, ale také nejrychlejší. Počátek procesu spočívá v očištění šípků, následně je pak jednoduše naskládáte do sušičky. Teplota sušení by měla být udržována mezi 60 až 70 °C, přičemž maximum by nemělo přesáhnout 80 °C. Kvalitní sušené šípky lze jednoduše poznat podle jejich konzistence – měly by být tvrdé a při pevném stisknutí se rozpadnou.

Pokud nemáte k dispozici sušičku na ovoce, můžete stále sušit šípky v běžné domácí troubě. Postup je podobný – plech na pečení vyložíte pečicím papírem a na něj rovnoměrně rozmístíte plody. Tento plech následně vložíte do předem vyhřáté trouby s teplotou kolem 60-70 °C. Sušení v troubě probíhá rychle, takže buďte opatrní a sledujte šípky, aby se nepřehřály. Dále můžete ponechat lehce otevřená dvířka trouby. Jakmile začnou šípky získávat hlubší červenou barvu a stávají se tmavšími, můžete opět zkontrolovat jejich konzistenci dotykem, abyste zjistili, zda jsou dostatečně usušené.

Třetím způsobem, jak sušit šípky, je jejich přirozené sušení na slunci. Jednoduše plody roztřídíte na plech a umístíte ven na sluneční světlo. Tento proces bývá pomalý, a může zabrat několik dní. Je tedy důležité pravidelně kontrolovat stav šípků a přes noc je přenést dovnitř, v noci mohou pod rosou navlhat a nikdy řádně neproschnou, případně hrozí jejich plesnivění. 

Konečně, po dokončení sušení, uchovávejte šípky v uzavřených sklenicích nebo v plátěném pytlíku zavěšeném na vhodném místě. Nedoporučuje se používat igelitové sáčky, protože by šípky mohly zapařit a plesnivět.

Šípková marmeláda

Šípková marmeláda je chutný a zdravý způsob, jak využít bohatý obsah vitamínu C a antioxidantů v šípcích. Je nezbytnou součástí přípravy šípkové omáčky ke zvěřině, hodí se však i jako pochutina k pečivu, k sýrům a podobně.

Co na ni budeme potřebovat?

 • 500 g zralých šípků
 • 400 g cukru
 • 1 citron (šťáva a kůra)
 • půl litru vody
 • želírovací cukr
 • pár lístků máty

Nejdříve si očistěte šípky od stonků, trnů a listů. Poté omyjte a osušte. Plody vložte do hrnce a přidejte sklenici vody. Vařte na středním ohni a nechte šípky vařit asi 30 minut, dokud nezměknou. Můžete je občas promíchat.

Po vaření vše vložte do mixéru a rozmixujte na hladkou hmotu. Důkladně promíchejte, abyste získali konzistenci marmelády. Do mixu přidejte šťávu a nastrouhanou kůru z jednoho citronu. Citron přidá svěží chuť a kyselost. Můžete přidat i lístky máty.

Vraťte směs zpět do hrnce a postupně přidávejte cukr. Vařte na středním ohni a neustále míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí a směs začne zhoustnout. To může trvat asi 15-20 minut. Abyste zjistili, zda marmeláda má požadovanou konzistenci, můžete provést zkoušku na talíři. Nakapejte malé množství na studený talíř. Pokud se zahustí a nepohybuje se, je hotová. Pokud ne, pokračujte v vaření a zkoušku opakujte později.

Jakmile má marmeláda správnou konzistenci, naplňte ji do sterilizovaných sklenic a zapečetěte je horkými víčky. Nechte sklenice vychladnout. Hrdlo sklenice můžete ještě potřít například slivovicí, která ještě lépe ochrání obsah před plísní.

šípková marmeláda

Sirupy a šťávy

Šípkový sirup je skvělým způsobem, jak využít šípky a jejich vysoký obsah vitamínu C. Tento sirup můžete použít jako sladidlo do nápojů, koktejlů, smoothie, dezertů nebo třeba na palačinky. Je výborný zejména v období chřipek a nachlazení.

Jaké ingredience si nachystat?

 • 500 g zralých šípků
 • 600 ml vody
 • 250 g cukru – množství cukru lze upravit podle preference, případně ho vyměnit za med pro zdravější variantu
 • šťáva z jednoho citronu a jednoho pomeranče

Nejprve si očistěte šípky od stonků, trnů a listů. Poté omyjte a osušte. Plody vložte do hrnce a přidejte vodu. Vařte na středním ohni a nechte šípky vařit asi 30-40 minut, dokud nezměknou a voda získá šípkovou chuť a barvu.

Po vaření vložte obsah hrnce do mixéru a rozmixujte na hladkou hmotu. Pokud se objeví semínka, můžete směs přecedit přes síto nebo plátno, abyste získali hladší sirup.

Do směsi přidejte šťávu z citrusů, vraťte směs zpět do hrnce a postupně přidávejte cukr. Vařte na středním ohni a neustále míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí a směs začne zhoustnout. To může trvat asi 15-20 minut.

Jakmile má sirup požadovanou konzistenci, vypněte plamen a nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu. Poté naplňte sterilizované lahve nebo sklenice a uložte je v chladničce.

Jak připravit domácí šípkový čaj?

V chřipkovém období si bylinných čajů můžete připravit také čaj z šípků, které jste si na podzim sesbírali a nasušili. 

Je to velmi snadné a potřebovat budete:

 • sušené šípky (na 1 l čaje alespoň 4 polévkové lžíce)
 • 1 l vody
 • med

Šípky si nejprve nadrťte. Použít k tomu můžete třeba hmoždíř, nicméně pokud jsou plody dobře vysušené, stačí je promnout mezi prsty. Potřebovat budete přibližně 4 lžíce drcených šípků.

Ty pak vsypte do hrnce, zalijte litrem horké (nikoliv vroucí) vody a nechejte asi 10 minut louhovat. Pokud si budete připravovat pouze jednu porci čaje do klasického hrníčku, bohatě postačí lžíce sušených plodů.

Pro maximální využití všech živin můžete sušenou drť v hrnci zalít vlažnou vodou a nechat přes noc odstát. Ráno směs zceďte a ohřejte na požadovanou teplotu.

Hotový čaj dochuťte například medem, citronem či dalšími bylinkami pro ještě lepší účinek.

šípkový čaj

Proč jsou šípky zdravé?

Plody růže šípkové obsahují velké množství vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, v poměrně vysoké koncentraci. Společně působí proti různým zdravotním neduhům a jsou tak hojně využívány zejména v lidovém léčitelství v podobě čajů, výtažky najdeme také v preparátech moderní medicíny.

Jaké látky šípky obsahují?

 • Vitamin C – šípek patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitamínu C. Tento vitamín je klíčový pro zdravý imunitní systém, podporuje tvorbu kolagenu (důležitého pro zdravou kůži a tkáně) a působí jako silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
 • Antioxidanty – kromě vitamínu C obsahují plody také další antioxidanty, jako jsou karotenoidy (zejména beta-karoten), flavonoidy a polyfenoly. Tyto látky pomáhají chránit tělo před škodlivými účinky oxidativního stresu a mohou snižovat riziko vzniku různých onemocnění, včetně srdečních chorob a rakoviny.
 • Další vitamíny – souplodí obsahují také další vitamíny, jako jsou vitamín A, vitamín E, vitamíny skupiny B (zejména B1, B2 a B3) a vitamin K. Tyto vitamíny mají různé funkce, včetně podpory zdravého růstu, metabolismu a udržení správné funkce buněk.
 • Minerály – šípky obsahují důležité minerály, jako je železo, fosfor, vápník, draslík a hořčík. Tyto minerály jsou klíčové pro zdravé kosti, svaly, nervy a krevní oběh.
 • Vláknina – plod je bohatý na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která má pozitivní účinky na trávení a zlepšuje střevní zdraví. Šípek obsahuje pektin, což je druh rozpustné vlákniny. Pektin může působit jako stabilizátor hladiny cukru v krvi a může pomoci snižovat hladinu cholesterolu.
 • V plodech dále najdeme také karoten, třísloviny, silice a organické kyseliny.

Účinky šípků

Odpradávna jsou šípky známé pro svou schopnost bojovat proti infekcím a onemocněním, jako jsou chřipka, nachlazení, kašel a problémy s dýchacím ústrojím. Moderní věda nám nyní potvrzuje, že vitamín C, který je v nich obsažen, hraje klíčovou roli v posilování imunitního systému a potlačení bakteriálních a virových infekcí. Bílé krvinky, hlavní složka našeho imunitního systému, obsahují až 20krát více vitamínu C než ostatní buňky, a proto vyžadují neustálý přísun této živiny pro optimální fungování.

Kromě toho šípky bohaté na antioxidanty, což jsou přírodní látky s protizánětlivými účinky. Ty chrání naše imunitní buňky před škodlivými vlivy životního prostředí a podporují tvorbu bílých krvinek. Antioxidanty také bojují proti volným radikálům, které mohou poškodit buňky, způsobit předčasné stárnutí a přispět k vzniku různých onemocnění, včetně srdečních chorob, neurodegenerativních onemocnění a dalších (zdroj).

Vitamín C, který je v šípcích obsažen, podporuje tvorbu kolagenu, což je protein zodpovědný za pružnost naší pokožky. Zároveň chrání pokožku před poškozením způsobeným slunečním zářením, což přispívá k celkovému zdraví kůže. Šípky také obsahují astaxantin, což je karotenoid s anti-aging účinkem, protože pomáhá chránit kolagen před rozkladem.

Co se týká srdce, studie ukazují, že konzumace šípků může snižovat riziko srdečních chorob. Vitamín C a další antioxidanty chrání cévy a snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi (zdroj). Flavonoidy obsažené ve šípcích také snižují krevní tlak a zlepšují průtok krve do srdce (Zdroj).

Šípky nejsou pouze spojeny se zdravým srdcem, ale také s léčbou artritidy. Studie prokázaly, že výtažek z plodů šípkové růže může dramaticky zmírnit bolesti spojené s touto nemocí. Má protizánětlivé a antioxidační účinky, což usnadňuje život lidem trpícím bolestmi v kloubech.

Podle studie z roku 2011 mají navíc šípky pozitivní vliv na korigování hladiny cukru v krvi a jsou tak skvělou podpůrnou léčbou při onemocnění diabetem.

A konečně, šípky mají pozitivní vliv na trávení. Jsou bohaté na pektin, který působí jako prebiotikum a podporuje růst zdravých střevních bakterií. Tato vláknina je prospěšná pro trávicí systém a může pomoci při řešení trávicích problémů, včetně mírné zácpy.

Zdroje:

 • Herbář Wendys: Růže šípková [online]. Botanika Wendys.cz, Zdeněk Pazdera, Miličín [cit. 2018-04-17]. Dostupné online
 • HRONOVÁ, Vendula. Studium přítomnosti fenolických látek a jejich antioxidační aktivity v potravinářských produktech s obsahem plodu šípkové růže (Rosa canina L.) [online]. Brno, 2021 [cit. 2023-11-08]. Dostupné z: https://theses.cz/id/2ihkql/. Bakalářská práce. Vysoké učení technické v Brně.
 • Tumbas V.T., Canadanovic-Brunet J.M., Cetojevic-Simin D.D., Cetkovic G.S., Ethilas S.M., Gille L. Effect of rosehip (Rosa canina L.) phytochemicals on stable free radicals and human cancer cells. J. Sci. Food Agric. 2012;92:1273–1281. doi: 10.1002/jsfa.4695. 
 • Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species (Online)
 • https://www.healthline.com/nutrition/rosehip-tea#TOC_TITLE_HDR_11
 • Effects of rose hip intake on risk markers of type 2 diabetes and cardiovascular disease: a randomized, double-blind, cross-over investigation in obese persons (Online).
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3343291/